Pomorske frekvence

Operatorsko delo v praksi, metodika dela, kam obrniti antene, triki in zvijače..

Moderator: s55o

Pomorske frekvence

OdgovorNapisal/-a AljosaMencin » 10 Avg 2017, 10:56

Živjo,

Najprej hvala za sprejem na vaš forum. Naj kar na začetku povem, da nisem radioamater, zato bo moje vprašanje verjetno večini smešno. Dobil sem skener fekvenc, ki pa ga niti približno ne znam uporabljat. Našel sem navodila zanj a so tako obsežna, da jih z mojim znanjem o radioamaterstvu težko razumem. Želel bi sprogramirat skener, da bi lovil komunikacije letal ter pomorske frekvence. Trenutno bi si želel predvsem pomorskih frekvenc saj sem ravno na dopustu in bi jih malo poslušal. Spisek frekvenc sem našel na https://www.pfri.hr/~svalcic/files/VHF% ... fonija.pdf
Moje vprašanje se glasi, ali mi lahko kdo na "kmečki" način pove kako najlažje sprogramirat scaner, da bo lovil zgoraj omenjene frekvence?
Gre se za Uniden UBC3300XLT

Hvala
AljosaMencin
 
Prispevkov: 27
Pridružen: 11 Jun 2017, 18:16

Re: Pomorske frekvence

OdgovorNapisal/-a s57zl » 10 Avg 2017, 12:10

Pozdravljen,
prvo sprogramiraj željen razpon frekvence v bandu, nato sprogramiraj korak skeniranja frekvence in še sprogramiraj želeno modulacijo frekvence, pritisni scan in to je to. Pomorske frekvence pa si že našel praviš.
Če ne bo šlo, obišči prvi radio klub kateri ti je blizu in zgodba se bo začela odpletati po protokolu. :-)
73
Verjemi v svoje sanje in živi v lepoti prihodnjosti!
s57zl
 
Prispevkov: 167
Pridružen: 18 Jan 2015, 14:47
Kraj: Tolminski griči, JN66VC

Re: Pomorske frekvence

OdgovorNapisal/-a AljosaMencin » 12 Avg 2017, 09:37

Živjo,

Hvala za tvoj odgovor. Očitno res ne bo šlo drugače kot, da obiščem radioklub. Berem že dva dni navodila a mi ne uspe zadeve usposobit. Izrazov in funkcij je za moj nivo znanja mnogo preveč. Če ima kdo slučajno omenjen skener doma pa bi ga vseeno prosil, če ima čas in voljo napisat na kratko kako vnesti pomorske frekvence v skener. Hvala še enkrat.
AljosaMencin
 
Prispevkov: 27
Pridružen: 11 Jun 2017, 18:16

Re: Pomorske frekvence

OdgovorNapisal/-a S57UHX » 13 Avg 2017, 15:07

Sprogramirati +80 spominov na scanerju bo precej zamudno delo.
Veliko lažje je to preko računalnika s programom in ustreznim veznim kablom...
http://www.butel.nl/download/arc3300/ar ... bc3300.zip
http://www.butel.nl/download/arc3300/ar ... bc3300.zip
73, Iztok
S57UHX
 
Prispevkov: 244
Pridružen: 04 Nov 2012, 14:57

Re: Pomorske frekvence

OdgovorNapisal/-a AljosaMencin » 16 Sep 2017, 20:25

Sicer pozno, a vseeno. Hvala za link. Sem narocil potrebne komponente za kabel.
AljosaMencin
 
Prispevkov: 27
Pridružen: 11 Jun 2017, 18:16

Re: Pomorske frekvence

OdgovorNapisal/-a AljosaMencin » 09 Jul 2018, 07:19

Živjo, spet jaz.

Malo za hec sem si kupil en rtl sdr usb ključek. Naložil sem si program Gqrx, če nastavim na frekvenco FM radia ga kar OK slišim. Bi pa rad probal poslušat še koga, vendar nimam dovolj znanja. Trenutno sem na hrvaškem ( Rovinj ) in sem s pomočjo tele strani https://hrvhf.net/index.php/repetitori nastavil frekvenco na 438.650/431.050 probal sem obe, vendar je na obeh tišina.
Zanima me, če se kdo spozna in mi lahko svetuje ali moram za sprejem nastavit 438.650 ali 431.050, bi Velebitski repetitor moral loviti do Rovinja? Za anteno imam to, ki sem jo dobil zraven 2x1m dipol (na koliko bi bilo optimalno, da raztegnem anteno glede na frekvenco), katero modulacijo je potrebno izbrat? Trenutno imam Narrow FM, pa je konstantno tišina,..
Kolikor gledam na njihovi strani, naj bi bil repetitor v echolinku, tako, da kdo bi se sigurno moral javit,..

Predlagate kakšno drugo frekvenco in modulacijo za mojo trenutno lokacijo, ki bi jo lahko slišal? Je kakšna pomorska frekvenca morda kaj bolj aktivna?

Hvala vam.
AljosaMencin
 
Prispevkov: 27
Pridružen: 11 Jun 2017, 18:16

Re: Pomorske frekvence

OdgovorNapisal/-a S56MP » 10 Jul 2018, 19:09

Nastavit moraš višjo frekvenco (na tej oddajajo repetitorji). Za poslušanje moraš uporabiti NFM.

Ali uporabljaš SDR Sharp?
Malo spreminjaj frekvence in opazuj, če se kje pojavi signal, potem pa nanj nastavi SDR sprejemnik.
Če je stalno tišina preveri nastavitev squelch-a ali ga izklopi, da boš slišal šumenje. Lahko je kriva tudi nastavitev zvočne kartice računalnika ampak, če si slašal radio na WFM potem ni zvočna.
Priponke
squelch1.jpg
squelch1.jpg (24.07 KiB) Videno 12561 krat
S56MP
 
Prispevkov: 53
Pridružen: 19 Jan 2017, 11:04

Re: Pomorske frekvence

OdgovorNapisal/-a AljosaMencin » 10 Jul 2018, 21:27

Hvala za odgovor, morda pa je repetitor nedelujoč,..
Squelch imam nastavljen ravno pod mejo šumenja.
Sem imel danes cel dan nastavljeno na 438.650 pa ni bilo nič, sedaj sem se premaknil na 156.800 to naj bi bil kanal 16 za pomorske postaje, morda tu kaj ujamem.

Kar se tiče sw, uporabljam gqrx, ker za OS uproabljam Linux. Je pa zelo podoben SDR Sharp. Bom pa probal tudi SDR Sharp v virtualki Win OS, če bo kaj bolje.

Jaz veliko bolj sumim, da je kriva antena ker jo neznam pravilno nastavit.

Slika

Takole zgleda, na koliko jo moram raztegnit, če želim poslušat 70cm in 2m band?
AljosaMencin
 
Prispevkov: 27
Pridružen: 11 Jun 2017, 18:16

Re: Pomorske frekvence

OdgovorNapisal/-a S56MP » 10 Jul 2018, 21:38

Antena načeloma ni problem razen, če je signal šibek. Sicer pa imajo ročne postaje tudi relativno kratke vertikalne antene in delajo brez problema.
Antena mora imeti 1/4 valovne dolžine : za 70cm cca 17-18 cm, pokončna (vertikalna antena).

Največ se uporablja sdrsharp, čeprav je programov kar nekaj. Kako bi pa zadeva delala na Linux z windows emulatorjem pa ne vem.
Meni se je najbolje obnesel ravno ta program. Malo težave je edino nastaviti driver za sdr ključek vendar je na spletu precej navodil.
https://airspy.com/download/
https://airspy.com/quickstart/
S56MP
 
Prispevkov: 53
Pridružen: 19 Jan 2017, 11:04

Re: Pomorske frekvence

OdgovorNapisal/-a AljosaMencin » 11 Jul 2018, 10:45

Zivjo,

Sem danes ponoči ulovil na 156.800 nek poziv svim brodima :D ne vem točno kaj je rekel, ker se je zelo slabo slišalo. Če pravilno razmišljam glede antene:

156MHz je cca 192cm/4= 48cm

Glede na to, da imam jaz anteno dipol moram vsak krak raztegnit na 48cm ali mora biti dolžina obeh krakov skupaj 48cm? Kaksna je pravilna postavitev kratkov? Ju dam oba v vodoravni položaj, navpični ali v črko "V"?

Glede SDR Sharp bom pa probal danes se malo poigrat, itak je slabo vreme,...

Mimogrede, ali je kdo probal že dokodirat DMR signal, ter kateri sw je uporabil. Morda je tam kaj več prometa.

Pa lep pozdrav
AljosaMencin
 
Prispevkov: 27
Pridružen: 11 Jun 2017, 18:16

Re: Pomorske frekvence

OdgovorNapisal/-a s55o » 11 Jul 2018, 11:11

Ex.S56WTT,S57WTT; All that is necessary for the triumph of evil is that good men do nothing.
Uporabniški avatar
s55o
Tečni Moderator
 
Prispevkov: 2522
Pridružen: 11 Mar 2004, 14:42
Kraj: jn76gh

Re: Pomorske frekvence

OdgovorNapisal/-a S56MP » 11 Jul 2018, 19:39

Za sprejem DMR signala se je pa treba malo potruditi.
Video kako se to naredi na SDRsharp je : https://www.youtube.com/watch?v=Je2WUfYY0xI

Če SDR slabo sprejema signale je morda treba nastaviti ojačanje SDR Ključka na RTL SDR kontrolerju.

Na SDRsharp izgleda takole, kako pa na tvojem programu pa ne vem. Je pa res, da SDR RTL ključki niso prveč občutljivi.
Priponke
RTL-SDR kontroler-2.jpg
ročna nastavitev ojačanja ključka
RTL-SDR kontroler-2.jpg (24.37 KiB) Videno 12348 krat
RTL-SDR kontroler-1.jpg
Avtomatsko nastaviljanje ojačanja ključka
RTL-SDR kontroler-1.jpg (23.42 KiB) Videno 12349 krat
S56MP
 
Prispevkov: 53
Pridružen: 19 Jan 2017, 11:04

Re: Pomorske frekvence

OdgovorNapisal/-a AljosaMencin » 12 Jul 2018, 23:42

Najlepša hvala za linke o antenah.

Pa hvala tudi za nasvet o gain-u. Zdaj se veliko bolje sliši.

Trenutni projekt pa je dekodiranje digitalnih kanalov. Sem si inštaliral DSD in probavam (beri se igram)

Če ima še kdo podobne želje, so tukaj navodila

https://www.george-smart.co.uk/scrapboo ... h_decoder/
AljosaMencin
 
Prispevkov: 27
Pridružen: 11 Jun 2017, 18:16

Re: Pomorske frekvence

OdgovorNapisal/-a AljosaMencin » 20 Jul 2018, 19:23

Probal sem ujet kakšno frekvenco HAARPa pa sem na cca. 6MHz našel "kitajski radijo"

Mi lahko kdo razloži, kako lahko to slišim oziroma od kje se oddaja signal?

Edit: http://www.shortwaveschedule.com/index.php?freq=6000 to je verjetno to?

Zanimivo, kako daleč lahko potuje signal,...
AljosaMencin
 
Prispevkov: 27
Pridružen: 11 Jun 2017, 18:16

Re: Pomorske frekvence

OdgovorNapisal/-a AljosaMencin » 05 Avg 2018, 11:09

Živjo,

Danes sem imel malo časa in sem probal dekodirat DMR signal. Stvar dela, je pa zvok zelo slab. Požira besede. Ima kdo kakšen nasvet katero nastavitev spremenit, da bo sprejem boljši?

Ni mi tudi jasno zakaj lahko sprejemam signal samo na WFM, če izberem NFM ni signala. In pa zakaj v WFM ne morem vklopit squelch?

Hvala :)
Priponke
DMR.jpg
(983.45 KiB) Še ni prenešeno
AljosaMencin
 
Prispevkov: 27
Pridružen: 11 Jun 2017, 18:16

Naslednja

Vrni se na Operatorska tehnika

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost