Vertikalka hf

Vse o KV, UKV, UHF, SHF... antenah in stolpih

Moderator: s57uud

Re: Vertikalka hf

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 20 Feb 2017, 12:14

Kaj za tele načičkane pokončne palice obstajajo kakšni prodrobni načrti?
Uporabniški avatar
s54mtb
 
Prispevkov: 338
Pridružen: 01 Apr 2014, 18:25
Kraj: JN75OT12LK Novo mesto

Re: Vertikalka hf

OdgovorNapisal/-a s57zl » 02 Mar 2017, 10:31

Da ne odpiram nove teme..
Namen imam postavit HF vertikalko. Prebral sem ogromno in sem si nekje ustvaril neko sliko o vsej zadevi ampak še vedno nisem povsem prepričan o vsem in imam nekaj vprašanj..mogoče za nekatere smešnih :-).

Zanima me a je slabo če so radiali vkopani cca 30 cm, material je medeninasta polna žica 4mm2?? Kolikor sem seznanjen naj bi bili radijali postavljeni nad zemljo najboljši??

Zanima me, če so drevesa nekje v bližini 10 m velika motnja??

Zanima me, upliv antene na vrtnine - sevanje :-), če tako anteno postavim v vrt??

No nekateri se boste verjetno od srca nasmejali takim vprašanjem :oops: , jaz bi pa rad vedel na njih odgovore :wink:

Hvala za vaš trud.
Verjemi v svoje sanje in živi v lepoti prihodnjosti!
s57zl
 
Prispevkov: 166
Pridružen: 18 Jan 2015, 14:47
Kraj: Tolminski griči, JN66VC

Re: Vertikalka hf

OdgovorNapisal/-a s55o » 02 Mar 2017, 12:24

Radiali:
Kar so do sedaj potestirali, najboljši so dvignjeni (elevated), ponavadi se primerjavo med radiali na zemlji in tistimi v zraku lahko računa 4:1 torej vertikalka s 4imi dvignjenemi radiali je primerljiva z vertikalko s 16imi radiali na zemlji.

https://www.google.si/url?sa=t&rct=j&q= ... hA&cad=rja

Vkopani radiali so najslabša izmed 3h možnosti, se jih pa ravno zaradi vkopanosti lahko da največ.

Vsaka ovira v radiusu pomeni motnjo sevalnega diagrama, kakšna pa je, se lahko vidi samo na kraju samem.

Sevanje ? Se hecaš ? Vrtnine ? Mumbo jumbo ? Od našega spektra je problem samo na Ghz, ki kot vsa valovanja na teh valovnih dolžinah lahko segrevajo telesa (vodo) ob veliki moči in usmerjenosti anten (tvoja mikrovalovka v kuhinji deluje v tem področju). Zato je treba na teh območjih paziti na višino ter da ni usmerjena v živa bitja (no, ravno tako je treba ravnati, kot z laserjem, če parafraziram).

Če bi bilo tako, da bi bilo to sevanje škodljivo, bi vsa polja pod daljnovodi bila mrtva, povprečna starost radioamaterjev v s5 pa 22 ne pa 50+ let. S51A lokacije sobiva z ljubljanskimi vrtičkarji.
Ex.S56WTT,S57WTT; All that is necessary for the triumph of evil is that good men do nothing.
Uporabniški avatar
s55o
Tečni Moderator
 
Prispevkov: 2524
Pridružen: 11 Mar 2004, 14:42
Kraj: jn76gh

Re: Vertikalka hf

OdgovorNapisal/-a s57zl » 02 Mar 2017, 13:04

Hvala za hiter odgovor, veš nekaj sevanja že mora bit, ko sem umaknil anteno iz vrta se je pojavil voluhar :-), tudi preden sem anteno v vrt postavil je bil, malo za hec, malo za res,...piskač ga ne moti :cry:
Verjemi v svoje sanje in živi v lepoti prihodnjosti!
s57zl
 
Prispevkov: 166
Pridružen: 18 Jan 2015, 14:47
Kraj: Tolminski griči, JN66VC

Re: Vertikalka hf

OdgovorNapisal/-a S58Y » 02 Mar 2017, 13:42

s57zl napisal/-a:Hvala za hiter odgovor, veš nekaj sevanja že mora bit, ko sem umaknil anteno iz vrta se je pojavil voluhar :-), tudi preden sem anteno v vrt postavil je bil, malo za hec, malo za res,...piskač ga ne moti :cry:


Hoj!

Mogoče je voluhar "lizal" anteno, pa ga je malo speklo. Pa je rajši šel. Sedaj te "pošasti" ni več v vrtu, pa ima spet svobodo gibanja.

Slika
73 ES GL DE Robi, S58Y.
Ex. YT3DK, S52DK.
Član radiokluba "Študent" S59DXX
Uporabniški avatar
S58Y
 
Prispevkov: 323
Pridružen: 20 Apr 2016, 20:49
Kraj: Ljubično, JN76SH

Re: Vertikalka hf

OdgovorNapisal/-a s53v » 02 Mar 2017, 15:01

Z dvignjeni radiali je križ,ker te potem verjetno motijo,ko se giblješ po vrtu.Se pa lepo prilagodi anteno z nagibom radialov.

Predlagam boljšo rešitev.Če imaš na parceli možnost si kupi "mrežo za kure ali chicken wire mesh " in jo položi na travo. Z mrežo naredi pod vertikalko križ ali še bolje dva,premaknjena za 45 stopinj. Vsakega od teh krakov pa poveži skupaj v točki pod vertikalko in tako boš imel najboljšo RF mrežo.Zadostuje že nekaj metrov na vsaki strani. Če imaš spodaj travo moraš edino malo paziti,ko kosiš ampak čez nekaj mesecev (če boš dobro hodil po njej po dežju)se bo mreža skrila.Preveri, kakšna je galvanizacija sicer boš moral takšno mrežo čez nekaj let zamenjati,ker bo zaradi korozije dobesedno izginila. Če pa že dodajaš radiale pa je bolj pomenbno, da jih je čimveč ( npr. CU žica 1,5mm2) kot pa dolžikna radialov.

Več na http://www.sherweng.com/documents/GroundScreen-sm.pdf

lp/73 S53V
janez
s53v
 
Prispevkov: 596
Pridružen: 04 Dec 2003, 08:06
Kraj: Ljubljana

Re: Vertikalka hf

OdgovorNapisal/-a s52w » 02 Mar 2017, 17:19

Že kar nekaj časa nazaj je nekdo tukaj objavil predstavitev oz link na N6LF predstavitev o vertikalkah. PPT file imam shranjen, ampak ga en morem prilepiti, ker je prevelik. Če mi pustiš mail (ali kdo drug) ti pošljem file, ali pa če sam najdeš kje je bilo objavljeno. Po mojem tam piše vse, kar je potrebno vedeti o vertikalkah.
Mimogrede tam piše, da so 4 dvignjeni radiali skoraj enakovredni 64 zemeljskim. Razlika je minimalna.

73 Damjan S52W
s52w
 
Prispevkov: 517
Pridružen: 07 Nov 2004, 15:38
Kraj: Črnomelj

Re: Vertikalka hf

OdgovorNapisal/-a s55o » 02 Mar 2017, 21:28

Damjan moj link zgoraj je ravno to, tista dokumentacija n6lf o radialih :)
Ex.S56WTT,S57WTT; All that is necessary for the triumph of evil is that good men do nothing.
Uporabniški avatar
s55o
Tečni Moderator
 
Prispevkov: 2524
Pridružen: 11 Mar 2004, 14:42
Kraj: jn76gh

Re: Vertikalka hf

OdgovorNapisal/-a S57Q » 03 Mar 2017, 08:35

Spodaj je povezava na spletno stran N6FL.
Ce predelas vso materijo, lahko pri Matjazu polozis doktorat na temo vertikalnih anten.

http://www.antennasbyn6lf.com/

- nekaj me zaj ...., ne jemle mi ssssumnikov !?
Lep pozdrav, Tone - S57Q
S57Q
 
Prispevkov: 251
Pridružen: 11 Maj 2003, 08:01
Kraj: Sevnica

Re: Vertikalka hf

OdgovorNapisal/-a s57zl » 03 Mar 2017, 08:56

WAW, manjka še par mesecev zime za vse to naštudirat :lol: ampak rezultat iz vsega tega bi pa moral biti. Ne bo ravno tako hitro vse skupaj, bom pa objavil kako slikco in rezultat analizatorja antene. Hvala vsem za izčrpno pomoč, teorija je eno, kaj bo pa teren dopuščal, bo pa drugo.
Verjemi v svoje sanje in živi v lepoti prihodnjosti!
s57zl
 
Prispevkov: 166
Pridružen: 18 Jan 2015, 14:47
Kraj: Tolminski griči, JN66VC

Re: Vertikalka hf

OdgovorNapisal/-a S55SR » 09 Mar 2017, 08:46

Morda za premislek. ni radialov, višina cca 9m, pwr 100w ECO DX11. Žal jo ne proizvajajo več
Priponke
dx11.png
(54.19 KiB) Še ni prenešeno
ISF (imejte se fantastično)
Samo
S55SR
 
Prispevkov: 420
Pridružen: 28 Nov 2007, 17:11
Kraj: Koper - Capodistria

Re: Vertikalka hf

OdgovorNapisal/-a s55o » 09 Mar 2017, 09:28

Vetikalka brez radialov ne more imeti niti približno enakega efektivnega sevanja kot vertikalka s pravilno narejenim sistemom radialov. Takšna antena "brez" radialov uporablja druge stvari npr. coax etc...za maso.

http://www.arrl.org/no-free-lunch

http://audiosystemsgroup.com/VerticalHeight.pdf
Ex.S56WTT,S57WTT; All that is necessary for the triumph of evil is that good men do nothing.
Uporabniški avatar
s55o
Tečni Moderator
 
Prispevkov: 2524
Pridružen: 11 Mar 2004, 14:42
Kraj: jn76gh

Re: Vertikalka hf

OdgovorNapisal/-a S55SR » 09 Mar 2017, 20:22

Tako sem imel in povem ti, da je kar dobro špilala. Dva metra železmega kolca, ki mora biti ozemljen. Kolc je "kontrapezo" vertikalki. Ena sama špula in en dvojni balun s tremi izhodi. Dva na vertikalko eden na maso.. 100 w max power. Navdih je ta antena dobila pri
Hy-Gain AV-18HTJR.
ISF (imejte se fantastično)
Samo
S55SR
 
Prispevkov: 420
Pridružen: 28 Nov 2007, 17:11
Kraj: Koper - Capodistria

Re: Vertikalka hf

OdgovorNapisal/-a s57zl » 26 Apr 2017, 11:30

Tako, antena DX13 je postavljena, SWR malenkost boljši kot obljubljen tovarniški in sicer na bandih od 70cm - 28 MHz, postavljenih, ukopanih 32 radialov

Slika
Verjemi v svoje sanje in živi v lepoti prihodnjosti!
s57zl
 
Prispevkov: 166
Pridružen: 18 Jan 2015, 14:47
Kraj: Tolminski griči, JN66VC

Prejšnja

Vrni se na Antene

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov