Mikro elektrarna na strehi

Vse kar ne sodi v zgornje rubrike, pa ima kaj zveze z radioamaterstvom!

Moderatorji: S57D, s55o

Mikro elektrarna na strehi

OdgovorNapisal/-a S51U » 19 Okt 2019, 04:45

Pozdravljeni,

mikro elektrarne na strehah so se kar razširile. Samooskrba z električno energijo je seveda OK, predvsem če se ogrevaš s toplotno črpalko in so računi pozimi malo večji.

Vendar pa - ali jo ima kdo od vas že na strehi, ali povzroča kakšne motnje na naših frekvencah, imate kakšno negativno izkušnjo s temi zadevami in zakaj jo ne bi priporočali ?

Najlepša hvala za odgovore in razmišljanja v to smer !
S51U ( ex: S5041U, S52FB, YT3FB, YU3AXR )
Uporabniški avatar
S51U
 
Prispevkov: 368
Pridružen: 12 Jul 2006, 12:50
Kraj: JN75GX

Re: Mikro elektrarna na strehi

OdgovorNapisal/-a s53v » 19 Okt 2019, 18:59

Hoj.

Če se lotiš mikroelektrarne na strehi je prvo vprašanje, če imaš subvencijo .? Če subvencije nimaš, te zadeva lahko pride precej draga.Drugo vprašanje je, ali želiš elektriko pošiljati v elektrodistribucijsko omrežje ali boš obratoval otočno (napajaš samo svojo hišo)

Pred leti smo v naši firmi Elektrodistribuciji Ljubljana in Celje opremili z nadzorom za okrog 20 fotovoltaičnih elektrarn ter
okrog 15 malih hidroelektrarn.Žal se pri sončnih elektrarnah nazivno moč dobi samo v ozkem časovnem pasu nekje med
11. in 15 uro. Velika razlika je tudi med poletjem in zimo. Ko pride oblak nazivna moč drastično pade. Problem je tudi umazanija na panelih in sneg v zimskih mesecih.
Z leti izkoristek panelov občutno pada.Odvisno je tudi, kakšne panele uporabljaš. Seveda moraš imeti streho obrnjeno proti jugu.

Elektrodistribucije imajo zlasti zaradi nekvalitetnih pretvornikov DC/AC velike težave in te brez pravega projekta ne spustijo na nizkonapetostno omrežje. Nekvalitetni pretvorniki namreč proizvajajo močne višje harmonske.Izdelava projektne dokumentacije pa je lahko zelo draga.V najslabšem primeru se namreč na delu omrežja,kjer se ti priključiš posledično
v primeru, da ni zadosti bremena dvigne napajalna napetost preko 230V. Sosedje bodo veseli,ko jim boš kuril televizorje :D V nizkonapetostnem omrežju namreč lahko nastanejo velika nihanja.Zlasti je to nevarno na vaških ali hribovskih delih omrežja,kjer je za transformatorjem priključenih samo par potrošnikov

Naslednji problem bo po končani uporabnosti panelov deponija le teh. V panelih so prisotni izredno toksični in karciogeni elementi in bo verjetno razgradnja le teh čez kakšnih 20 let bistveno dražja kot sedaj velja za salonitke in azbest.

Naslednji problem so lahko samovžigi ter posledično gašenje panelov na strehi https://www.varcevanje-energije.si/foto ... dulov.html. Posledično potem tudi zavarovalnice dvignejo premijo......

Da končam, sončna elektrarna se ti splača samo v primeru, da si dobil subvencijo ali pa, če si nekje v gorskem svetu,kjer ni nobene možnosti priključitve na el. omrežje. Sicer pa te lahko vse skupaj glede na izkoristek zelo drago stane.

Pa še glede "ZELENE" energije. Za proizvodnjo panelov nekje na Kitajskem uporabljajo ogromno energije (fosilne) ter pri izdelavi izredno toksične kemikalije.....

lp/73 S53V
janez
s53v
 
Prispevkov: 596
Pridružen: 04 Dec 2003, 08:06
Kraj: Ljubljana

Re: Mikro elektrarna na strehi

OdgovorNapisal/-a S51U » 20 Okt 2019, 09:24

Hvala Janez za izčrpno poročilo.

