Problem z monitorjem.

Vse o radioamaterski tehniki

Moderator: s55o

Problem z monitorjem.

OdgovorNapisal/-a s56izw » 21 Dec 2017, 11:54

Na svoji računalniški mizi imam tri ldc monitorje. Vse ok a eden mi , ko delam na 7mhz ugasne in se ponovno zažene . Pač odvisno od moči z katero odajam. Ne govirm o 1kW , ampak nekaj 10 W naprej. Problem je v stikalu za vklop , ki deluje na principu Soft Touch. In ga aktivira že par 10W moči. Premikal sem ga ze po celi mizi, na kable dan feritne prstane.. a nič. V hecu sem dal na stikalo za vklop tudi aluminjasto folijo in stvar se je malo popravila ... Kaj še lahko storim ?


73!
s56izw
 
Prispevkov: 383
Pridružen: 25 Maj 2004, 11:46
Kraj: velenje

Re: Problem z monitorjem.

OdgovorNapisal/-a S51VC » 21 Dec 2017, 12:24

Kako si kaj z ozemljitvami? Imaš vse "škatle" (postaje, računalnike, ant.tunerje..., vse kar je kovinskega), ozemljene v eni točki, ki je speljana na zunanjo ozemljitev, strelovod...? Nekje v okolici monitorja, mora bit HF polje, ki inducira napetost na stikalu.
Mislim, da imaš to urejeno.
S51VC
S51VC
 
Prispevkov: 83
Pridružen: 17 Nov 2001, 01:00
Kraj: Orehovski Vrh - G. RADGONA

Re: Problem z monitorjem.

OdgovorNapisal/-a s56izw » 21 Dec 2017, 14:03

Ozemljitev je ok ! Se bo potrebno sprijazniti , da ni vedno pametno kupiti monitorja v lildu :)
Sicer monitor ni slab 22 col dela lepo a v navodilih nič ni pisalo da ni za hame :)


lepe preznike !
s56izw
 
Prispevkov: 383
Pridružen: 25 Maj 2004, 11:46
Kraj: velenje

Re: Problem z monitorjem.

OdgovorNapisal/-a s54mi » 21 Dec 2017, 14:48

Če je kaj v podporo imam jaz Samsung LCD z isto težavo. Isto ima "mehko" kapacitivno tipko za vklop/izklop. S tem da se občasno izklopi tudi ko nimam nobenega radija na oddaji.

Nazadnje sem obupal in ekran zamenjal z drugim prebivalcem hiše za LCD ki ima mehansko tipko za napajanje.
s54mi
 
Prispevkov: 38
Pridružen: 12 Apr 2013, 09:27
Kraj: JN65UM

Re: Problem z monitorjem.

OdgovorNapisal/-a S57S » 03 Jan 2018, 08:09

HNY vsem!
Glede ugašanja monitorja - kot so ti že povedali imaš RF v šeku. Ta se ponavadi prišverca po zunanjem
delu koaxialnega opleta. Kaj lahko še poskusiš, če še tega nisi do sedaj?
1. Ali ima antenna pravilno skonstruiran Choke balun? - Predlagam feritni tokovni, po principu SpajderBeama! (Pri tem je treba paziti, da je jedro frekvenčno ustrezno - od - do ... MHz)
2. Če imaš slab koax ga zamenjaj z boljšim, ki ima dvojni oplet. (RG-213 je slab, RG-58 še slabši).
3. Ozemljitev mora biti kvalitetna, ampak bi si upal trditi, da imaš težavo drugje. Ali 1. ali 2. točka.
Verjetno 1. - Brez baluna ali s takim, ki ne atenuira dovolj dobro. Na Youtjubu pravi nemec, da mora biti vsaj -20dB dušenja in da tudi komercialno izdelani, jaz temu pravim ''made by garažne firme'', niso vsi OK.

Veliko uspeha, Aleksander, S57S
S57S
 
Prispevkov: 431
Pridružen: 10 Jan 2002, 01:00
Kraj: Golisce

Re: Problem z monitorjem.

OdgovorNapisal/-a s55o » 03 Jan 2018, 09:10

Poleg vsega naštetega velja dobra ozemljitev postaje in ostalih aparatur, da se odvečna energija odvaja tja kamor želimo.

GL HNY
Boštjan
Ex.S56WTT,S57WTT; All that is necessary for the triumph of evil is that good men do nothing.
Uporabniški avatar
s55o
Tečni Moderator
 
Prispevkov: 2524
Pridružen: 11 Mar 2004, 14:42
Kraj: jn76gh

Re: Problem z monitorjem.

OdgovorNapisal/-a S57UHX » 03 Jan 2018, 17:33

Ja, dobra ozemljitev, ampak če naprave ne bodo pravilno ozemljene, od dobre ozemljitve ne bo nobene koristi......
73, Iztok
S57UHX
 
Prispevkov: 244
Pridružen: 04 Nov 2012, 14:57

Re: Problem z monitorjem.

OdgovorNapisal/-a s58bz » 05 Jan 2018, 06:44

Zdravo,
jaz imam podoben problem z razliko, da so to nočne lučke... V spalnici imam dve nočni lučki na dotik. Delujeta tako, da ob prvem dotiku malo svetita, ob drugem malo bolj, ob tretjem najbol in ob četrtem ugasneta. Zanimivo pa je, da se samo ob uporabi telegrafije prižigata in ugašata na način kot bi se jih dotikal enkrat, dvakrat, trikrat, štirikrat itd. v ritmu telegrafije (kot bi bili duhovi v bajt :).
To deluje z anteno double bazooka, hexbeamom in CP6 ne glede na to ali je priklopljena antena na kabel H155 ali RG58. Najbolj zanimivo je, da se to dogaja tudi, ko uporabljam to postajco http://shop.qrp-labs.com/qcx in to anteno verzijo antene https://www.sotabeams.co.uk/pico-tuner- ... tuner-kit/ Ta pico tuner pa napajam z 20 cm H155 kablom, zato mislim, da se te motnje ne pojavljajo zaradi kabla ali ozemljitev, ampak zaradi izsevalne energije antene, katere te naprave ne razumejo najbolje in mislijo, da se jih dotikamo.

LP, B
s58bz
 
Prispevkov: 82
Pridružen: 01 Feb 2015, 17:59


Vrni se na Tehnika

Kdo je na strani

Po forumu brska: Google [Bot] in 12 gostov