Yaesu ft-991A vs Icom IC7300

Vse o radioamaterski tehniki

Moderator: s55o

Yaesu ft-991A vs Icom IC7300

OdgovorNapisal/-a AljosaMencin » 11 Okt 2018, 09:40

Pozdravljeni,

Katero od omenjenih postaj bi priporocali za zacetnika. Slabost Icoma je, da nima 70cm in 2m. Za ostalo mislim, da je boljsa Icom.

Kaksno je pa vase mnenje?

Hvala
AljosaMencin
 
Prispevkov: 27
Pridružen: 11 Jun 2017, 18:16

Re: Yaesu ft-991A vs Icom IC7300

OdgovorNapisal/-a s53v » 11 Okt 2018, 13:00

AljosaMencin napisal/-a:Pozdravljeni,

Katero od omenjenih postaj bi priporocali za zacetnika. Slabost Icoma je, da nima 70cm in 2m. Za ostalo mislim, da je boljsa Icom.

Kaksno je pa vase mnenje?

Hvala


Hoj.

Odvisno kaj potrebuješ. Za začetnika sta obe postaji več kot dobri in ne glej raznih Sherwood testov, šminke in podobne navlake .Priporočam da za začetek kupiš postajo iz druge roke glede nato kako je ohranjena in na robustnost postaje.. Kot začetnik pa predvsem glej ceno saj si boš verjetno potem čez leto ali dve,če in ko te bo bolj zagrabilo najbrž kupil kaj bolj konkretnega.

lp /73 S53V
janez
s53v
 
Prispevkov: 596
Pridružen: 04 Dec 2003, 08:06
Kraj: Ljubljana

Re: Yaesu ft-991A vs Icom IC7300

OdgovorNapisal/-a AljosaMencin » 11 Okt 2018, 13:42

Zivjo,

Hvala za odgovor.

Kar se tice rabljene postaje si ne upam kupovati, ker se preprosto be spoznam dovolj da bi lahko preveril ali je vse OK z postajo.

Zagledal sem se v FT991A vendar sem potem se malo pogledal k konkirenci in Icom me je zelo pritegnil. Cena je pri obeh ista. Cca. 1200eur.

Cisto tako za info. Se na 70cm in 2m sploh dogaja kaj zanimivega.

Poslusam malo preko SDR kljucka Krvavec pa je vecinoma samo tisina.
AljosaMencin
 
Prispevkov: 27
Pridružen: 11 Jun 2017, 18:16

Re: Yaesu ft-991A vs Icom IC7300

OdgovorNapisal/-a s53v » 11 Okt 2018, 15:15

AljosaMencin napisal/-a:Zivjo,

Hvala za odgovor.

Kar se tice rabljene postaje si ne upam kupovati, ker se preprosto be spoznam dovolj da bi lahko preveril ali je vse OK z postajo.

Zagledal sem se v FT991A vendar sem potem se malo pogledal k konkirenci in Icom me je zelo pritegnil. Cena je pri obeh ista. Cca. 1200eur.

Cisto tako za info. Se na 70cm in 2m sploh dogaja kaj zanimivega.

Poslusam malo preko SDR kljucka Krvavec pa je vecinoma samo tisina.



Poskusi v klubu najti kakšnega hama, ki se kaj spozna na tehniko, da ti bo lahko svetoval. Danes se kupuje postaje podobno kot avtomobile. Nima smisla kupovati Ferarrija, če pa še fička ne obvladaš. Tudi tisti hip, ko boš kupil novo postajo in jo boš čez leto ali dve zamenjal boš dobil zanjo samo še pol cene nove.Drugo pa je, če imaš neomejene finance. Na 2m in 70 cm je lahko veliko več zanimivosti,ko na KV, če te zanima tehniški eksperiment ozr. če si tehniško naravnan. Npr. delo preko lune ali meteoritov...., drugače pa je aktivnost samo v tekmovanjih kjer pa kot začetnik najbrž ne boš takoj začel.

Ne glej tudi katera postaja je lepa na sliki in za lepo QSL karto ampak se vprašaj kaj rabiš in po možnosti naj čimmanj stane.
Za tvoje potrebe lahko za leto ali dve nabaviš ugodno postajo,ki ki te ne bo stala več kot 500-600 € pa še potem jo boš lahko vedno prodal za 300- 400€. Že če pogledač na LEA forum je zadnje čase ogromno oglasov za prodajo postaj in cena drastično pada.

Bolj kot pri postajah pa je potreben povdarek na dobrih antenah !

lp/73 S53V
janez
s53v
 
Prispevkov: 596
Pridružen: 04 Dec 2003, 08:06
Kraj: Ljubljana

Re: Yaesu ft-991A vs Icom IC7300

OdgovorNapisal/-a S57UHX » 11 Okt 2018, 19:27

Cisto tako za info. Se na 70cm in 2m sploh dogaja kaj zanimivega.

Seveda se tudi tam kaj dogaja...
Ravno prejšnji vikend je bilo tekmovanje na 70 cm

FM in repetitorji so samo en del aktivnosti na VHF in UHF
Če pustimo repetitorje ob strani, kjer je večinoma že ročna postaja dovolj,
je tu več ukvarjanja s tehniko (antene, kabli, rotatorji, predojačevalci, ......), kot pa s samimi zvezami.

Ker pravzaprav še nimaš nekih preferenc kaj boš delal, je nemogoče svetovati in se pač odloči za tisto kar ti je ljubše.
Si pa v ožji izbor dal postaji, ki sta si precej različni, že zaradi 70cm in 2 m na eni strani in SDR na drugi strani

Postaja pa je samo en delček zgodbe........
73, Iztok
S57UHX
 
Prispevkov: 244
Pridružen: 04 Nov 2012, 14:57

Re: Yaesu ft-991A vs Icom IC7300

OdgovorNapisal/-a AljosaMencin » 11 Okt 2018, 20:43

Zivjo,

Postajo imam namen kupit za vsaj 5 let. Zato me je tudi “strah” kupovati rabljeno, ker se pac ne spoznam in lahko kupim macka v zaklju. Veliko mi pri novi postaji pomeni tudi garancija.
Kar se tice tekmovanj. Ta del radioamaterstva me sploh ne zanima. Veliko vecje zadovoljstvo bi mi bilo narediti neko cim daljso zvezo, na frekvenci spoznat kaksno zanimivo osebo, se od nje kaj novega naucit. Sam izdelat kaksno anteno itd.
Ko smo ravno pri antenah, zivim v bloku tako, da imam kar problem glede antene.

Gledal sem 15m dolg dipol, ki ga imam namen napeljat med dva okna ob fasadi bloka. Okna sta narazen cca. 7m tako, da bi bila na vsako stran okna antena napeljana dvakrat. Je to OK?

Antena, ki jo imam namen kupit

http://www.konekt.si/product_info.php?c ... ts_id=2556

Kaj pri tej anteni predstavlja sredinski crn kabel? Je to samo coax za prenos signala ali je to tudi del antene? Sprasujem ker ne vem kam bi ga napeljal.
AljosaMencin
 
Prispevkov: 27
Pridružen: 11 Jun 2017, 18:16

Re: Yaesu ft-991A vs Icom IC7300

OdgovorNapisal/-a AljosaMencin » 11 Okt 2018, 20:53

Takole nekako, se opravičuječm za grdo risanje :)
Priponke
IMG_8620.JPG
(821.45 KiB) Še ni prenešeno
AljosaMencin
 
Prispevkov: 27
Pridružen: 11 Jun 2017, 18:16

Re: Yaesu ft-991A vs Icom IC7300

OdgovorNapisal/-a S57XX » 12 Okt 2018, 06:41

AljosaMencin napisal/-a: ... Kaj pri tej anteni predstavlja sredinski crn kabel? Je to samo coax za prenos signala ali je to tudi del antene? Sprasujem ker ne vem kam bi ga napeljal.


Zdravo!

Tisto črno je dvojni vod in predstavlja del antene. Napajalni kabel priključiš na konektor, ki se vidi v sredni na izolatorju zelenkaste barve.

Predlagam ti, da v iskalnik najljubšega internet brskalnika daš "G5RV antenna" in se seznaniš z delovanjem antene in zahtevami za njeno postavitev. Je precej tega na spletu ...
LP Jure
S57XX
 
Prispevkov: 676
Pridružen: 28 Feb 2002, 01:00
Kraj: Škofja Loka

Re: Yaesu ft-991A vs Icom IC7300

OdgovorNapisal/-a S57D » 12 Okt 2018, 08:26

AljosaMencin napisal/-a:Takole nekako, se opravičujem za grdo risanje :)

Antena, ki jo nameravaš kupiti ti v taki postavitvi sigurno ne bo delala. Če imaš dostop do srehe, bi mogoče tam postavil vertikalko. Če je opcija samo balkon, predlagam da si kupiš fiberglas palico, jo montiraš horizontalno, ven iz balkona in jo uporabiš kot podporo za "end fed" anteno.

Glede postaje: jaz imam IC-7300 in sem zelo zadovoljen. Je odlična SDR postaja, po mojem skromnem mnenju "best buy" za ta denar. Seveda se moraš odločiti sam, če ti je pomembno imeti tudi VHF/UHF - ampak tudi za te bande boš potem moral postaviti ločeno anteno.

73, Miloš S57D
SWL: S5-RS-001 EX: S52DM, YT3DM, YU3TEU, YU3-RS-1088
Uporabniški avatar
S57D
Moderator
 
Prispevkov: 1227
Pridružen: 01 Maj 2003, 16:09
Kraj: Ljubljana - JN76GC

Re: Yaesu ft-991A vs Icom IC7300

OdgovorNapisal/-a AljosaMencin » 12 Okt 2018, 18:02

Živjo,

Vidim, da tole z dipolom ne bo šlo. Hvala!
Do strehe žal nimam dostopa, hišnik ne dovoli. Kar se tiče fiberglass palice ter end fed antene se mi zdi pa super ideja. Me pa zanima koliko je minimalna dolžina take palice? Razmišljal sem, da bi iz bloka štrlela kakšen meter ostal del antene pa bi napeljal ob robu balkona ter obeh oken?

Kupil bi recimo nekaj takega?

https://www.ebay.com/itm/END-FED-HALF-W ... rk:10:pf:0

Kaj pa taka ideja?

https://www.youtube.com/watch?v=i6VrbsYsx6s

Za 70cm in 2m sem zadevo rešil z Diamond X50.

Hvala.
AljosaMencin
 
Prispevkov: 27
Pridružen: 11 Jun 2017, 18:16

Re: Yaesu ft-991A vs Icom IC7300

OdgovorNapisal/-a S57D » 13 Okt 2018, 08:28

Antena dela bolje, če je čim bolj odmaknjena in čim manj zvita. Torej kar se da dolga fiberglas palica (vsaj 10m, bolje je več), ki štrli stran od bloka, kar žice ostane se spusti vertikalno na koncu palice proti tlom (upam, da si v kakšnem višjem nadstropju). Za dostop do strehe imajo besedo etažni lastniki v bloku in nikakor ne hišnik!!! Če zbereš večino podpisov, si zmagal.

Tista druga ideja je zelo zasilna rešitev, ki potrebuje res dober zunanji antenski tuner, saj tuner v postaji nima takega razpona uglaševanja antene.

73, Miloš S57D
SWL: S5-RS-001 EX: S52DM, YT3DM, YU3TEU, YU3-RS-1088
Uporabniški avatar
S57D
Moderator
 
Prispevkov: 1227
Pridružen: 01 Maj 2003, 16:09
Kraj: Ljubljana - JN76GC

Re: Yaesu ft-991A vs Icom IC7300

OdgovorNapisal/-a AljosaMencin » 13 Okt 2018, 11:52

Živjo,

Če imajo etažni lastniki besedo, potem sploh ne bo šlo. :) Očitke dobivam že zaradi satelitskega krožnika, ki ga imam na balkonu. Včasih sem se ljubiteljsko ukvarjal z Dreambox ter ostalo sat TV tehniko. Krožnik bom sedaj odstrani, ker že par let nisem niti prižgal sat sprejemnika.
Berem sedaj malo po spletu, kaksne težave imajo ljublje pri postavitvi antene v bloku. Če je preblizu bloka antena samo pobira motnje.
Če dam na balkon 10m palico se sosedom verjetno zmeša :D

Našel sem tole mini end fed anteno

http://www.ultimax-antennas.com/store/p ... EME__.html

Vzel bi jo v najmanjši verziji 33ft torej cca 10m.

Bi taka antena v postavitvi, kot sem si jo zamislil na spodnji sliki delovala? Predvidevam da ne,..
Priponke
ant.jpg
(103.45 KiB) Še ni prenešeno
AljosaMencin
 
Prispevkov: 27
Pridružen: 11 Jun 2017, 18:16

Re: Yaesu ft-991A vs Icom IC7300

OdgovorNapisal/-a S57UHX » 13 Okt 2018, 13:11

Načeloma lahko vsak "kos žice" (ali pa kar žleb, žično ograjo, kurnik ..... :D ) z antenskim tunerjem prilagodiš, da bo deloval (se bo postaja "dobro počutila" in jo ne boš skuril).
Kakšen pa bo učinek take antene, je pa drugo vprašanje.....
Za dobro postavitev antene bi potreboval:
- zadostno višino od tal
- dovolj oddaljenosti od okoliških objektov
- odsotnost industrijskih motenj

V urbaniziranem kraju tem pogojem težko zadostiš in pač imaš slab kompromis.
(tudi jaz ga imam: majhno zemljišče, majhna višina in gosto naseljen kraj).

Če imaš možnost to end feed anteno "obesiti" na kako drevo v bližini, bo veliko bolje, kot to "opletanje" okrog balkona.
73, Iztok
S57UHX
 
Prispevkov: 244
Pridružen: 04 Nov 2012, 14:57

Re: Yaesu ft-991A vs Icom IC7300

OdgovorNapisal/-a AljosaMencin » 13 Okt 2018, 14:31

Visina je bolj slaba 4nadstropje. Obesanje na drevo bi bilo super samo se mi ne sa kregat s sosedi.
Sem pa pozabil omenit se eno slabost, pod balkonom imam trafo postajo,..

Nekako se mi zdi, da bom moral opustiti idejo o KV postaji in se zadovoljit z ukv uhf,..
AljosaMencin
 
Prispevkov: 27
Pridružen: 11 Jun 2017, 18:16

Re: Yaesu ft-991A vs Icom IC7300

OdgovorNapisal/-a S57UHX » 13 Okt 2018, 15:45

Vedno se bo našel vsaj eden, ki bo imel veliko za povedati.
Koliko ti lahko dejansko preprečujejo postavitev anten, pa bi ti moral povedati kakšen pravnik-radioamater. Verjetno se bo našel kakšen da ti odgovori.

Če bi jaz imel 4.nadstropje, bi bil kar vesel ......

Če poleg klepetanja na repetitorjih, resno misliš z VHF in UHF, potem s tisto vertikalko ne boš prišel daleč.
Za delo na SSB potrebuješ horizontalno polarizirano usmerjeno anteno in možnost obračanja, pa še malo "razgleda" naokrog potrebuješ, ker iz kakšne "luknje" ne boš prišel daleč........
.... pa smo spet pri antenah in postavitvi.......
------------------------------------------------

Obstoja sicer rešitev za tvoj problem...
To je magnetic loop antena, pomanjkljivost pa je cena (> 1000€ za moč 100W) in potreba po uglaševanju za vsako spremembo frekvence (kar sicer enostavno narediš s kontrolerjem pri postaji)
Npr:
https://www.wimo.com/magnetic-loop-antennas_e.html

V tem primeru bi izbral AMA85, ker zajema frekvenčne obsege z največ aktivnosti.
73, Iztok
S57UHX
 
Prispevkov: 244
Pridružen: 04 Nov 2012, 14:57

Naslednja

Vrni se na Tehnika

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov