Policija

Vse kar ne sodi v zgornje rubrike, pa ima kaj zveze z radioamaterstvom!

Moderatorji: S57D, s55o

Re: Policija

OdgovorNapisal/-a s52w » 21 Jan 2009, 20:19

Sicer ne vem zakaj to pišem, ker sem pred časom sklenil, da se ne bom vtikal v takšne »plodne« razgovore na RA forumu, ki z radioamaterstvom nimajo 100% nobene veze, ampak vseeno me je zaneslo. Nekdo je pred časom izjavil, da so instant KW zveze svetlobna leta stran od pravega radioamaterizma. V katerih enotah se potem merijo te bolane debate o prisluškovanju raznih služb na RA forumu ?
In potem se čudimo, če nas nekdo čudno gleda, ker smo RA, ki nam je »itak« glavna dejavnost poslušati razne službe. Če nekdo že tako uživa (da ne uporabim bolj popularnega izraza) v poslušanju , zakaj enostavno ne postane član tiste službe, ki jo tako rad posluša. Jaz vem zakaj…., čeprav kriteriji za sprejem niso prehudi in tudi plača je vsakega 5. v mesecu.

73 Damjan S52W

P.S.
Če sem koga užalil, mu ne morem pomagati.
s52w
 
Prispevkov: 517
Pridružen: 07 Nov 2004, 15:38
Kraj: Črnomelj

Re: Policija

OdgovorNapisal/-a S51ZK » 21 Jan 2009, 21:45

Žal zopet ugotavljam, da tudi če človeka zanima čisto tehnična plat stvari, je kaj hitro deležen takih komentarjev, kot jih videvamo tukaj.Mene je zgolj zanimala primerjava med tujimi in evropskimi sistemi.
Ljudje smo različni,in če nekoga zanima poslušanje,pa naj se ukvarja s tem.Sam zase vem,da za kaj takega sploh nimam časa,če pa se že kaj zanimivega dogaja v moji okolici pa seveda zavrtim VFO gumb in prisluhnem na hitro.
Konec koncev je bila prva stvar na tečaju za operaterja prav ta,da je treba na frekvencah poslušati,poslušati in še enkrat poslušati. :)

LP,pa vsem poslušateljem obilico zanimivih minut.
73 de S51ZK - Žiga
S51ZK
 
Prispevkov: 106
Pridružen: 04 Okt 2004, 15:33
Kraj: Grosuplje

Re: Policija

OdgovorNapisal/-a S56ZDB » 22 Jan 2009, 15:06

TETRA je zaprt in zaščiten sistem. Tudi osnovni namen tega sistema je, da se zagotovi varno komuniciranje, a s dodatkom, da gre za mešan sistem, ki omogoča tako point-to-point komunikacijo (klasična dvosmerna komunikacija med dvema postajama), kot komunikacijo pri kateri se končni uporabnik (npr. policist ali gasilec na terenu) "priklopi" na TETRA omrežje oz. na TETRA bazno postajo, približno podobno, kot izgleda komunikacija v omrežju GSM.

V kolikor gre za enkriptirano komunikacijo je prav gotovo prepovedana nepooblaščena uporaba naprav in programja, ki bi omogočile "prisluškovanje".

Pri TETRA velja podobno, kot pri GSM omrežjih. V kolikor se spomnite "afere SOVA" pred leti, ko je "odkrita" mobilna naprava za prestrezanje GSM pogovorom je pač tako, da je legalno tovrstne naprave mogoče kupiti pri dobaviteljih le s ustreznim državnim pooblastilom.

V omrežju TETRA ni ničesar kar bi bilo primerna snov za radioamaterščino. Žal, ali ne, toda kolikor se spomnim je za radioamaterske namene nedovoljena uporaba enkriptirane komunikacije in je enkripcijo, vsaj kar zadeva GSM in TETRA potrebno obravnavati tako, kot obravnavamo katerakoli vrata, ki so zaklenjena in katerih ključa nimamo.

73

S56ZDB, Darko
S56ZDB
 
Prispevkov: 453
Pridružen: 18 Jun 2006, 23:23
Kraj: Ljubljana

Re: Policija

OdgovorNapisal/-a S51ZK » 22 Jan 2009, 15:32

Hvala Darko za pojasnilo.Sedaj mi je ta "tehnologija" bolj jasna.

Hvala in lp,
73 de S51ZK - Žiga
S51ZK
 
Prispevkov: 106
Pridružen: 04 Okt 2004, 15:33
Kraj: Grosuplje

Re: Policija

OdgovorNapisal/-a s55o » 22 Feb 2009, 21:51

Zaradi padca kulture in drugih zadev sem zadnjih nekaj postov premaknil v smetnjak in temo zapiram. Kot je napisal Anton, zanimivo, da ljudje včasih sploh ne preberejo kaj so poslali in v živo marsikaj ne bi rekli, kot so napisali. :-?

lp
Boštjan
Ex.S56WTT,S57WTT; All that is necessary for the triumph of evil is that good men do nothing.
Uporabniški avatar
s55o
Tečni Moderator
 
Prispevkov: 2530
Pridružen: 11 Mar 2004, 14:42
Kraj: jn76gh

Prejšnja

Vrni se na Razno

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 18 gostov