I/SI-301 Monte Soro, 30.4.2014

Kaj in kako je bila izvedena aktivacija

Moderatorji: S57D, S58R

I/SI-301 Monte Soro, 30.4.2014

OdgovorNapisal/-a S57D » 06 Maj 2014, 09:44

Letošnje prvomajske praznike sem preživel na potovanju po Italiji. Na potovanju nisem bil sam, saj sta me spremljala hčerka Nika in brat Veljko, S56BET. Po poti smo odkrivali lepote .....

"Truli" značilne bele apnenčaste hiške s stožčastimi strehami v kraju Alberobello:
Slika

Slika

....... in bogato zgodovino Italije ......

Trdnjava Friderika II. - Castel del Monte:
Slika

To potovanje nikakor ni bilo namenjeno počivanju in lenobnemu poležavanju, saj smo dejansko potovali čez vso Italijo, do konice italijanskega škornja in potem s trajektom na Sicilijo, kjer smo odkrivali lepote otoka in skrivnosti sicilijanske kulinarike. S seboj sem imel ročno postajo Yaesu VX-8DE opremljeno z GPS modulom in PR APRS modemom. Moja pot po Italiji zabeležena na APRS strežniku:
Slika

Kot se za pravo potovanje spodobi, smo vsako noč prespali v drugem hotelu. Razen enkrat, ko smo v istem hotelu prespali dvakrat. In to je bila priložnost, da dan izkoristim po svoje in si privoščim pohod v gore, seveda kot se za nas spodobi, z radioamatersko opremo v nahrbtniku. Do takrat pa je bilo še nekaj dni, ki smo jih preživeli na popotovanju po otoku. Najvišji vrh otoka je s 3350m nadmorske višine vulkan Etna, ki nima določene SOTA referenčne oznake.

Vulkan Etna slikan zgodaj zjutraj z balkona hotela:
Slika

.... in še približan posnetek z 200mm objektivom:
Slika

Na poti proti vrhu Etne lahko vidimo hišo zalito z lavo:
Slika

Ena od trgovin v slikoviti vasici Taormina na pobočju Etne:
Slika

Ko smo se zvečer peljali proti hotelu se je na avtocesti zgodila prometna nesreča. V tunelu sta trčila tovornjak in avtobus, potem pa še nekaj avtomobilov. Cesto so zaprli za 5 ur, tako smo v hotel prišli šele ob enih ponoči, na dan, ki sem ga tako težko pričakoval, na dan, ko bom v gore odšel s svojo SOTA radioamatersko opremo. V hotelu so mi zagotovili, da mi bodo zjutraj pomagali najeti avtomobil. Noč je bila kratka. Prav tako kot noč, pa so se zjutraj razblinile obljube o pomoči pri najemu avta. Predstavljal sem si, da bodo zjutraj iz hotela poklicali na agencijo in mi tako zagotovili prepotreben avto, ampak oni so si "pomoč" predstavljali čisto drugače. Na košček starega papirja so mi nakracali kje naj bi se rent a car agencija nahajala. Seveda je bila skica napačna, pa tudi ulica, ki so jo napisali se je preimenovala, tako da sem z bratom nekaj časa taval po mestu in spraševal ljudi, ki so me nazadnje pravilno napotili do hiše, kjer je imela agencija majhno pisarno. Agencija naj bi se odprla ob devetih zjutraj, ampak midva sva naletela na zaklenjena vrata. To je bil slab obet za načrtovano SOTA aktivacijo, saj sva avto nujno potrebovala, da se pripeljeva na izhodišče, ki je bilo oddaljeno čez 100km. Vrnila sva se v hotel, uresničile so se najhujše slutnje, pravzaprav me je najem avta skrbel od trenutka ko sem se odločil da na Siciliji izvedem SOTA aktivacijo in tako s seboj vzel vso potrebno opremo: radijsko postajo, kable, anteno, akumulatorje .... Ker se Slovenci ne vdamo tako zlahka, sem do agencije odšel peš še enkrat in ravno takrat, ob 9:30, sem opazil precej obilno gospo, ki odklepa vrata rent a car agencije. Sreča je na strani pogumnih. Tako sem se uspel dogovoriti za izposojo avta, izpolnila sva vse dokumente, fotokopirala mojo osebno izkaznico in vozniško dovoljenje. Prosil sem za majhen avto in dobil Fiat Pando za 35,00EUR na dan. V teh 35,00EUR je vračunanih do 150km vožnje. Ko me je vprašala, koliko bom prevozil sem povedal da 200km in takoj je začela godrnjati, da bo potem izposoja 50,00EUR, ampak da bomo poračunali na koncu. Neprijetno sem bil presenečen, ko mi je z Eurocard MasterCard kartice naredila kar 500,00EUR rezervacije za kavcijo. Ko je opazila, da pri tem znesku, ki ga je odtipkala, postajajo moje oči velike, kot krožnički pri kavnih skodelicah, me je "potolažila", da če bo vse v redu plačam na koncu samo 35,00EUR. Potem sva šla gledat avto, ki je bil izdatno odrgnjen z vseh mogočih strani in kotov. Bil je tudi brez obvezne opreme, tako da sem vse stvari dobil šele na mojo izrecno zahtevo. Tudi "bunka" na koncu ročice menjalnika ni bila pritrjena, tako da je odletela po avtu pri prvi menjavi prestave. Še dobro, da sem imel zaprto okno, saj bi lahko odletela čez okno na cesto. Mislim, da bi bil pravi podvig za ta "avto" dobiti na avto sejmu 500,00EUR. Ona pa meni 500,00EUR kavcije ....Odpeljal sem nazaj do hotela, kjer sem pobral brata in naložil SOTA opremo. Težavo z ročico menjalnika sva rešila s kosom žvečilnega gumija ....

