RADIOAMATERŠČINA

Vse kar ne sodi v zgornje rubrike, pa ima kaj zveze z radioamaterstvom!

Moderatorji: S57D, s55o

OdgovorNapisal/-a S51M » 08 Maj 2008, 09:14

Želel sem opozoriti na zmoto, da naj ljudje večidel le še poslušajo in čakajo na eksotiko, strmijo za statistiko, uporabljajo čim več stroje in vzpostavljajo sekundne zveze, ne glede na to, če uporabljajo pri tem telegrafijo ali fonijo. Ta zmota pomeni, da ljudje vse bolj prisegajo na obliko, stroje, pusto in brezživljenjsko, vsebina in človek pa ostajata v ozadju. To je sicer danes splošen pojav, ki ni prisoten le v radioamaterstvu.

»Virtuoz« v telegrafiji je vsak, ki jo ima rad in vzpostavlja daljše, tiste res lepe in prave zveze z vsebino, pri tem pa uporablja le taster in sluh. Hitrost pri tem ni pomembna.

Arpi, res je bilo včasih lepše, frekvence so bile polne, tudi midva sva kdaj kakšno modro rekla-HI. In imeli smo čas. Zdaj pa nas naglica vsakdanjika in strmljenje za nečimrnim vse bolj dušita, da postajamo tudi mi stroji, sicer na pogled vse bolj bleščeči in napredni, toda stroji, ki ne smejo in marsikdaj ne znajo več modro misliti, kaj šele čutiti.

Kam drvi to človeštvo in takšno radioamaterstvo?


73 DE S51M, Bruno
S51M
 
Prispevkov: 106
Pridružen: 12 Mar 2002, 01:00
Kraj: Ptuj

OdgovorNapisal/-a S52DK » 08 Maj 2008, 09:29

Bruno,

s teboj se povsem strinjam. Včasih so si ljudje vzeli več časa za vse, ne samo za radioamaterščino. Danes pa se samo hiti. Tudi na obsegih je tako. Pravijo, da ni propagacij, ko pa obrneš malo na svetilnike pa vidiš, da so smeri dobro odprte, toda nihče ne kliče. Pokličeš parkrat, vendar ni odziva. Daš na cluster objavo, da je smer odprta in imaš mogoče srečo, da vzpostaviš zvezo. To se pogosto dogaja na 10m.

Sam grem najraje v naravo z mojo QRP postajo, kjer si sam izberem lokacijo in mi nihče ne teži, da mu motim TV, da ga motijo antene in ne vem še kaj. Vsake zveze sem zelo vesel, pa naj bo to v CW ali Phone.

Na KV in UKV sem aktiven tudi iz mobila, vendar zaradi gostega prometa KV uporabljam bolj priložnostno (stalno moraš vrteti gumbe - QRG, QRM), za CW pa šoferski sedež ni najbolj primeren :D .

Podpiram pa idejo, da naj se vsak radioamater ukvarja z tistim, kar ga najbolj veseli, in seveda navsezadnje naj svoje izkušnje deli še z drugimi.
73 ES GL DE Robi, S52DK.

Član Radiokluba "Študent" Maribor- S59DXX.
Uporabniški avatar
S52DK
 
Prispevkov: 720
Pridružen: 22 Avg 2004, 16:41
Kraj: Poljčane, JN76SH

OdgovorNapisal/-a S51AY » 08 Maj 2008, 13:47

s55z napisal/-a:... ampak virtuoz ne bom nikoli, ker teh sposobnosti enostavno nimam...
Moj osebni računalnik ima enostavno prepočasen DSP in premajhen low level RAM za dovolj hitro procesiranje CW nad npr. 35wpm in seveda tudi preplitek pomnilnik, saj tako hitro niti pisati ne zmorem... če se računalniško izrazim. Torej, kako biti virtuoz???

Mnogo jih tako misli, pa kasneje ugotovijo da je za mojstra potrebno samo dosti vaje, kot pri vsaki drugi stvari. Najprej se odvadi pisati, sprejemaj na pamet. S pisanjem so nad 30 WPM samo problemi... Zapiši samo nujne stvari (call, qth, ime...), ostalo daj v RAM. Pripomoček za razširitev RAM-a pa je hladno pivo - samo ne preveč, ker ima takrat nasprotni učinek :wink: . Dober "pripomoček" za to je program RUFZ, vendar ga preveč ne obožujem. Preveč je stresen, ampak navadiš se hladokrvnosti pri stalnem presingu. Pa čim več dolgotrajnih zvez, drži se hitrosti, ki jo 100% obvladaš. Počasi se bo ta neopazno višala. Vsak dan je na bandu 7Z1UG, s katerim lahko malo pokramljaš v nemščini ali angleščini, kakor ti paše, pa še se najdejo podobni. Edino volja je potrebna, priznati pa moram, da je tudi meni primanjkuje. Ni važno, da bo QRQ, to pride samo od sebe. QRS je tudi užitek, morda še večji, kot QRQ.

73 de Arpi / S51AY
Uporabniški avatar
S51AY
 
Prispevkov: 1149
Pridružen: 01 Jan 2006, 11:01
Kraj: Lendava

OdgovorNapisal/-a S51M » 08 Maj 2008, 15:19

Potrebno je veselje, vaja. Če pa greste v velike hitrosti, je talent tudi potreben.

RUFZ in sprejemanje odprtega teksta nimata veliko skupnega. Veliko jih namreč more sprejemati znake, teksta pa ne , poznam konkretne ljudi s CW hamščino nekaj desetletij, pri QRS jim tekst gre, dalje se jim ne odpre, kljub treningom.

Važna je lepa zveza, ne njena hitrost

73 DE S51M, Bruno
S51M
 
Prispevkov: 106
Pridružen: 12 Mar 2002, 01:00
Kraj: Ptuj

OdgovorNapisal/-a s52w » 08 Maj 2008, 20:53

S51M napisal/-a:Potrebno je veselje, vaja. Če pa greste v velike hitrosti, je talent tudi potreben.

RUFZ in sprejemanje odprtega teksta nimata veliko skupnega. Veliko jih namreč more sprejemati znake, teksta pa ne , poznam konkretne ljudi s CW hamščino nekaj desetletij, pri QRS jim tekst gre, dalje se jim ne odpre, kljub treningom.


Kot da si opisal moje CW delo pa samo 2x sva se srečala :).
Še danes mi je v spominu kako sta pred 17+ leti na 2m debatirala YU3TS in YU3GO in še kdo v CW jaz pa jih nisem razumel.

73 Damjan S52W
s52w
 
Prispevkov: 517
Pridružen: 07 Nov 2004, 15:38
Kraj: Črnomelj

Re: RADIOAMATERŠČINA

OdgovorNapisal/-a S51LU » 15 Avg 2008, 21:14

Lep pozdrav vsem...

Arpija bi pohvalil in ob enem sem zelo impresioniran, prav zaprav sem šokiran; namreč - 300, 400 ali več znakov na minuto???
Oglejte si link!
http://www.hst2008.org/competition/results.php

Bravo Arpi!
73 STEFAN S51LU
S51LU
 
Prispevkov: 7
Pridružen: 01 Okt 2006, 09:26

Re: RADIOAMATERŠČINA

OdgovorNapisal/-a S51AY » 16 Avg 2008, 18:43

:D Čemu cinizem ?
Navedena hitrost je sistem RUFZ. Callsign na spomin, potem pa imaš čas da ga natipkaš...
Tu je nekaj prastarega : http://dayton.contesting.com/archives// ... 00051.html - lista spodaj
(ne se prestrašiti hitrosti 520 zn./min., takrat še nisem bil normalen...)
Pa malo manj staro: http://lists.contesting.com/_cq-contest ... 00549.html
To je še iz DOS-ovskih časov.

Ker že dolgo nisem delal, ne vem zakaj nisem več na RUFZXP listi, ali pa na hitro ne najdem. Max speed je bil 416, ampak to je tako, kot sem rekel, na spomin... Ne mešati zadev. Vmes sem gledal, da je lista prenovljena, pa ni na njej nikogar (še?) iz S5.
Odkar pa imam pomisleke glede tistih hitrosti 700+ (celo razpis za 1000), mi QRQ, pardon na izrazu, "dol visi".

To v Pordenonu je pa nekaj čisto drugega. Vsaka jim čast, čestitke tudi Brunu, S51M za super RUFZ score, pa tudi Damjanu, S52W, pa še v preteklosti Borisu, S53CC in Mirku, S57AD.
Meni se pa v RAM-ih izvajajo čudne rutine, pa tudi tipkanje na tipkovnico je bolj z enim prstom...
73 de Arpi-S51AY , HSC#1267, CTC#2268, EPC#3826, FH#1448, DMC#2139, 30MDG#3904, BDM#0288, TRC#005SLO, NDG#0851, HPC#451, ERC#0989
http://www.qrz.com/db/S51AY
Uporabniški avatar
S51AY
 
Prispevkov: 1149
Pridružen: 01 Jan 2006, 11:01
Kraj: Lendava

Re: RADIOAMATERŠČINA

OdgovorNapisal/-a s57uw » 19 Avg 2008, 07:24

HI !
Kakor kdaj, včasih več včasih majn pogledam na LEO forum.
Zelo vesel sem pa prav te diskusije in vseh linkov o kraljici radio amaterstva-CW. Hvala vsem !
Običajno prečešem bande od zgoraj navzdol. Drži...CW nil.....PSK skoraj vedno prisoten. Tako se že en čas sprašujem če smo radio amaterji izumrli.
Očitno temu ni tako...se bom zopet potrudil. Dodam pa še : dobesedno želim smrt QRO-jem predvsem iz tehničnih razlogov saj strahotno onesnažujejo bande za večino ostalih udeležencev v radijskem prometu.Izjema- Luna in podobne zadeve. Zato samo še vprašam : ali imajo tile nasilneži vsi tako vrhunske RX-e visokih dinamik ? Ali pa samo velike JAZ-e.
Naj dodam še eno veliko željo : V regulativah dovoliti moči TX-ov do največ 100 W . Kaj tako malo fantov pogleda recimo tudi v Metzgerju naslikano tabelo odnosov jakosti signalov z ozirom na moč, (pa tudi na "ojačenja" posameznih vrst anten), po tistem tako oboževanem S metru.
Naj se srečamo v CW ! Albert tudi E77UW
s57uw
 
Prispevkov: 254
Pridružen: 27 Jan 2006, 14:14
Kraj: Velika Polana

Re: RADIOAMATERŠČINA

OdgovorNapisal/-a S51M » 22 Avg 2008, 11:59

Ja, Arpi, včasih smo bili res kar "nori" - HI. Tipkali smo celo na žagine liste, bilo je takšno veselje. Spomnim se, kakšno veselje je bilo, ko sva midva imela lepe CW zveze. Sam še vedno pravim, da se treba vsaj poskusiti zavedati, kje je v radioamaterstvu duša in kje ni.

Je že tako. Danes so sicer bistveni videz, propaganda, rivalstvo, nastopi, želja po oblasti, moči. Gre za "turbofolk&plastik" čas, brezglavo naglico. Pač ta civilizacija z vsem svojim množenjem nepotrebnih potrebnosti, ki je niti vse očitnejši odgovori narave (še) ne spametujejo. Kako dolgo še tako, nespamet človeška?

Albert, res je, naj živi CW, kraljica radioamaterstva! Tudi sam bom spet vklopil postajo naslednje tedne. Zdaj je pa na vrsti še streha...

73 ES GL DE S51M, Bruno
S51M
 
Prispevkov: 106
Pridružen: 12 Mar 2002, 01:00
Kraj: Ptuj

Re: RADIOAMATERŠČINA

OdgovorNapisal/-a s57nbt » 22 Avg 2008, 13:20

http://www.youtube.com/watch?v=3vE1zk60v3E

Lep primerek, kam gre vse skupaj.... v 3 PM (private messages:))
Meni se zdi to osebno za podaljšek neke zadeve, ki je navadno pod pasom, razen kadar stojiš na glavi.

update: tako se pa vidi v google earth...
http://maps.google.com/?ie=UTF8&ll=52.3 ... 4&t=h&z=16

Za znoret... pa so se mi včasih zdeli manijaki tisti, ki imajo kilo pa pol in delta loope obešene na žerjavih...
Uporabniški avatar
s57nbt
 
Prispevkov: 289
Pridružen: 06 Mar 2005, 15:01

Re: RADIOAMATERŠČINA

OdgovorNapisal/-a S51AY » 22 Avg 2008, 14:45

:lol: :lol: :lol:
Fantje se malo važijo z delom s komercialne radijske postaje. Verjetno je svojevrstno zadovoljstvo, pa faušarija ostalih...
Prekmurci pa temu pravimo : " Iz pune riti je lejko srati... " :lol:
Ja Bruno, res so to bili lepi časi... Ampak EMŠO nam kaže nekam v prejšnje tisočletje, evolucija pa ubira čudne poti...
73 de Arpi-S51AY , HSC#1267, CTC#2268, EPC#3826, FH#1448, DMC#2139, 30MDG#3904, BDM#0288, TRC#005SLO, NDG#0851, HPC#451, ERC#0989
http://www.qrz.com/db/S51AY
Uporabniški avatar
S51AY
 
Prispevkov: 1149
Pridružen: 01 Jan 2006, 11:01
Kraj: Lendava

Re: RADIOAMATERŠČINA

OdgovorNapisal/-a s52ab » 22 Avg 2008, 20:15

Ne vem, kaj jim pravzaprav zavidat....
Malček so se pohecal... :D ..imel so priliko in to je vse.

Kar se pa tiče sprejema, blago rečeno (!) :roll: , to jim ni
bila "jaka strana"...

73
73,Jože - S52AB - http://lea.hamradio.si/~s52ab/ ... ni toliko važno kaj kdo reče ali zapiše, za narod je zelo važno, kdo to reče ali zapiše.
Uporabniški avatar
s52ab
 
Prispevkov: 510
Pridružen: 12 Mar 2006, 21:13
Kraj: Novo mesto

Re: RADIOAMATERŠČINA

OdgovorNapisal/-a s52ft » 23 Avg 2008, 10:50

Ce je tole radioamatersto, potem sem jaz helikopter in vas odpeljem
na ogled teh grdih anten...
Ja, danes ze skoraj vsak govori anglesko kar zgleda, da je pogoj da postanes ham.
Cel KV postaja en velik CB...To so CB-jasi, kupijo tehniko in svinjajo po bandu.
Pa ne mi rect, da imajo lep signal ko si nabije mic na zobe da bi ga ja slisali.
Kako lahko sploh legalno uporabljajo taksne moci? A mogoce morajo zgoraj bolj na severu, zaradi arore? Ce jo ni, jo pa naredijo HI. Oh ja, sprejem, kaj ti bo sprejem, ce imas kilowatte? Se slusalk ne rabis. Ker tako velike antene pa full vlecejo... :roll:

72, ce pa slucajno kdo ni sprejel pa 73
s52ft
 
Prispevkov: 131
Pridružen: 31 Jan 2004, 12:37

Re: RADIOAMATERŠČINA

OdgovorNapisal/-a S52OW » 24 Avg 2008, 08:55

No, tipu res ni jasno, da je njegov signal popačen in da svinja po bandu,
tako kot večini hamov. Najpomembnejši parameter poleg swr-ja, je ALC!!
Dolg boom - srečna postaja!! 73, S52OW de Tilen
Home page: http://tilenpusar.com
Uporabniški avatar
S52OW
 
Prispevkov: 496
Pridružen: 26 Avg 2003, 17:13
Kraj: Golo 670m asl

Re: RADIOAMATERŠČINA

OdgovorNapisal/-a S51AY » 24 Avg 2008, 09:39

Ne vem, iz česa ocenjujete popačenost in svinjanje po bandu. To je amaterski video posnetek. Mikrofon ima sicer res samo nekaj cm od ust, to pa ne more biti merilo za omenjeno (pri headset-ih je mikrofon tudi blizu ust). Sploh se pa ne vidi koliko je navit mic gain, pa kompresija in s tem povezan ALC. Mene bolj moti grobi zvok sprejemnika, kar se mi za FT-DX 9000 ne zdi normalno. Prej bi rekel, da je zvok posnetka malo čuden. Pri videoposnetkih se lahko posebej "obdela" slika, posebej pa zvok, naredi skoraj poljubna kompresija, pa se spet "skup zlepi". Po moje so pri obdelavi zvoka (morda normalizacija) malo pretiravali, da bi se čim bolj naglas slišalo, kompresija je pa naredila ta rezek zvok. Kdor ima kaj izkušenj s tem, mu je to jasno.
Sicer dvomim, da so na amaterskih bandih delali s 500 KW, če pa so, se ne čudim svinjanju po bandu. Ampak to je bilo zaradi moči oddajnika, ne zaradi česa drugega. Svinjanje po bandu se pa iz tega video posnetka res ne more videti.
Zame bi bil tak posnetek CW zveze dosti lepši. Samo, nekateri, tudi pri nas, na veliko žalost, ne bi razumeli tega "jezika". CB-jaško mentaliteto pa smo si v strahu pred izumrtjem našega hobija in grabljenju vsakovrstnih "idej iz zahoda" sami navlekli, ampak to več ne spada k tej temi.
73 de Arpi-S51AY , HSC#1267, CTC#2268, EPC#3826, FH#1448, DMC#2139, 30MDG#3904, BDM#0288, TRC#005SLO, NDG#0851, HPC#451, ERC#0989
http://www.qrz.com/db/S51AY
Uporabniški avatar
S51AY
 
Prispevkov: 1149
Pridružen: 01 Jan 2006, 11:01
Kraj: Lendava

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Razno

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov