END FEED ANTENE

Vse o KV, UKV, UHF, SHF... antenah in stolpih

Moderator: s57uud

Re: END FEED ANTENE

OdgovorNapisal/-a S59ZB » 04 Apr 2014, 18:51

s54mtb napisal/-a:...Kje dobim feritne toroide za transformator?

Toroidni transformatorji za antene so lahko problematični. Zadovoljivo lahko delajo pri realni impedanci antene, to je blizu resonance; ko pa se oddaljujemo od te točke, se izgube zelo povečujejo.
73 Zvone, s59zb
ex. yu3azb
E-qsl save you time and money.
S59ZB
 
Prispevkov: 148
Pridružen: 06 Okt 2009, 22:10
Kraj: Maribor


Re: END FEED ANTENE

OdgovorNapisal/-a s51un » 23 Sep 2014, 21:04

Tudi jaz sem sem si naredil svojo end feed anteno. Uporabil sem Siemensov toroid kakršnega sem imel pri roki.
Sledil sem navodilom za izdelavo vključno z izdelavo navitja toroida. Vse skupaj je izpadlo tako, da je antena imela resonanco okrog 1,8Mhz. Potem sem navijal vse mogoče variante balunov na toroid vendar brez uspeha, resonanca je bila vedno izven želenega obsega delovanja. Potem sem navil Balun kot je na sliki, le-da sem navil po deset navojev in tri bifilarne ovoje na oddajni strani. Antena je zanihala na 40m na 14 in 10MHz pa je še vedno visok SWR. Pri oddajni moči 5W nisem zaznal nobene povratne RF.

Slika

Poslal sem mail s podatkom toroida, ki sem ga uporail in dobil naslednji odgovor:

Hi John, I'm try to build triband end feed antenna. I'm use Siemens
toroid B64290-a (2-x830 N30). Toroid is half smaller than Yours and I'm
rich good SWR When I wind 2 x10 turns and three bifillar turn to TX
side. Antenna is resonant on 7MHz but other bands are far away. SWR is
ove 3:1. Any Suggestion to change design with existing toroid or must
buy one wich You use at project

Hello Om .

I think that the AL value of your toroid is to low. Use only 43 or K mix toroids for best results.
Good luck !

73 John

Sedaj bom naročil ustrezen toroid in izdelal 5 band anteno.

Za ohišje toroida sem uporabil kratko plastično cev premera cca. 60mm s tesnili in dva čepa. Tuljavo sem navil na plastično cev, ki se uporablja za nadometne inštalacije, ker cev ni mehansko dovolj močna sem jo pritrdil na pravokotno PVC ploščico na katero sem privezal izolirano žico 1,5mm2. Tuljava je zaščitena s skrčljivo bougir cevko, namesto vijakov sem žičke prispajkal. Antena se najprej uglasi na višjih frekvencah, lahko brez tuljave, nato se doda še tuljava in se uglasi še na 7Mhz.

Slika

Slika

Slike so pobrane iz spletne strani avtorja:
http://pa-11019.blogspot.com/
s51un
 
Prispevkov: 257
Pridružen: 02 Maj 2013, 21:03

Re: END FEED ANTENE

OdgovorNapisal/-a s51un » 07 Okt 2014, 19:45

s51un
 
Prispevkov: 257
Pridružen: 02 Maj 2013, 21:03

Re: END FEED ANTENE

OdgovorNapisal/-a S50DX » 17 Sep 2015, 11:28

Oj....

Lahko kdo pojasni razliko med 9:1 ter 4:1 UNUN pri end fed antenah.
Na parceli imam v diagonali prostora cca 16m in bi rad izkoristil kar največ iz priključene žice...

TNX 8)
73's de Alex / JN76LN \ Prevalje
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
PODXS 070 # 173 - EPC # 0066
Uporabniški avatar
S50DX
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 23 Apr 2003, 13:46
Kraj: Prevalje

Re: END FEED ANTENE

OdgovorNapisal/-a s53v » 23 Feb 2016, 20:28

Hojla.

Ta vikend sem v ARRL contestu testiral End feed anteno za 80,40,20,15 in 10m Holanske firme Hy End Fed http://www.wimo.com/hyendfed-wire-antennas_e.html. Firmo zastopa v Sloveniji Dragan S55Z. TA varianta antene
ni predvidena za WARC bande !!

Že nekaj časa me je mučilo,kako lahko takšna antena sploh deluje :D .Po Draganovih besedah je anteno v ekspedicijah po YU že s pridom uporabljal MMM/ N1YU in jo baje celo pohvalil :D

Za test sem anteno postavil ob 12m visok stolp, jo napajal na spodnji strani z koaksom in dvignil srednji del na višino cca 8 m in spustil konec z naklonom proti zemlji. Spodnji konec je tako na višini cca 2m.

V napajalni vod sem dodal še RF dušilko ( FT 240-43 8 + 8 ov) 1: 1 UNUN na napajalni konektor pa sem pripel nekaj radialov različnih dolžinin od 3 do 20m

SWR na območjih 28, 21 in 14 Mhz je odličen na 7 pa nekje 1 : 1,5 do 1: 1,7 znotraj CW obsega. Na 3,5Mhz je SWR v mojem primeru 1: 1,7 znotraj prih 60 kHz na CW.Anteno sem praktično povsod lahko uporabil brez tunerja edino na 3,5 je za delo brez tunerja malo ozka. Ko sem pred tuljavo kar z krokodilčkom obesil še cca pol metra žice sem prišel v resonanci celo na SWR 1: 1,2 !!!

Bil sem presenečen, da sem na 21 Mhz in 14 Mhz s solo postajo brez problema pobiral USA postaje po bandu. Prijetno presenečenje sem bil zlasti na 7 Mhz, kjer sem vsakega USA-ta naredil "iz prve". Ponoči ozr. zgodaj zjutraj žal nisem delal tako, da na 3,5Mhz v ARRL contestu antene nisem testiral.

Sem pa danes primerjal mojo Inverted L dolžine 20 m ( lambda/4) z cca 30 radiali in End feed anteno, ki mi jo je posodil Dragan S55Z za test. Na 3,5 Mhz je v bistvu to skrajšana lambda/2 Inverted L.

End feed antena je že na sprejemu cca za 10 dB boljša od moje lambda/4 "full size" Inverted L . Ko sem jo testiral še na Reverse beaconih je bila skoraj povsod za 8 do 10 dB boljša od moje "Full size " Inverted L. Pri tem moram povdariti, da je End feed antena vsaj 3 m nižje pod mojo Inverted L.

Antena me je neverjetno presenetila v pozitivnem smislu. Edina pripomba,ki jo imam je, da mi je pri oddaji na 28 in 21Mhz s to anteno moten internet ( Lastovka-Krim). Na TV ni nobenih motenj.

Po tem testu anteno toplo priporočam vsem,ki imajo probleme s prostorom ozr za portable aktivacije. Bi pa jaz dodal še
1:1 UNUN feritni balun takoj pri napajalnem konektorju in dodal vsaj nekaj radialov poljubne dolžine.


Če koga zanima mu lahko pošljem rezultate meritev SWR-ja in kakšna je razlika v signalih na reverse beaconih na 3,5MHz.


lp/73 S53V
janez
s53v
 
Prispevkov: 596
Pridružen: 04 Dec 2003, 08:06
Kraj: Ljubljana

Re: END FEED ANTENE

OdgovorNapisal/-a s53v » 23 Feb 2016, 21:57

PS :

Več o različnih End feed antenah : http://shop.hamtech.eu/index.php/eu/ham ... ndfed.html


lp/73 S53V
janez
s53v
 
Prispevkov: 596
Pridružen: 04 Dec 2003, 08:06
Kraj: Ljubljana

Re: END FEED ANTENE

OdgovorNapisal/-a s53v » 24 Feb 2016, 03:55

In še test antene na Reverse beacon-ih na 80m in 40m danes zjutraj. Brez težav sem na 3509 naredil tudi P40FA- Aruba. Antena presenetljivo dobro "Špila" :D


lp/73 S53V
Priponke
Beacon End Feed Antenna test 7Mhz.jpg
(48.8 KiB) Še ni prenešeno
Beacon End Feed Antenna test 3,5Mhz.jpg
(100.75 KiB) Še ni prenešeno
janez
s53v
 
Prispevkov: 596
Pridružen: 04 Dec 2003, 08:06
Kraj: Ljubljana

Prejšnja

Vrni se na Antene

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 8 gostov