Teleskopska antena

Vse o KV, UKV, UHF, SHF... antenah in stolpih

Moderator: s57uud

Teleskopska antena

OdgovorNapisal/-a s51da » 11 Apr 2007, 09:27

Hoj

Željo imam narediti teleskopsko anteno. Sestavljena naj bi bila iz dveh (ali več) segmentov, ki bi jih z motorjem potisnil skozi sleme aluminijaste strehe.
Dolžina bi bila okrog 5m, če bi jo iz strehe gledalo manj, bi bila uglašena na višje frekvence. Prostora pod slemenom je 3.3m.
Tukaj pa nastane problem - kako to mehansko izvesti. Razmišljal sem o povečani verziji avtomobilske antene ki se zloži, ko ugasneš avto.
Tam jeklena pletenica potisne/potegne segmente.
Druga verzija bi bila samo en 3m segment + avtomatski tuner takoj na podstrešju.
Antena se mora samodejno "pospraviti" zaradi oteženega dostopa na postrešje, prav tako odpade kakršnakoli trajna postavitev na vrhu strehe.

Ker vem da je na forumu mnogo samograditeljev, prosim za ideje kako bi vi to izvedli.

73
David S51DA
s51da
 
Prispevkov: 136
Pridružen: 21 Okt 2001, 01:00
Kraj: Bohinj

OdgovorNapisal/-a S57S » 12 Apr 2007, 05:53

SteppIR!
Morda se da dobiti samo motorček, s tistim berilijevim perforiranim
trakom? Če ostalo krmilje za koračni motor znaš izdelati sam, seveda.
In če imaš fiberglas palico pri roki, bi lahko bila to kar primerna rešitev.
Vse ostalo je mehansko veliko bolj komplicirano.

GL z vertikalko. Nad 10 MHz ne pričakuj veliko. Jaz imam trenutno
postavljeno dvojno vertikalko, za 14 MHz in 7 MHz. 20m je obup. Za
vsak resnejši DX je potrebno veliko energije (1kW), da se občasno prebijem skozi Pile-up. Na 7 MHz pa je povsem druga pesem.

GL, Aleksander, S57S
S57S
 
Prispevkov: 435
Pridružen: 10 Jan 2002, 01:00
Kraj: Golisce

OdgovorNapisal/-a s51da » 12 Apr 2007, 19:47

Hoj

Ja SteppIR bi bila gotovo najboljša rešitev, vendar je cena (sploh v EU) zelo visoka.
Pregledal sem vse, vendar kaže da samo motorja in traku ni možno kupiti.
Kontrolerja z vsemi možnimi opcijami res ne rabim, zadostoval bi navaden stepper kontroler + SWR meter.

Drugače sem vertikalk kar vajen - do sedaj sem jih imel na tleh ( za 7, 10 in 14MHz), vendar sem jih moral umakniti...

73
David S51DA
s51da
 
Prispevkov: 136
Pridružen: 21 Okt 2001, 01:00
Kraj: Bohinj

OdgovorNapisal/-a AC6DD » 20 Apr 2007, 07:05

David,

Za taksno kratko anteno ~5m bi bilo po mojem najlazje in najbolj poceni ce jo spravis horizontalno, ko jo rabis pa jo dvignes 90 stopinj. To bi bilo precej enostavno izvesti.

Pred leti ko sem se zivel v stanovanju sem uporabljal tri delni "crank-up" antenski stolp z vitlom in aluminijsko palico na vrhu. Vertikalka je bila visoka 30m ko je bila iztegnjena, okoli 15m spravljena. Na strehi so bili radiali in tuner za 160, 80 in 40m. Zvecer sem anteno dvignil, podnevi jo spustil.

Niko
AC6DD
 
Prispevkov: 15
Pridružen: 25 Okt 2006, 04:06
Kraj: San Luis Obispo

OdgovorNapisal/-a s51da » 20 Apr 2007, 13:46

AC6DD napisal/-a:Za taksno kratko anteno ~5m bi bilo po mojem najlazje in najbolj poceni ce jo spravis horizontalno, ko jo rabis pa jo dvignes 90 stopinj. To bi bilo precej enostavno izvesti.


Ja tudi to je ena od možnosti.
Malo moram premeriti streho, če me ne bo motil dimnik.
Potem bi bilo dokaj enostavno narediti vzvod ki bi anteno postavil pokonci, drugače pa bi ležala po slemenu.

lp
David S51DA
s51da
 
Prispevkov: 136
Pridružen: 21 Okt 2001, 01:00
Kraj: Bohinj

teleskopski drog

OdgovorNapisal/-a S56ZDB » 12 Jul 2007, 10:39

Tudi sam se igračkam z mislijo, da bi naredil teleskopsko ... toda ne anteno temveč kar antenski drog. Če se ne prepričam, da to nebi bilo smiselno.

Razlogi podobni, ni veliko prostora, pa še antena je bolj na varnem ob slabem vremenu, če je spuščena.

73

Darko, S56ZDB

P.S. Aha, in še mehansko kako bi to naredil? Za zdaj se mi zdi, da je še najbolj poceni in dokaj učinkovita rešitev z uporabo električnega gradbenega dvigala (vitla).
S56ZDB
 
Prispevkov: 453
Pridružen: 18 Jun 2006, 23:23
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a AC6DD » 20 Avg 2007, 07:25

Nasel sem slike moje stare teleskopske vertikalke. Imela je dvignjen sistem radialov. Na strehi je bil tuner kateri se je daljinsko preklapljal. Pokrivala je od od 1.8 - 7 Mhz. Anteno sem "izboljsal' s tem da sem dvignil tuljavo za 160m proti vrhu antene. To je bilo usodno.

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
AC6DD
 
Prispevkov: 15
Pridružen: 25 Okt 2006, 04:06
Kraj: San Luis Obispo


Vrni se na Antene

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 18 gostov