9A/PH-016, Budakovo Brdo in 9A/PH-017, Bačić kuk

Kaj in kako je bila izvedena aktivacija

Moderatorji: S57D, S58R

9A/PH-016, Budakovo Brdo in 9A/PH-017, Bačić kuk

OdgovorNapisal/-a S50VD » 15 Avg 2018, 14:25

Osnovna ideja petdnevnega kempiranja v dolini Ravnega Dabarja na Velebitu je sicer bilo plezanje v okoliških stenah, a ker je potreben tudi kakšen dan počitka (=pohajkovanja po okoliških vršacih), sem se razgledal po sotamaps in presenečen ugotovil, da je večina vrhov tam okoli še neaktivirana ...

13. 8. sva tako šla "v hribe". Za izziv in trening sem v nahrbtnik poleg TH-F7E in stare home-made HB9CVjke za 2m zbasal še dodatnih dobrih 10 kg po imenu PRC320. Silni optimizem je bil tukaj na delu, saj postaje pred tem sploh še nisem uspel preizkusiti, v bistvu sem jo doma samo odpakiral iz škatle, ki je prispela iz UK, potem pa v kotanji Ravnega Dabarja nisem uspel vzpostaviti nobene veze. Dolina je kar globoka vrtača, iz katere zložljiva teleskopska antena, ki spada k PRC320 očitno ni zmogla oddati spodobnega signala ... ali pa postaja ni delovala ... ali pa ... kakorkoli, med vzponom sem imel resne pomisleke, da niti ni majhna verjetnost, da tovorim "mrtvo težo" ... no ja, je pa vsaj trening, sem se tolažil.

Štartala sva iz Bačič Dulibe, do Budakovega Brda je dobra ura hoje, približno toliko pa tudi do Bačič Kuka, pot se nekje na dveh tretinah razcepi k enemu in drugemu vrhu.

Budakovo Brdo:
Travnat razgleden vrh, nezahteven dostop.
Na vrhu ni nobenih naravnih inštalacij za razpenjanje žičnih anten. Sam sem si nižje urezal cca 1.5 m dolgo palico, na katero sem montiral HB9CVjko. Ni optimalno, ampak že preizkušeno čisto spodobno deluje.
Prvo 2m ... v cca 1 uri nisem uspel priklicati nobenega ... slišal kup Italijanov in eno 9A postajo, a nobenega odziva na moje klice.
Nato je bil čas za UK Kornjačo. Na 20m je bilo živo ... hitro prva zveza, torej aparatura le deluje, juhej! Se mi je kar malo odvalil kamen od srca, splačalo se je švicati na dostopu. Sicer nobenega pilupa, udobno še par zvez po EU od Romunije do Španovije in čas za pakiranje.

Slika


Bačič Kuk:
Tudi razgleden vrh, dostop malenkost zahtevnejši, malo si je treba tudi z rokami pomagati pri napredovanju po skali, ampak nič ekstremnega. Vrh je dejansko kamnita špica, ni prostora več kot par kvadratnih metrov, okoli pa stene ... še kar spektakularno.
Na 2m sploh nisem poizkušal, sestavil sem 320ko in nadaljeval okoli istih frekvenc kot že s prejšnjega vrha. Najprej skoraj pol ure nič, nato pa le tiste štiri zveze. Malo se je že mudilo, ker so se začeli nabirati sumljivi oblaki in tam na vrhu Bačič Kuka si dejansko idealen strelovod ...

Slika


Fajn dan, nekaj prvih, torej moje prve KV zveze sploh, prvič PRC320 v delovanju, prvič sploh aktiviral vrhove, prve aktivacije teh dveh vrhov sploh ... precej negotovosti ter tipanja po neznanem terenu zame, ampak na koncu vse dobro, navdušen, še kdaj.
73 de Damjan S50VD
Radioklub S59EKL
S50VD
 
Prispevkov: 19
Pridružen: 15 Jul 2018, 14:03

Re: 9A/PH-016, Budakovo Brdo in 9A/PH-017, Bačić kuk

OdgovorNapisal/-a s55o » 16 Avg 2018, 09:03

Čestitke, odlično in le tako dalje!
Ex.S56WTT,S57WTT; All that is necessary for the triumph of evil is that good men do nothing.
Uporabniški avatar
s55o
Tečni Moderator
 
Prispevkov: 2524
Pridružen: 11 Mar 2004, 14:42
Kraj: jn76gh

Re: 9A/PH-016, Budakovo Brdo in 9A/PH-017, Bačić kuk

OdgovorNapisal/-a S57D » 16 Avg 2018, 09:35

Hoj, Damjan!

Čestitke za obe SOTA aktivaciji. Da greš v hribe na SOTA aktivacijo z nepreizkušeno opremo, za katero sploh ne veš, če deluje, moraš imeti "cojónes", HI. Za uspešnejše in lažje delo bi ti verjetno zelo pomagal spot na SOTAwatch. Verjetno pa tam hribi niso prav dobro pokriti z GSM signalom in bi bilo treba prositi sogovornika, da ti napiše spot. Vsekakor upam, da se slišimo s hribov v prihodnje.

73, Miloš S57D
SWL: S5-RS-001 EX: S52DM, YT3DM, YU3TEU, YU3-RS-1088
Uporabniški avatar
S57D
Moderator
 
Prispevkov: 1227
Pridružen: 01 Maj 2003, 16:09
Kraj: Ljubljana - JN76GC

Re: 9A/PH-016, Budakovo Brdo in 9A/PH-017, Bačić kuk

OdgovorNapisal/-a S50VD » 16 Avg 2018, 13:46

Tnx,
enako, se slišimo, čimprej,
tale SOTA aktivnost mi je precej pisana na kožo, tako da se veselim nadaljevanja, morda celo stopnjevanja ritma.

GSM pokritost je tam tako-tako, sad je ima, sad je nema. :D

Kasneje sem videl, da je en Anglež omenil moje delovanje na Budakovem Brdu na sotaWatch.
Sicer ne vem, kakšna je ustaljena športna praksa in etika glede tega ... da sam sebe spotaš, da najaviš načrtovano aktivnost vnaprej, da prosiš koga, da te spota?
Po eni strani se nagibam k temu, da je "presenečenje" bolj prvinske narave in veselje ob uspešni aktivaciji večje ... seveda pa kot aktivator tako tvegaš, da boš odšel v dolino brez aktiviranega vrha.
Po drugi strani zelo razumem željo po večanju verjetnosti za uspešno izvedeno aktivacijo ter napore lovcev, ki bi brez spotov morali masivno skenirati vse bande ...

73, Damjan S50VD
73 de Damjan S50VD
Radioklub S59EKL
S50VD
 
Prispevkov: 19
Pridružen: 15 Jul 2018, 14:03

Re: 9A/PH-016, Budakovo Brdo in 9A/PH-017, Bačić kuk

OdgovorNapisal/-a S56CT » 16 Avg 2018, 14:53

Lepo :wink:
73 de S56CT-Tilen
http://rpt.hamradio.si/
S56CT
S5 RPT Manager
 
Prispevkov: 1106
Pridružen: 20 Jan 2002, 01:00
Kraj: Sevnica

Re: 9A/PH-016, Budakovo Brdo in 9A/PH-017, Bačić kuk

OdgovorNapisal/-a S57D » 17 Avg 2018, 09:13

Selfspoting v SOTA aktivnosti ni greh, saj se uporabljajo zelo majhne moči in antene. Tako te korespondenti v množici kilovatnih signalov na bandu lažje poiščejo. Normalno je, da si daš ob začetku dela na SOTAwatch spot. Če imaš prej napisano najavo in delaš v CW, pa ti da spot CW skimmer. Tudi na klasičnih clustrih si daš lahko brez slabe vesti spot. Noben te ne bo zaradi tega označil za selfspoterja. Drugače je seveda v tekmovanjih, kjer se selfspotinga ne tolerira in je uporaba le tega v nasprotju s ham spiritom. Normalno je tudi (in se vzpodbuja), da svojo aktivnost najaviš na SOTAwatch - alerts.

73, Miloš S57D
SWL: S5-RS-001 EX: S52DM, YT3DM, YU3TEU, YU3-RS-1088
Uporabniški avatar
S57D
Moderator
 
Prispevkov: 1227
Pridružen: 01 Maj 2003, 16:09
Kraj: Ljubljana - JN76GC


Vrni se na Izvedene aktivacije

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 0 gostov

cron