FSK in microHam

Operatorsko delo v praksi, metodika dela, kam obrniti antene, triki in zvijače..

Moderator: s55o

FSK in microHam

OdgovorNapisal/-a s53mj » 20 Dec 2017, 09:37

FSK z microHam USB routerjem in TS-480sat mi ne dela.

V načinu FSK je šla postaja na oddajo z izmenično slišnimi toni SPACE /MARK, sedaj ob enakih nastavitvah slišim le en ton, recimo MARK. Če pa v meniju 42 spremenim polariteto oddaje off /on pa se tona zamenjata in slišim le SPACE. To je enako kot če v nastavitvah Loggerja32 v opciji MISC nastavim SOUND namesto COM-TxD (FSK). Če grem z enakimi nastavitvami na oddajo v načinu USB (AFSK) pa se slišita oba tona.

Imam tudi možnost zagnati v XP-jih in tam se izrazito sliši prvi ton MARK, ki traja le sekundo in se nadaljuje pisk v SPACE. Če pa obrnem polariteto v menu 41 pa se sliši prvi kratek SPACE in nato neprekinjen MARK.

Uporabljam microHam USB router že več kot deset let, vedno enako, ni bilo problema z FSK mode. Poskusil sem tudi z drugim popolnoma enakim microHamom in ni bilo razlike. Ima kdo podobno izkušnjo, vsak nasvet bo dobrodošel
Janez
s53mj
 
Prispevkov: 268
Pridružen: 11 Jul 2003, 08:31
Kraj: Novo mesto

Re: FSK in microHam

OdgovorNapisal/-a S53F » 20 Dec 2017, 12:58

Živjo!

Če delaš z logger32, ki ima za digitalno delo mmvari, ima možnost samo afsk način dela.
Zaženi mmtty in poizkusi na fsk.
73 de Vinko, S53F
Uporabniški avatar
S53F
 
Prispevkov: 117
Pridružen: 13 Nov 2005, 18:48
Kraj: Črnomelj

Re: FSK in microHam

OdgovorNapisal/-a s53mj » 20 Dec 2017, 14:23

Vinko.

Hvala, da si se odzval, a povedati moram, da s tem programom delam že od nekdaj in je bilo vse v redu.
Prenehalo je tako rekoč čez noč. Zjutraj namesto dveh tonov le pisk in gotovo.
Predrkal sem vse mogoče nastavitve in neuspešno.

MicroHam sam brez Loggerja v nastavitvah, oziroma v načinu portov in možnosti TEST pri FSK enako piska en ton, pa bi po moje (sem že pozabil kako je bilo takrat ko je delalo) moralo oddati oba. Ne vem kako bi še drugače probal nimam več idej.

Vinko hvala in lep pozdrav.

Janez.
Janez
s53mj
 
Prispevkov: 268
Pridružen: 11 Jul 2003, 08:31
Kraj: Novo mesto

Re: FSK in microHam

OdgovorNapisal/-a s55o » 20 Dec 2017, 14:55

Velika verjetnost je, da če imaš okolje Windows, da so se zbrkali porti. Preveri ponovno nastavitev portov za FSK.

Z zadnjimi posodobitvami Win10 je bilo kar veliko takšnih in drugačnih problemov.

Lep pozdrav

Boštjan s55o
Ex.S56WTT,S57WTT; All that is necessary for the triumph of evil is that good men do nothing.
Uporabniški avatar
s55o
Tečni Moderator
 
Prispevkov: 2524
Pridružen: 11 Mar 2004, 14:42
Kraj: jn76gh

Re: FSK in microHam

OdgovorNapisal/-a s53mj » 20 Dec 2017, 15:11

Boštjan.

Delam z XP-ji in tudi win7 dela enako. Zamenjal sem tri PC-je a nič ne pomaga.
Hvala za nasvet in lep pozdrav.

Janez.
Janez
s53mj
 
Prispevkov: 268
Pridružen: 11 Jul 2003, 08:31
Kraj: Novo mesto

Re: FSK in microHam

OdgovorNapisal/-a s55o » 20 Dec 2017, 15:22

Ja, če imaš samo 1 ton, to pomeni, da FSK tastanje ne dela. Tako da moraš v tem grmu iskati zajca.

GL
Ex.S56WTT,S57WTT; All that is necessary for the triumph of evil is that good men do nothing.
Uporabniški avatar
s55o
Tečni Moderator
 
Prispevkov: 2524
Pridružen: 11 Mar 2004, 14:42
Kraj: jn76gh

Re: FSK in microHam

OdgovorNapisal/-a s53mj » 20 Dec 2017, 16:33

Boštjan.

To je problem, ki ga ne morem rešiti. Ko se naloži Logger32 in se postavi okno RTTY napiše, da dela FSK na COM4 in ni kaj
misliti, da ne bo dveh tonov. Na USB pa dela normalno a to je AFSK. Toliko sem se že ukvarjal s tem, da mi ni nič več jasno.

Lp,

Janez.
Janez
s53mj
 
Prispevkov: 268
Pridružen: 11 Jul 2003, 08:31
Kraj: Novo mesto

Re: FSK in microHam

OdgovorNapisal/-a s53mj » 20 Dec 2017, 18:36

PS: Morda bi se oglasil kdo, ki ima enako konfiguracijo, microHam USB router v povezavi s TS-480sat in loggerjem32,
to bi bila najbolša rešitev. Se priporočam.

Janez, s53mj.
Janez
s53mj
 
Prispevkov: 268
Pridružen: 11 Jul 2003, 08:31
Kraj: Novo mesto

Re: FSK in microHam

OdgovorNapisal/-a s55o » 20 Dec 2017, 19:48

Ex.S56WTT,S57WTT; All that is necessary for the triumph of evil is that good men do nothing.
Uporabniški avatar
s55o
Tečni Moderator
 
Prispevkov: 2524
Pridružen: 11 Mar 2004, 14:42
Kraj: jn76gh

Re: FSK in microHam

OdgovorNapisal/-a S50B » 20 Dec 2017, 19:52

Zdravo Janez.

Ena izmed možnosti je tudi, da pogledaš konektor(je) ki gredo na postajo. Pred letom sem imel isti problem....enemu pinu se je snela žica.

73 de Borut S50B
ex. S57AP, YT3TT
Uporabniški avatar
S50B
 
Prispevkov: 54
Pridružen: 12 Jul 2003, 19:00
Kraj: Budanje

Re: FSK in microHam

OdgovorNapisal/-a S53F » 20 Dec 2017, 21:15

Sem prej malo prehitro napisal, da ima mmvari možnost samo afsk keying, kar ni res.
Poglej pod MMVARI Engine/settings/RTTY keying, če imaš obkljukano Radio 1 use internal FSK for RTTY keying.
Drugače ti pa lahko kdo tudi na daljavo pogleda nastavitve, recimo preko TeamViewer-ja.
73 de Vinko, S53F
Uporabniški avatar
S53F
 
Prispevkov: 117
Pridružen: 13 Nov 2005, 18:48
Kraj: Črnomelj

Re: FSK in microHam

OdgovorNapisal/-a s53mj » 21 Dec 2017, 08:00

Lep pozdrav, Borut, Boštjan in Vinko.

Upošteval sem vse nasvete in še enkrat pregledal in prenastavil USB Router, pa ni bilo sprememb.

Boštjanov link bi sicer pomagal, če bi imel router program izpred desetih let. Ta se je že večkrat obnovil in ima drugačna okna za nastavitve. V osnovi, pa imam prav to kar kaže link.

Borut, to bi bila prava kombinacija, sem pregledal zunaj vse pine in so v redu. Sicer sem zamenjal dva identična Routerja z vsemi novimi kabli pa je rezultat enak. Edina možnost prekinitve žice je znotraj postaje, tam pa ni moje področje.

Vinko, sem že prej ponastavil tudi v MMVARI na FSK in ne pomaga. Če zaženem program MMVARI na FSK enako piska in USB lepo poje v duetu.
Naložil sem TeamViewer in ti bom z veseljem pustil pregledati nastavitve, samo sporoči kdaj imaš čas.

PS: Imel sem že raznorazne ceremonije okoli rtty dela a take še ne. Če bi namesto brskanja po računalniku sekal drva
bi jih imel v drvarnici za dve zimi -HI! Imam pa tudi USB Interface III naprodaj, če je slučajno kakšen interesent.

Hvala vsem za pomoč.
Janez
s53mj
 
Prispevkov: 268
Pridružen: 11 Jul 2003, 08:31
Kraj: Novo mesto

Re: FSK in microHam

OdgovorNapisal/-a s50p » 21 Dec 2017, 18:31

Janez...
Sam uspešno uporabljam USB3 in TS480 ze nekaj casa, in zadeva pravilno deluje. Sam sicer uporabljam MMTTY...
Svetujem da prebereš Microhamova navodila, tam je natančno opisan postopek konfiguracije USB3 in MMTTY, mogoče boš tam našel kaj kar bi lahko spregledal pri nastavljanju.

73 Marko
ex. S56CW
s50p
 
Prispevkov: 45
Pridružen: 24 Nov 2002, 10:58

Re: FSK in microHam

OdgovorNapisal/-a s53mj » 22 Dec 2017, 06:19

Dobro jutro.

Marko in vsi, ki ste mi poskusili pomagati z dobrimi nasveti. Moram še enkrat povedati, da s to konfiguracijo delam že več kot deset let brez problema. Včasih res ob zagonu Loggerja32 razmeče nastavitve a sem si pravilne poslikal in shranil za take primere tako, da z nastavitvami ni problemov. Problem je nastal, ko mi je nehalo delati čez noč in so bili vsi nasveti v to smer, tako da sem sam začel še sam verjeti v to.

Iz tega sklepam, da je napaka na postaji, saj se lepo slišita oba tona na FSK v slušalkah, ki prihajajo iz zvočne kartice, iz postaje pa le pisk in to pri pri dveh zamenjanih microHamih. Relevantno bi bilo na to konfiguracijo priključiti drugo postajo, da bi bil test popoln, te pa nimam. Tako mi ne preostane drugega kot delati USB AFSK kar mi odkrito povedano ne ustreza. S tem zaključujem debato v tej smeri, saj ne pomaga.

Hvala vsem še enkrat za pomoč. Vsem želim vesele Božične in Novoletne praznike.

Janez, S53MJ.

http://freeweb.siol.net/s53mj/
Janez
s53mj
 
Prispevkov: 268
Pridružen: 11 Jul 2003, 08:31
Kraj: Novo mesto

Re: FSK in microHam

OdgovorNapisal/-a s55z » 23 Dec 2017, 17:02

Janez živjo...

RTTY ne dela, če nimaš zagnanega EXT FSK... Oziroma dela na namensskih vmesnikih... USB interface II (III) pa potrebujejo EXT-FSK, potem se pa v MMTTY (verjetno tudi v MMVARI) nastavi, da uporabljaš EXT-FSK com... Sicer je postopek opisan tudi na microHAMovih straneh...
VY 73 & GL, Dragan S55Z, EPC #0760
HAMtech - Toys for real CONTEST-ers and DX-ers
s55z
 
Prispevkov: 2455
Pridružen: 13 Jul 2003, 03:29
Kraj: Ljubljana - JN76HB

Naslednja

Vrni se na Operatorska tehnika

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov