Half lambda sloper za 80m ali kaj drugega ?

Vse o KV, UKV, UHF, SHF... antenah in stolpih

Moderator: s57uud

OdgovorNapisal/-a s57ad » 12 Apr 2005, 17:57

s57x napisal/-a:Ojla! Jure je omenil vertikalko z kap. kapo (višina okoli 8m). Antena dela, z njo sem pred leti iz luknje (tisti, ki ne pozna Idrije, mi naj verjame, da je to res luknja), v WW brez truda naredil čez 600 qsos, spomnim se, da je k1zz prišel na CQ, hi
Imel sem srečo, prav takrat so prenavljali Pošto in sem dobil kar debel kabel z veliko paricami, za radiale tako ni bilo težav, seveda sem naredil tako, kot je že Mirko napisal.
To je projekt za eno popoldne, s pršutom in teranom pa precej več, hi

GL es cu Jura, s57x


Hojla Boštjan,

ne pusti se zavesti - katero koli horizontalno polarizirano anteno, naj bo to dipol, MorGain, log periodična, V beam, yagi, itd za 80m boš postavil na pri tebi razpololožljivi višini (8 - 12m), bo za DX delo delovala enako zanič. Fizikalni zakoni so fizikalni zakoni, pri horizontalno polarizirani anteni potrebuješ za nizek kot žarčenja višino! Te pa, kot si napisal že na začetku, nimaš. Preostanejo ti torej vertikalno polarizirane antene. S53CC je dal dva zelo dobra nasveta - drevo, ki bo nosilo žično vertikalko (aluminijaste cevi za vertikalko so za tvoj študentski budžet verjetno prevelik izdatek) podaljšaš s fiberglas palico. (Drugi UFB nasvet je seveda ta, da obdržiš sedanji dipol za primerjavo anten). Vendar, da bi drevo podaljšal na potrebnih 18 - 20m višine, potrebuješ vsaj 8m dolgo fiberglas palico, kar je morda še večji izdatek kot Alu cevi...

Še bolj kot S53CC ideja mi je všeč Juretov predlog - skrajšana vertikalka s kapacitivnim klobukom. In, če ostanemo pri žicah kot cenejši varianti od Al cevi, lahko postaviš T žično vertikalko namesto inverted L. Namesto, da je vertikalni del (recimo 12m) podaljšan z 8m horizontalnim delom, lahko vertikalni del spojiš na sredino horizontalne žice (tako, da je vse skupaj podobno črki T). Ta, vodoravni del se pač obnaša kot kapacitivni klobuk, enako kot pri anteni, ki jo omenjata S57XX in S57X! In ni nujno, da bi horizontalni del antene (t.j. kapacitivni klobuk) bil horizontalen, temveč lahko oba kraka spustiš proti zemlji v obliki inv. V! Da ne pozabim omeniti, tudi pri inverted L anteni ni nujno, da je horizontalni del napet vodoravno, temveč se lahko spušča proti zemlji. Posledica bo le ta, da bo horizontalna komponenta žarčenja nekoliko bolj naglašena.

Namesto T ali L lahko seveda postaviš (vertikalno) en krak MorGain antene (druga polovica so seveda radiali). Bo pa, če se odločiš za 80/40m inačico MorGain antene, bo 80m del seveda le kompromis.

Če imaš možnost, prepeči si CD, ti pa pošljem ARRL Antennabook, kjer so antene, ki jih tu omenjamo, kar lepo obdelane.
Uporabniški avatar
s57ad
 
Prispevkov: 415
Pridružen: 17 Apr 2004, 17:40

OdgovorNapisal/-a s57ad » 12 Apr 2005, 18:17

S52RZ napisal/-a:Spoštovani!

Moji upi v pred kratkim kupljeno HF multband vertkalko so se včeraj rzblinili. Sunki burje so jo dobesedno zmleli in prelomili. Rekli bi, če ne bi padla, da je bila prenisko HI.

Da nebi več futral burjo z kupljenimi verkikalkami ali bimi, bi si sedaj želel postaviti nekaj bolj čvrstega. Koristim to debato za kakšno pametno sugestijo, kako bi izkoristil obstoječi 11 m visok nosilni kovinski drog , ki je iz treh segmentov z stopničastimi dostopnimi klini (dva nepoškodovana dela kandelabrov javne razsvetljave nabita drug na drugega). Torej, želel bi obstoječi čvrsti nosilni drog podaljšati na ustrezno višino in vse skupaj koristiti kot ozemljeno GP anteno, z dodatkom radialov pod rušo. Sicer tu se mi zastavlja vprašanje, kako ozemljen drog fiksne dolžine uporabljati za multiband (160 - 10 m), ali je to sploh izvedljivo, zlasti je vprašljivo antensko napajanje (gama...) Želel bi slišati vaše izkušnje in ideje za izvedbo tovrstne multiband GP antene.

Vsaka Vaša sugestija mi bo dobrodošla. Najboljša in praktično najpopolnejša ideja, ki jo bom lahko v praksi udejanjil, bo ob krstu deležna podpore terana in pršuta HI.



GL, 73 de Zdravko S52RZ


Sožalje za vertikalko, OM Zdravko! "Shit happens" (prosto po Forrest Gumpu), :(

Glede uporabe 11m droga kot vertikalke - Mario je dal dobro idejo. Druga ideja bi bila, da žico privežeš na vrh droga in jo pelješ paralelno drugu do zemlje, kjer stvar preko C-L-C prilagajaš na posamezne obsege. V bistvu, napraviš polovico zaprtega ("folded") dipola.

Drugo idejo ponujaš kar sam - gama (ali še bolje delta) prilagoditev, vendar potrebuješ kapacitivni klobuk na vrhu droga. Lahko je napravljen s poševnimi (inv V) žicami, dimenzij pa ti na pamet ne bi vedel svetovati. Za 160 bo "kruta", ker bo impedanca antene le nekaj Ohmov in posledično zelo nizek izkoristek. Se pa spominjam, da Tom, W8JI (top band guru) uporablja kot eno od sprejemnih anten 8 v krog postavljenih 11m visokih (faziranih) vertikalk s kapacitivnimi klobuki. Morda bi se dalo takšno anteno potunati za oddajo s kakšnim delta matchem...
Uporabniški avatar
s57ad
 
Prispevkov: 415
Pridružen: 17 Apr 2004, 17:40

OdgovorNapisal/-a s57x » 12 Apr 2005, 19:01

O majhni in učinkoviti anteni, ki jo je omenil Jure, je pisal Sandi (takrat še YU3XU) v CQ YU3, aprila 1991 leta. Avtor je WA1LJJ.
Moje izkušnje z njo, čeprav so dobre, ne morejo biti referenca, v taki luknji, kot je moj qth, se še najbolje obnese horizontalni loop. Kako so prezimile tam na vrtu podzemne živalice, sem pa že pozabil. Verjetno pa jim je bilo tisto sezono nekoliko topleje.

73 Jura, s57x
s57x
 
Prispevkov: 364
Pridružen: 01 Feb 2004, 23:24

OdgovorNapisal/-a s55o » 12 Apr 2005, 19:31

Glede na to, da drevo na katerem je zavezan dipol na vrhu ni moje, ne morem preveč vplivat na višino samega dipola...

Bom pa poskusil po krošnjah speljat še en dipol za 80m v smeri čimbolj S-J, pa bom primerjal, koliko krošnje dreves poslabšajo sevanje in kako (če bodo ) uničile zadevo.

Aja s56a dipola ne mislim dol dajat, ker je to edina hf antena, ki jo trenutno imam in pokriva 5 bandov :) 80/17/15/10/6
Na 6m ne da veliko ven..ali dela :) par qso na maratonu sem z njo tudi naredil :) in tudi par dx.

Koliko bi pa moral biti stolp visok, da bi pol lahko uporabil sloperja ? 20m ?

lp
Ex.S56WTT,S57WTT; All that is necessary for the triumph of evil is that good men do nothing.
Uporabniški avatar
s55o
Tečni Moderator
 
Prispevkov: 2530
Pridružen: 11 Mar 2004, 14:42
Kraj: jn76gh

OdgovorNapisal/-a s56a » 12 Apr 2005, 19:52

Preprost kuharski recept pri antenah je: vertikalka najmanj 10% valovne dolzine dolga, horizontalna antena najmanj 40% valovne dolzine visoka. Vse ostalo se nanasa na prilagoditev impedanse na 50 Omov. Pri KV in 100 W se to lahko prestavi v hiso pri uporabi RG-213. Mladi raziskovalec, pocasi razmisljaj o nabavi 3L Yagi in rotatorja. Do teh ugotovitev so zze vsi brontosi prisli!
s56a
 

OdgovorNapisal/-a s57ad » 12 Apr 2005, 20:24

s55o napisal/-a:...
Bom pa poskusil po krošnjah speljat še en dipol za 80m v smeri čimbolj S-J, pa bom primerjal, koliko krošnje dreves poslabšajo sevanje in kako (če bodo ) uničile zadevo.



Na tej višini ne bo drugi dipol v različni smeri prav nič pomagal. Na 10m višine ima dipol skoraj krožni diagram žarčenja, daleč od teoretične free space "osmice" iz učbenikov!


Koliko bi pa moral biti stolp visok, da bi pol lahko uporabil sloperja ? 20m ?



20m je skorajda minimum (45 stopin nagib). Ko sem klofal še iz S50D sem nekaj časa uporabljal dva fazirana polvalovna sloperja z 20m stolpa. Pa še pri tem mi je pomagalo, da sta se sloperja spuščala ob strmini...
Uporabniški avatar
s57ad
 
Prispevkov: 415
Pridružen: 17 Apr 2004, 17:40

OdgovorNapisal/-a s56a » 12 Apr 2005, 20:52

S53Z, 5A in 6A OF Field Day tim dolga leta uporablja dva 12 m ruska pneumatska stolpa z vmestno plasticno vrvjo. Na njo obesimo proti zemlji 4L Inv Vee za 40 m, 3L za 80 m in po vrvi sprozimo 160 m dipol. Vse to na enem samem RG-213 koaksijalcu. Za PC COM mrezo direktno uporabimo 50 m 3 x 2,5 mm2 PVC mrezni kabl. S57AD nam nastima TR parametre za zmagovalni rezultat! S58U FD WWYC tim pa zze nekaj let puscca balon za 160 m vertikalko ampak nass kW se iskazze boljsim. Tudi blizje morju se parkiramo.

Ovaj dodatek je za zbunjivanje mladih raziskovalcev, ki sparajo na teranu!
s56a
 

OdgovorNapisal/-a S57XX » 13 Apr 2005, 07:13

s56a napisal/-a: ... S58U FD WWYC tim pa zze nekaj let puscca balon za 160 m vertikalko ampak nass kW se iskazze boljsim. Tudi blizje morju se parkiramo.
teranu!


Mario, pa ne na 160m ... :D Tam smo vas z našimi 100W nesli ... :lol:

LP Jure
S57XX
 
Prispevkov: 676
Pridružen: 28 Feb 2002, 01:00
Kraj: Škofja Loka

OdgovorNapisal/-a s56a » 13 Apr 2005, 09:08

Vec casa ste klofali na 160 m ampak USA je bil edino v mojemu logu!
s56a
 

OdgovorNapisal/-a s57ad » 13 Apr 2005, 14:55

s56a napisal/-a:Vec casa ste klofali na 160 m ampak USA je bil edino v mojemu logu!


USA je bil le v vašem logu, ker Vanja ni bil prepričan, če je prav sprejel exchange od K1ZZ pa zveze ni logiral! :D
Uporabniški avatar
s57ad
 
Prispevkov: 415
Pridružen: 17 Apr 2004, 17:40

OdgovorNapisal/-a s57ad » 13 Apr 2005, 15:18

s56a napisal/-a:S53Z, 5A in 6A OF Field Day tim dolga leta uporablja dva 12 m ruska pneumatska stolpa z vmestno plasticno vrvjo. Na njo obesimo proti zemlji 4L Inv Vee za 40 m, 3L za 80 m in po vrvi sprozimo 160 m dipol. Vse to na enem samem RG-213 koaksijalcu.
...


Sistem s 4 el Inv V 40/3 el 80/ inv V za 160 sem videl na Krku leta 1999, (9A/S55A/P), a nam zaradi burje zadeve ni uspelo dvigniti v zrak.

Morda sem bil slep, vendar sem na Gažonu zadnja tri leta videl le paralelno spojene 1 el inv V za 160/80/40 (plus, predlanskim, ko ste delali pod S57RW/P znakom, še FD-4 za mult postajo)...

Pred leti, ko sem bil še v YU1EXY, sem znancu (znak bom zamolčal) poslal dimenzije 3 el žične yagi za 80m, kakršno smo uporabljali s študentskega doma na Karaburmi, z opombo, da imamo te žice (srednja vrednost) na 45m višine. Znanec je takšno yagi postavil na svoji vikend lokaciji, žal le na maksimalno dosegljivi višini 8m. Rezultat? Prava katastrofa!
Uporabniški avatar
s57ad
 
Prispevkov: 415
Pridružen: 17 Apr 2004, 17:40

OdgovorNapisal/-a s56a » 13 Apr 2005, 17:03

Dokler je Zarko, S53Z bil mlad in zdrav, naredil je novo anteno v casu vsakega FD tekmovanja. Najbolj znan je bil pivski dipol za 10/15/20 m. Spet so na enem koaksijalcu bile tri Inv. Vee. Zgornji dve anteni so zategovale 4 prazne staklenice piva! Pri zagonu je bil slab SWR na 10 m dokler nisem odkril mrzlo spajkanje na ohisju PL-259 konektorja. Prevec piva smo ispili v casu priprav :-)

Veliki uspeh bo, ce bomo to leto sploh nastopili v FD CW junija. Za IOTA je organizacijo prevzel novi KV manager S52P. Mene cakajo DL/G/OE WWYC za EU-110 Brijune. V petek grem na Murter IARU srecanje. Nima IOTA oznake ker je samo 6 m od obale.

