Učenje CW

Forum za ljubitelje CW

Moderatorji: S57D, S58R

Re: Učenje CW

OdgovorNapisal/-a s58bz » 25 Jan 2017, 23:18

s54mtb napisal/-a:
s54mtb napisal/-a:Še vedno me pa zanima, kako preiti iz tega:
https://lcwo.net/morsemachine

v več-črkovno prepoznavanje. Posamezne črke mi ne delajo problema, če je dovolj časa vmes, da parkrat ponovim v glavi melodijo in na koncu pride prav ven. Tudi z dvema še gre. Če pa so tri, se pa izgubim, pa če nastavim na 1WPM... :roll:



Evo, sem posnel, kaj me muči:
Tole je "še kar". Če dam še na hitreje, je napak malce več, ampak mi ne dela težav, če je le dovolj časa med znaki.
https://youtu.be/HL3goUEkBvg

Če je pa več črk zaporedoma, sem pa zgubljen:
https://youtu.be/FtToZvIl9R0

"Vadim" s poslušanjem med vožnjo na šiht in domov (cca. 2x po 25 minut dnevno) že skoraj dve leti redno. Očitno nekaj ne delam prav, verjetno pa tudi nismo vsi za telegrafijo. Mogoče še par let, pa mi bo celo šlo :)



Zdravo,
:) ne boš verjel, ampak mam tud jaz zelo podobne simptome. Morse machine sicer ne nastavljam tako hitro, max na 30wpm in ker me počaka, dokler ne pritisnem, skoraj nimam napak. Pri vaji 40/40 pa imam cw nastavitve nastavljene na 25/3, se pa pojavijo problemi, če mi takoj ne "kapne" kateri znak je bil oddan, potem pa se pojavi drugi in tretji- takrat je pa konc in se zgubim. Tako da nisi edini :)
Na tem linku http://www.arrl.org/10-wpm-code-archive sem odprl mp3 datoteko, jo poslušal in primerjal nastavitve z lcwo cw settings za vajo 40/40. Nekako se mi zdi, da je arrl- jeva 10wpm hitrost enaka lcwo-jevi nastavitvi 15/6. Lcwo pa pač zračuna, da je to 7,8wpm. To sem danes tudi poskusil in kar nekako gre, so napake vendar veliko manj kot pri default nastavitvi lcwo-ja na 20/10. Če je ta hitrost prava za izpit , razmišljam da bi treniral kar pri tej hitrosti.

Lp, Ben




P. S. Opazil pa sem tudi, da nastavitve za vajo 40/40 ne držijo za vajo klicnih znakov -15/6 je tu precej hitrejša.
s58bz
 
Prispevkov: 81
Pridružen: 01 Feb 2015, 17:59

Re: Učenje CW

OdgovorNapisal/-a s55o » 26 Jan 2017, 08:31

Kombiniraj lcwo z uporabo programa RufzXP, ki te drži vedno na "meji" zmogljivosti možganov. Enkrat odklofa klicni znak, če ga sprejmeš pravilno je naslednji en WPM hitrejši, če pa ne, pa en WPM počasnejši.

Super za dvigovanje ritma v možganih!

http://www.rufzxp.net/

lp
Boštjan
Ex.S56WTT,S57WTT; All that is necessary for the triumph of evil is that good men do nothing.
Uporabniški avatar
s55o
Tečni Moderator
 
Prispevkov: 2522
Pridružen: 11 Mar 2004, 14:42
Kraj: jn76gh

Re: Učenje CW

OdgovorNapisal/-a S56VGL » 19 Feb 2017, 19:02

Pozdrav vsem,sem se odločil,da probam CW in me zanima.keri programi seveda zastonj so najbolj primerni za učenje in katera ročka najceneje,ki bi bila primerna za začetnika.
Lep 73

P.s Ali je mogoče kdo pripravljen osebno nuditi inštrukcije,seveda proti plačilu.
73 de LUKA,S56VGL,locator JN76FC
Tel.preko e-mail ali ZS.
Član Radiokluba S53APR
S56VGL
 
Prispevkov: 450
Pridružen: 11 Jul 2003, 12:58
Kraj: Rezke Dragarjeve 1,Ljubljana,JN76FC

Re: Učenje CW

OdgovorNapisal/-a s53v » 19 Feb 2017, 21:00

S56VGL napisal/-a:Pozdrav vsem,sem se odločil,da probam CW in me zanima.keri programi seveda zastonj so najbolj primerni za učenje in katera ročka najceneje,ki bi bila primerna za začetnika.
Lep 73

P.s Ali je mogoče kdo pripravljen osebno nuditi inštrukcije,seveda proti plačilu.


