Iz malega raste veliko :-)

O radioamaterstvu v S5 in po svetu

Moderatorji: S57D, s55o

OdgovorNapisal/-a s56a » 09 Feb 2005, 12:25

Tilen, najhujša je narcisoidnost pri majhnih razlikah! To sigurno dobro poznaš v muziki. Radioamaterji se imajo kot nekaj več od CB in to utemeljejejo z izpitom za licenco in znanjem CW. Žal je obseg znanja potreban za S5 licenco pod nivojem srednje šole. V ZDA precej višji!
s56a
 

OdgovorNapisal/-a S57BI » 09 Feb 2005, 13:53

Tudi nivoji znanja v šolah čedalje bolj upadajo.

lp, Jože.
S57BI
 
Prispevkov: 184
Pridružen: 06 Feb 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a S57S » 09 Feb 2005, 14:06

V ZDA smejo v prodajo le linearji, ki imajo blokirano področje za 28 MHz.
''Odprejo'' ti ga samo ob predložitvi licence! Le zakaj?

V ZDA sem polagal izpit 4 ure in pol, pri nas pa se ve kako je sedaj ...
V ZDA nimajo problemov z motnjami v kakšnem kontestu, pri nas pa se ve kako je ...
Pri nas ti CB-jaš, meni nič tebi nič, na SSB-ju zagrozi, da nehaj oddajati, ker ga
motiš. In ker seveda tega ne storiš, ti veselo piska, čeravno ne sme na 28 MHz,
čeravno ne sme imeti usmerjene antene, čeprav ne sme imeti več kot nekaj Wattov!
Pri nas se mu nič ne zgodi, v ZDA so kazni astronomske! Toda kljub nekaterim
neželjenim situacijam, se konec koncev le nekako ''prenašamo''. In hvala bogu!
Pri nas še kar gre, tole s CB-jaši. V VK (Avstraliji) pa se mi pritožujejo, da ne morejo
klofati proti severu, saj od tam, ko se band odpre, imajo na vsakih 10 kHz po enega
CB-jaša, na AM-u in sicer od 26 - 29 MHz. Konstantno.
Si morete misliti: CB-jaši tam oddajajo na legalnem radioamaterskem bandu - nelegalno!!! In nič se jim ne zgodi...

Sami si ustvarite mnenje!

Za nikakršno narcisoidnost ne gre! Tudi to, da razen posameznih izjem večina
radioamaterjev nima nič proti CB-ju! Tudi jaz ne! Dokler ostajajo v svojem segmentu!
Tudi če z usmerjenimi antenami! Le tam naj ostanejo! Legalno!

Lep 73, Aleksander, S57S
S57S
 
Prispevkov: 431
Pridružen: 10 Jan 2002, 01:00
Kraj: Golisce

OdgovorNapisal/-a s57lo » 10 Feb 2005, 10:54

S57Q - Tone napisal/-a:Dragi Boris in ostali ljubitelji CBa, naj vam poskušam obrazložiti, zakaj se nekateri "vsajamo".


73 de Tone, S57Q


Dragi Tone, cisto na kratko, malo si vsekal mimo. Jaz sem ljubitelj radia in v tem hobiju mi je najbolj vsec CW na KV. Moje pisanje je namenjeno tistim, ki se vsajajo. Ko mi je CB postal premalo, sem se tudi jaz vpisal na tecaj za tretji razred (l.94), tri leta kasneje za drugi razred, za prvi razred pa sem se pripravljal sam (polozil l. osemindevedeset)

S57Q> V CB klubih ste se pač združili ljubitelji CBa, kar je vaša pravica ( pred leti je bilo v S5 registrirano tudi Društvo ljubiteljev vijolic ).

Govoriš o spoštovanju in potem primerjaš društvo ljubiteljev vijolic in CB klub...Se pravi, da ne spostujes ne enih ne drugih. Torej, moj ded je imel vrtnarijo in gojil rože. Tri leta zapored, ko sem bil jaz se majhen, je dobil na razstavi v Vidmu nagrado "Kralj vijolic".

S57Q>čudnimi vprašanji, pisanimi v neki latovščini - kot se pojavljajo na tem forumu - pa mislim, da nihče ne bi maral. Pa še predstavit se ne znajo. Sedaj smo pa nekateri grdi, se vsajamo, pa ne razumemo stvari.....

