KV frekvence

O radioamaterstvu v S5 in po svetu

Moderatorji: S57D, s55o

KV frekvence

OdgovorNapisal/-a S51AG » 13 Nov 2004, 20:56

Pozdravljeni,

za lažji začetek dela na kratkem valu potrebujem nekaj praktičnih informacij, in sicer:

- na katerih frekvencah se običajno zbirajo radioamaterji iz S5, ter kdaj?

- na katerih frekvencah se običajno zbirajo radioamaterji iz ostalih bivših jugoslovanskih republik, ter kdaj?

- na katerih frekvencah je priporočljivo pozivati CQ, še posebaj pri uporabi oddajnika manjše izhodne moči (ni QRP)?

Vsakega nasveta bom zelo hvaležen.

Lep pozdrav ter nasvidenje na KVju.

Tono
Uporabniški avatar
S51AG
Moderator
 
Prispevkov: 610
Pridružen: 26 Dec 2003, 14:01
Kraj: Ptuj, JN76WK

OdgovorNapisal/-a s55z » 13 Nov 2004, 23:44

Tono, se ne bi sedaj s svojim klicnim znakom predstavil? Konec koncev imas sedaj A razred, ne?

Sicer pa, S5 na 3.605 MHz.... ostali pa malo visje. Sicer pa, najprej
cim vec poslusaj in se uci... Poskusi jutri zjutraj na pizama skedu :D
VY 73 & GL, Dragan S55Z, EPC #0760
HAMtech - Toys for real CONTEST-ers and DX-ers
s55z
 
Prispevkov: 2455
Pridružen: 13 Jul 2003, 03:29
Kraj: Ljubljana - JN76HB

Re: KV frekvence

OdgovorNapisal/-a s56al » 14 Nov 2004, 07:27

Tono napisal/-a:Pozdravljeni,

- na katerih frekvencah je priporočljivo pozivati CQ, še posebaj pri uporabi oddajnika manjše izhodne moči (ni QRP)?



http://www.mm1mdp.co.uk/uk_band_plans.htm
http://users.otenet.gr/~agrnet/plans.htm
http://www.amateur-radio.co.uk/downloads/bandplans.pdf

http://www.hamradio.si/freq98s.html

73 ES BEST DX DE S56AL :)
s56al
 
Prispevkov: 798
Pridružen: 03 Jul 2001, 01:00
Kraj: JN66SI

OdgovorNapisal/-a S51AG » 14 Nov 2004, 10:12

Hvala za informacije. Sicer so mi uradni frekvenčni razporedi dobro poznani, zanimajo me predvsem praktične izkušnje.

Moj pozivni znak je S56BGU.

Lep pozdrav/73,

Tono
Uporabniški avatar
S51AG
Moderator
 
Prispevkov: 610
Pridružen: 26 Dec 2003, 14:01
Kraj: Ptuj, JN76WK

OdgovorNapisal/-a s55o » 14 Nov 2004, 11:02

Čao Tono !

Kar jaz vem (na skedu sem bil 2x :) je na 3.605 sked ob 18h popoldne in ob 7h zjutraj če se ne motim - pižama sked.
Ob sredah pa naj bi imeli novice od zrs-ja ampak pri tem se nisem sodeloval oz bil na freq.
.. aja za bandplan pa priporocam tabelo s strani s57tws, kjer vse na enem a4 piše kar rabiš za delo.

lp
Boštjan s57wtt
Ex.S56WTT,S57WTT; All that is necessary for the triumph of evil is that good men do nothing.
Uporabniški avatar
s55o
Tečni Moderator
 
Prispevkov: 2524
Pridružen: 11 Mar 2004, 14:42
Kraj: jn76gh

OdgovorNapisal/-a S51AG » 14 Nov 2004, 13:01

S57TWS bandplan je res odlično narejen ter zelo pregleden. Sicer hvala za ostale informacije.

Lp,

T
Uporabniški avatar
S51AG
Moderator
 
Prispevkov: 610
Pridružen: 26 Dec 2003, 14:01
Kraj: Ptuj, JN76WK

OdgovorNapisal/-a s57x » 14 Nov 2004, 13:16

Včerajšnji sestanek me je samo utrdil v prepričanju, da smo za novodošle na KV prav malo storili. To, da je komu "bandplan" dobro poznan, je prej izredno redka izjema, kot pravilo. Tabela, ki jo omenja Boštjan, bi kar sodila poleg ali pod razne karte sveta.

Zdaj bi še kako prišli prav klubi, kakršne smo poznali starejši hami!
Menim pa, da se da marsikateri problem rešiti tudi po telefonu, še lažje preko spleta. Morda bi bilo smiselno odpreti kotiček za tovrstno pomoč in nasvete. Kljub temu, da nekateri očitajo (komu? meni? Z besedo na dan!), da ne poznamo več ham spirita, sem trdno prepričan, da nihče ni zaprl vrat za sabo in je še vedno po svojih močeh voljan pomagati.
Ne smemo pa pozabiti, da so danes popolnoma drugi časi, mnogo več problemov imamo, življenje je v mnogočem bolj zapleteno. Pa ne pozabimo - to je le hobi.

Domnevam, da bo marsikomu tudi čebljanje na KV hitro presedlo. In kaj potem? Seveda ne bom rekel, da je rešitev v CW.

Kaj pa digitalne komunikacije? Večkrat sem bil prav presenečen, da kar lepo število hamov ne ve, kaj to sploh je za en bavbav. Z izjemo RTTY. Kako se lotiti tovrstne aktivnosti, je pa druga pesem.

Predlagam obisk www.aa5au.com/rtty.html strani!

Za bolj eksotične konunikacije si oglejte www.qsl.net/zl1bpu/

Nino, IZ8BLY je napisl enkratne programe, najdete jih na www.geocities.com/iz8bly/

Seveda vso to eksotiko najdete v "paketu" n.pr. v MixW.

Ne smem pozabiti :
mmhamsoft.ham-radio.ch/

V zvezi z MM programi pa si oglejte www.qsl.net/kkdxc

OC Miloš, S53X, je že pred leti marsikaj poslovenil( program za rtty in sstv). Pa žal tega po večini ne vemo!! Še manj pa cenimo.

Marsikaj najdete na www.qsl.net/wm2u pa na Sandijevo stran (in še kakšno) ne pozabite!

Kaj pa antene?

Kdor besed špara - naj ostane pa na FM!

73 Jurij, s57x
s57x
 
Prispevkov: 362
Pridružen: 01 Feb 2004, 23:24

OdgovorNapisal/-a S51AG » 14 Nov 2004, 14:21

Pozdravljen,

v celoti se strinjam s tabo. Dejansko bi morali v tem trenutku svojo vlogo odigrati klubi, internet pa nam tudi daje odlične možnosti, da na enem mestu zberemo precej za kakovostno delo na KV potrebnih informacij.

Mislim, da je bilo dovolj nerganja nad tem, da so sedaj "tretjerazredni radioamaterji" neupravičeno prišli do kratkega vala. Dejstvo je, da bo odprava omejtve glede frekvenc marsikomu spet približala radioamaterstvo, seveda pa bo ob tem potreboval kar nekaj nasvetov. Upam, da so starejši in izkušenejši radioamaterji dokončno spoznali, da lahko veliko naredijo za izobraževanje, ter da zgolj samozadovoljno modrovanje ne bo prineslo ničesar.

Moj predlog je, da na forumu odpremo novo temo, v sklopu katere bi se lahko ukvarjali ravno s problematiko dela na kratkovalnovnih območjih in nasveti v zvezi s tem. Moderatorji, razmislite o predlogu!!!

Lep pozdrav,

Tono
Uporabniški avatar
S51AG
Moderator
 
Prispevkov: 610
Pridružen: 26 Dec 2003, 14:01
Kraj: Ptuj, JN76WK

OdgovorNapisal/-a s57x » 14 Nov 2004, 17:36

Že od nekdaj imamo neke posebnosti, ne bom trdil, da so vse pozirivne.
Predvsem ne gre za nerganje, da je nekdo prišel neupravičeno do frekvenc, pač pa za zaskrbljenost, ker fantje za to nimajo potrebnega znanja!

Priznajmo, to, da fantič, ki je pred mesecem naredil izpit in komaj razume ohmov zakon, kaj se dogaja z elektroni od antene do zvočnika končno niti ni pomembno, važno je da pridejo, itd itd, in še kaj v zvezi s tehniko, niti ni tako pomembno. Nima pa predznanja, ki je bilo potrebno za opravljanje I. klase. In to je to.

Včerajšnji sestanek v pravzaprav pokazal celotno sliko organizacije. Spraševali smo se, kako naprej, in prav "novodošli" bi z lahkoto odgovorili na to vprašanje. Kje ste bili?
73 Jurij, s57x
s57x
 
Prispevkov: 362
Pridružen: 01 Feb 2004, 23:24

OdgovorNapisal/-a S52OW » 14 Nov 2004, 21:02

To je le hobi?
Lahko, marsikomu je pa stil življenja!!!
Okoli cw-ja. Pomoje gre bolj zato, s čim je kdo začel. Sam sem začel na ssb-ju, zadnje pol leta sem delal tudi na cw-ju in zdaj pri meni spet vlada ssb.
Zame je temelj ssb, ne glede na vrstni red zgodovine radiozvez. Odprt sem pa za vse, se pravi da bom vesel, če me cw spet prime.
Kar pa sploh ni pomembno!!
Zdi se mi zelo "ozkogledo" da nekdo favorizira en način dela pred drugim.
Poznavanje Ohmovega zakona ITD je lahko popolnoma brezsmiselno pri radioamaterstvu. Lahko gre za užitek, za strast pri delanju zvez in v tem
lahko uživa radioamater tudi brez Ohmovega zakona. Čisto enostavno!! Želim povedat', da je radioamaterski hobi zelo široko področje in vsak lahko uživa v različnih stvareh. Jezi me, če nekdo faforizira recimo: tehnika nad zgolj uporabnikom. Ne posiljujmo kolegov z našimi "fetiši".

Delno repliciram Juriju s57x.

Tono S56BGU. Vabim te na obisk na moj qth in ti z veseljem predstavim v
čem jaz uživam na KV-ju.

73, Tilen
Dolg boom - srečna postaja!! 73, S52OW de Tilen
Home page: http://tilenpusar.com
Uporabniški avatar
S52OW
 
Prispevkov: 496
Pridružen: 26 Avg 2003, 17:13
Kraj: Golo 670m asl

OdgovorNapisal/-a s57x » 14 Nov 2004, 22:23

Tilen, prosim, preberi še enkrat, kaj sem napisal!
Ne vem sicer, kako in kje si ti opravljal izpit, vendarle pa je za (nekdanjo) osnovno klaso potrebno poznati Ohmov zakon. In ne gre za nobeno posiljevanje.

In filozofiranje glede hobija in stila življenja prihrani zase. Kako to, da te ni bilo včeraj v Ljubljani?

Končno, zakaj bi sploh izgubljal čas, če nekateri vsako sugestijo vzamejo za posiljevanje!

Kdor me bo potreboval, ve, da so pri meni vrata vedno odprta, pozna pa tudi
pot!

73 Jurij, s57x
s57x
 
Prispevkov: 362
Pridružen: 01 Feb 2004, 23:24

OdgovorNapisal/-a s55z » 15 Nov 2004, 08:34

s57x napisal/-a:Tilen, prosim, preberi še enkrat, kaj sem napisal!
Ne vem sicer, kako in kje si ti opravljal izpit, vendarle pa je za (nekdanjo) osnovno klaso potrebno poznati Ohmov zakon. In ne gre za nobeno posiljevanje.

In filozofiranje glede hobija in stila življenja prihrani zase. Kako to, da te ni bilo včeraj v Ljubljani?

Končno, zakaj bi sploh izgubljal čas, če nekateri vsako sugestijo vzamejo za posiljevanje!

Kdor me bo potreboval, ve, da so pri meni vrata vedno odprta, pozna pa tudi
pot!

73 Jurij, s57x


Hojla Jurij in ostali...

Ni Tilen rekel, da ne smeš poznati ali da ni potrebno poznati ohmovega zakona, ampak, da ga pravzaprav za delo ne postaji lahko tudi ne potrebuješ. In dejstvo je, da je vsem nam, ki smo stopili na pot radioamaterizma to tudi življenski stil, saj je vse podrejeno ali prirejeno temu hobiju. Od dopustov (s postajo seveda), prijateljev, izkoriščanja prostega časa, ... Vsi urniki so prilagojeni temu, ali pa iščemo tiste proste minutke za ta hobi. Priznaj Jurij, da počneš isto...

Res je. Ni pa to bistvo radioamaterskega gibanja, ki govori o tehničnem napredku, izobraževanju, raziskovanju (pa ne bandplanov, hi), tudi razvoju, humanizmu, tovarištvu, itd... Samo egoistični užitek ob delu na postaji ni radioamaterstvo, oziroma je le en majhen del. Pa ne me narobe razumet, Tilen.

Ne bom dolgovezil... Časi se res spreminjajo, vrednote pa ostajajo....
VY 73 & GL, Dragan S55Z, EPC #0760
HAMtech - Toys for real CONTEST-ers and DX-ers
s55z
 
Prispevkov: 2455
Pridružen: 13 Jul 2003, 03:29
Kraj: Ljubljana - JN76HB

OdgovorNapisal/-a S51AG » 15 Nov 2004, 08:53

Pozdravljeni!

Strinjam se, da bo potrebno še veliko narediti za izobraževanje novih radioamaterjev, vendar z jamranjem, kakšna katastrofa se je zgodila s sprejemom nove zakonodaje ne bo veliko doseženega.

Potrebno bo najti le pravo mero med tehniko in pravili dela na radijskih frekvencah. Kar nam v tem trenutku manjka so zares kvalitetni mentorji s smislom za podajanje snovi in izkušenj. Zase lahko rečem, da se mi je precej let nazaj radioamaterstvo do konca priskutilo ravno zaradi arogantnega odnosa "starih mačkov", ki so imeli občutek, da so vso znanje pojedli z veliko žlico. Po dolgem času sem se sedaj ponovno aktiviral ter začel novo radioamatersko kariero. Upam, da so se medtem časi dokončno spremenili.

Ob vsem tem se bojim, da prav velikega navala na kratkovalovna območja ne bo. Osip radioamaterjev je bil v preteklih letih namreč katastrofalno visok, tistih par zanesenjakov, ki še vztraja v radioamaterskih vrstah pa se bo že naučilo pravil igre. Naj ob zaključku omenim še to: "problema" ne predstavljajo samo "mladi" ali "novi" kratkovalovni amaterji. Izgleda o pravilih dela nima pojma še marsikdo iz "stare garde". V soboto sem namreč na 80 m (3.730 kHz) poslušal slovensko postajo s "spešl kolsajn", ki je dobesedno tulila v eter oz. bila nenehno na oddaji in praktično ni poslušala, kdo se ji sploh odziva. A je to slika izkušenih radioamaterjev, ki si pozneje jemljejo pravico pokroviteljskega odnosa nad tretjerazredniki? Operater, ki je rohnel v eter po glasu namreč ni deloval ravno mlad.

Zaenkrat lep pozdrav,

Tono
Uporabniški avatar
S51AG
Moderator
 
Prispevkov: 610
Pridružen: 26 Dec 2003, 14:01
Kraj: Ptuj, JN76WK

OdgovorNapisal/-a s56al » 15 Nov 2004, 10:17

Ne pozabimo osnovne IARU definicije radioamaterstva: Tehnično eksperimentiranje z radio komunikacijami. Treba se je zavedati, da se s pridobitvijo licence radioamaterja pridobi določene privilegije, katerih uporaba je pogojena z določenim tehničnim znanjem. S5 amaterji imamo teh privilegijev še posebej veliko. Na to sem že večkrat opozarjal na raznih forumih. Niso pa samoumevni, lahko nam jih tudi odvzamejo. Razumevanje nekaterih fizikalnih pojavov, tehničnih značilnosti ipd. v zvezi z radijskimi napravami je nujno za pravilno uporabo katerekoli, tako komercialne, še poposebej pa doma zgrajene, predelane ali z dodatki opremljene (transverter, linearni ojačevalnik,...) radijske oddajne naprave v etru zlasti v smislu morebitnega povzročanja motenj drugim uporabnikom radijskih komunikacicj. In to velja tudi za operaterje, ki jih "spajkalnik" ne zanima.

LP, Sandi
s56al
 
Prispevkov: 798
Pridružen: 03 Jul 2001, 01:00
Kraj: JN66SI

OdgovorNapisal/-a s58dx » 15 Nov 2004, 11:25

Tono napisal/-a:Pozdravljeni!

Strinjam se, da bo potrebno še veliko narediti za izobraževanje novih radioamaterjev, vendar z jamranjem, kakšna katastrofa se je zgodila s sprejemom nove zakonodaje ne bo veliko doseženega.

Potrebno bo najti le pravo mero med tehniko in pravili dela na radijskih frekvencah. Kar nam v tem trenutku manjka so zares kvalitetni mentorji s smislom za podajanje snovi in izkušenj. Zase lahko rečem, da se mi je precej let nazaj radioamaterstvo do konca priskutilo ravno zaradi arogantnega odnosa "starih mačkov", ki so imeli občutek, da so vso znanje pojedli z veliko žlico. Po dolgem času sem se sedaj ponovno aktiviral ter začel novo radioamatersko kariero. Upam, da so se medtem časi dokončno spremenili.

Ob vsem tem se bojim, da prav velikega navala na kratkovalovna območja ne bo. Osip radioamaterjev je bil v preteklih letih namreč katastrofalno visok, tistih par zanesenjakov, ki še vztraja v radioamaterskih vrstah pa se bo že naučilo pravil igre. Naj ob zaključku omenim še to: "problema" ne predstavljajo samo "mladi" ali "novi" kratkovalovni amaterji. Izgleda o pravilih dela nima pojma še marsikdo iz "stare garde". V soboto sem namreč na 80 m (3.730 kHz) poslušal slovensko postajo s "spešl kolsajn", ki je dobesedno tulila v eter oz. bila nenehno na oddaji in praktično ni poslušala, kdo se ji sploh odziva. A je to slika izkušenih radioamaterjev, ki si pozneje jemljejo pravico pokroviteljskega odnosa nad tretjerazredniki? Operater, ki je rohnel v eter po glasu namreč ni deloval ravno mlad.

Zaenkrat lep pozdrav,

Tono


Tono pozdravljen :) ,

to ker se je zgodilo s novimi licencami in porazdelitvijo frekvenc je katastrofa. :roll:

Ocitno so uspesno izlobirali zamenjavo tez o vzrokih in posledicah.

Kaj menis ali bi primerjava z vozniskimi dovoljenji bila umestna: vsi ki imajo B licenco od jutri naprej lahko vozijo tovornjake in avtobuse!
Tako kot pravi Sandi, hamovstina je tehnicni hobi in eksperimentalni hobi.
Torej da sklenem, pridobili ste pravice in nobenih dolznosti in sedaj klices po pomoci! Zanima me kolk denarja porabis na strokovno literaturo pa ce si narocen na kaksno amatersko revijo razen CQ ZRS?

Kaj naj bi bil vir tvojega znanja o telekomunikacijah, pridobljene pravice?
Elmerji? :wink:

73 Nermin S58DX



C
s58dx
 
Prispevkov: 150
Pridružen: 21 Maj 2001, 01:00

Naslednja

Vrni se na Radioamaterstvo

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gostov