Vidim , da si član AJK-a pa pridi v sredo ob 20h na Drenikovo pa se bova vse zmenila. Seveda za instrukcije brez plačila boš pa častil kakšno pivo :D

lp/73 S53V
janez
s53v
 
Prispevkov: 596
Pridružen: 04 Dec 2003, 08:06
Kraj: Ljubljana

Re: Učenje CW

OdgovorNapisal/-a S55SR » 20 Feb 2017, 11:44

Telegrafija je stvar posluha. Sam sem razglašen kot počen zvon, tako da sem obupal nad njo. Tu so v prednosti muzikantje in pevci, ki slišijo note. Štet pike in črte je napačno. Skušaj si zapomniti melodijo črke. Treniraj črke, ki imajo eno piko ali črto razlike in tiste, ki so obratne. primer .-. -.- ..--- ---.., itd.
ISF (imejte se fantastično)
Samo
S55SR
 
Prispevkov: 420
Pridružen: 28 Nov 2007, 17:11
Kraj: Koper - Capodistria

Re: Učenje CW

OdgovorNapisal/-a s55s » 20 Feb 2017, 12:34

Bodoči telegrafisti!

Tukaj, na tej strani, sem prebral celo množico krasnih programov za učenje telegrafije.
Čudim se pa, da ni nihče omenil programa kot je na primer: VZTRAJNOST.
Samo ta program vas bo pripeljal do željenega učinka...

Pozdrav de S55S, Dan
Dokler QSL karta ni napisana in odposlana, zveza ni končana!
QSL karto sprejeti je pravica, poslati jo, je pa DOLŽNOST vsakega dobrega operaterja!
Don't talk about CW, just do it!
http://www.qrz.com/db/s55s
Member of S59GCD Lasko
Uporabniški avatar
s55s
 
Prispevkov: 480
Pridružen: 08 Sep 2006, 13:42
Kraj: JURKLOŠTER JN76QC34DK

Re: Učenje CW

OdgovorNapisal/-a s57ut » 20 Feb 2017, 15:02

Pozdravljeni,

tudi sam sem se po dolgem času spet lotil nadaljevanja učenja.

Kar večino teh popularnih programov je prosto dostopnih, bi pa nekaj dodal še iz moje strani.

Večkrat sem poskušal z Koch metodo, ampak mi nikakor ni uspelo predelati kaj več kot nekaj črk. Delam kot programer in čisto logični mi je bilo, da bom s temi programi naredil preboj in obvladal telegrafijo, pa ni blo čisto tako.

Kot prvo me najbolj moti, da sedim za računalnikom in tipkam črke, ki jih slišim, še bolj moteče pa je, da moram dejansko do računalnika, da bi lahko vadil.

To kar pa je mene osebno v zadnjem času najbolj pritegnilo pa je cd avtorja Chuck Adams (http://www.k7qo.net). V navodilih ima zanimivo navodilo in sicer najprej predelaš vse črke s pisanjem na papir, TODA nato na pogledaš datotek z rešitvami, ampak vajo poslušaš še enkrat in s poslušanjem šteješ napake. Tudi ni pomembna čarobna meja 90% pravilnih odgovorov, ampak greš naprej z nekim rednim ritmom oz. ko imaš veliko večino pravilnih črk. Šele ko imaš črke že predelane s pisanjem na papir, pa greš še enkrat čez vaje in jih predelaš še z tipkanjem na računalnik. No tukaj nekje pa sem sedaj jaz pristal.

Pa seveda v prejšnem postu je zbrano večino modrosti - vztrajnost. Vsaki dan npr. 15 min.

Skratka kljub vsemu napredku z digitalnimi napravami vedno bolj ugotavljam, da sta navaden analogni zvezek in kuli še vedno najboljša, telefon ali računalnik je samo dober pripomoček, če ga primerno uporabljaš.

73, Uroš S57UT
s57ut
 
Prispevkov: 16
Pridružen: 07 Jan 2017, 20:20
Kraj: Bohinj

Re: Učenje CW

OdgovorNapisal/-a s58bz » 13 Mar 2017, 07:39

Zdravo,
No, meni je pa v petek 10.3.2017 uspelo narediti preizkus iz oddaje in sprejema Morzejevih znakov kljub
gromozanski tremi. Še enkrat hvala kompletni komisiji, največjo zahvalo pa si zasluži Boštjan za
umirjeno delovanje in "močne živce" :)

73 de S58BZ - Ben
s58bz
 
Prispevkov: 81
Pridružen: 01 Feb 2015, 17:59

Re: Učenje CW

OdgovorNapisal/-a s55o » 13 Mar 2017, 09:15

Ben sedaj pa resno in lepo dalje, počasi dvignit hitrost in delo na bandih. Priporočam warc band 18, ki je odličen za učenje in nobenega ne moti, če cqjaš 5wpm, tam sem tudi jaz začel.

Morserunner in rufzxp sta tvoja najbojša prijatelja :)

GL in čestitke
Ex.S56WTT,S57WTT; All that is necessary for the triumph of evil is that good men do nothing.
Uporabniški avatar
s55o
Tečni Moderator
 
Prispevkov: 2522
Pridružen: 11 Mar 2004, 14:42
Kraj: jn76gh

Re: Učenje CW

OdgovorNapisal/-a S51VC » 13 Mar 2017, 20:03

S55SR napisal/-a:Telegrafija je stvar posluha. Sam sem razglašen kot počen zvon, tako da sem obupal nad njo. Tu so v prednosti muzikantje in pevci, ki slišijo note. Štet pike in črte je napačno. Skušaj si zapomniti melodijo črke. Treniraj črke, ki imajo eno piko ali črto razlike in tiste, ki so obratne. primer .-. -.- ..--- ---.., itd.

Pravijo, da ni toliko važen posluh, da "zadaneš" pravi ton, ampak takt. Tudi takt je glavna sestavina glasbe. Celo sem nekje zasledil, da je odlična vadba za takt, žongliranje s tremi žogicami.
Morsejevi znaki naj bodo čim krajši, da nehaš štet pike-črte, pauze pa daljše.
Vaja dela mojstra, če mojster dela vajo (practice makes perfect, if the master work practice)...
LP
S51VC
S51VC
 
Prispevkov: 83
Pridružen: 17 Nov 2001, 01:00
Kraj: Orehovski Vrh - G. RADGONA

Re: Učenje CW

OdgovorNapisal/-a s55m » 19 Mar 2017, 22:01

Mare na pocasni hitrosti nehote stejes.... Na hitri stetje ni vec mozno. Najprej obvladovanje melodije in potem trening....trening..... trening....
s55m
 
Prispevkov: 1579
Pridružen: 05 Feb 2004, 09:05
Kraj: KN12OR

Re: Učenje CW

OdgovorNapisal/-a S52CQ » 20 Mar 2017, 09:15

Še mojih 5 centov...

Glede na mojo neaktivnost na CW v preteklih letih sem se lani odločil, da se ponovno naučim CW in to je bilo treba narediti tako rekoč od začetka. Po nasvetih dobrih prijateljev sem najprej natreniral znake na lcwo.net spletni strani. Začel sem z dvema znakoma pri hitrosti 18 znakov/min. Taka hitrost je za začetnika malce visoka, ampak prijatelj mi je svetoval, da je to dobro zato, da mi je v uho šla melodija - ne pa črtice in pikice.

Ko sem to nekako osvojil (veliko večerov sem presedel s slušalkami na ušesu) sem prešel na Morserunner. Napredek je bil, vendar pa ne takšen, kot sem ga pričakoval, dokler nisem v roke vzel tasterja in tudi sam začel oddajati. Ker sem še imel tremo sem "oddajal" samo na monitorju in to tako, kot poteka CW zveza. Se pravi da sem na postaji sprejel znak, ga zapisal na list papirja, sprejemnik utišal in se pretvarjal, da delam CW zvezo.
Šele taster v roki mi je dejansko prinesel izboljšanje pri sprejemu.

Poizkusi še ti, stane te nič :)

GL de S52CQ, Jure
S52CQ
 
Prispevkov: 157
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00

Re: Učenje CW

OdgovorNapisal/-a s53v » 21 Mar 2017, 13:39

S52CQ napisal/-a:
Ko sem to nekako osvojil (veliko večerov sem presedel s slušalkami na ušesu) sem prešel na Morserunner. Napredek je bil, vendar pa ne takšen, kot sem ga pričakoval, dokler nisem v roke vzel tasterja in tudi sam začel oddajati. Ker sem še imel tremo sem "oddajal" samo na monitorju in to tako, kot poteka CW zveza. Se pravi da sem na postaji sprejel znak, ga zapisal na list papirja, sprejemnik utišal in se pretvarjal, da delam CW zvezo.
Šele taster v roki mi je dejansko prinesel izboljšanje pri sprejemu.



Jure Hojla!

Zanimivo, da CW postaja zopet aktualen potem, ko so ga nekateri že odpisali. Zasluga temu gre izgleda Reverse Beaconom
RBN - vsaj statistika kaže tako http://www.clearskyinstitute.com/ham/RBN/

Učenja telegrafije si se lotil popolnoma pravilno. Z Morserunnerjem ali z rufzxp se namreč ne naučiš telegrafije ampak se naučiš hitrega tipkanja po tipkovnici ( podobno,kot so nekdaj imele strojepiske slepo pisanje). Morserunner je odlična priprava za tiste,ki že znajo CW in se pripravljajo za kakšno tekmovanje in so(smo) bolj slabi v tipkanju po tipkovnici. Je pa potem zveza v stilu 599 15- :D . Pri tem se naučiš samo sprejemati določene vzorce. Zato se mi včasih zgodi, ko med tekmovanjem komu odtipkam " Prosim,pozdravi mi Micko " , da mi odgovori z 599 15 - :D . Prostega teksta namreč ni sprejel,čeprav je contest drgnil z 40 WPM.

lp/73 S53V
janez
s53v
 
Prispevkov: 596
Pridružen: 04 Dec 2003, 08:06
Kraj: Ljubljana

Re: Učenje CW

OdgovorNapisal/-a s52w » 04 Apr 2017, 17:00

Pozdravljeni!

Ruzxp 29.000+ točk z max speed 66 WPM. Morse runner po pravilih iz RIS-a 61 QSO/10min pri 55WPM. Odprti tekst na pamet pa katastrofa. Nekaj sem v mladosti narobe delal okoli učenja CW, ali pa enostavno nimam posluha. Z zavistjo sem v mladosti poslušal YU3TZT, YU3TS, YU3ZV, YU3TDQ….kako lahko debatirajo v CW z odprtim tekstom in bil srečen, če sem na pamet sprejel kakšen stavek. Kljub vsemu je CW moj naj MODE.
Mogoče pa se mi odpre na stara leta 8)
Srečno vsem pri učenju CW.

73 Damjan S52W
s52w
 
Prispevkov: 517
Pridružen: 07 Nov 2004, 15:38
Kraj: Črnomelj

Re: Učenje CW

OdgovorNapisal/-a s58bz » 07 Apr 2017, 05:41

Zdravo,
Jaz sem pa 10. marca naredil izpit iz sprejema in oddaje morzejevih znakov, 13. marca pa sem oddal vlogo za vpis v CEPT dovoljenje in kopijo o opravljenem izpitu. 23. marca sem poklical na AKOS in mi je prijazna gospa povedala, da še niso prejeli potrdila za moj izpit iz ZRS-ja. Prišel sem tudi do informacije, da ker že imam klicni znak, je izpit iz CW še ena pravica, kjer lahko oddajam, dokler pa ne dobim novega CEPT dovoljenja z vpisom telegrafije, v tem mode-u ne smem delati, ker sem v prekršku. No, novega CEPT dovoljenja pa še vedno nisem dobil :cry:

LP, Ben
s58bz
 
Prispevkov: 81
Pridružen: 01 Feb 2015, 17:59

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na CW

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost