KV frekvence

O radioamaterstvu v S5 in po svetu

Moderatorji: S57D, s55o

OdgovorNapisal/-a S57XX » 27 Dec 2004, 13:21

s57mha napisal/-a:Zapisano kar nekaj postov nazaj... :roll:


Čisto verjetno. Pa moramo res vse prebrskati, da to najdemo :-?

LP Jure
S57XX
 
Prispevkov: 676
Pridružen: 28 Feb 2002, 01:00
Kraj: Škofja Loka

OdgovorNapisal/-a S51AG » 01 Jan 2005, 21:25

S57XX napisal/-a:Zdravo Tono!

Čudno, da ti ni uspelo narediti nobene zveze na 80m. Band je zvečer poln tako, da občasno kar poka po šivih. V Loki smo uspeli narediti kar nekaj zvez, tudi kak S56 se je našel vmes.

Drugače pa sem včeraj poslušal enega S56xxx in S57xxx kako sta skoraj en čez drugega klicala CQ in CQDX na 21.260 - IOTA frekvenca. Hm, me zanima, če sta delala z Bleda :-?

Drugače pa Tono ... imaš znak? Če ga imaš ga uporabljaj na radioamaterskem forumu. Če ga nimaš, ne soli pamet tistim, katerim ne pripadaš!

LP Jure


Lepo pozdravljen Jure,

glede na tvoj post lahko ponovno ugotovim, da je diskusija, ki sem jo pred časom odprl popolnoma brezplodna. Da pripadam radioamaterjem, in to tistim, ki jih zanima predvsem tehnika in ne le rjovenje v mikrofon ter računalniška oddaja in sprejem telegrafije, vse skupaj v kombinaciji z nekaj kilovati izhodne moči mi ponovno ni potrebno povdarjati Pozivni znak, četudi ima le dvočrkovni sufiks pa tudi ne izkazuje dejstva, ali je nekdo res "pravi" radioamater", kajne Jure? Sicer pa si komentarje o "soljenju pameti" in pripadnosti lahko prihraniš kar zase.

Pa mogoče še kakšna beseda o tem, zakaj nobene zveze na 80 m: ker uporabljam radio, ki zmore le slabih 10 W izhodne moči. Teh bednih 10 W v kombinaciji s preporosto anteno je res QRP v primerjavi s silnimi močmi oddajnikov., ki jih je moč slišati na frekvencah. In ker potencialni sogovorniki v glavnem ne znajo poslušati, ampak se obesijo na mikrofon ter praktično brez prekinitev tulijo "sikju ejti" pač doslej ni prišlo do zveze.

Lep pozdrav,

Tono
Uporabniški avatar
S51AG
Moderator
 
Prispevkov: 610
Pridružen: 26 Dec 2003, 14:01
Kraj: Ptuj, JN76WK

OdgovorNapisal/-a s55o » 01 Jan 2005, 23:30

Čao Tono
Dugače poskusi na 3.605 ob 18h vsak dan...pa še zjutro, ko je pižama sked. ampak ne vem točno kdaj je...če ti nisem tega še napisal.

Drugače pa sem s57tws z 2W in QRP anteno slišal na KVP ju 59+20 in naredil sem tudi ostale QRP-je po S5...tako da leti lepo tudi QRP !

Dajmo raje začet z bolj mirno glavo pa spregledat malo "tečnosti" kdaj pa kdaj. Aja...drugače sem pa jaz tudi eden unih ko rad RJOVE po mikrofonu, ker pač o spajkalnikih in kako kateri element postavit pač nimam pojma :)
Radioamater je vsak in ravno zato je tako fajn, ker smo tako različni in si lahko pomagamo.

73

Boštjan S57WTT

Pozdrave vsem in veliko sreče pa DXov v 2005, ali pa vročih spajkalnikov ter mirno roko!
Ex.S56WTT,S57WTT; All that is necessary for the triumph of evil is that good men do nothing.
Uporabniški avatar
s55o
Tečni Moderator
 
Prispevkov: 2525
Pridružen: 11 Mar 2004, 14:42
Kraj: jn76gh

OdgovorNapisal/-a s56a » 02 Jan 2005, 00:00

Ampak ti uporabljas 100 W in zelo zapleteno anteno!
s56a
 

frekvence

OdgovorNapisal/-a s55e » 02 Jan 2005, 09:10

Pozdravljen,
glede frekvenc za delo z ljubkimi sivozelenimi radijskimi postajami (močmi do 20W in "whipe" antenami) se raje včlani v eno od skupin na Yahoo (Gropus - so na temo MIL manpackov, pa za Racale je še ena posebej...), frekvence in skupine ti posredujem mimo lea foruma (za skede se dogovarjajo tudi po mailu, pa tudi poslušati znajo /morajo znati). Fantje, ki jih vesli tovrstna tehnika so se organizirali, sicer pa sem tudi sam doživel kar nekaj težav pri uporabi tovrstne tehnike (z večino ne moreš delati v split-u...) za aktiviranje na bandih ti priporočam vsaj en "Japonski" RIG, potem pa kar na zeleno! Se slišiva po mailu ali pa ZS. Pa ne jemlji si stvari tako k srcu... sicer pa ni produktivno. Sreče in veselja... ter našim QRO operaterjem čim več Mizuho type ročnih postaj (manj je včasih več) želim;
Jože

73, S57MHJ
s55e
 
Prispevkov: 167
Pridružen: 03 Jun 2002, 08:38

OdgovorNapisal/-a s56a » 02 Jan 2005, 12:02

Joze, v cem je uzitek v delu izven 9 KV radioamaterskih obsegov?
Z izjemo tega, da je to prepovedano in spodbuja predsodke o radioamaterjih kot vohunih.
s56a
 

OdgovorNapisal/-a s55e » 02 Jan 2005, 16:04

Mario,
saj ne vem če bi ti odgovarjal, ali pa tudi ne... Pa naj bo; niti z besedo nisem omenil tega da bi delal izven HAM bandov (verjetno je bilo to plod nekogaršnje bolne domišljije) so pa znotraj naših HAM bandov klicne frekvence, kjer se zbirajo ljubitelji tovrstne (SMB) tehnike. Kot nekdanji "vojno obvezni" radiotelegrafist (in teleprinterist) me zaradi takih in drugačnih nagibov mikajo tovrstne radijske naprave (kot tudi "Tonota", pa še marsikoga drugega), pa tudi tehnika je zelo zanimiva a ni ravno narejena po meri radioamaterjev, zaradi tega sem mu tudi predlagal da se aktivira (za začetek) na HF z običajno HAM opremo, ki omogoča lažje delo in več komoditete - ne pa da dela z vojaško opremo izven bandov. Sicer pa tudi kolikor vem ima večina HAM-ov opremo "odprto", če ne drugega pa vsaj za sprejem!?

A res ne moreš konstruktivno prispevati k vsebinam na forumu, znanja ti kolikor sem slišal ne manjka, malo manj pesimizma pa bo... mnogo sreče zdravja... ti želim,

Jože
s55e
 
Prispevkov: 167
Pridružen: 03 Jun 2002, 08:38

OdgovorNapisal/-a s56a » 02 Jan 2005, 17:11

Frekvence in skupine so bile skrivnost v tvojem prejšnjem oglašanju kar je v naspotju s hamspiritom. Na KV je ogromno interesnih skupin, ki se pogovarjajo med sabo in SMB niso nikakršna izjema. Precejšnji del starejših hamov je bil iz teh služb, ki delajo po sistemu "ni treba vedeti".
Veliko užitka v delu s preprostimi KISS postajami!
s56a
 

OdgovorNapisal/-a S51AG » 02 Jan 2005, 20:30

Gospodje,

ker smo iz preprostega vprašanja po frekvencah prešli na zares težke debate predlagam, da moderator temo zaklene, ali pa kratko malo zabriše v koš.

Doslej sem imel priložnost spoznati kar nekaj radioamaterjev, ki so to z dušo in telesom. Pri slednjih bom rade volje poiskal kak nasvet. Tistim, ki pa so moje vprašanje razumeli drugače, ali bolje rečeno napak pa predlagam, da v bodoče, preden bodo sogovornika povsem popljuvali vsaj preberejo, kaj je taisti sploh hotel izvedeti ali predlagati.

Vsem želim obilo sreče, zdravja ter dolgih zvez, predvsem pa medsebojnega razumevanja ter smisla za pomoč tistim, ki jo potrebujejo. Včasih zna zgolj dobra beseda napraviti ogromno.

Lep pozdrav,

Tono
Uporabniški avatar
S51AG
Moderator
 
Prispevkov: 610
Pridružen: 26 Dec 2003, 14:01
Kraj: Ptuj, JN76WK

OdgovorNapisal/-a s55m » 02 Jan 2005, 21:39

Tono, Wellcome to Mario!!!!!
s55m
 
Prispevkov: 1579
Pridružen: 05 Feb 2004, 09:05
Kraj: KN12OR

OdgovorNapisal/-a S57XX » 03 Jan 2005, 08:03

Tono napisal/-a:
Lepo pozdravljen Jure,

glede na tvoj post lahko ponovno ugotovim, da je diskusija, ki sem jo pred časom odprl popolnoma brezplodna. Da pripadam radioamaterjem, in to tistim, ki jih zanima predvsem tehnika in ne le rjovenje v mikrofon ter računalniška oddaja in sprejem telegrafije, vse skupaj v kombinaciji z nekaj kilovati izhodne moči mi ponovno ni potrebno povdarjati Pozivni znak, četudi ima le dvočrkovni sufiks pa tudi ne izkazuje dejstva, ali je nekdo res "pravi" radioamater", kajne Jure? Sicer pa si komentarje o "soljenju pameti" in pripadnosti lahko prihraniš kar zase.

Pa mogoče še kakšna beseda o tem, zakaj nobene zveze na 80 m: ker uporabljam radio, ki zmore le slabih 10 W izhodne moči. Teh bednih 10 W v kombinaciji s preporosto anteno je res QRP v primerjavi s silnimi močmi oddajnikov., ki jih je moč slišati na frekvencah. In ker potencialni sogovorniki v glavnem ne znajo poslušati, ampak se obesijo na mikrofon ter praktično brez prekinitev tulijo "sikju ejti" pač doslej ni prišlo do zveze.

Lep pozdrav,

Tono


Še enkrat, Tono, potem pa zaključim.

Morda, Tono, bi pa veljalo poizkusiti kak drug način dela, ne rjovenje v mikrofon (kot ga sam imenuješ)?
Zadnjega pol leta delam (v glavnem) z močmi med 2 in 5W in cca 12m drata, pa se da kar nekaj narediti. Le nekaj vztrajnosti in izkušenj je pootrebno, ki pa jih s časom in potrpežljivostjo pridobiš.
Ni vprašanje kakšen znak imaš, tamveč me moti to, da ga na RA forumu ne uporabljaš (Kot verjetno še marsikdo!). Me ne zanima, če si ga nekje, nekoč, na nekem mestu napisal in moram preiskati cel forum, da bi ga našel.

Jure
S57XX
 
Prispevkov: 676
Pridružen: 28 Feb 2002, 01:00
Kraj: Škofja Loka

OdgovorNapisal/-a s56a » 03 Jan 2005, 12:46

Tono, mogoce se ne zavedas, da je internetni vrticek nekoliko vecji kot si navajen...
s56a
 

OdgovorNapisal/-a s58dx » 11 Jan 2005, 11:53

s56a napisal/-a:Tono, mogoce se ne zavedas, da je internetni vrticek nekoliko vecji kot si navajen...


Marijan :evil:

korekcija, RADIOAMATERSKI vrticek je prevelik za naso novopridobljeno
dobroto v S5. :) Tono, radioamaterstvo je kot Heaven and Hell 8)

Lp nermin S58DX 8)
s58dx
 
Prispevkov: 150
Pridružen: 21 Maj 2001, 01:00

Re: KV frekvence

OdgovorNapisal/-a S56VGL » 12 Jan 2005, 18:55

s56al napisal/-a:
Tono napisal/-a:Pozdravljeni,

- na katerih frekvencah je priporočljivo pozivati CQ, še posebaj pri uporabi oddajnika manjše izhodne moči (ni QRP)?



http://www.mm1mdp.co.uk/uk_band_plans.htm
http://users.otenet.gr/~agrnet/plans.htm
http://www.amateur-radio.co.uk/downloads/bandplans.pdf

http://www.hamradio.si/freq98s.html

73 ES BEST DX DE S56AL :)


Zanima me ker band plan je merodajen,ker se razlikujejo med sabo.
Hvala za odgovor.
Lep pozdrav
73 de LUKA,S56VGL,locator JN76FC
Tel.preko e-mail ali ZS.
Član Radiokluba S53APR
S56VGL
 
Prispevkov: 451
Pridružen: 11 Jul 2003, 12:58
Kraj: Rezke Dragarjeve 1,Ljubljana,JN76FC

Re: KV frekvence

OdgovorNapisal/-a S57XX » 13 Jan 2005, 08:17

s56vgl napisal/-a:Zanima me ker band plan je merodajen,ker se razlikujejo med sabo.
Hvala za odgovor.
Lep pozdrav


Najbolj je ta, ki je objavljen v lanski zadnji števili CQ ZRS. Celotno glasilo v PDF obliki dobiš tule:

http://www.hamradio.si/cqzrs604s.html

LP Jure
S57XX
 
Prispevkov: 676
Pridružen: 28 Feb 2002, 01:00
Kraj: Škofja Loka

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Radioamaterstvo

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 11 gostov