Vzpostavljanje veze

Vse kar ne sodi v zgornje rubrike, pa ima kaj zveze z radioamaterstvom!

Moderatorji: S57D, s55o

Vzpostavljanje veze

OdgovorNapisal/-a s56khd » 15 Nov 2015, 22:00

Pozdravljeni,

Naj se predstavim, sem Janez in priznam: izpit sem delal pred 20 leti in ga nikoli uprabljal. Ker me je velikokrat želja vlekla v te vode (prej sem bil seveda na CB največ), sem začel obnavljati radioamatersko znanje (ki peša a se učim) in obnovil sem licenco. Kupil sem si Baofeng UV-5R zaradi strahu in nepoznanja uporabe frekvenc - navsezadnje so bili CB bandi zapuščeni zaradi prihoda mobilnih telefonov in kasneje instantnih sporočil (beri med drugim MSN). Tu pa se mi zatakne.

Nekako razumem postavitev repetitorjev v moji okolici (JN75GW) in echolink mreže, čeprav same uporabe še nisem šel odkrivati a ni pomembno. Preko S55UKV slišim promet v relacijah Maribor-Primorska naprimer. Ko (seveda ob tišini) oddajam, repetitor reagira. Na spletu spremljam echolink javni player, na katerem se slišim. A sogovornika za vezo - prvo lastno brez mentorja še za povrh - ni. Kličem z CQ CQ S56KHD, Siera 5 6 Kilo Hotel Delta posluša. Nič. Petkrat, šestkrat, 5-10 minut razmaka. Nič. Ob različnih urah do sedaj. Nič. Poizkusil samo s klicnim znakom in "posluša" - nič.

Pojavlja se mi cel kup vprašanj pa me zanima - ali na 2m in 70cm ni duha poslušanja in navezovanja, kot je bilo včasih na (zlorabljenem?) kanalu 9 na CB-jkah? Ali to obstaja, pa se moram obrniti na kako drugo frekvenco? In potem v drugo smer - ali rabim za to res nekoga, ki bo naredil QSL za kaj več kot sam občasen pozdrav in od kod si pa ti? Ali vohajo začetnika in se jim sploh ne da?

Spletne strani hamradio.si ne delujejo tako da tu ni reference. lea.hamradio.si pomaga a nikjer ni prebrati informacij, ki bi željne usmerjale v ta hobi. Moja želja je biti spet v nekem kontaktu preko teh medijev in za to mi sama teorija o tem ne bo dovolj, na stotine evrov denarja pa ne mislim vlagati, če so to mrtvi in zaprti band-i.

Se opravičujem, če je ta post temačen ali za kogarkoli žaljiv. Počutim se precej razočaranega, da bi po vseh teh letih razpadel tudi ta medij, zato tudi tak ton.

Naj omenim, da nisem član kluba ker mi časovno ne znese biti član česarkoli in poznam težavo premajhne modulacije UV-5R modela, kar bom še odpravil. Vseeno je ton slišen prek echolink-a in ne smatram, da bi bil to razlog za "ignoriranje" mojih CQ-jev.

73,
Janez
s56khd
 
Prispevkov: 28
Pridružen: 07 Nov 2015, 22:40

Re: Vzpostavljanje veze

OdgovorNapisal/-a S59GS » 16 Nov 2015, 05:47

Dobro jutro Janez
Verjetno že veš , pa vseeno tu je stran S5 repetitorjev ……….itd, R7 ti je najbližje ( Ig- Krim )
http://rpt.hamradio.si/?modul=repetitorji&vrsta=2
tako ,da poizkušaš najti še kakšne info, med drugimi vem ,da je ta radioklub precej aktiven v tvoji bližini JN75GW - JN76GC , cca 20 km severno od tebe imaš verjetno najbolj odprto smer ?
http://www.s53apr.si/?page_id=17
tudi tu ti lahko pomagajo
viewtopic.php?f=38&t=4791
poveži se z njimi , verjetno imajo kakšen klubski dan, pa se dogovori da jih obiščeš,ter ti povedo še kaj več
še ostali radioklubi
viewforum.php?f=38
je pa na Leji še kar veliko informacij
na kratko to....
73 GS
S59GS
 
Prispevkov: 197
Pridružen: 06 Avg 2010, 14:18
Kraj: JN75

Re: Vzpostavljanje veze

OdgovorNapisal/-a s55o » 16 Nov 2015, 08:21

Pozdravljen!

Mogoče za osvežitev prebrati tole:
https://www.google.si/url?sa=t&rct=j&q= ... uCIuoAYwAQ
(radioamaterska etika), tukaj obnoviš celoto delanja zvez in ovežiš tole 20 let staro znanje.

lp
Ex.S56WTT,S57WTT; All that is necessary for the triumph of evil is that good men do nothing.
Uporabniški avatar
s55o
Tečni Moderator
 
Prispevkov: 2525
Pridružen: 11 Mar 2004, 14:42
Kraj: jn76gh

Re: Vzpostavljanje veze

OdgovorNapisal/-a S56DE » 16 Nov 2015, 09:13

Pozdravljen Janez!

Očitno je, da je v zimskih dneh malo prometa na repetitorjih.
Največ prometa je na Krvacu, S55UKV, ampak večinoma zjutraj in popoldan, ko se folk pelje v službo in nazaj. Vsaj jaz sem QAP takrat.
Drugače, priporočam ti, če je tvoj QTH odprt proti goram, da spremljaš 145.550 Mhz, kar je SOTA frekvenca.
Ob vikendih, posebej poleti, lahko slišiš veliko klicev iz SOTA točk ("CQ SOTA, CQ SOTA"). Imaš priložnost, da jim "potalaš pike", če odgovoriš na tak klic.
Drugače, Radioklub Triglav - S53APR ima srečanja ob ponedeljkih ob 19:00. Tudi če nisi član, bomo veseli tvojega obiska in se potrudili, da ti podamo vse informacije ki jih potrebuješ.

lp
Denis, S56DE
S56DE
 
Prispevkov: 75
Pridružen: 22 Mar 2013, 19:22
Kraj: Ljubljana

Re: Vzpostavljanje veze

OdgovorNapisal/-a S57UHX » 16 Nov 2015, 09:17

Rekel bi, da tudi na repetitorjih ni več toliko prometa, kot ga je bilo včasih.

Na CQ, pa kot neznanec tudi skorajda ne dobiš odgovora.
Po svoje razumljivo, saj se običajno med seboj pogovarjajo tisti ki se že med seboj poznajo (z banda ali sicer)

Zato ti predlagam, da poslušaš in se priključiš nekem pogovoru, ki je v teku. Seveda po možnosti, če imaš tudi kaj za komentirati.
Ko boš navezal prvi stik bo lažje, saj boš tudi zvedel, kdaj se običajno dobijo na bandu, pa tudi oglasili se ti bodo.

Je pa tudi res, da je poslušalcev vedno dovolj, ampak nihče ni "dežurni radioamater", ki bo odgovarjal na klice. Tudi radioamaterji pač poleg radioamaterščine počnemo še kaj drugega....
73, Iztok
S57UHX
 
Prispevkov: 245
Pridružen: 04 Nov 2012, 14:57

Re: Vzpostavljanje veze

OdgovorNapisal/-a S52DK » 16 Nov 2015, 10:02

Janez dobrodošel!

Glede stanja na VHF/UHF je tako, kot so ti opisali predhodniki. Bi pa veljalo malo pogledati tvoj radio, če je z njim vse v redu. Mogoče poizkusiš koga dobiti v bližini ali pa poizkusiš zadevo tako, da na povezavi poslušaš sebe, če gre oddaja nemoteno preko repetitorja in naprej v echolink oz. na Slovenia Conference.

Javi, če ti je uspelo vzpostaviti zvezo!
73 ES GL DE Robi, S52DK.

Član Radiokluba "Študent" Maribor- S59DXX.
Uporabniški avatar
S52DK
 
Prispevkov: 720
Pridružen: 22 Avg 2004, 16:41
Kraj: Poljčane, JN76SH

Re: Vzpostavljanje veze

OdgovorNapisal/-a S56CT » 16 Nov 2015, 10:09

Pozdravljen,

večkrat sem QRV na "konferenci" in se javim na CQ. Tvojega klica nisem slišal, sem pa slišal kakšen dan nazaj nekaj zelo slabo razumljivega s tiho modulacijo. Mogoče si bil to ti?

Predlagam ti, da pokličeš CQ razumljivo in dovolj glasno, predvsem pa, da ponoviš svoj klicni znak 2x ter ga tudi črkuješ.
73 de S56CT-Tilen
http://rpt.hamradio.si/
S56CT
S5 RPT Manager
 
Prispevkov: 1106
Pridružen: 20 Jan 2002, 01:00
Kraj: Sevnica

Re: Vzpostavljanje veze

OdgovorNapisal/-a S51U » 16 Nov 2015, 12:01

Zdravo Janez, nekje okoli Krvavca....

Glede na to, da si znak dobil pred 20 leti in si ga tudi pridno obnavljal ( veljavnost tvojega dovoljenja do 11.11.2030 ), si tudi člane kluba, čeprav navajaš, da za to nimaš časa ... Naš hobi zahteva kar nekaj časa, drugače tudi ne gre in bi bilo brez pomena... saj je hobi ;-)

Če z vso zadevo misliš resno, ti predlagam, da si vzameš čas in pričneš z obiski kakšnega lokalnega kluba in se od HAMov naučiš vsega, kar je v teh letih izginilo iz glave.
S51U ( ex: S5041U, S52FB, YT3FB, YU3AXR )
Uporabniški avatar
S51U
 
Prispevkov: 368
Pridružen: 12 Jul 2006, 12:50
Kraj: JN75GX

Re: Vzpostavljanje veze

OdgovorNapisal/-a s56khd » 16 Nov 2015, 12:55

s55o napisal/-a:Mogoče za osvežitev prebrati tole:
https://www.google.si/url?sa=t&rct=j&q= ... uCIuoAYwAQ
(radioamaterska etika), tukaj obnoviš celoto delanja zvez in ovežiš tole 20 let staro znanje.


Stalno na branju, ko je le čas. Iz tega vlečem skoraj vse trenutno. Dober dokument.

s55o napisal/-a:Drugače, Radioklub Triglav - S53APR ima srečanja ob ponedeljkih ob 19:00. Tudi če nisi član, bomo veseli tvojega obiska in se potrudili, da ti podamo vse informacije ki jih potrebuješ.


Danes je ponedeljek, bom videl, kako bo s časom.

S57UHX napisal/-a:Zato ti predlagam, da poslušaš in se priključiš nekem pogovoru, ki je v teku. Seveda po možnosti, če imaš tudi kaj za komentirati.
Ko boš navezal prvi stik bo lažje, saj boš tudi zvedel, kdaj se običajno dobijo na bandu, pa tudi oglasili se ti bodo.


V PDF-u o etiki nisem zasledil procedure za to, pa mogoče še ni dovolj poguma, ker so relacije res slišane direktne med znanci.

S57UHX napisal/-a:Je pa tudi res, da je poslušalcev vedno dovolj, ampak nihče ni "dežurni radioamater", ki bo odgovarjal na klice. Tudi radioamaterji pač poleg radioamaterščine počnemo še kaj drugega....


Se strinjam, tudi sam sem včeraj rihtal ženi sistem in sem slišal ljudi, ki so klicali in nisem mogel v tistem trenutku stisniti odgovor, saj smo vsi zasedeni tako ali drugače. Moje CQ-je potem pa se spuščal nekaj časa za tem.

S52DK napisal/-a: Mogoče poizkusiš koga dobiti v bližini ali pa poizkusiš zadevo tako, da na povezavi poslušaš sebe, če gre oddaja nemoteno preko repetitorja in naprej v echolink oz. na Slovenia Conference.


Ravno preko tega sem poslušal. Težava je znana, naredit moram pa tole: https://hamgear.wordpress.com/2013/05/0 ... ification/.

S56CT napisal/-a:Tvojega klica nisem slišal, sem pa slišal kakšen dan nazaj nekaj zelo slabo razumljivega s tiho modulacijo. Mogoče si bil to ti?Predlagam ti, da pokličeš CQ razumljivo in dovolj glasno, predvsem pa, da ponoviš svoj klicni znak 2x ter ga tudi črkuješ.


Postopek je bil CQ CQ nečrkovano, črkovano, "posluša".. Tu imam delo na modulaciji, ker oddajam dovolj dolgo časa, ker se lovim in govorim "počas".

S51U napisal/-a:Zdravo Janez, nekje okoli Krvavca....


JN75GW :) Krim je ravno "za hrbtom" in je bolj šumnat kot Krvavec.

S51U napisal/-a:Glede na to, da si znak dobil pred 20 leti in si ga tudi pridno obnavljal ( veljavnost tvojega dovoljenja do 11.11.2030 ), si tudi člane kluba, čeprav navajaš, da za to nimaš časa ... Naš hobi zahteva kar nekaj časa, drugače tudi ne gre in bi bilo brez pomena... saj je hobi ;-)


Pred kratkim ga obnovil dejansko. Takrat sem naredil izpit in niti enkrat oddajal na lastno postajo.

S51U napisal/-a:Če z vso zadevo misliš resno, ti predlagam, da si vzameš čas in pričneš z obiski kakšnega lokalnega kluba in se od HAMov naučiš vsega, kar je v teh letih izginilo iz glave.


Modre besede, zgleda se bom moral bolj posvetiti celotni stvari. Zgleda, da se vidimo danes S55O.
s56khd
 
Prispevkov: 28
Pridružen: 07 Nov 2015, 22:40

Re: Vzpostavljanje veze

OdgovorNapisal/-a S51U » 16 Nov 2015, 12:58

Pametna poteza Janez. V APRu je vsak ponedeljek dovolj aktivnih HAMov, ki ti bodo z veseljem pomagali.

73 de Mario - S51U
S51U ( ex: S5041U, S52FB, YT3FB, YU3AXR )
Uporabniški avatar
S51U
 
Prispevkov: 368
Pridružen: 12 Jul 2006, 12:50
Kraj: JN75GX

Re: Vzpostavljanje veze

OdgovorNapisal/-a s56khd » 16 Nov 2015, 18:38

Me ne bo zaradi male družinske krize, boste naslednji ponedeljek tudi tam?

Lp, s56khd
s56khd
 
Prispevkov: 28
Pridružen: 07 Nov 2015, 22:40

Re: Vzpostavljanje veze

OdgovorNapisal/-a s55o » 16 Nov 2015, 22:29

Vsak ponedeljek je kdo tam sigurno..Tko da ti kar pridi.
lp
Ex.S56WTT,S57WTT; All that is necessary for the triumph of evil is that good men do nothing.
Uporabniški avatar
s55o
Tečni Moderator
 
Prispevkov: 2525
Pridružen: 11 Mar 2004, 14:42
Kraj: jn76gh

Re: Vzpostavljanje veze

OdgovorNapisal/-a S56CT » 17 Nov 2015, 07:13

Poslušal sem včeraj cel dan, vendar tvojega klica nisem zasledil.
73 de S56CT-Tilen
http://rpt.hamradio.si/
S56CT
S5 RPT Manager
 
Prispevkov: 1106
Pridružen: 20 Jan 2002, 01:00
Kraj: Sevnica

Re: Vzpostavljanje veze

OdgovorNapisal/-a s56khd » 17 Nov 2015, 10:39

S56CT napisal/-a:Poslušal sem včeraj cel dan, vendar tvojega klica nisem zasledil.


Oh. :oops: Imel ugasnjeno cel dan ker sem v službi, popoldne sem starejšega peljal na karate, ko sva šla domov pa je začel s trmo. Nazadnje, ko so vsi spali pa sem še reševal pregreto centralno. Vse to sem šel spat ob ponoči enkrat brez volje. Res ti hvala, se lahko zmeniva še za kak drug dan?

Lp
s56khd
 
Prispevkov: 28
Pridružen: 07 Nov 2015, 22:40

Re: Vzpostavljanje veze

OdgovorNapisal/-a S56CT » 17 Nov 2015, 10:53

Danes zvečer bom po 18.30 do 20. ure na poti v Ljubljano in bom QRV na konferenci *SLOVENIA*.
73 de S56CT-Tilen
http://rpt.hamradio.si/
S56CT
S5 RPT Manager
 
Prispevkov: 1106
Pridružen: 20 Jan 2002, 01:00
Kraj: Sevnica

Naslednja

Vrni se na Razno

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov

cron