Dodelitev SWL znaka

Vse kar ne sodi v zgornje rubrike, pa ima kaj zveze z radioamaterstvom!

Moderatorji: S57D, s55o

Dodelitev SWL znaka

OdgovorNapisal/-a s55rd » 25 Apr 2016, 03:36

Ker sem želel pridobiti SWL znak, sem poklical gospo Todorović, katera mi je obrazložila, da po sklepu ZRS-ja slovenski operaterji ne smejo imeti dveh klicnih znakov izdanih iz strani agencije. Da bi se kaj spremenilo, ni bilo za slišati. A to pomeni, da po preklicu prej izdani znaki za SWL operaterje ne veljajo? Pisal sem tudi na ZRS, a nisem dobil odgovora. Zakaj in čemu so se tako odločili na ZRS mi ostaja neznanka.

Če kdo potrebuje znak zase ali koga drugega, naj se oglasi na internetni strani SWARL, Short Wave Amateur Radio Listening, link: http://swarl.org/ ali direktno na naslednji povezavi: http://swarl.org/content/get-swl-call-sign , kjer se izpolni obrazec in odda ter počaka do 14 dni. Meni so odgovorili po 7 dneh.

73, Renato
s55rd
 
Prispevkov: 48
Pridružen: 28 Dec 2001, 01:00
Kraj: Maribor

Re: Dodelitev SWL znaka

OdgovorNapisal/-a s55o » 25 Apr 2016, 07:28

Veljavni normativni okvir ne vsebuje SWL znakov. Tudi tisti prejšnji niso imeli pravne podlage, ampak so bili "v limbu", ker jih je podeljevala ZRS, nevem pa na kakšni pravni podlagi.
lp
Ex.S56WTT,S57WTT; All that is necessary for the triumph of evil is that good men do nothing.
Uporabniški avatar
s55o
Tečni Moderator
 
Prispevkov: 2524
Pridružen: 11 Mar 2004, 14:42
Kraj: jn76gh

Re: Dodelitev SWL znaka

OdgovorNapisal/-a S57D » 25 Apr 2016, 09:16

Res je, da zakonodaja ne opredeljuje SWL znakov, kar je posledica velike šlamparije, na kar sem opozarjal v preteklosti. Tudi v priročniku, ki ga je izdal ZRS o SWL radioamaterjih v Sloveniji ni govora. Pred nekaj leti sem napisal članek o SWL, ki je bil objavljen v CQ ZRS. In to je zaenkrat tudi vse, kar se je napisalo o SWL aktivnosti v Sloveniji. V času Jugoslavije je bil določen SWL znak v obliki "prefix-RS-številka" in meni je bil dodeljen SWL znak YU3-RS-1088. V Sloveniji smo bili kar nekaj časa brez določenih SWL znakov. Po mojem obilnem in neprestanem teženju na ZRS, je začel tudi ZRS samoiniciativno (saj v veljavni zakonodaji o tem ni govora, kot je napisal že Boštjan S55O) izdajati SWL znake. Slovenski SWL znaki imajo po jugoslovanskem vzoru enako obliko in meni je bil dodeljen SWL znak S5-RS-001. ZRS je na pismeno prošnjo v preteklosti brez problema dodeljeval SWL znake, za radioamaterje z veljavno licenco sploh nikoli ni bil problem, da ne bi dobili tudi SWL znaka. Po mojem vedenju je samo pri tistih, ki niso imeli veljavnega radioamaterskega dovoljenja ZRS v odgovoru na prošno zapisal naj prej naredijo izpit in se včlanijo v klub. Je pa tudi res, da za to, da si SWL radioamater ne rabiš opravljenega radioamaterskega izpita, saj ne oddajaš, ampak uporabljaš samo sprejemnik za sprejem. SWL se tudi ne omejuje samo na radioamaterske frekvence .... da se ne ponavljam, v mojem članku v CQ ZRS piše vse, kar je dobro, da nekdo, ki se želi ukvarjati s SWL dejavnostjo ve o tej veji radioamaterstva.

73, Miloš S57D (swl: S5-RS-001)
SWL: S5-RS-001 EX: S52DM, YT3DM, YU3TEU, YU3-RS-1088
Uporabniški avatar
S57D
Moderator
 
Prispevkov: 1227
Pridružen: 01 Maj 2003, 16:09
Kraj: Ljubljana - JN76GC

Re: Dodelitev SWL znaka

OdgovorNapisal/-a S57D » 25 Apr 2016, 09:21

Sem našel svoj članek na računalniku :D :

SWL – sprejemni radioamaterji



V vsej moji radioamaterski karieri je bilo napisano zelo malo ali nič o zelo zanimivi dejavnosti s katero se ukvarja veliko ljudi po celem svetu. Te dejavnosti ne najdemo v Uradnem listu RS v delu, ki se nanaša na radioamatersko službo, niti je ne najdemo v radioamaterskem priročniku, ki ga je izdala ZRS. Dejavnost o kateri govorim je zaradi tega po krivici odrinjena na rob in se zaradi nepoznavanja z njo ukvarja veliko manj slovenskih radioamaterjev, kot pa bi se sicer. Govorim seveda o sprejemnih radioamaterjih, to je tistih, ki s svojimi sprejemniki spremljajo dogajanje na radio frekvenčnih območjih, o tem vodijo dnevnik, pošiljajo potrdila postajam, ki so jih uspešno sprejeli in kasneje od njih dobijo potrditev sprejema – QSL kartico. Namenoma govorim o sprejemanju signalov na celotnem radio frekvenčnem spektru, saj sprejemni radioamaterji niso vezani samo na spremljanje dogajanja na radioamaterskih frekvencah, ampak spremljajo dogajanje tudi izven njih.

Zgodovina sprejemnih radioamaterjev sega daleč v preteklost. Sprejemni radioamaterji so se pojavili hkrati s prvimi radijskimi postajami, katerim so pošiljali poročila o sprejemu njihovih signalov. Dobiti potrditev sprejema iz oddaljenega kraja je bila v tistih časih stvar prestiža in radijske postaje so z veseljem potrjevale sprejem signalov in se s tem hvalile v svojih oddajah. Iz tistega časa tudi izhaja kratica, ki označuje sprejemne radioamaterje SWL – Short Wave Listener. Število sprejemnih radioamaterjev se je močno povečalo po prvi svetovni vojni, saj so se na tržišču pojavili ostanki vojaških aparatur in višek sestavnih delov, ki jih je industrija izdelovala za vojaške potrebe. To je bila priložnost, da preproste kristalne detektorske sprejemnike nadomestijo bolj kompleksne naprave z elektronkami. In z boljšimi sprejemniki ter enostavnejšim rokovanjem se je močno povečalo število poslušalcev, radioamaterstvo je doživelo vzpon, ki ga je kasneje za nekaj let ustavila druga svetovna vojna. Po koncu druge svetovne vojne se zgodba o uspehu ponovi, število sprejemno-oddajnih in sprejemnih SWL radioamaterjev strmo raste.

Razlogi za odločitev, da nekdo postane sprejemni radioamater so se s časom spreminjali. Prvi razlog je vsekakor zanimanje za tehniko, navdušenost nad tem, da nevidni radijski valovi ponesejo informacijo daleč naokoli. Drugi razlog je bil marsikdaj tudi finančne narave, saj si marsikdo ni mogel, ni smel, kupiti ali narediti oddajnika. Sprejemnih radioamaterjev – SWL postaj je na svetu zelo veliko število, delujejo v skoraj vseh državah sveta. V marsikateri državi je pot do sprejemno oddajnega radioamaterja vodila tako, da si moral najprej biti SWL amater ter si s tem nabrati izkušnje ter imeti potrjeno določeno število sprejetih postaj s QSL karticami, šele potem si lahko opravljal izpit za radioamaterja operaterja sprejemno oddajne postaje.

Kot sem že omenil, SWL amaterji niso dejavni samo na radioamaterskih frekvenčnih območjih. Njihovo področje delovanja oziroma poslušanja je celoten radio frekvenčni spekter. Pravzaprav je sprejemni radioamater omejen le s tehniko, ki jo ima na voljo – od sprejemnika, ki ga uporablja pri svoji dejavnosti. Po svetu obstaja kar nekaj klubov – združenj ljubiteljev SWL DXanja. Še posebno je priljubljeno poslušanje piratskih (pirate stations), gverilskih (clandestine stations) ali kako drugače prepovedanih oziroma nedovoljenih oddajnikov, sprejem oddaljenih TV programov in DX radiodifuznih programov. Velika večina radiodifuznih postaj tudi dandanes z veseljem pošilja svoje QSL kartice SWL postajam. Na žalost obstajajo tudi izjeme – svetovno znani BBC ne pošilja QSL kartic! Prava zakladnica podatkov svetovnih radijskih in TV oddajnikov je WRTH – World Radio TV Handbook, ki izhaja letno in tako spada v obvezno opremo vsakega SWL amaterja, ki se bolj resno ukvarja s sprejemom radio in TV difuzije. V priročniku WRTH lahko dobimo podatke o frekvenci, pozivnem znaku, identifikaciji, jeziku, smeri, času (UTC) ter moči oddaje za posamezno oddajno postajo. Hkrati so pri posamezni postaji navedeni tudi kontaktni podatki za pošiljanje QSL kartic.

Z napredkom tehnike je napredovala tudi SWL dejavnost. Na začetku je bila vezana pretežno na sprejemanje fonije in telegrafije. S pojavom hišnih ter kasneje osebnih računalnikov pa se je SWL dejavnost razširila tudi na SSTV, FAX, WeFAX, RTTY ter ostale načine dela. V spominu mi je ostalo sprejemanje RTTY oddaje severnokorejske tiskovne agencije v kateri so na vso moč hvalili nezmotljivost in veličino njihovega velikega vodje. To je bilo približno pred petindvajsetimi leti, tehnika, ki sem jo takrat uporabil je bila sposojena radioamaterska postaja Atlas 210X z dipol anteno ter Sinclair ZX Spectrum 48k z ustreznim programom. S tem hočem povedati to, da za dobre rezultate zadostuje tudi skromnejša oprema, saj dandanes živi na žalost vedno več ljudi na robu preživetja, to pa vpliva tudi na ljubiteljsko dejavnost, pa naj bo to radioamaterstvo ali kaj drugega. Tudi sam sem začel svojo SWL dejavnost predvsem z doma narejenimi sprejemniki in skromnimi žičnimi antenami.

Kot SWL radioamater sem do sedaj sprejemal signale radioamaterjev, radiodifuznih postaj, RTTY oddaje tiskovnih agencij, satelitov, AF1- Air Force One, …. Kot sprejemni radioamater se lahko udeležujem svetovnih tekmovanj in tudi skoraj vse radioamaterske diplome so dostopne tudi sprejemnim radioamaterjem. Kot sprejemno oddajni radioamaterski operator delam z majhnimi močmi in skromnimi antenami, zato se kdaj zgodi, da ne uspem narediti kakšne redke DXCC države ali ekspedicije, ki jo slišim. S svojim skromnim signalom se ne uspem prebiti skozi kW QRM. V takem primeru izkoristim svoj SWL znak in pošljem sprejemno QSL kartico, ter kasneje preko biroja dobim potrditev sprejema. Veliko radioamaterjev in tudi redkih ekspedicij z veseljem in hvaležnostjo odgovori na SWL kartico, ki jo dobijo. Take kartice so veliko bolj osebne, saj je nemalokrat na roko pripisana lepa misel in zahvala za prejet SWL raport.

Za uspešno delovanje SWL postaje je nujno, da ima svojo QSL kartico s katero potrjuje sprejem in prosi za potrditev postajo, ki jo je prejela. To velja takrat, ko zbiramo QSL kartice ter si želimo pismene potrditve sprejema, sicer lahko SWL postaja deluje tudi brez QSL kartic. Ampak potem je veselje in zadovoljstvo gotovo pol manjše, saj ne smemo pozabiti, da samo poslušamo in da poslušana postaja ne ve, da smo jo poslušali. Torej brez poslane QSL kartice nikakor ne moremo dobiti potrditev sprejema. Tudi če kartico pošljemo, še ni rečeno, da bomo dobili vrnjeno potrditev v obliki QSL kartice poslušane postaje. Zato na tem mestu apeliram na vse radioamaterje, da odgovarjajo s svojimi QSL karticami na SWL raporte, ki jih dobivajo. SWL amaterji vam bodo za izkazano prijaznost neskončno hvaležni, to lahko povem iz lastnih izkušenj. QSL kartica sprejemnega radioamaterja se v ničemer ne razlikuje od QSL kartic sprejemno oddajnih radioamaterjev. Ponavadi je standardne velikosti 9 X 14cm, ter vsebuje podatke katero postajo smo poslušali (pozivni znak/ime postaje), datum, uro, način dela, frekvenco in oceno signala. Pri SWL raportih je zelo koristno, če ne celo nujno, da poslušani postaji napišemo kaj smo slišali (npr.: hrd ur CQ, QSO with S57D, news and music at 10:00, the final approach and landing at Brnik airport, …).

Kako postati SWL? Seveda je najprej potrebno veselje do radiotehnike, radioamaterski izpit ni pogoj, saj samo poslušamo in nič ne oddajamo. Vsekakor pa je znanje, ki nam ga da opravljen izpit za radioamaterskega operatorja neprecenljivo in zelo dobrodošlo tudi če se ukvarjamo samo s SWL področjem dela. V Sloveniji imajo oznake SWL postaj naslednjo obliko »S5-RS-številka«. Kot verjetno vsi veste, je S5 dodeljen prefiks za Slovenijo, RS pomeni »Receiving Station« - sprejemna postaja, ter zaporedna številka, ki se začne z 001. Ker sem se po osamosvojitvi Slovenije zelo prizadeval, da imamo tudi v samostojni Sloveniji sprejemni radioamaterji svojo oznako, je naneslo tako, da je moj SWL znak S5-RS-001 (pred tem sem uporabljal oznako YU3-RS-1088). SWL znake dodeljuje in o njih vodi evidenco ZRS, zato je pot do lastnega SWL znaka dokaj enostavna: dopis na ZRS v katerem izrazimo željo po dodelitvi sprejemnega znaka. Člani ZRS imamo še to prednost, da lahko svoje SWL QSL kartice radioamaterskim postajam pošiljamo in jih od njih prejemamo preko QSL biroja. Torej imamo stroške samo z neradioamaterskimi postajami, katerim moramo SWL QSL kartico poslati direktno na naslov.

To bi bilo na kratko o SWL dejavnosti vse. Upam, da bo zgornji zapis marsikomu koristil, saj sem v vseh mojih letih SWL aktivnosti dobil kar nekaj vprašanj na to temo. Če pa še kaj ni jasno, ali če bi kdo rabil dodatne informacije v zvezi SWL aktivnosti, pa sem na voljo za vprašanja na radioamaterskem forumu LEA.

73, Miloš S57D (swl: S5-RS-001)


73, Miloš S57D
SWL: S5-RS-001 EX: S52DM, YT3DM, YU3TEU, YU3-RS-1088
Uporabniški avatar
S57D
Moderator
 
Prispevkov: 1227
Pridružen: 01 Maj 2003, 16:09
Kraj: Ljubljana - JN76GC

Re: Dodelitev SWL znaka

OdgovorNapisal/-a S57D » 25 Apr 2016, 09:27

Še moja SWL QSL kartica:

Slika

73, Miloš S57D
SWL: S5-RS-001 EX: S52DM, YT3DM, YU3TEU, YU3-RS-1088
Uporabniški avatar
S57D
Moderator
 
Prispevkov: 1227
Pridružen: 01 Maj 2003, 16:09
Kraj: Ljubljana - JN76GC

Re: Dodelitev SWL znaka

OdgovorNapisal/-a s55rd » 25 Apr 2016, 12:31

Hvala obema za odgovor. Res je, SWL operaterstvo je dano na stranski tir. Ob obiskovanju predavanj za takratno tretjo klaso, 1998, ni bilo omenjeno nič okoli tega dela radioamaterstva. Sedaj znak imam, žal je bila možnost le v tujini. Brezplačno in hitro. Pošiljam lahko eQSL, direktno ali kot imajo mnogi radioamaterji, tudi preko maila. Koliko je bilo registriranih slovenskih SWL operaterjev ne vem. Mogoče se bo kdaj spremenilo mišljenje in bom imel tudi slovenski znak.

73, Renato

S55RD in S5002SWL
s55rd
 
Prispevkov: 48
Pridružen: 28 Dec 2001, 01:00
Kraj: Maribor

Re: Dodelitev SWL znaka

OdgovorNapisal/-a S57D » 25 Apr 2016, 12:54

Predvidevam, da je v Sloveniji izdano okoli 100 SWL znakov.

73, Miloš S57D
SWL: S5-RS-001 EX: S52DM, YT3DM, YU3TEU, YU3-RS-1088
Uporabniški avatar
S57D
Moderator
 
Prispevkov: 1227
Pridružen: 01 Maj 2003, 16:09
Kraj: Ljubljana - JN76GC

Re: Dodelitev SWL znaka

OdgovorNapisal/-a s57zl » 25 Apr 2016, 13:01

Naj dodam še sam eno malenkost, ker sem precej novopečeni radioamater, sem dosedaj dobil le dve SWL kartice. Odgovoril sem nanje z mojo QSL kartico brez podanega raporta. A je to pravilno??
Verjemi v svoje sanje in živi v lepoti prihodnjosti!
s57zl
 
Prispevkov: 166
Pridružen: 18 Jan 2015, 14:47
Kraj: Tolminski griči, JN66VC

Re: Dodelitev SWL znaka

OdgovorNapisal/-a S57D » 25 Apr 2016, 13:50

s57zl napisal/-a:A je to pravilno??

To je pravilno, saj SWL postaji ne moreš dati raporta o slišnosti in kakovosti sprejema. Jaz na mesto kjer se normalno vpisuje raport napišem "SWL".

Kot zanimivost naj povem, da sem zadnjič dobil SWL QSL kartico od Francoza. Poslušal me je na 70MHz (4m) bandu na katerem pa Francozom (še) ni dovoljeno vzpostavljati zvez, tako da mi je lahko poslal samo SWL raport. Za njega sem bil nova država na 70MHz ... :D

73, Miloš S57D
SWL: S5-RS-001 EX: S52DM, YT3DM, YU3TEU, YU3-RS-1088
Uporabniški avatar
S57D
Moderator
 
Prispevkov: 1227
Pridružen: 01 Maj 2003, 16:09
Kraj: Ljubljana - JN76GC

Re: Dodelitev SWL znaka

OdgovorNapisal/-a s55m » 25 Apr 2016, 16:06

Za tiste, ki bi res radi samo poslušali in potrjevali zveze s QSL kartico je res malo nerodno, da ne dobijo svojega identifikacijskega znaka.
Ne razumem pa, zakaj bi nekdo, ki ima veljavno radijsko dovoljenje potreboval še SWL znak. Saj lahko S55M tudi samo posluša, ali ne?
s55m
 
Prispevkov: 1580
Pridružen: 05 Feb 2004, 09:05
Kraj: KN12OR

Re: Dodelitev SWL znaka

OdgovorNapisal/-a S57NAZ » 25 Apr 2016, 23:02

Naj tudi sam dodam moje skromno mišljenje.
Če SWL uporabnik ne ve točno kako izpolniti QSL kartico, stari SWL uporabnik pa to obvlada, bi bilo čisto vseeno, če namesto prazne QSL kartice pokaže tukaj eno izmed izpolnjenih. S tem bo tudi prispeval k pravilnemu izpolnjevanju in vedenju o nekaj novega, ali pa samo potrdil, da nekdo dela prav.
"Vedno se pogovarjam s človekom tako, da si pridobim prijatelja in nikoli tako, da dobim sovražnika!" Medvešček Janez
Uporabniški avatar
S57NAZ
 
Prispevkov: 624
Pridružen: 27 Avg 2001, 01:00
Kraj: Kranj - JN76EF

Re: Dodelitev SWL znaka

OdgovorNapisal/-a S57D » 26 Apr 2016, 08:33

S57NAZ napisal/-a:Če SWL uporabnik ne ve točno kako izpolniti QSL kartico, stari SWL uporabnik pa to obvlada, bi bilo čisto vseeno, če namesto prazne QSL kartice pokaže tukaj eno izmed izpolnjenih.


Marko, jaz sem dodal kot primer kako izgleda QSL kartica sprejemnega radioamaterja svojo SWL kartico in ne svoje QSL kartice s pozivnim znakom S57D. Če misliš, da so ljudje tako neumni, da iz mojega zapisa ne znajo izluščiti kako se pravilno izpolnjuje odgovor na prejeto SWL QSL kartico mi je zelo žal ... lahko tudi poslikam in dodam sliko moje S57D izpolnjene QSL kartice kot odgovor na SWL prejeto QSL kartico. Doma imam še QSL kartico za Francoza o katerem sem pisal, da mi je poslal SWL raport na 70MHz ... ko pridem domov, poslikam in objavim ....

73, Miloš S57D
SWL: S5-RS-001 EX: S52DM, YT3DM, YU3TEU, YU3-RS-1088
Uporabniški avatar
S57D
Moderator
 
Prispevkov: 1227
Pridružen: 01 Maj 2003, 16:09
Kraj: Ljubljana - JN76GC

Re: Dodelitev SWL znaka

OdgovorNapisal/-a S57D » 26 Apr 2016, 14:50

Na posebno željo S57NAZ objavljam tudi sliko svoje izpolnjene QSL kartice kot odgovor na SWL QSL kartico, ki sem jo prejel preko QSL biroja. Ker slika pove več kot tisoč besed, upam, da je zdaj vsem vse jasno in razumljivo.

Slika

73, Miloš S57D
SWL: S5-RS-001 EX: S52DM, YT3DM, YU3TEU, YU3-RS-1088
Uporabniški avatar
S57D
Moderator
 
Prispevkov: 1227
Pridružen: 01 Maj 2003, 16:09
Kraj: Ljubljana - JN76GC

Re: Dodelitev SWL znaka

OdgovorNapisal/-a S57NAZ » 26 Apr 2016, 20:53

Hvala lepa, zanimiva. Do zdaj še nisem videl nobene.
"Vedno se pogovarjam s človekom tako, da si pridobim prijatelja in nikoli tako, da dobim sovražnika!" Medvešček Janez
Uporabniški avatar
S57NAZ
 
Prispevkov: 624
Pridružen: 27 Avg 2001, 01:00
Kraj: Kranj - JN76EF

Re: Dodelitev SWL znaka

OdgovorNapisal/-a S54G » 27 Apr 2016, 18:42

Hoj,

Ja včasih je bil SWL zelo popularen.
Pod mojim SWL znakom YU3-RS-832 sem dobil
preko 5.000 kartic in 60 diplom.
Tudi kartico od Jordanskega kralja imam JY1 (njegov klicni znak).
V Sloveniji pa SWL klicnega znaka nisem obnovil.

V rubriki RST (ali raport) napišeš TNX.
Raport slišnosti ti je on napisal na njegovi kartici, ki ti jo je poslal.
"2 way QSO" pa prečrtaš in napišeš samo "MODE",ne 2 way, saj QSO
ni bil narejen.

Je pa po mojem zanimivejše narediti zvezo. Ti čestitam. Za S55RD
je prišlo kar precej kartic zadnjo rundo.

73 GL

Miloš
S54G
S54G
 
Prispevkov: 128
Pridružen: 22 Okt 2008, 11:51

Naslednja

Vrni se na Razno

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 10 gostov

cron