Subvencija še vedno obstaja, tako pride za individualni hišo kompletni strošek 10.000 €, da si samooskrben. Paneli so danes mnogo bojši, kakor pravijo, višek energije sicer pošiljaš v omrežje, vendar ti ga ne plačajo. Dokler je obračun in poračun 1 x letno, se zadeva izplača,predvsem če se ogrevaš s toplotno črpalko.

Streho imam obrnjeno pravilno, paneli izgubljajo 0,5 % letno, življenska doba pa je nekje okoli 25 - 30 let, 90 % se jih lahko reciklira.

Vso dokumentacijo ter subvencijo uredi izdelovalec, ki uredi tudi vse z elektro službo, se pravi ni nekega velikega dela okoli tega.

Pri zavarovalnici doplačaš 30 € letno, da je zavarovana tudi elektrarna.

Še kakšno mennje bi bilo več kot dobrodošlo, predno se spustim v to zadevo ... ali pa tudi ne.

Hvala !!!
S51U ( ex: S5041U, S52FB, YT3FB, YU3AXR )
Uporabniški avatar
S51U
 
Prispevkov: 368
Pridružen: 12 Jul 2006, 12:50
Kraj: JN75GX

Re: Mikro elektrarna na strehi

OdgovorNapisal/-a S51VC » 20 Okt 2019, 11:29

Tudi jaz se pripravljam za postavitev take elektrarne na streho. Izvajalca imam izbranega, subvencija zaprošena, čakam na elektro soglasje, da lahko začnejo delat. Na leto porabimo cca. 9500kw/h. Letos smo montirali še toplotno črpalko, katera bo doprinesla še dodatne kW/h. Elektrarna bo imela 13,5 kW. Imela bo 39 panelov "Monikristalni QCELLS Q.PEAK DUO 350W" Razsmernik bo Solar edge SE-17K trifazni. Optimizatorji pa Solar Edge P700... 20kom.
Zanima me zavarovanje take elektrarne. Hiša je zavarovana pri Triglavu Zav. doma B. Koliko bom kaj moral oplačat za zavarovanje elektrarne.
Hiša je postavljena tako, da je ena stran strehe na jug, naklon pa 17°.
Če bo povzročala kaj motenj na mojih postajah, jo vržem dol... :-? ;)
Eto, da vidimo, kako bo stvar delovala.
LP de S51VC
S51VC
 
Prispevkov: 83
Pridružen: 17 Nov 2001, 01:00
Kraj: Orehovski Vrh - G. RADGONA

Re: Mikro elektrarna na strehi

OdgovorNapisal/-a S50VD » 20 Okt 2019, 12:16

Moj oče je lani postavil točno takšno zadevo, kot dva posta prej razlaga S51U. Kolikor vem, je zaenkrat še vedno (zelo) zadovoljen in zagovarja smiselnost investicije. Detajlov ne poznam, lahko pa, če kdo hoče, pošljem kontakt (-> zasebno sporočilo) in sami povprašate ali se dogovorite za ogled. Definitivno pa ne bo mogel ničesar povedati o RF motnjah, ker ga to ne zanima in ne boli, četudi morda obstajajo.
73 de Damjan S50VD
Radioklub S59EKL
S50VD
 
Prispevkov: 19
Pridružen: 15 Jul 2018, 14:03

Re: Mikro elektrarna na strehi

OdgovorNapisal/-a S52CQ » 20 Okt 2019, 12:36

Jaz sem namontiral 9,5kW FV elektrarno lani oktobra. Kot je bilo že rečeno, so cene FV panelov krepko padle in so zdaj že pod 1 €/W.
Tudi glede kvalitete izdelave so danes že precej boljši, kot pred leti. Kdaj nazadnje je kdo slišal, da bi zagorela streha zaradi FV? Jaz se za zadnjih 10 let ne spomnim. So pa zagoreli avtomobili Tesla - ampak to ni tema. Izkoristek panelov pada, pa ne občutno. Ko sem jaz to raziskoval sem našel Sonyev, ki panel dela že >20 let. Izkoristek je res padel ampak ne na ničlo.

Elektrodistribucije SO problem! Če je na primer v vasi več FB elektrarn ne boš dobil soglasja, ker ti bodo na elektro verjetno rekli, da transformatorja ne bodo menjali zaradi tvoje FV, ker bi jim preobremenila trafo. Torej elektro praviloma ne gre v investicijo pa čeprav plačujemo omrežnino, frekvenčnino itd...

Zavarovanje me pri Triglavu stane okoli 100€, kje si S51U videl za 30€? Sporoči mi. Seveda je zavarovanje obvezno, saj veste, kakšna toča je lani klestila v Črnomlju in potolkla na novo postavljeno FV elektrarno nekomu tam doli.

Dodatnih motenj ne opazim, saj večinoma sem na frekvenci zvečer, ko je FV v mirovanju. Za ogrevanje uporabljam toplotno črpalko in zdaj plačujem elektrike 19€ na mesec, kar so zgolj prispevki za omrežnino itd. Na koncu leta pa bo obračun, koliko sem elektrike oddal in koliko sem jo porabil.
Jaz sem se odločil za samooskrbo in pazil, da število panelov ni preveliko. Namreč viška elektrike, ki jo oddaš v omrežje in je ne porabiš, ne dobiš plačanega. Tako je pri Petrolu in drugih ponudnikih razen pri Suncontract: https://suncontract.org/. Tam lahko energijo prodajaš in kupuješ.

Dodajam dve fotki podatkov moje FVE v Domžalah, kjer niso idealni pogoji (večkrat je megla itd.). Ko je bil lep sončen dan sem 12. oktobra generiral 42 kWh. Letošnja lepa jesen bo malo kompenzirala slabo pomlad, ko je maj bil slabši od februarja, marca in od aprila.

73 de S52CQ, Jure
Priponke
Foto2.JPG
(55.23 KiB) Še ni prenešeno
Foto1.JPG
(43.51 KiB) Še ni prenešeno
S52CQ
 
Prispevkov: 157
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00

Re: Mikro elektrarna na strehi

OdgovorNapisal/-a S51U » 21 Okt 2019, 08:49

Jaz sem imel pred toplotno črpalko orabo okoli 7.500 kWh, sedaj pa imam letno porabo 12.000 kWh.

Na strehi naj bi bilo 35 fotonapetostnih modulov Jinko JKM-325M-60H ( 11,38 kWp ), razsmernik SoalrEdge SE15K.

Subvencija 2.000 €. Splošna garancija ter odprava napak 4 leta, 10 letna garancija na solarne module, 25 letna garancija na linearno izhodno moč solarnih modulov, 12 letna garancija na razsmernik, 25 letna garancija na optimizatorje.

Strošek izdelave je tako nekje 10.000 €, letni strošek elektrike pa je sedaj 1.500 €.

Meni se zdi razumno, je pa sigurno večji problem zaradi glodalcev, će imaš panele na tleh, na streho še niso pričeli plezati ...
S51U ( ex: S5041U, S52FB, YT3FB, YU3AXR )
Uporabniški avatar
S51U
 
Prispevkov: 368
Pridružen: 12 Jul 2006, 12:50
Kraj: JN75GX

Re: Mikro elektrarna na strehi

OdgovorNapisal/-a S52CQ » 21 Okt 2019, 10:10

S51U kje si videl zavarovanje za 30€?

73 de S52CQ
S52CQ
 
Prispevkov: 157
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00

Re: Mikro elektrarna na strehi

OdgovorNapisal/-a S51U » 21 Okt 2019, 18:12

S52CQ napisal/-a:S51U kje si videl zavarovanje za 30€?

73 de S52CQ


Od firme, ki montira komplete - Solar Pro, mi je tako dejal, sem pa danes postavil to vprašanje svojemu agentu in čakam odgovor - javim.
S51U ( ex: S5041U, S52FB, YT3FB, YU3AXR )
Uporabniški avatar
S51U
 
Prispevkov: 368
Pridružen: 12 Jul 2006, 12:50
Kraj: JN75GX

Re: Mikro elektrarna na strehi

OdgovorNapisal/-a s56llb » 22 Okt 2019, 08:11

Dober dan,

Jaz, ta vikend. Po nepreverjenih podatkih bi naj bilo teh primerov še več. Vzrok pa so ponavadi slabi stiki.
Lp. Andrej
s56llb
 
Prispevkov: 50
Pridružen: 07 Dec 2004, 00:22

Re: Mikro elektrarna na strehi

OdgovorNapisal/-a S57SG » 22 Okt 2019, 14:07

Vse hiše imajo elektriko in lahko pride do požara zaradi elektrike.
Sončna elektrarna ni nič drugega kot en kup kablov na strehi in do elektro omaric.
Zato ni nič bolj nevarna kot ostala električna napeljava v hiši.
Požari elektro instalacij so večinoma zaradi slabih spojev.

Gasilci morajo upoštevati, da je v objektu elektrika in ko gasijo z vodo morajo upoštevati varnostne odmike.
Slaba stran sončne elektrarne na strehi pa je onemogočen dostop do ostrešja in odkrivanje strehe v primeru požara, ki ni nujno, da je posledica Sončne E.
LP
S57SG
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 25 Dec 2011, 21:06
Kraj: Topolšica

Re: Mikro elektrarna na strehi

OdgovorNapisal/-a S51U » 23 Okt 2019, 14:10

Zavarovanje strojeloma pri sončni elektrarni za vrednost 5.000 € je okoli 50 - 60 € letno - samo doplačilo osnovni polici pri Zavarovalnici Triglav, brez odbitne franšize.

Če bi zavaroval kompletno investicijo, kar je brez veze, pa bi bilo 100 € letno.
S51U ( ex: S5041U, S52FB, YT3FB, YU3AXR )
Uporabniški avatar
S51U
 
Prispevkov: 368
Pridružen: 12 Jul 2006, 12:50
Kraj: JN75GX

Re: Mikro elektrarna na strehi

OdgovorNapisal/-a S57UHX » 25 Okt 2019, 18:00

Odgovora na osnovno vprašanje: kako je z motnjami na naših frekvencah, pa ni................

Glede na izkušnje, ki jih imam z LED razsvetljavo, katere napajanje je večinoma narejeno s switching napajalniki, bi bilo za pričakovati, da tudi sončne elektrarne povzročajo motnje.......
73, Iztok
S57UHX
 
Prispevkov: 244
Pridružen: 04 Nov 2012, 14:57

Re: Mikro elektrarna na strehi

OdgovorNapisal/-a s53db » 25 Okt 2019, 21:30

Odgovora na osnovno vprašanje: kako je z motnjami na naših frekvencah, pa ni................

Glede na izkušnje, ki jih imam z LED razsvetljavo, katere napajanje je večinoma narejeno s switching napajalniki, bi bilo za pričakovati, da tudi sončne elektrarne povzročajo motnje.......

Same sončne celice ne morejo delat motenj, tam je napetost DC ....
Torej edino kar bi lako povzočalo motnje je razsmernik iz DC na AC
Ti razsmerniki delaj s frekvenco 50Hz, za razliko od raznih switchejev ki delajo od 100kHz naprej.
Kitajci pri izdelavi switcherjev se požvižgajo na predpise in ga naredijo samo da dela. Glavno vodilo je denar in to čim manj.
Tako, da ne verjamem, da ti razsmerniki, ki delajo na 50Hz pozročajo motnje na na bandih.
Uporabniški avatar
s53db
 
Prispevkov: 24
Pridružen: 12 Avg 2014, 20:44
Kraj: Koper

Re: Mikro elektrarna na strehi

OdgovorNapisal/-a S57UHX » 26 Okt 2019, 17:30

Tako, da ne verjamem, da ti razsmerniki, ki delajo na 50Hz pozročajo motnje na bandih.

Ja, v idealnem svetu....
V realnih okoliščinah pa bodo še harmoniki n * 50 Hz + ostala "svinjarija"
Ne trdim da so ti produkti močni, ampak ko je antena blizu ni potrebno veliko za motnje ........

Zato me zanima realna izkušnja radioamaterja, s sončno elektrarno na strehi!
73, Iztok
S57UHX
 
Prispevkov: 244
Pridružen: 04 Nov 2012, 14:57

Naslednja

Vrni se na Razno

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gostov