Antena za KVP

Vse o KV, UKV, UHF, SHF... antenah in stolpih

Moderator: s57uud

Re: Antena za KVP

OdgovorNapisal/-a s55m » 25 Apr 2010, 20:13

Jože, za zadnjo anteno, ki sem jo izdelal sam, nisem uporabil analizatorja, saj se mi to ni zdelo smiselno pri zanki, ki je na enem koncu 1/20 valovne dolžine nad tlemi (kot bi imel horizontalno zanko za 144MHz 10cm nad tlemi).
Za predzadnjo anteno, ki še stoji doma, sem najprej napravil simulacijo, nato anteno postavil in "za štos" zapeljal "čez" še VNA.
VNA (kateremu ne pride blizu noben od klasičnih antenskih analizatorjev tipa MFJ259 in podobnih) je samo potrdil tisto, kar sem že vedel. Kako antena deluje, sem pa ugotovil v WPX SSB delu HI (tega ti analizator tako ali tako ne pove, ker je samo analizator). Pri predzadnji anteni, tudi nisem uporabil antenskega analizatorja, ampak samo simulacijo in zdravo pamet ter L-meter za HAIRPIN prilagoditev.
Poanta vsega napisanega pa je, da za postavitev dobrih in slabih anten zadoščajo osnovne naprave, ki jih premore radioamater. Redko je situacija takšna, da je instrument tipa MFJ resnično potreben. Jaz ga uporabljam za večino drugačnih meritev, ki pa so redko na antenah, čeprav se imenuje "antena analyzer" HI.
In še vedno ne vem, kakšne težave z SWR naj bi imel človek ob uporabi nylonske vrvi? Morda je imela tvoja vrv kakšne primesi, ali pa je bila napita z vodo in kakšno primesjo v njej? Resnično si ne znam razložiti, čemu je bilo tako. Jaz še nikoli nisem imel težav pri sidranju z vrvjo, niti pri INV L na 160m, kjer nimam izolatorjev na vrhnji vrvi ampak samo zanko in vrv, da je stvar čim lažja.
Mislim, da nisva nič off-topic, saj so vse informacije, ki jih podajava koristne za široke množice. :)
s55m
 
Prispevkov: 1580
Pridružen: 05 Feb 2004, 09:05
Kraj: KN12OR

Re: Antena za KVP

OdgovorNapisal/-a s52ab » 25 Apr 2010, 21:18

s55m napisal/-a:In še vedno ne vem, kakšne težave z SWR naj bi imel človek ob uporabi nylonske vrvi? Morda je imela tvoja vrv kakšne primesi, ali pa je bila napita z vodo in kakšno primesjo v njej? Resnično si ne znam razložiti, čemu je bilo tako...

...ja Adi, pač bile so in kasneje sem koristil keramiko pa vsaj bil ziher, da glede tega ne bo težav. Težava je bla dlje časa pri suhi in mokri vrvici. Običajna najlon vrvica - brez primesi...

V redu glede AA. Običajno je tako pri večini anten, vendar sem prepričan, da sploh ni odveč še malo izmeriti, če lahko prideš do njega in ga uporabiš. SWR meter marsigdaj ne kaže realno sliko. Če že ne uporabiš AA, potem pa kak selektivni merilec polja je tudi zelo OK in koristen, recimo...

Na 160 m bi bilo pri meni tako kot na 137kHz-10 do 15 cm keramika, po možnosti rebrasta, da prepreči "plazeče tokove" in z obeh strani izolatorja, antikoronski obroč. Posebno pri močeh bojsov, ki menijo, da je življenje prekratko za QRP 100W... :wink: je to priporočljivo. Tembolj, če je na koncu antenskega drata maksimalna napetost. Na 137, sem v zadnji sezoni (pred tremi leti), uporabljal 40 cm teflonske izolatorje s sedmimi "strešicami", ker sem jih imel .. :wink: Napetosti pač nekaj 10 KV.. :-?

Seveda Adi, naredi in delaj po svoje. Navajam pač svoje metode dela in nič več. Menim, da je vsekakor koristno uporabljati kvalitetne izolatorje na oddajnih antenah.
73,Jože - S52AB - http://lea.hamradio.si/~s52ab/ ... ni toliko važno kaj kdo reče ali zapiše, za narod je zelo važno, kdo to reče ali zapiše.
Uporabniški avatar
s52ab
 
Prispevkov: 510
Pridružen: 12 Mar 2006, 21:13
Kraj: Novo mesto

Re: Antena za KVP

OdgovorNapisal/-a S58WW » 30 Apr 2010, 13:07

Spoštovani bralci in pisatelji foruma in seveda te teme!

Razglabljanje o antenah za katere nekateri mislijo, da so jih izumili (da ne bo kdo mislil, da to leti na koga iz S5) je brez veze.
Če postaviš 1 e.l loop 1/8 Lambda od zemlje je to pač 2 el loop, ki je usmerjen navzgor.... To špila kot "hudič"; to sem okusil v letih od 73 do 77 ko sem bil še "doma" pri starših ... S home made "tunerjem" in z FT200 sem zelo težko koga na 3.8 MHz prepričal da nimam PA vsaj 1KW. Antena je delala na vseh bandih; na 28 MHz je delovala odlično. Mogoče sem imel srečo, da je bil kakšen od main "lobov" usmerjen v USA. V glavnem treba je probat, da vidiš kaj ustreza tvoji dotični lokaciji. Tega, da bi postavil in bil "taglaven" ni več. Še celo s par elementi, ki se vrtijo. HI! In celo KVP postreže s presenečenji... pa ne zaradi anten. Ampak to je druga tema!
Lep praznik dela!
Zadnjič spremenil S58WW, dne 30 Apr 2010, 16:22, skupaj popravljeno 2 krat.
73 Pibo S58WW ( ex YU3HP, YU3TDV )
http://www.qrz.com/db/S58WW
A half-truth is the most cowardly of lies.
Uporabniški avatar
S58WW
 
Prispevkov: 230
Pridružen: 06 Jun 2002, 08:57
Kraj: Dob pri Domžalah

Re: Antena za KVP

OdgovorNapisal/-a S51AY » 30 Apr 2010, 15:42

Poanta je v usmerjenosti navzgor, da prvi odbiti val (od ionosfere), pade čim bliže. Brez takšne antene se pred leti praktično ni dalo delati ponoči v KUP-u SRJ. Ponoči so na "normalno anteno" klicali W in JA, na blizu pa je bilo zelo slabo. Tudi 2 el. yagi (dipol nad dipol) sem postavil, ki je zaradi žic na zemlji bil celo 3 el. Seveda je bila čisto druga pesem, letelo je "kot hudič"...
Toplo vodo pa so izumili že oni kosmati, tik po izumu ognja... :D :D :D
73 de Arpi-S51AY , HSC#1267, CTC#2268, EPC#3826, FH#1448, DMC#2139, 30MDG#3904, BDM#0288, TRC#005SLO, NDG#0851, HPC#451, ERC#0989
http://www.qrz.com/db/S51AY
Uporabniški avatar
S51AY
 
Prispevkov: 1149
Pridružen: 01 Jan 2006, 11:01
Kraj: Lendava

Re: Antena za KVP

OdgovorNapisal/-a S56Y » 30 Apr 2010, 23:02

S58WW napisal/-a:Če postaviš 1 e.l loop 1/8 Lambda od zemlje je to pač 2 el loop, ki je usmerjen navzgor....

Tako je...ZEMLJA, ZEMLJA, ZEMLJA! Ne pa naše skale, skale, skale. Taista antena ne dela enko na našem kraškem teritorjiju, kot dela na barju oz. dobri zemlji


S58WW napisal/-a: In celo KVP postreže s presenečenji... pa ne zaradi anten. Ampak to je druga tema!
Lep praznik dela!

Zanimiva tema! Ali bi jo odprli?
ex S57NEZ
S56Y
 
Prispevkov: 94
Pridružen: 06 Dec 2002, 19:01

Re: Antena za KVP

OdgovorNapisal/-a S57Q » 01 Maj 2010, 09:34

Za dveurni ctest se pa res ne splača odpirat debate ....
Lep pozdrav, Tone - S57Q
S57Q
 
Prispevkov: 251
Pridružen: 11 Maj 2003, 08:01
Kraj: Sevnica

Re: Antena za KVP

OdgovorNapisal/-a S58WW » 01 Maj 2010, 09:50

S56Y napisal/-a:
S58WW napisal/-a:Če postaviš 1 e.l loop 1/8 Lambda od zemlje je to pač 2 el loop, ki je usmerjen navzgor....

Tako je...ZEMLJA, ZEMLJA, ZEMLJA! Ne pa naše skale, skale, skale. Taista antena ne dela enko na našem kraškem teritorjiju, kot dela na barju oz. dobri zemlji


S58WW napisal/-a: In celo KVP postreže s presenečenji... pa ne zaradi anten. Ampak to je druga tema!
Lep praznik dela!

Zanimiva tema! Ali bi jo odprli?


O tem je bilo že veliko napisanega....

Marsikaj bi lahko napisal, vendar se nočem zameriti "noone" . Poštenost tako ni vrlina pri nas v S5, da pa o moralnih normah niti ne izgubljam besed. Ampak tema je pregloboka, da bi o tem razpravljali tu. Radioamaterji smo pač take vrste organizacija. Kako se že reče? "Ne razglabljamo in komentiramo žaljivo o religiji in politiki." Tole je antenski del foruma ... Ne bi rad z neantenskimi stvarmi pokvaril vtisa... Ali pa sem ga že?
Naj bo letošnji maj takšen kot je današnji dan, vsaj vremensko!
73 Pibo S58WW ( ex YU3HP, YU3TDV )
http://www.qrz.com/db/S58WW
A half-truth is the most cowardly of lies.
Uporabniški avatar
S58WW
 
Prispevkov: 230
Pridružen: 06 Jun 2002, 08:57
Kraj: Dob pri Domžalah

Re: Antena za KVP

OdgovorNapisal/-a S51VC » 17 Sep 2010, 09:28

Hojla!
Če sem že temo načel, bi lahko napisal kak epilog, kako sem to anteno postavil.
Pred dvema dnevoma, sem se ojunačil in to anteno realiziral.
Nekako sem spesnil žico iz stare vojaške motalice, odmeril nekje 83m dolžine in vso stvar dvignil na cca 10m višine. Z MFJ-jem pomeril impendanco in rezonanco zanke. Odrezat sem jo moral 20cm, impendanca pa je bila v rezonanci 50 ohmov :) Zanko sem direkt povezal na 50 ohmski RG 213 direkt na postajo. To je bila vsa umetnost. Zanka je za nekaj stopinj nagnjena nad S5, je pa zelo ostra. Užitna je nekje 100kHz širine. Moram naredit nekaj zvez, sprejem v lokalu je super, glede na vertikalko.
Da ne bo vse idealno, mi gre ena stranica trikotnika vzporedno z žicami nizkonapetostnega el. voda. Je sicer odmaknjena cca 1m, pobere pa vse motnje :cry:
Hvala vsem, ki ste mi pri tem pomagali.
LP de S51VC
S51VC
 
Prispevkov: 83
Pridružen: 17 Nov 2001, 01:00
Kraj: Orehovski Vrh - G. RADGONA

Re: Antena za KVP

OdgovorNapisal/-a s51fb » 25 Mar 2017, 12:41

Pozdravljeni

V odgovorih na to temo je bila nekajkrat omenjena NVIS komunikacija. Na ARRL spletni strani sem našel tudi kazalec na malce bolj podroben opis NVIS komunikacije .

Prepričan sem, da bo proučevanje te literature pripomoglo k večjim užitkom v tem tekmovanju.

Lp
Miha, S51FB
s51fb
 
Prispevkov: 123
Pridružen: 14 Avg 2006, 13:06

Prejšnja

Vrni se na Antene

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov