Šnelkurs iz (radio amaterskega) bontona

Operatorsko delo v praksi, metodika dela, kam obrniti antene, triki in zvijače..

Moderator: s55o

Šnelkurs iz (radio amaterskega) bontona

OdgovorNapisal/-a S57OGP » 21 Nov 2015, 19:52

Pred davnimi leti sem naredil izpit. Aktiven nisem bil nikoli. Napravice sem uporabljal bolj kot woki-toki. Imam dve PMR in dve ročni UKW postajici.

Včasih vzamem postajce s seboj ko grem z otrokoma (6 letnik in 9 letnica) na izlet, na morje, obisk k staršem v hribe, itd. Otroka poskušam navaditi ravnanja s tehniko, da bosta lahko samostojno upravljala napravice. Ne bi pa rad kršil kakšnih predpisov ali motil drugih.

PMR (verjetno) ni problem, kaj pa 2 m in 70 cm band. Je dovolj če se umaknem s kakšne frekvence na kateri zaznam signal. Rabim uporabljati kakšne protokole za navaden klepet? Morata tamaledva tudi imeti kakšen papir? Še kaj kar mi sedaj ne pride na misel?

Dokument iz zrs sem že potegnil in ga bom v miru prebral. Morda bi šel celo v kakšen "osvežitveni" tečaj.

Lp,
Peter
S57OGP
 
Prispevkov: 36
Pridružen: 17 Avg 2005, 11:35
Kraj: Ljubljana

Re: Šnelkurs iz (radio amaterskega) bontona

OdgovorNapisal/-a s55o » 21 Nov 2015, 21:03

Lahko se oglasiš v LJ klubih, naprimer pri nas v S53APR, pa ti bomo z veseljem vse še 1x povedali.

lp
Ex.S56WTT,S57WTT; All that is necessary for the triumph of evil is that good men do nothing.
Uporabniški avatar
s55o
Tečni Moderator
 
Prispevkov: 2524
Pridružen: 11 Mar 2004, 14:42
Kraj: jn76gh

Re: Šnelkurs iz (radio amaterskega) bontona

OdgovorNapisal/-a s55db » 23 Nov 2015, 08:05

Uporabniški avatar
s55db
 
Prispevkov: 208
Pridružen: 10 Sep 2009, 10:07
Kraj: Podgrad/Lj

Re: Šnelkurs iz (radio amaterskega) bontona

OdgovorNapisal/-a S57OGP » 23 Nov 2015, 10:18

s55db napisal/-a:Meni je bilo tole v veliko pomoc: http://www.zrs.si/files/Etika-operaters ... j_2010.pdf
To sem takoj našel in tudi prebral.

Sam tekst je namenjen za "profi" radioamaterje ki imajo to za hobi. Kakšnih napotkov kako uporabljati UKW postajco kot neke vrste bolj napreden woki-toki z večjim dometom in kot neko napredno tehnično igračko pa ne... Zato sem tudi vprašal glede pravil.

Me je pa malo zmotil zapis da naj bi se ham bande uporabljalo bolj (oziroma samo) za radioamatersko debato (in raznorazne conteste)!? To sem zastopil kot da so radijski bandi namenjeni sami sebi, za radioamaterje ki se ukvarjajo z "radioamaterstvom", vzpostavljanem zvez in igračkanji z vezji (tisti bolj napredni). Hm.

Sem nekako zastopil da ni primerno da se podim po gozdu za gobami ali kostanjem ali pa kar tako in se med tem pogovarjam s tamalimi na ham bandu, bi morali izgleda loviti "lisico"... S PMR postajco ne prideš okoli hriba v gozdu, ali pa iz grape okoli grebena tudi ne, s 5W UKW pa...
S57OGP
 
Prispevkov: 36
Pridružen: 17 Avg 2005, 11:35
Kraj: Ljubljana

Re: Šnelkurs iz (radio amaterskega) bontona

OdgovorNapisal/-a S56DE » 23 Nov 2015, 11:14

Pozdravljen!

Pravila niso toliko striktna. Pogovarjamo se tudi o tem, kar počnemo, kam gremo,... pač prijateljaski pogovor.
Pomembno je, da si vljuden, da ne motiš druge med pogovorom in podobno. Seveda, če bi se želel pridružiti pogovoru, vmes poveš svoj klicni znak in počakaš, da te pokličejo nazaj.
Praviloma se izogibamo politiki, to je tema za šank in ne za RA valove.

Kot so predhodniki že omenili, predlagam ti, da stopiš do najbližjega aktivnega radiokluba za pogovor o podrobnostih.
Madtem pa lahko poslušaš najbližji repetitor, ki je povezan v konferenco z drugimi repetitorji. Tako boš dobil občutek, kako to poteka.

lp
Denis, S56DE
S56DE
 
Prispevkov: 75
Pridružen: 22 Mar 2013, 19:22
Kraj: Ljubljana

Re: Šnelkurs iz (radio amaterskega) bontona

OdgovorNapisal/-a S56CT » 23 Nov 2015, 13:45

Kot je razbrati iz vprašanja, S57OGP sprašuje ali lahko uporabi HAM band, ker PMR446 nima zadosti "dometa", za klepet z otroki. Odgovor je NE.

Radioamaterske frekvence so namenjene licenciranim radioamaterjem, ki poznajo frekvenčne razdelitve za različne načine dela znotraj HAM obsegov. Med uporabo HAM frekvenc se je potrebno identificirati z veljavnim klicnim znakom. Ugotovljena kršitev je lahko sankcionirana s strani AKOS-a.

V S5 žal nimamo dodeljenega frekvenčenga pasu na 2m, ki bi omogočal prosto uporabo. Na voljo je CB band 27 MHz ali PMR 446.
73 de S56CT-Tilen
http://rpt.hamradio.si/
S56CT
S5 RPT Manager
 
Prispevkov: 1106
Pridružen: 20 Jan 2002, 01:00
Kraj: Sevnica

Re: Šnelkurs iz (radio amaterskega) bontona

OdgovorNapisal/-a S57OGP » 23 Nov 2015, 14:54

S56CT napisal/-a:...
Če se malo pohecam (na sicer resno temo)

Se pravi da je v prekršku samo moj tamal ker nima licence. Če pa imava oba licenco pa lahko tekamo po gozdovih in travnikih in klepetamo in lovimo lisičke in zajčke. Še lepše je če zraven upoštevamo ham bonton.

Če svojo UKW postajco odklenem na PMR ali CB band in začnem oddajati tam sem v prekršku kljub ham licenci.
Če se ne motim so PMR in CB postaje licencirane in ne smejo biti modificirane (pri PMR tudi antena ne) in odklenjena UKW postaja ne ustreza predpisom. Dočim radioamaterski transciver pa lahko izdelaš sam, samo da ustreza standardom (moč, bw, motnje) glede na namen.

Se pravi da je prva možnost boljša ker bojo zaprli tamalega in ne mene... :)
Bomo pa res enkrat naredili obisk v kakšen radioamaterski kljub da vidita opremo. Morda ju bo pa kaj pritegnilo, čeprav se tamala sedaj bolj navdušuje nad konji :wink:

Po drugi strani pa lahko nekdo z licenco (in tehnično primerno opremo ki ustreza standardom) smeti drugim po kanalu in razen njihovega zgražanja ne krši predpisov.

Lp,
Peter
S57OGP
 
Prispevkov: 36
Pridružen: 17 Avg 2005, 11:35
Kraj: Ljubljana

Re: Šnelkurs iz (radio amaterskega) bontona

OdgovorNapisal/-a S57UHX » 23 Nov 2015, 15:14

Če povzamem:
- pogovarjaš se lahko vse kar je v nekem normalnem okviru bontona
- zveza mora biti vzpostavljena z izmenjavo klicnih znakov (ker otroci nimajo licence in klicnih znakov, si v prekršku. Ni pa nobenih zadržkov, da bi otroci šli na tečaj in opravili izpit)
- zveza mora biti vzpostavljena na frekvencah kjer je dovoljen določen način dela. Torej ni dovolj izbrati prazno frekvenco, ampak frekvenco v okviru band plana in ne zasedati klicne frekvence. Preberi si band plan za 2m in 70 cm
- skoraj vsako današnjo postajo lahko odkleneš na PMR območje, vendar pa si avtomatsko v prekršku iz enega ali dveh razlogov 1) prevelika moč in 2) delo z zunanjo anteno

- radioamaterjev, ki bi smetili po kanalu jih skoraj ni. Večina tistih, ki to počnejo niso radioamaterji ......
73, Iztok
S57UHX
 
Prispevkov: 244
Pridružen: 04 Nov 2012, 14:57

Re: Šnelkurs iz (radio amaterskega) bontona

OdgovorNapisal/-a S57OGP » 23 Nov 2015, 15:29

S57UHX napisal/-a:...ne zasedati klicne frekvence. Preberi si band plan za 2m in 70 cm...
to bo moja prva domača naloga. Hvala za namig.
S57OGP
 
Prispevkov: 36
Pridružen: 17 Avg 2005, 11:35
Kraj: Ljubljana

Re: Šnelkurs iz (radio amaterskega) bontona

OdgovorNapisal/-a S56CT » 23 Nov 2015, 17:46

S57OGP napisal/-a:Se pravi da je v prekršku samo moj tamal ker nima licence.


Kot zakoniti zastopnik si odgovoren za dejanja svojega otroka. Pa mu daj ključe od avta ali motorno žago. :D

Šalo na stran. Vsekakor dobrodošel nazaj v prelep hobi. Vpelji v ta hobi tudi otroke, ker si to očitno želijo. Svetujem ti, da obiščeš kakšen radioklub, kjer ti bodo radioamterji z veseljem pomagali in boš dobil nadaljna navodila in napotke.

S56CT QRT
73 de S56CT-Tilen
http://rpt.hamradio.si/
S56CT
S5 RPT Manager
 
Prispevkov: 1106
Pridružen: 20 Jan 2002, 01:00
Kraj: Sevnica

Re: Šnelkurs iz (radio amaterskega) bontona

OdgovorNapisal/-a S57UHX » 23 Nov 2015, 18:03

Pa da ne boš preveč iskal...
VHF-UHF-SHF bandplan v grafični obliki, ki je bil priložen glasilu CQ ZRS:
http://www.s56g.net/wp-content/uploads/ ... _v_1_5.pdf
73, Iztok
S57UHX
 
Prispevkov: 244
Pridružen: 04 Nov 2012, 14:57


Vrni se na Operatorska tehnika

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov