DX DX DX

Operatorsko delo v praksi, metodika dela, kam obrniti antene, triki in zvijače..

Moderator: s55o

DX DX DX

OdgovorNapisal/-a MiroLoboda » 12 Apr 2016, 17:52

""Pozdravljeni,

ob vsesplošni evforiji zadnjih DXpedicij FT4JA in VK0EK, sem tudi sam podlegel nabiranju kvadratkov, več ali manj uspešno seveda.... FT4JA na 80 v morilskih nočnih urah, vendar brez velikih problemov z domače lokacije, panika zaradi slabega signala VK0EK v drugem delu in posledično izpad RTTY in seveda občutek, da naslednjih ekspedicij na ta dva otoka ne boš več slišal ....

Ostalo je z ECO beamom na 15 m in Acomom 2000A šlo brez problema, ne sicer v prvih dneh, ko so bili na delu Big Guni, smo pa prišli ostali na vrsto zelo kmalu, nazadnje VK0EK na 12 CW včeraj opoldne....

Sedaj se lahko spravim k zamenjavi kompletnega antenskega sistema, pa da vidimo kako in kaj v primerjavi s starim antenami...

Torej, rad bi se zahvalil RK Triglav, da sem lahko naredil VK0EK na 80m iz klubskih prostorov, posebej Jankotu - S57L, ki je odlično pripravil split frekvenco ter Boštjanu, S55O, kot lastniku velikega dela opreme, ki jo nesebično daje v uporabo ostalim članom kluba.

ter Miletu - S58N,

da sem z njegove lokacije lahko poklofal FT4JA in VK0EK na 160 m. Ker je moja antena za 160 še vedno v vrečki, mi je bila ta pomoč res velikodušna.
Sam nimam veliko prostora za sprejemne antene, zato je bil VK0EK bolj utopija in želja, kot pa neka realna možnost.
Hvala tudi za kavo in odlične domače kekse ! Na sladko še vedno padam ...

Ko pa boš načel "šteko", lahko pokličeš na pomoč - pri tej stvari rad pomagam ;-)
_________________
Marijan - S51U ""




Lep pozdrav vsem Radioamaterjem!

Oglašam se na "ZAHVALO" Hama, v rubriki; Pritožbe in pohvale, kjer je bila objavljena zgornja zahvala...
Ker sem Hamlet, pred 1 letom sem naredil izpit za radioamaterja, me zanima par stvari in upam, da mi jih boste obrazložili.
Ker v gradivu za izpite in v ustrezni literaturi, kakor tudi zakonu v uradnem listu, kjer so navedene tudi kazni za neupoštevanje leteh,
piše drugače, me je ta zahvala (hvaljenje?) zelo zbodlo!!

Ali se lahko dela z svojo licenco (znakom) z opremo, ki je klubska in lokacije, ki ni identična z radijskim dovoljenjem?
Če je odgovor da, lahko vsi delamo z svojim znakom z klubsko opremo v klubskih prostorih.
Kako radioamaterju, ki je goljufal, tokrat pri DX zvezah, lahko verjamemo v poštenost v raznih tekmovanjih in osvojenih diplomah?
Kaj je za tega hama BigGun, če ima sam 2KW moči oddaje?
Ali je ham na lokacijo S58N prinesel svojo opremo?

Vem, da je provokativno in, da se to dogaja, vendar še nihče ni to objavil.

lp, Miro
MiroLoboda
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 12 Apr 2016, 11:19

Re: DX DX DX

OdgovorNapisal/-a S57UHX » 12 Apr 2016, 19:25

Radijsko dovoljenje ni vezano na lokacijo in na uporabljeno opremo.
Skratka znotraj S5 lahko delaš od kjerkoli s svojo ali sposojeno opremo.

Mislim da uporaba klubske postaje in lokacije s privatnim znakom zakonsko ni nikjer definirana in je bolj stvar dogovora znotraj kluba.
73, Iztok
S57UHX
 
Prispevkov: 244
Pridružen: 04 Nov 2012, 14:57

Re: DX DX DX

OdgovorNapisal/-a s55m » 12 Apr 2016, 20:32

V radijskem dovoljenju nikjer ni navedena lokacija.
V radijskem dovoljenju nikjer ni napisano, da mora oprema biti tvoja, niti ni omenjeno, čigava naj bo (torej je lahko tudi klubska-stvar odnosov znotraj kluba).
ACOM2000A lahko daje od sebe tudi 1500W izhodne moči, tako kot Ferrari F40, ki lahko pelje tudi 60km/h.
Skratka, operater ni kršil nobenega zakona niti pravilnika s svojimi dejanji.
Le Slovenci smo po naravi v večini malce nevoščljivi in v vsaki stvari iščemo razlog za očrnitev bližnjega.
s55m
 
Prispevkov: 1580
Pridružen: 05 Feb 2004, 09:05
Kraj: KN12OR

Re: DX DX DX

OdgovorNapisal/-a S52DK » 13 Apr 2016, 07:46

Adi,

da te popravim. V Radioamaterskem dovoljenju je ime in priimek ter naslov imetnika dovoljenja, klicni znak, operaterski razred, številka dovoljenja, veljavnost in v opombah je navadno napisano, če je izprašan iz telegrafije, če je prazno pač ne.

Se pa pridružujem Adiju in Iztoku, da nikjer v predpisih ni zaslediti omejitve glede uporabe lokacij in opreme, so pa regulirane največje izhodne moči in seveda jakost električnega polja, ki ne presega 3V/m. Več pa je napisanega v Splošnem aktu o pogojih za uporabo radijskih frekvenc, namenjenih radioamaterski in radioamaterski satelitski storitvi- Uradni list RS, št. 68/2013.
73 ES GL DE Robi, S52DK.

Član Radiokluba "Študent" Maribor- S59DXX.
Uporabniški avatar
S52DK
 
Prispevkov: 720
Pridružen: 22 Avg 2004, 16:41
Kraj: Poljčane, JN76SH

Re: DX DX DX

OdgovorNapisal/-a s57aw » 13 Apr 2016, 12:40

Zanimivo branje, samo vprašanje časa je bilo, kdaj se bo to pojavilo glede na razne žvižge in opombe, ki jih je slišati na bandu. Videno, slišano, doživeto...

Stopim v bran S58N in se mu tudi sam zahvaljujem, ker sem tudi sam od njega naredil kakšno novo državo, niti ne tako malo, pa nisem edini, ker se ne zapira v kletko v nasprotju z nekaterimi. Življenski ritem imam pač tak, da zadnje čase kar veliko časa dnevno preživim v Lj tudi v popoldanskih in večernih urah, ko čakam otroke, ki imajo vsakodnevne treninge. Namesto, da grem pametovat za šank ali zapravljat po trgovinah, sem pogosto gost pri Miletu, verjetno najbolj pogost, kjer so kava in piškoti vedno prva liga kot je bilo že rečeno.

Da ne gre čas v nič mu večkrat pomagam pri servisiranju kakšne tehnike ali tisto kar pač znam in tudi kar nekaj "težkih" DXCC sem naredil z njegove postaje, za kar se mu zahvaljujem. Res je, S58N je pač "big-gun" kakorkoli se to sliši, pa ne gre samo za moč oddajnika, ker dela več ali manj z ojačevalcem kakršnih je v S5 še vsaj 50, eni imajo po 2 - 3 pa so tiho. Ampak za dober signal je treba tudi načrtovati kaj drugega, so antene, so odrekanje itd. kar vsi dobro vemo. Mile je v tehniko vložil zelo (pre)veliko in to pač ima, vsak po svojih možnostih.

MiroLoboda je sicer povedal, da je še neuk in mlad operater, eno leto, pohvalno, da še sploh prihajajo novi. Kako hudiča pa še znaka ni dobil? Celo 2 dni nazaj je ugotovil, da obstaja amaterski forum. Verjamem, da ima naš hamlet mnogo več izkušenj in je samo skromen:-)

Očitno se tudi spozna na pravno materijo glede legalnosti dela. Pustimo ob strani, da ostali, ki tudi znamo prečitat kakšen predpis, nismo enakega mnenja glede (ne)legalnosti dela, očitkov in sankcij s kateri naš Hamlet "grozi". Že pred mano vas je nekaj napisalo, da licenca ni vezana na lokacijo ampak zgolj na konsistentnost dela v skladu z radijskim dovoljenjem imetnika, ne glede s katere osebne ali klubske postaje v S5 oddaja in čigava je oprema. Očitno, da ne čitamo vsi enakih zakonov in literature. Torej ni govora o nobeni protipravnosti itd... zadeve so zelo lepo napisane v ZEKom-1 in na podlagi njega izdanemu Splošnemu aktu.... Seveda ima hamlet vedno možnost za razlago predpisa vprašat AKOS, ki je pristojni organ s tega področja. Prepričan sem, da se bo našel uradnik, ki si bo vzel čas in nadobudnemu hamletu pojasnil zadeve.

Sam se redko oglasim na forumu. Napisal sem svoje mnenje, ker se že sam slišal očitek na to temo, celo tako daleč, da imenovani za protiusluge (plačilo, druge usluge - pojma nimam??) dela ekspedicije in DXCC. Očitke od tistih, ki jih nisem pričakoval. Če hamlet, ki je v hobiju tako malo časa, razmišlja na tak način, mogoče nočemo vedeti kaj si o tem mislijo šele oldtimerji:-)

Prav imaš Adi, veliko je pri nas nevoščljivosti in nagajivosti, tu je problem. Najlažje je koga očrnit in se skrit. Zato sem se oglasil in povedal kako jaz zadevo vidim, vsak imam svoje mnenje. Tudi v našem hobiju vsak najde neko ožje področje, ki ga bolj zanima, ni pa produktivno omejevati druge, ki hočejo kaj delat drugače. Nekaterim gre blazno na živce remote delo, tudi če 100% legalno, nekaterim skimmerji, nekaterim vsaka dlaka smeta... se mi zdi lep recept, da iz naše druščine naženemo še tiste, ki mislijo malo drugače in kaj premaknejo, mladim pa zapremo vrata.

73 Robi, S57AW
s57aw
 
Prispevkov: 109
Pridružen: 20 Maj 2001, 01:00

Re: DX DX DX

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 13 Apr 2016, 14:02

Pod nadzorom radioamaterja z licenco lahko dela tudi ne-radioamater. Ena od osnovnih stvari radioamaterstva je tudi eksperimentiranje in širjenje zanimanja za tehniko na druge, predvsem mlajše rodove. Moja hči, ki pozna vsebino 3/4 radioamaterskega priročnika in to pri svojih 10 letih je tudi že naredila kar nekaj zvez, seveda z mojim znakom in pod mojim nadzorom, pa pri tem nismo kršili nobenega zakona. Sedaj komaj čaka, da opravi izpit za A klaso. Malo dobre volje in ZKP ne škodi tu pa tam.
Uporabniški avatar
s54mtb
 
Prispevkov: 338
Pridružen: 01 Apr 2014, 18:25
Kraj: JN75OT12LK Novo mesto

Re: DX DX DX

OdgovorNapisal/-a s55x » 13 Apr 2016, 14:23

MiroLoboda napisal/-a:
Lep pozdrav vsem Radioamaterjem!

Oglašam se na "ZAHVALO" Hama, v rubriki; Pritožbe in pohvale, kjer je bila objavljena zgornja zahvala...
Ker sem Hamlet, pred 1 letom sem naredil izpit za radioamaterja, me zanima par stvari in upam, da mi jih boste obrazložili.
Ker v gradivu za izpite in v ustrezni literaturi, kakor tudi zakonu v uradnem listu, kjer so navedene tudi kazni za neupoštevanje leteh,
piše drugače, me je ta zahvala (hvaljenje?) zelo zbodlo!!

Ali se lahko dela z svojo licenco (znakom) z opremo, ki je klubska in lokacije, ki ni identična z radijskim dovoljenjem?
Če je odgovor da, lahko vsi delamo z svojim znakom z klubsko opremo v klubskih prostorih.
Kako radioamaterju, ki je goljufal, tokrat pri DX zvezah, lahko verjamemo v poštenost v raznih tekmovanjih in osvojenih diplomah?
Kaj je za tega hama BigGun, če ima sam 2KW moči oddaje?
Ali je ham na lokacijo S58N prinesel svojo opremo?

Vem, da je provokativno in, da se to dogaja, vendar še nihče ni to objavil.

lp, Miro


Bom se oglasil še jaz kot en mlajših operaterjev.

Ali se lahko dela z svojo licenco (znakom) z opremo, ki je klubska in lokacije, ki ni identična z radijskim dovoljenjem?

Lahko se dela, zakaj nebi smel vendar lahko dela samo na območjih in z močmi ki jih ima veljavne po licenci.

Če je odgovor da, lahko vsi delamo z svojim znakom z klubsko opremo v klubskih prostorih.

Seveda lahko, vendar kot je že zgoraj omenjeno vse v mejah svojega radijskega dovoljenja. Tudi sam sem že delal tudi po drugih klubih, z svojim znakom in njihovo opremo, in tudi kakšno novo državo s tem naredil. Sem pa si pred kratkim sposodil en kup klubske opreme si jo prinesel domov in odklofal kontest s tujo opremo z domače lokacije. Smo pa tudi kot klub že delali z mojo opremo na začasni lokaciji. :P "Sve po propisima"

Kako radioamaterju, ki je goljufal, tokrat pri DX zvezah, lahko verjamemo v poštenost v raznih tekmovanjih in osvojenih diplomah?

Tukaj gre za hamspirit, če nekdo tvega in dela z večjo močjo od dovoljene sam ogroža svoj ugled ki ga bo izgubil v primeru da mu bo dokazano goljufanje. Enako je kot pri športnikih, ki tvegajo in uživajo nedovoljena poživila, če jih ne dobijo imajo srečo, v primeru pa da jih dobijo pri nečednih poslih pa hitro zaključijo kariero in imajo dosmrtno oznako "GOLJUF". venda pri športu s sabo potegne še marsikaj.
Vsekakor nekje se ti goljufija že povrne, karma ima moč :P

Najbolje se je čim manj ukvarjati z drugimi in predvsem uživati v tem našem lepem hobiju. Če je nekomu pomen zbiranje držav naj jih zbira, tudi sam jih, vendar vsaj jaz veliko bolj cenim QSO z novo državo narejeno s 100W in doma izdelano anteno, kot pa QSO na neki "biggun" lokaciji. Vendar v logu sta pa obe vezi enakovredni.

Kaj je za tega hama BigGun, če ima sam 2KW moči oddaje?

Vsakdo si besedo biggun drugače razlaga. Zame je recimo biggun že vsakdo ki ima moči večje od 100W, za nekoga ki ima doma multiband dipol in mogoče linearca do 1500W je BigGun tisti ki ima poleg linčija in postaje še velikanski stolp ali lokacijo y večimi stolpi, z odličnim antenskim sistemom. Itak pa vsaj v teoriji je med 100W in 1500W le nekaj db razlike, kot je že Robi omenil je za kak dodatni db in pridobitev naziva BiGGun potrebno veliko več kot le linči, začne se že samo pri lokaciji kjer je oprema postavljena, antenski sistem,..... in še in še.

Ali je ham na lokacijo S58N prinesel svojo opremo?

Zakaj pa bi jo prinesel? Če malo karikiram: Ali je kje na radijskem dovoljenju napisano da lahko delam samo z postajami Yaesu serije 8*7, ter ročno postajo Baofeng? :wink:

Hvala bogu še obstajajoo ljudje in HAMi v pravem pomenu besede, ki niso egoistični in svojo (ali pa klubsko) opremo z veseljem posodijo drugim, da lahko tudi drugi ki nimajo sreče ali financ za boljšo opremo ali pa prostora za postavitev boljših večjih anten na svoji domači lokaciji, odklofajo kakšen contest, naredijo novo državo ali pa samo v miru poklepetajo z prijatelji po svetu in kar je najpomembneje UŽIVAJO v HOBIJU!


Je pa mene zbodla ena beseda ki si jo uporabil, HVALJENJE. Mislim da se Marjan med slovenskimi radioamaterji poznan in cenjen operater predvsem pa človek ki se zna se zahvaliti za nekaj kar mu je bilo ponujeno, predvsem pa ima ponos ki ga slovencem manjka, da si upa javno priznati (slišu se čudno) da je nekoga prosil za pomoč da je lahko naredi vezo sam pa čeprav s tujo opremo, ne pa tako kot sem že slišal da nekje počnejo, da en operater za pol kluba odklofa DXpedicijo.
Mislim da je stanje na bandu slabo zaradi povsem drugega kot pa zaradi nekoga ki dela s tujo opremo. Če bi vsi operaterji tega sveta prebrali "Pravila DX obnašanja" (DX Code of Conduct) in jih tudi znali ali pa hoteli uporabljati bi bilo povsem drugače. Imamo pa slovenci tudi eno zelo super knjižico Etika in operatorski postopki ki si jo lahko še celo zastonj preneseš s spleta in jo v miru ob pivu, kavi, soku, cigari, ali pa ygolj tišini prebereš, boš veliko zelo dobrih nasvetov in navodil našel v njej.
(http://www.zrs.si/files/Etika-operaters ... j_2010.pdf)


Miro, raje 2x v miru zadihaj se vsedi za postajo (ali jo zlotaj) in naredi kakšno novo državo pa čeprav komaj s 5W in žičnim dipolom.
Naš hobi je čudovit zato si ga ne kvarimo z nepomembnimi zamerami ... Uživajmo!
ex. S51JS
s55x
 
Prispevkov: 175
Pridružen: 20 Feb 2010, 15:30
Kraj: Mozirje (JN76li)

Re: DX DX DX

OdgovorNapisal/-a S58Q » 13 Apr 2016, 18:39

Fantje ne se razburjat. Seveda lahko delaš iz druge lokacije, tudi z opremo, ki ni tvoja. Poglej na Clublog VK0EK vpiši znak UT6UD in boš videl, da je delal VK0EK iz lokacije VK0EK. Pa še sam sebe je naredil! Ni edini. Zakaj to pišem ?
Ko sem hotel naredit FT4JA na RY sem slišal, da ga kliče tudi UT6UD. Kaj ni on na VK0EK? Ja je! Pa še odličen operator je. To vedo vsi ki so imeli priložnost delat ga na 160M. Zakaj bi mu zameril? Mnogim je omogočil nov DXCC na 160, zakaj nebi še sebi? Na ClubLog poglejte Exp na Navasso. Tudi tam so fantje delali sami sebe.

Preden se kritizira treba je malo razmisliti. Kaj če se odločim delati v CQWW CW, SSB, RY multi/multi? Seveda pod mojim znakom bodo delali tudi drugi, saj ne morem delati v tej kategoriji sam? Naj še fantom rečem naj prinesejo opremo in pivo seboj?
Imejte se lepo in delajte nove DXCC ali slote ne glede kje ste.

LP Darko S58Q
S58Q
 
Prispevkov: 64
Pridružen: 02 Nov 2003, 08:47
Kraj: Celje

Re: DX DX DX

OdgovorNapisal/-a S54G » 14 Apr 2016, 04:52


Vem, da je provokativno in, da se to dogaja, vendar še nihče ni to objavil.



Imam vozniško dovoljenje, kjer so napisani moji osebni podatki
in kategorija. Pa sem si sposodil "DSe-tense". Super avto.
Upam, da mi ga bodo še kdaj posodili.

Pri nas plačujemo tudi klubsko članarino. Pa ni hudič, da ne bi smel
kakšen kuso klofnit s kluba. Miro, a pri vas ne plačujete klubske
članarine ?

73 GL

Miloš
S54G
S54G
 
Prispevkov: 128
Pridružen: 22 Okt 2008, 11:51

Re: DX DX DX

OdgovorNapisal/-a s55o » 14 Apr 2016, 08:36

Pozdravljeni!

Seveda tak način pisanja ne pelje nikamor. Iz podatkov, ki jih navaja Miro, je močno videti, da ni "hamlet" ampak izhaja le želja nekoga, ki ima probleme, da izlije žolč na druge.
Nekdo, ki je ham že, kot navaja več kot eno leto in nima še klicnega znaka, to pa ni za nikamor. Lahko se oglasiš na S53APR, pa ti bomo pomagali izpolniti Vlogo, da boš prišel do željenega znaka.

No, pa dajmo še ostale neresnice in netočnosti pravilno definirat, da se bo mogoče kdo iz tega kaj naučil in raje prvo kaj prebral, potem pa "žugal":

Navedene stare pravne zadeve glede uporabe postaj, ki niso tvoje etc izhajajo iz leta gospodovega in že zdavnaj ne veljajo- tako da ali nekdo ni poslušal na predavanjih, ali pa je ostal na prejšnji zakonodaji:

Kot osnovo si lahko preberete mojo predstavitev zakonodaje za radioamaterstvo iz RIS 2014;
http://lea.hamradio.si/~s55o/dokumenti/ ... nodaja.pdf

Krovni zakon, ki pokriva radioamatersko storitev (tako je uradno poimenovanje) je ZeKom-1
http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=ZAKO6405

Podzakonski akt, ki je najbolj važen je
Splošni akt o pogojih za uporabo radijskih frekvenc, namenjenih radioamaterski in radioamaterski satelitski storitvi (Ur. l. RS, št. 68/13)
Ostale akte dobite na
http://www.akos-rs.si/podzakonski-akti

Izvlečki iz zgoraj navedenih aktov:
Radioamaterji lahko uporabljajo radijske frekvence, ki so s splošnim aktom iz 27. člena tega zakona predvidene za radioamatersko in radioamatersko satelitsko storitev, na podlagi radioamaterskega dovoljenja.
Radioamater je fizična oseba, ki izvaja radioamaterske in radioamaterske satelitske storitve in ji je izdano radioamatersko dovoljenje.
Radioamatersko dovoljenje je odločba agencije, s katero se podeli pravico do uporabe radijskih frekvenc predvidenih za radioamatersko in radioamatersko satelitsko storitev.

Torej, na podlagi navedenega in tudi v drugi zakonodaji ni predvidena nobena omejitev ne glede opreme in ne glede lokacij v Sloveniji glede dela za postajo (razen seveda moči in frekvenc v skladu z dovoljenjem).
Vse trditve, ki jih navajaš torej nimajo dejanske podlage in so neresnične glede dela za postajo.

Iz klubske postaje lahko delaš na tak način, kot je dogovorjeno v klubu. Nekateri striktno hočejo delo pod klubskimi znaki, nekateri ne, to je isto kot pri komu doma, ali delaš pod njegovim znakom, če to želi ali pa s svojim. Torej na vsa tvoja vprašanja so odgovori tu, lahko delaš s katerekoli postaje, kjer ti lastnik dovoli delati s tvojim klicnim znakom in z opremo, ki je lahko od kogarkoli, le spoštovati moraš pravila licence.

Torej tvoje trditve o goljufiji (zelo težko besedo si izbral in upam, da se tega zavedaš), so neresnične in so bile ustvarjene le na podlagi neznanja ali pa kakšnega drugega nagiba, ker so S51U, S57AW in še mnogi drugi popolnoma v skladu z veljavno zakonodajo in podzakonskimi akti delovali z druge lokacije pod svojim klicnim znakom.

Dodatno za delo z ekspedicijami:
ARRL ima pravilo, ki pravi (bom kar v angleščini citiral)
http://www.arrl.org/dxcc-rules

10. All contacts must be made using call signs issued to the same station licensee. Contacts made by an operator other than the licensee must be made from a station owned and usually operated by the licensee, and must be made in accordance with the regulations governing the license grant. Contacts may be made from other stations provided they are personally made by the licensee. The intent of this rule is to prohibit credit for contacts made for you by another operator from another location. You may combine confirmations from several call signs held for credit to one DXCC award, as long as the provisions of Rule 9 are met. Contacts made from club stations using a club call sign may not be used for credit to an individual's DXCC.


Torej v primeru, če je nekdo na ekspediciji, lahko njega z njegovim klicnim znakom in z njegove lokacije !!! (pozor oba pogoja morata biti izpolnjena) za DXCC kredit naredijo njegovi prijatelji.

Upam, da se naslednjič, preden se takšne zadeve na tak način napišejo, dobro premisli in ima trdne dokaze v rokah...
Ex.S56WTT,S57WTT; All that is necessary for the triumph of evil is that good men do nothing.
Uporabniški avatar
s55o
Tečni Moderator
 
Prispevkov: 2524
Pridružen: 11 Mar 2004, 14:42
Kraj: jn76gh

Re: DX DX DX

OdgovorNapisal/-a MiroLoboda » 14 Apr 2016, 13:01

Lepo pozdravljeni!

Vidim, da sem sprožil kar nakaj odzivov na moj post.
Najprej se opravičujem vsem, ki so ogorčeni in užaljeni, nad mojimi vprašanji.
Ob enem naj povem vsem dvomljivcem, imam znak, ime mi je Miro, pišem se Loboda, identificiral in prijavil sem se korektno na ta forum.
HAM sem kratek čas in zato nisem navedel svojega znaka. (zakaj, naj vsak presodi sam)

Samo še ena moja misel, glede novih DXCC držav:
sam imam velik interes in željo zbiranja držav preko radijskih valov, (tudi FT4JA in VK0EK sta v logu)
vendar mi moja osebna etika ne dopušča, da bi to počel z tujo opremo, na drugi lokaciji kot piše v radijskem dovoljenju...
Naj se vpraša vsak, ki je naredil na ta način novo DX državo, koliko je ta moralno in etično vredna.
Tu se ne problematizira vzpostavljanje zvez v tekmovanjih, ali na splošno!

Vem, da bo zopet veliko negodovanja, ogorčenja, vendar sem izrazil svoje mnenje.(Baje zato obstaja ta forum)

Bom pa razmislil, če se bom še kdaj oglasil na ta forum, glede na želje nekoga, ki želi, da me administrator izbriše? (post je bil brisan)


73 Miro
MiroLoboda
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 12 Apr 2016, 11:19

Re: DX DX DX

OdgovorNapisal/-a S50DX » 14 Apr 2016, 13:39

Si malo skregan z logiko in glede na tvoje pisanje si tudi sam vzpostavil zveze s po tvoje nelegalnimi postajami. Operaterji na dxpedicijah imajo osebne znake in prihajajo iz različnih držav. Po tvoje oni ne bi smeli delati iz DX lokacij saj v njihovem dovoljrnju ne piše, da so doma v DX državi?!

Ne bodi bolj papeški od papeža....

Glede na to, da smo na HAM forumu, bi se spodobilo, da se predstaviš tudi s svojim klicnim znakom....
73's de Alex / JN76LN \ Prevalje
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
PODXS 070 # 173 - EPC # 0066
Uporabniški avatar
S50DX
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 23 Apr 2003, 13:46
Kraj: Prevalje

Re: DX DX DX

OdgovorNapisal/-a S56DE » 14 Apr 2016, 14:04

Pozdravljeni!

Z spoštovanjem do tvojega mnenja g. Loboda, bi ocenil, da je tvoje razmišljanje napačno.
Namreč, tvoje dovoljenje omogoča delo na določenih bandih in predpisuje dovoljene moči in ne določa lokacijo dela.
Mislim, da preveč stiktno tolmačiš zadeve.
Radioamaterstvo propagira RA dejavnost od kjerkoli (tvoje dovoljenje ti omogoča delo po celi Evropi - CEPT) in s kakršno koli opremo znotraj predpisov. Če pogledaš logično, jaz, ki živim v velikem bloku in imam problem, če na klimo zalimam večjo mobilno anteno, nimam možnosti še Norveško narediti.
Razen tega programi SOTA, IOTA, WCA, WWFF, Field Day,... so jasen znak, da je pomembno operatersko delo in ne lokacija in oprema. Še nisem slišal koga, ki meni, da so zveze iz teh lokacij neveljavne.
Kakor koli se boš odločil razlegati pravila (včasih bi želel, da se drugi HAM-i v svetu bolj držijo pravil), bi te prosil, da ne označuješ ljudi za goljufe, če pred tem ne preveriš dejstva in z neko distanco, ne oceniš svoje ugotovitve.
TO NI HAM SPIRIT.

lp
Denis, S56DE
S56DE
 
Prispevkov: 75
Pridružen: 22 Mar 2013, 19:22
Kraj: Ljubljana

Re: DX DX DX

OdgovorNapisal/-a S53K » 14 Apr 2016, 14:15

MiroLoboda napisal/-a:Ob enem naj povem vsem dvomljivcem, imam znak, ime mi je Miro, pišem se Loboda, identificiral in prijavil sem se korektno na ta forum.
HAM sem kratek čas in zato nisem navedel svojega znaka. (zakaj, naj vsak presodi sam)


Miro,

lepo da si se predstavil z imenom in priimkom, ampak v S5 je še kakšen s tem imenom in priimkom,
za predstavit se z klicnim znakom pa je treba imet "muda" ? :o
73 Simon, S53K
Uporabniški avatar
S53K
 
Prispevkov: 331
Pridružen: 02 Jul 2001, 01:00
Kraj: JN75RX

Re: DX DX DX

OdgovorNapisal/-a S52DK » 14 Apr 2016, 15:16

Miro,

vsakdo se lahko drži nekih svojih osebnih principov, ki pa ni nujno, da se jih držijo vsi. Če misliš z svojo opremo in z svoje lokacije "poklofat" DXCC ne vidim v tem nobene težave, kakor je ne vidim, če boš katero od DXCC "odklofal" iz katere druge postaje oziroma lokacije. "Odklofana" postaja bo pristala v tvojem dnevniku in bo samo tvoja. Nihče te ne bo okarakteriziral z goljufom.

Ljudje smo pač zmotljivi, včasih smo (v dobi informatike) tudi prehitrih prstov in nam uide kaj kar nam po treznem premisleku ne bi.

Miro, sicer ne vem, zakaj se ne bi predstavil z klicnim znakom, navsezadnje je samo tvoj.

V zvezi te debate menim, da bi veljalo vstaviti konje, ker to "prepucavanje" nikamor ne vodi.
73 ES GL DE Robi, S52DK.

Član Radiokluba "Študent" Maribor- S59DXX.
Uporabniški avatar
S52DK
 
Prispevkov: 720
Pridružen: 22 Avg 2004, 16:41
Kraj: Poljčane, JN76SH

Naslednja

Vrni se na Operatorska tehnika

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov