Barvanje stolpa - rabim nasvet

Vse kar ne sodi v zgornje rubrike, pa ima kaj zveze z radioamaterstvom!

Moderatorji: S57D, s55o

Barvanje stolpa - rabim nasvet

OdgovorNapisal/-a s52kt » 14 Mar 2008, 13:19

Pozdravljeni,
imam železen stolp in zopet kliče k prenovi, no, ja, samo prebarvat ga moram. Sprašujem vas katero barvo naj uporabim. Najprej je bil ene dvakrat prebarvan s 300 stopinjsko bronzo, potem mi je kolega nasvetoval eno (ne vem več imena) dvokomponentno barvo (Color), s katero so baje barvali daljnovode, zdržala je ene 8 let, kaj pa sedaj?
Za vse nasvete vam bom hvaležen.
73 de Cveto S52KT
ex YU3APO, ex YZ3APO, ex YT3KT
s52kt
 
Prispevkov: 136
Pridružen: 26 Nov 2006, 21:30
Kraj: Bled

OdgovorNapisal/-a S52DK » 14 Mar 2008, 13:38

Cveto :D ,

jaz bi na tvojem mestu uporabil barvo za zaščito kovinskih predmetov , ki jo imenujejo sintetična alkidna barva z učinkom tolčene kovine (hameršlag). Obstaja v več barvah (srebrna, modra, zelena, bakrena, črna). Takšna barva je zelo obstojna in trdna, seveda pa mora biti podlaga primerno pripravljena. Nanašaš jo lahko s čopičem ali pa jo brizgaš.

Prijeten vikend :lol: .
73 ES GL DE Robi, S52DK.

Član Radiokluba "Študent" Maribor- S59DXX.
Uporabniški avatar
S52DK
 
Prispevkov: 720
Pridružen: 22 Avg 2004, 16:41
Kraj: Poljčane, JN76SH

OdgovorNapisal/-a S51U » 14 Mar 2008, 19:31


Dobro bi bilo vedeti kakšne dimenzije je ta stolp in ali ga je možno preprosto razstaviti ...
V tem primeru bi ga jaz peljal na cinkanje v Celje :wink:
S51U ( ex: S5041U, S52FB, YT3FB, YU3AXR )
Uporabniški avatar
S51U
 
Prispevkov: 369
Pridružen: 12 Jul 2006, 12:50
Kraj: JN75GX

OdgovorNapisal/-a S57Q » 14 Mar 2008, 20:08

Ne glede na to, za kakšno barvo se odločiš, največji problem je čiščenje stare barve in rje, ostalo je enostavno - čopič, valjček ali brizganje.
Za čiščenje je seveda najboljše peskanje in takojšen nanos zaščitne barve. Zadeva se sicer lahko izvede tudi na stoječem stolpu, samo ....
Ročno čiščenje je pa seveda ena velika muka. Obstaja še kar nekaj tehnik za odstranjevanje starih barv in rje.
V vsakem primeru je najpomembnejše čiščenje površine in prvi nanos kvalitetne zaščitne barve.
Ne verjamem, da je odneslo vso staro barvo, zato bi bilo najbolje ročno očistiti zarjavele površine, potem si pa skoraj zvezan glede barve - najboljše nekaj podobnega, kot je obstoječa, da se ne stepe kakšna kemija.
V klubu smo postavili 30 m stolp leta 1979, pa ga bom šel enkrat pogledat od blizu, če je še kaj barve na njem. Pobarvali smo ga z rjavo barvo - tudi, če je zarjavel, se od daleč ne pozna HI. Ne glede na stanje, ga zagotovo ne bomo barvali, ker mora tudi golo železje preživeti mene in še kakšno generacijo za mano. Tudi na domačem stolpu čakam, kdaj bo postal popolnoma rjave barve HI. Ma 900 kg železa rja ne more kar tako požreti HI.
Lep pozdrav, Tone - S57Q
S57Q
 
Prispevkov: 251
Pridružen: 11 Maj 2003, 08:01
Kraj: Sevnica

Re: Barvanje stolpa - rabim nasvet

OdgovorNapisal/-a S55SR » 31 Avg 2008, 00:32

Upam, da si že našel rešitev! Jaz ti priporočam barvo pri kateri ni potrebno odstranjevati stare barve in rje, če le ta ni se napihnjena in se ne lušči. Uporabljajo jo pri barvanju ladij. Običajno je v gel izvedbi in vsebuje tudi neko fosforjevo spojino, ki v stiku z rjo le-to spremeni v nekaksno stekleno maso. Sam sem jo pred cca. dvanajstimi leti uporabil za barvanje kontejnerja in še danes ni prebila rja, pa sem ob morju (slan zrak). Poskusiti ni greh! :D
ISF (imejte se fantastično)
Samo
S55SR
 
Prispevkov: 420
Pridružen: 28 Nov 2007, 17:11
Kraj: Koper - Capodistria

Re: Barvanje stolpa - rabim nasvet

OdgovorNapisal/-a S57NAZ » 12 Sep 2008, 17:27

Sam sem imel probleme z bavanjem inox pločevine. Zelo uporabna nasveta v prijaznem odgovoru sem dobi tako v COLOR-ju kot v HELIOS-u. Seveda kar preko maila. Sicer tako ali tako v glavnem uporabljamo barve teh dveh proizvajalcev.
"Vedno se pogovarjam s človekom tako, da si pridobim prijatelja in nikoli tako, da dobim sovražnika!" Medvešček Janez
Uporabniški avatar
S57NAZ
 
Prispevkov: 637
Pridružen: 27 Avg 2001, 01:00
Kraj: Kranj - JN76EF

Re: Barvanje stolpa - rabim nasvet

OdgovorNapisal/-a s52kt » 23 Nov 2008, 11:05

Najlepša hvala vsem za nasvete, na žalost je moralo barvanje stolpa iti v drugi plan, tako, da pride na vrsto drugo leto...
Lep pozdrav Cveto S52KT
ex YU3APO, ex YZ3APO, ex YT3KT
s52kt
 
Prispevkov: 136
Pridružen: 26 Nov 2006, 21:30
Kraj: Bled


Vrni se na Razno

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 14 gostov