Se enkrat, pisanje ni bilo namenjeno tebi, ampak tocno tistim, ki se jih opisal v zgornjem stavku. A spadas mednje? Za konec, da ne bo pomote: Rad imam CW na KV. CB mi zbudi spomine ma moje radio zacetke...Kdaj pa kdaj s kom poklepetam in se imam fino. Obnasaja na bandu pa so me, na tvojo zalost, naucili ze v CB klubu! Ne pa popivanja in holesterola...

73 Boris S57LO

P.S. je S55M tudi na tvojem popisu bivsih CB-jasev?
Boris S57LO
s57lo
 
Prispevkov: 47
Pridružen: 26 Nov 2003, 12:27

OdgovorNapisal/-a s56oa » 10 Feb 2005, 14:17

Eni radioamaterji so doživljenjsko alergični na CB, nezavedajoč se, da so mnogokateri radioamaterji svojo radioaktivno pot začeli ravno tam.

Za moje pojme je CB ena izmed odličnih reči, da nekoga zastrupiš z radio tehniko in ga pozneje spraviš tudi v radioamaterščino.

Najhujše je, ko radioamaterji CBjaše, praviloma mlade in nepoučene nadebudneže nad radijsko tehniko, zavračajo kot neko ostudno drhal, namesto, da bi jih povabili medse, poučili o radiotehniki ter na koncu navdušili in zvlekli tudi v radioamaterske vrste. V principu pogrešam CB sekcije v radioklubih, saj se mi zdi, da je pri nekaterih že sama beseda CB postala prepovedana.

73 de S56IUA - Ognjen
Uporabniški avatar
s56oa
 
Prispevkov: 756
Pridružen: 23 Maj 2001, 01:00
Kraj: Ilirska Bistrica, Slovenia

OdgovorNapisal/-a S52DK » 10 Feb 2005, 20:08

Hoj!

Moje osebno mnenje je, da bi morali za naš hobi narediti več reklame. Ljudi (to so zame tudi CB-jaši) povabiti v RK, jim demonstrirati delovanje naših radijskih postaj, celo dobro bi bilo, da imajo s seboj lahko svoje naprave, da se jim prikaže razlika med HAM opremo in ceneno (niti ni tako poceni) CB opremo. Prav tako jim je potrebno obenem razložiti zakonodajo s področja telekomunikacij (katere so omejitve na CB, namen CB itd. in katere so prednosti dela na HAM bandih). Verjetno bi bila takšna razprava bolj plodna kot pa razprave, ki nimajo smisla in mogoče celo koga žalijo.
Bodimo radioamaterji, držimo se kodeksa in življenje bo lepše.


73 ES GL DE Robi, S52DK
Uporabniški avatar
S52DK
 
Prispevkov: 720
Pridružen: 22 Avg 2004, 16:41
Kraj: Poljčane, JN76SH

OdgovorNapisal/-a S57Q » 11 Feb 2005, 11:31

Kolikor je meni poznano, je Adi, OB345 ( S55M ) najtežji med bivšimi CBjaši.
Saj vas bom imel kmalu preštete.

LP Tone, S57Q
S57Q
 
Prispevkov: 251
Pridružen: 11 Maj 2003, 08:01
Kraj: Sevnica

OdgovorNapisal/-a s57lo » 12 Feb 2005, 15:19

S57Q - Tone napisal/-a:Kolikor je meni poznano, je Adi, OB345 ( S55M ) najtežji med bivšimi CBjaši.
Saj vas bom imel kmalu preštete.

LP Tone, S57Q


Ampak tudi Vanja, S59AV (OB 136), Marsell, S52ID (OB 146) in jaz ne zaostajamo dosti za njim..

73 Boris S57LO
s57lo
 
Prispevkov: 47
Pridružen: 26 Nov 2003, 12:27

OdgovorNapisal/-a s57ad » 12 Feb 2005, 15:29

s57lo napisal/-a:
S57Q - Tone napisal/-a:Kolikor je meni poznano, je Adi, OB345 ( S55M ) najtežji med bivšimi CBjaši.
Saj vas bom imel kmalu preštete.

LP Tone, S57Q


Ampak tudi Vanja, S59AV (OB 136), Marsell, S52ID (OB 146) in jaz ne zaostajamo dosti za njim..

73 Boris S57LO


Tudi Janez, S51DX, ex CBjaš, ne zaostaja.

Zanimivo, da ni obratnega prehoda (iz radioamaterskih vrst med CBjaše).
Vsaj jaz ne vem za nikogar...
Uporabniški avatar
s57ad
 
Prispevkov: 415
Pridružen: 17 Apr 2004, 17:40

OdgovorNapisal/-a s55m » 12 Feb 2005, 16:02

Da boš vedel za enega....
Sam sem naredil izpit za RA 1981 leta 1983 presedlal na CB (ne po svoji želji, za kar se vsem "zaslužnim" tudi tukaj zahvaljujem) in 1985 nadaljeval z RA delom.

Tudi to se dogaja....
s55m
 
Prispevkov: 1579
Pridružen: 05 Feb 2004, 09:05
Kraj: KN12OR

OdgovorNapisal/-a s57ad » 12 Feb 2005, 18:14

s55m napisal/-a:Da boš vedel za enega....
Sam sem naredil izpit za RA 1981 leta 1983 presedlal na CB (ne po svoji želji, za kar se vsem "zaslužnim" tudi tukaj zahvaljujem) in 1985 nadaljeval z RA delom.

Tudi to se dogaja....


Vsekakor ni bilo po tvoji volji, Adi... In tudi vrnil si se v naše vrste (po svoji volji), :-)

Tisti "zaslužni" prebirajo ta forum? (čeprav kot "gostje"?)
Uporabniški avatar
s57ad
 
Prispevkov: 415
Pridružen: 17 Apr 2004, 17:40

OdgovorNapisal/-a s55z » 12 Feb 2005, 18:34

Evo še enega 8)

Leta gospodovega 1979 sem po spletu okoliščin naredil takratno E klaso in nabavil IC202S za UKV. Kmalu po tem so me neki kolegi zvabili na CB in sem potem z zavistjo poslušal CW na 28MHz tako da sem že v začetku naslednjega leta naredil še C. S tem, da sem moral tečaj in komisijo sam zorganizirati, (hvala Colinsu in Finančni Krizi, ki sta bila v komisiji, HI). No, potem tudi CBja nisem več uporabljal. Je bilo pa zanimivo, saj smo v klubu imeli celo CB sekcijo (bili smo društvo ljudske tehnike z množico sekcij in ne klasičen radioklub) od koder je večina naredila tudi RA izpite E in D razreda ...
VY 73 & GL, Dragan S55Z, EPC #0760
HAMtech - Toys for real CONTEST-ers and DX-ers
s55z
 
Prispevkov: 2455
Pridružen: 13 Jul 2003, 03:29
Kraj: Ljubljana - JN76HB

OdgovorNapisal/-a S57vg » 12 Feb 2005, 19:13

Od kdaj pa te delajo (vk) radioamaterji na 26 in 27 mhz??


S57S napisal/-a:V ZDA smejo v prodajo le linearji, ki imajo blokirano področje za 28 MHz.
''Odprejo'' ti ga samo ob predložitvi licence! Le zakaj?

V ZDA sem polagal izpit 4 ure in pol, pri nas pa se ve kako je sedaj ...
V ZDA nimajo problemov z motnjami v kakšnem kontestu, pri nas pa se ve kako je ...
Pri nas ti CB-jaš, meni nič tebi nič, na SSB-ju zagrozi, da nehaj oddajati, ker ga
motiš. In ker seveda tega ne storiš, ti veselo piska, čeravno ne sme na 28 MHz,
čeravno ne sme imeti usmerjene antene, čeprav ne sme imeti več kot nekaj Wattov!
Pri nas se mu nič ne zgodi, v ZDA so kazni astronomske! Toda kljub nekaterim
neželjenim situacijam, se konec koncev le nekako ''prenašamo''. In hvala bogu!
Pri nas še kar gre, tole s CB-jaši. V VK (Avstraliji) pa se mi pritožujejo, da ne morejo
klofati proti severu, saj od tam, ko se band odpre, imajo na vsakih 10 kHz po enega
CB-jaša, na AM-u in sicer od 26 - 29 MHz. Konstantno.
Si morete misliti: CB-jaši tam oddajajo na legalnem radioamaterskem bandu - nelegalno!!! In nič se jim ne zgodi...

Sami si ustvarite mnenje!

Za nikakršno narcisoidnost ne gre! Tudi to, da razen posameznih izjem večina
radioamaterjev nima nič proti CB-ju! Tudi jaz ne! Dokler ostajajo v svojem segmentu!
Tudi če z usmerjenimi antenami! Le tam naj ostanejo! Legalno!

Lep 73, Aleksander, S57S
Uporabniški avatar
S57vg
 
Prispevkov: 166
Pridružen: 01 Jan 2004, 13:22
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a s57ad » 12 Feb 2005, 21:49

S57jvg napisal/-a:Od kdaj pa te delajo (vk) radioamaterji na 26 in 27 mhz??



Sandi je hotel povedati, da v Avstraliji CBjaši zasedajo poleg dovoljenega frekvenčnega pasu še +- 1MHz (tj. rinejo še na radioamaterski 10m obseg in se ne ozirajo kaj veliko na predpise).

Pri tem je treba omeniti, da ima v VK CB dolgo tradicijo (redka poseljenost), saj so jim radijske zveze bile dolgo skoraj edini način komuniciranja na večjih oddaljenostih. Verjetno je to razlog, zakaj pri njih radioamaterstvo ni tako razvito kot v državah s primerljivim številom prebivalcev (na primer VE)...

Mirko, S57AD
Uporabniški avatar
s57ad
 
Prispevkov: 415
Pridružen: 17 Apr 2004, 17:40

OdgovorNapisal/-a S57S » 13 Feb 2005, 18:46

73!

Očitno sem se premalo natančno izrazil, saj niti S57AD ni pravilno ''branil'' mojega, zgolj
informativno naravnanega posta. Hotel sem povedati, da imajo VK radioamaterji obilico
težav s CB - AM signali (kateri se zadnje čase slišijo tudi pri meni), ki prihajajo iz smeri, severno od Avstralije. Se pravi predvsem iz širšega področja Indonezije in Filipinov.
Tam je ogromno CB AM postaj, ki se ne držijo frekvenčne razporeditve in veselo oddajajo tudi v radioamaterskem segmentu med 28 in 29 MHz. Kot sem dejal, sem te
''motnje'', ki se slišijo kot popačen piskajoč SSB, doživel prav danes tudi sam (in že nakajkrat prej). Toda vsaka stvar ima lahko dober konec, le obrniti jo moraš prav.
Ker v tem področju, od koder prihajajo ti ''Piratski CB AM'' signali ni veliko radijskih
svetilnikov (Beacons) so te motnje lahko dober pokazatelj odprtosti banda (pogojev) v
to smer. Tako sem danes ''prečesaval'' 28 MHz in se čudil obilici piskanja na bandu,
brez kakršnegakoli radioamaterskega signala. Zato sem poiskal ''luknjo'' brez
piratskih motenj in nekajkrat poklical CQ, saj sem si dejal, če se slišijo nekaj-watni
AM signali, verjetno z GP antenami, ni Hu..., da ne bi kaj nazaj priletelo.

In nazaj je priletelo tole: 12:04 VU2XO, 12:07 UO0L, 12:12 RA6AMY, 12:15 FR1GZ,
12:19 7Q7PS in ob 12:20 moja tamala s sporočilom, Oči - kosilo ...

Tako sem moral prekiniti svoje raziskovanje mejnih pojavov prostiranja HF valov, s
prepričanjem, da bi priletel še marsikateri YB ali DU, le ''šnicl'' bi bil potem mrzl!

Tako sem danes raziskoval 28 MHz band prav zaradi CB ''Piratov''!

Pa še recite, da niso koristni!

Ne bi se rad zameril nobenemu S5 CB-jašu in Vas vse, tudi jaz vabim v naše vrste,
kjer boste lahko našli veliko drugačnih stvari, ki so lahko nekomu v veselje.
Le vedeti morate, kaj iščete!

S tem bi končal moje pisanje o CB-ju!

73 de S57S, Aleksander
S57S
 
Prispevkov: 431
Pridružen: 10 Jan 2002, 01:00
Kraj: Golisce

Prejšnja

Vrni se na Radioamaterstvo

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 19 gostov