Literatura oz. nasvet

Vse kar ne sodi v zgornje rubrike, pa ima kaj zveze z radioamaterstvom!

Moderatorji: S57D, s55o

Literatura oz. nasvet

OdgovorNapisal/-a MihaNoc » 22 Nov 2008, 17:33

Pozdrav vsem skupaj!

Glede na to, da nisem radioamater z opravljenim izpitom bi se vam najprej predstavil. Sem 23. letni študent na Fakulteti za elektrotehniko. V prostem času delujem kot gorski reševalec na postaji GRS Kranjska Gora. S tem v zvezi je tudi moje pisanje.

Pri reševanju uporabljamo komunikacijski sistem ZA-Re. V sami GRS uporabljamo večinoma kot veste dve simpleksni frekvenci (GRS1 in GRS2). Na voljo pa imamo tudi repetitorje sistema ZA-Re, ti prednostno služijo komunikaciji s centrom za obveščanje RECO, sekundarno pa lahko tudi za komunikacijo med reševalci. Na uporabi imam radijsko postajo Motorola GP 388. Poleg te postaje pa imam sam v lasti radioamatersko postajo Kenwood TH-22E. Tu se pojavi problem, ker mi ne uspe vzpostaviti zveze prek repetitorjev s to drugo postajo. Problem se nahaja v nastavitvi subtonov.

Zanima me kje bi lahko na poljuden način spoznal delovanje subtonov in kako te pravilno nastaviti na postaji? Zanimajo me tudi oznake funkcij na postaji, ki jih kljub navodilom ne zastopim. Oznake teh funkcij so:
-DTSS: Dual Tone Squelch System
-T/TC: Continous Tone Coded Squelch System (to menim, da je nastavitev subton-a za odpiranje squelch-a)
-Tone Alert
-DTMF Transmit Hold

Verjetno mi boste svetovali, da se včlanim v klub in opravim izpit itd. To me je pred leti že mikalo, a trenutno imam drugih obveznosti preveč. Zaenkrat nimam hudih interesov, po radioamaterstvu, rad bi le vzposobil postajo, da bi jo lahko za svojo in tujo varnost nosil seboj v hribe. Če mi lahko kdo na kratek in enostaven način pojasni zgornje "težave" mu bom zelo hvaležen.

Lep pozdrav Miha Noč
MihaNoc
 
Prispevkov: 5
Pridružen: 22 Nov 2008, 16:31

Re: Literatura oz. nasvet

OdgovorNapisal/-a S57GB » 22 Nov 2008, 18:31

:oops: :evil: :roll:
Zadnjič spremenil S57GB, dne 22 Nov 2008, 21:12, skupaj popravljeno 1 krat.
73 de Boštjan S57GB
antena je važna!
Uporabniški avatar
S57GB
 
Prispevkov: 271
Pridružen: 12 Mar 2006, 11:05
Kraj: LJ-Podgorica-JN76HC

Re: Literatura oz. nasvet

OdgovorNapisal/-a s55z » 22 Nov 2008, 19:04

T/CT je to kar iščeš. Sistem se pravzaprav imenuje CTCSS (Continuous Tone Codes Squelch System). Vključuješ ga pa s klikanjem na tipko T/CT. T je samo na oddaji (da lahko vključuješ repetitor), CT je pa še tonsko codiran squelch (preprosto, da ne slišiš drugega kot repetitor). Poizvej, kateri subton uporabljate in ga nastavi...

Subton je nizka frekvenca dodana govornemu signalu in se oddaja ves čas, ko je postaja na oddaji (če je funkcija seveda vključena). Sogovornik tega tona ne sliši, saj je prepustni govorni pas sprejemnika 300 do cca 3000Hz, vsi subtoni pa so pod 300 Hz.

Nastaviš ga tako:
Tiščiš funkcijsko tipko F eno sekundo in pritisneš T/CT. Zavrtiš gumb (ENC/SQL) na želeni subton (od 67 do 250 Hz) in pritisneš katero od tipk razen MONI ali LAMP... S tem v spomin shraniš subton. Da je tudi aktiven, mora na displeju pisati T ali CT.

Preveri pa tudi, s kakšnim frekvenčnim odmikom delajo vaši repetitorji.

TH22 pravzaprav ni radioamaterska postaja, ampak se je bolj (vsaj ob njenih začetkih) uporabljala v službene namene... Seveda, tako kot omenjena Motorola, deluje tudi v radioamaterskem področju.
Če nimaš, se uporabniški priročnik nahaja TULE...

PS.: DTCSS in DTMF deluje samo v postajah, ki imajo vgrajeno tipkovnico (USA verzija). Uporablja se za selektivni poziv postaj...

Vso srečo v gorah...
VY 73 & GL, Dragan S55Z, EPC #0760
HAMtech - Toys for real CONTEST-ers and DX-ers
s55z
 
Prispevkov: 2457
Pridružen: 13 Jul 2003, 03:29
Kraj: Ljubljana - JN76HB

Re: Literatura oz. nasvet

OdgovorNapisal/-a MihaNoc » 22 Nov 2008, 19:58

S55z hvala za tako hiter odgovor. Zanima me še nekaj. Imamo torej oddajni in sprejemni subton. Ali imajo repetitorji ta dva tona enaka ali se razlikujeta? V postaji uspem nastaviti le enega.

Če prav razumem: če pravega tona nimam nastavljenega lahko sprejemam pogovore prek repetitorja ob pogoju, da nimam vklopljene funkcije T/CT. Sicer mi squelsh nebi spustil signala preko zapore.
Če pa imam nastavljen pravi subton pa lahko tudi oddajam preko repetitorja in poslušam ob vkloljenem T/CT. Kake imate izkušnje je bolje uporabljati T ali T/CT?

73 Miha
MihaNoc
 
Prispevkov: 5
Pridružen: 22 Nov 2008, 16:31

Re: Literatura oz. nasvet

OdgovorNapisal/-a S56ZDB » 22 Nov 2008, 20:02

Pogoj za uporabo radioamaterskih repetitorjev je opravljen radioamaterski izpit in pridobljeno radioamatersko dovoljenje.

73

S56ZDB, Darko
S56ZDB
 
Prispevkov: 453
Pridružen: 18 Jun 2006, 23:23
Kraj: Ljubljana

Re: Literatura oz. nasvet

OdgovorNapisal/-a s57x » 22 Nov 2008, 20:36

Tu ni govora o radioamaterskih repetitorjih!

73 Jurij, s57x
s57x
 
Prispevkov: 364
Pridružen: 01 Feb 2004, 23:24

Re: Literatura oz. nasvet

OdgovorNapisal/-a S56ZDB » 22 Nov 2008, 20:37

Za hip sem pomislil, da je, glede na forum.. Mea culpa!
S56ZDB
 
Prispevkov: 453
Pridružen: 18 Jun 2006, 23:23
Kraj: Ljubljana

Re: Literatura oz. nasvet

OdgovorNapisal/-a s55o » 22 Nov 2008, 20:43

Pozdrav!

Darko je prehiter :)

Evo tako je to....

Če uporabljaš tone squelch, postaja tudi na sprejemu ne deluje, če ne pride ob signalu tudi subton. Tako da v težjih razmerah, ko signal ni močen oz na meji, če nimaš subtona, imaš mogoče lahko imaš kak sprejem več (tako pri meni v praksi). V normalnih razmerah pa je mnogo manj motenj ob uporabi subtona tudi na sprejemu.

Srečno uporabo, bi bilo pa fajn, da si o tem še kaj prebereš....tudi kakšen radioamaterski priročnik bi fajn prišel :)
http://en.wikipedia.org/wiki/Squelch
http://www.b-kelectric.com/tone_squelch.htm

Srečno uporabo, pa čimmanj uporabe v pravih akcijah!
lp
Boštjan
Ex.S56WTT,S57WTT; All that is necessary for the triumph of evil is that good men do nothing.
Uporabniški avatar
s55o
Tečni Moderator
 
Prispevkov: 2530
Pridružen: 11 Mar 2004, 14:42
Kraj: jn76gh

Re: Literatura oz. nasvet

OdgovorNapisal/-a MihaNoc » 22 Nov 2008, 22:52

Fantje Carji ste! Hvala vsem, da ste mi razsvetlili pojme. Bom pa probal poiskat še priročnik, da še malo bolj preštudiram zadevo.

Uspešne in čiste zveze vsem skupaj
MihaNoc
 
Prispevkov: 5
Pridružen: 22 Nov 2008, 16:31


Vrni se na Razno

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 17 gostov