S55Z, slisim od konkurence, da se spremenil QRA?
s56a
 

OdgovorNapisal/-a S57S » 13 Apr 2005, 18:01

Čez 14 let pride vse prav ...

Avtor prevoda, ex YU3XU, prosi za PDF ali FOTOKOPIJO ali SCAN nekoga, ki ima spravljen omenjeni izvod iz leta '91, v katerem je opisana skrajšana vertikalka za 80-m.
Svoj lastni izdelek - prevod, kakor tudi bronto CQ ZRS, se mi je žal izgubil v prostoru in času.

Če boste ''fantu'' ''natrosili'' preveč različnih utopičnih rešitev, kvazi nizko postavljenih horizontalnih LOW BAND DX anten, ga boste še bolj zmedli. Mar ni jasno izrazil željo po DX-ih? In to brez 1 kW! Sedaj smo že pri 3 el zadevah, dvignjenih na višino pivske flaše.

Ker je vprašanje postavjeno s strani moderatorja, mu morda le uspe postaviti nazaj še S57RA ''Scan'' strani. Mislim, da tam vse lepo piše. Kako do preproste, efikasne in poceni DX antene za 3,5 MHz.

Ah, kako leta letijo ...

73, de Aleksander, S57S (ex YU3XU)
S57S
 
Prispevkov: 435
Pridružen: 10 Jan 2002, 01:00
Kraj: Golisce

OdgovorNapisal/-a s55o » 13 Apr 2005, 20:47

Na žalost v tistih letih še nisem bil ham in nimam pojma kje dobit te stare Radioamaterje. Če ima kdo možnost, bom zelo vesel kopije teh pdf ali scanov.

Sandi zadeva je tako kot si rekel... Evropa lepo šiba z grelcem oblakov na 8m in sedaj bi bilo lepo še kakšen dx doklicat ali priklicat na CQ.

Tako da na 80m edino kar mi preostane je vertikalka...da bo mnogo boljša kot tale dipol za dx zveze...Kaj mi pa lahko poveš, koliko radialov ta tvoja skrajšana vertikalka potrebuje? 4,8,16,32,64,128,200... ?

Hvala in lp
Ex.S56WTT,S57WTT; All that is necessary for the triumph of evil is that good men do nothing.
Uporabniški avatar
s55o
Tečni Moderator
 
Prispevkov: 2530
Pridružen: 11 Mar 2004, 14:42
Kraj: jn76gh

OdgovorNapisal/-a s57x » 13 Apr 2005, 22:01

O, zdaj boš pa še mene, ki sem že star in betežen počasi začel jeziti.
(naj bo - hi). Imam pa občutek, da si začel površno prebirati. Če sem omenil članek, ki ga je Sandi napisal, potem je skorag gotovo, da imam zadevo pred sabo. Glede radialov smo ti že napisali, napisal sem moje izkušnje z "Sandijevo" anteno; če gre iz luknje, potem gre iz tvojega QTH bistveno bolje. Članek dobiš v oni drugi pošti!!
Druga reč, kljub temu, da se mojstru Miletiću Cebik prikazuje ob belem dnevu, mirne duše preglej njegovo stran. Linear loaded ant dela, pobrskaj za logi onega KH9 pa poglej, če ga je Mario klofal? itd Lahko ti fwd moj log za 80m pa boš videl, ali ima Cebik prav ali ne.
Druga reč, večkrat sem ti omenil horizontalni loop za 80m. Zaradi mene z njim lahko ubijaš elektrone nad sabo; sam jo že leta uporabljam, je kakšna reč dlje, kot je ZL7? Bre kW!Ne vem, kako sicer prideš do tja, ampak...sicer pa nabavi ON4UN bukvo, preberi ekspertizo, kako je klofal ZL7 an 160m...jaz sem prišel, odklofal in šel v dolino. Brez teorije. Še prej pa sem pogledal, kdaj je sončni vzhod tam dol. Tega pa ne vem. Imam tako majhen zemljovid, da sta severni in južni Pacifik čisto blizu!

Skratka, ni tako slabega dratu, da bi se ne dalo poklofat dober DX, magari Cebik (ali pa Mario) pravita drugače! Da boš pa na 80m konkurenčen, hm, ko boš notar! Potem!


73 Jura, s57x

p.s. pa taster si nabavi, lažje gre v CW!
s57x
 
Prispevkov: 364
Pridružen: 01 Feb 2004, 23:24

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Antene

Kdo je na strani

Po forumu brska: Google [Bot] in 8 gostov

cron