Sicilija je zelo redko SOTA aktivna. Pravzaprav so vse SOTA aktivacije do sedaj izpeljali tujci. Za svojo SOTA aktivacijo sem izbral najvišji vrh krajinskega parka Nebrodi, 1847m visoki Monte Soro, ki ima določeno SOTA referenčno oznako I/SI-301. SOTA aktivacija gore Monte Soro je še toliko slajša, saj se bom v podatkovnih bazah na strani SOTAwatch zapisal kot prvi aktivator te gore. Italijani imajo za svoje gore zapisane zelo nenatančne koordinate, saj nas veljavne koordinate za aktivacijo te gore zapisane na SOTAwatch strani pripeljejo na križišče cest, na 1524m visok prelaz Portella Femmina Morta Miraglia. Ta lokacija je kar 7km oddaljena in 323m nižja od vrha gore Monte Soro. Koordinate zapisane na SOTAwatch so:
37 55 8 N
14 39 15 E

Slikano točno z mesta navedenih koordinat:
Slika

Table na križišču so dovolj zgovorne:
Slika

In še slika pravega vrha gore Monte Soro, 1847m nadmorske višine, SOTA referenčna oznaka I/SI-301, koordinate:
37 55 53 N
14 41 39 E

Slika

Čisto na vrhu gore Monte Soro je postavljen velik telekomunikacijski center z nekaj stolpi in veliko antenami. Goro Italijani na internetu razglašajo kot razgledno, vendar v resnici ni tako, saj vrh obkroža gosta vegetacija. Za dober razgled bi se bilo treba povzpeti na enega od telekomunikacijskih stolpov, ki pa so vsi za ograjo in nedostopni za običajne pohodnike. Svojo SOTA telekomunikacijsko opremo postavim kar se da blizu ograje in SOTA aktivacija gore Monte Soro se lahko začne:
Slika

Slika

Začnem na 7MHz, vendar brez uspeha. Band je mrtev, po pol ure klicanja nimam v logu niti ene zveze. Posumim, da je kaj narobe s tehniko, saj take tišine nisem navajen. Jan S57DJ mi od doma da spot na SOTAwatch. Tudi to ne pomaga, nekdo pa mi na moji frekvenci odda v telegrafiji sporočilo "NIL". Tudi Jan mi sporoči, da me doma ne sliši, zato se odločim da preklopim na 14MHz. Tu je zgodba povsem druga in delo na vrhu hriba steče s pravim pileupom evropskih postaj. Vsakič sem na takih SOTA aktivacijah v tujini še posebno vesel zvez s slovenskimi radioamaterji. Tokrat me je razveselil le Zvone S57PZ/QRP, ki je imel na vrhu gore odličen signal s 5W izhodne moči in kitajsko X1M postajo. Ko pileup usahne in se mi po nekaj klicih CQ SOTA IT9/S57D/P nihče ne javi, preklopim na 21MHz. Ker Jana ni več doma, prosim Bojana S56LXN za spot in delo na frekvenci steče brez problemov.

CQ SOTA IT9/S57D/P:
Slika

Na koncu preklopim še na 28MHz, kjer se mi na CQ kljub spotu ne oglasi nihče. Po neuspehu grem raziskovati po frekvenci in naletim na radioamaterja iz Madagaskarja 5R8UI, ki ga po nekaj klicih tudi uspešno naredim. Slišim tudi nekaj postaj iz Brazilije in Urugvaja, pa tudi postajo iz Lesota 7P8YY, ki mi je kljub veliko poizkusom ne uspe narediti. Žal moja skromna oprema Yaesu FT-817ND s 5W izhodne moči in Buddistick vertikalna antena ne uspe prebiti kW pileupa evropskih postaj. Na koncu se moram zadovoljiti le z enainštiridesetimi zvezami in šestnajstimi DXCC državami (OE, EA, PA, SP, DL, G, HB9, OZ, SV, S5, I, ON, F, GW, EI, 5R8). Pogoji razprostiranja radijskih valov so bili na dan moje SOTA aktivacije izredno slabi in temu primeren je tudi končni rezultat, ki je bistveno slabši, kot rezultat SOTA aktivacije na Madeiri, ki sem jo izvedel pred slabimi dvemi leti.

Temperatura na vrhu hriba se je začela spuščati, veter v sunkih je občutek mraza še okrepil, zato sem zaključil z delom in se odpravil v dolino. Pravočasno uspeva priti tudi do rent a car agencije in vrneva avto. Seveda se pohvalim, da sem popravil prestavno ročico in ženska mi potem na koncu zaračuna le 35,00EUR kljub prevoženih 225km. Avantura "Cosa nostra - SOTA" se s tem uspešno konča. Preostane nam le še uživanje v preostalih dnevih izleta.

Siciljanci so poznani tudi po razviti lončarski obrti, zato smo tudi mi obiskali nekaj lončarskih delavnic z razstavnimi prostori:
Slika

Mogoče se zdi samo meni, ampak na tej Miki Miški je nekaj nenavadnega, satanističnega ... please welcome Satan Mouse:
Slika

K doživetju prave Italije nedvomno spadajo tudi simpatični mali trikolesniki .....
Slika Slika Slika Slika

..... ter odličen kapučino:
Slika

73, Miloš S57D
SWL: S5-RS-001 EX: S52DM, YT3DM, YU3TEU, YU3-RS-1088
Uporabniški avatar
S57D
Moderator
 
Prispevkov: 1227
Pridružen: 01 Maj 2003, 16:09
Kraj: Ljubljana - JN76GC

Vrni se na Izvedene aktivacije

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost