Žled, žledolom

Razprave in objave o aktivnosti radioamaterjev ob nesrečah in nevarnostih

Moderatorji: S56ZM, s56g, S56CT

Re: Žled, žledolom

OdgovorNapisal/-a S57MJC » 09 Feb 2014, 01:01

Ko se bodo zadeve malo umirile bi bilo lepo, da bi vsi, ki ste sodelovali v teh akcijah napisali kakšen malo daljši povzetek vsega dogajanja skupaj... Da se ne bo pozabilo in da se vsi skupaj še kaj naučimo iz tega...

Vse pohvale vsem, ki so kakorkoli pomagali in reševali...

73 de Janez S57MJC
Član Radio kluba Ajdovščina (S53AAN, S53UAN, S53N) WEB: http://lea.hamradio.si/~s53aan/
S57MJC
 
Prispevkov: 41
Pridružen: 30 Nov 2003, 14:54
Kraj: Vipava, JN65XU

Re: Žled, žledolom

OdgovorNapisal/-a S56CT » 09 Feb 2014, 07:47

Hranim vse maile vzvezi s koordinacijo doma in v tujini (krepko preko 100 jih je), pišem in objavljam tu ter obveščam na Facebooku in S5ARON ter EKIPE-ARON mailing listah. Nekaj e-pošte gre tudi v vednost UO ZRS.
Ko bo končano bi se morali nekje sestati in analizirati aktivnosti.
Sicer sem že pred časom naznanil UO ZRS ter ostalim akterjem vključenim v ARON, da se poslavljam z mesta namestnika koordinatorja ARON. Je pa nerodno predvsem do IARU EmComm skupine, da se jim iz S5 ne bi nihče oglasil in ne bi izpeljal tisto za kar so prosili.
Do konca februarja je ZRS URSZR dolžna podati poročilo o letnih aktivnostih in vsako leto se zbere vse kar je zanimivega za v ta dokument. Že zaradi tega bo potrebno napisati poročilo.
Radioklubi imajo podeljen status društva v javnem interesu katerega jim je zagotovila URSZR in tudi, če so se radioklubi udeležili ARON aktivnosti na občinskem nivoju je to za vpisati v to poročilo.
Torej vsi klubi, ki so kakorkoli sodelovali v akcijah po žledolomu ali seveda že prej tekom leta 2013 naj to prosim napišejo in pošljejo meni ali na ZRS.
73 de S56CT-Tilen
http://rpt.hamradio.si/
S56CT
S5 RPT Manager
 
Prispevkov: 1106
Pridružen: 20 Jan 2002, 01:00
Kraj: Sevnica

Re: Žled, žledolom

OdgovorNapisal/-a S57NAZ » 09 Feb 2014, 19:55

Nimam namena dražiti kogarkoli, ali kaj podobnega, ampak, a nista za ARON določeni frekvenci 145.500 in 433.500 MHz, kar se mi zdi, da je to določeno tudi v ARON pravilniku. No ja, priporočljiva frekvenca, kajti drugje ne moreš uporabnikov napoditi s frekvence, tukaj naj bi pa bila uporabna prav za namene pomoči v takih nezgodah.
"Vedno se pogovarjam s človekom tako, da si pridobim prijatelja in nikoli tako, da dobim sovražnika!" Medvešček Janez
Uporabniški avatar
S57NAZ
 
Prispevkov: 624
Pridružen: 27 Avg 2001, 01:00
Kraj: Kranj - JN76EF

Re: Žled, žledolom

OdgovorNapisal/-a S53BA » 09 Feb 2014, 22:34

S57NAZ napisal/-a:Nimam namena dražiti kogarkoli, ali kaj podobnega, ampak, a nista za ARON določeni frekvenci 145.500 in 433.500 MHz, kar se mi zdi, da je to določeno tudi v ARON pravilniku. No ja, priporočljiva frekvenca, kajti drugje ne moreš uporabnikov napoditi s frekvence, tukaj naj bi pa bila uporabna prav za namene pomoči v takih nezgodah.


Meni se zdijo repetitorji bolj uporabni. V Postojni se je uporabljala 145.450 MHz, ki je klubska (S59DEM) frekvenca.
S53BA
 
Prispevkov: 18
Pridružen: 27 Jun 2009, 14:12
Kraj: Piran

Re: Žled, žledolom

OdgovorNapisal/-a S55SR » 09 Feb 2014, 23:22

S53BA napisal/-a:
Meni se zdijo repetitorji bolj uporabni. V Postojni se je uporabljala 145.450 MHz, ki je klubska (S59DEM) frekvenca.



dokler delujejo
ISF (imejte se fantastično)
Samo
S55SR
 
Prispevkov: 420
Pridružen: 28 Nov 2007, 17:11
Kraj: Koper - Capodistria

Re: Žled, žledolom

OdgovorNapisal/-a S53BA » 09 Feb 2014, 23:35

S55SR napisal/-a:
S53BA napisal/-a:
Meni se zdijo repetitorji bolj uporabni. V Postojni se je uporabljala 145.450 MHz, ki je klubska (S59DEM) frekvenca.



dokler delujejo


Ja res je. V takem primeru bi KV bil bolj primeren.
V tem primeru sedaj, pa mi je bil Nanos boljši, saj je dosegel daljše razdalje, konkretno dele, ki niso bili prizadeti.
S53BA
 
Prispevkov: 18
Pridružen: 27 Jun 2009, 14:12
Kraj: Piran

Re: Žled, žledolom

OdgovorNapisal/-a S56CT » 10 Feb 2014, 10:46

Vsak način dela/komunikacije ima svoje prednosti in slabosti in je lahko bolj ali manj primeren za ARON uporabo v danem trenutku in zmožnostih. Odvisno je tudi od zahtev po načinu prenosa informacij.
Radioamaterji smo strokovnjaki v improviziranju, kadar je to potrebno in to nas loči od ostalih uporabnikov radijskega spektra. Če se nam npr. polomi antena jo znamo narediti sami iz kosa žice.
Sicer je v Načrtu aktiviranja in Merlilih o ... opisano katere vrste radioamaterskih zvez je priporočljivo uporabiti v ARON omrežju. Narejena je tudi razdelitev simpleksov po regijah, da ne bi prihajalo do medsebojnih motenj med sosednjimi regijami.
Drugače pa je vsaka nesreča specifična, zgodba zase in lahko zahteva drugačen pristop.
73 de S56CT-Tilen
http://rpt.hamradio.si/
S56CT
S5 RPT Manager
 
Prispevkov: 1106
Pridružen: 20 Jan 2002, 01:00
Kraj: Sevnica

Re: Žled, žledolom

OdgovorNapisal/-a S51BR » 11 Feb 2014, 07:21

Sem radioamater in obenem tudi član poveljstva civilne zaščite v občini Šmartno pri Litiji. Župan niti civilne zaščite ni sklical ali organiziral! Tako so bila gasilska društva in posamezniki prepuščeni sami sebi in svoji iznajdljivosti. Žal! Veljalo pa bi res na osnovi tokratnih izkušenj, da se vse skupaj analizira in skuša vključiti radioamatersko organizacijo in radioamaterje aktivneje in v večji vlogi v splošni sistem zaščite in reševanja.

Kar se mene tiče, denimo, sem bil aktiven z gasilci. Kot radioamater pa žal ne, ker očitno nisem pravi radioamater, saj sem bil nekaj dni mrzel brez elektrike. :) Akumulatorja ali agregata pa nimam. Ta izkušnja me bo naučila, da se bom počasi opremil. Saj to ni bila zadnja priložnost. Žal, tega bo vedno več. :(
*****************
73, Rudi, S51BR
ex. S56SRB in S57SRB,
TX/RX: Yaesu FT 857D, Icom T7E
S51BR
 
Prispevkov: 298
Pridružen: 22 Jul 2004, 20:19
Kraj: JN75LX, Sevno

Re: Žled, žledolom

OdgovorNapisal/-a S51BR » 11 Feb 2014, 07:28

S56CT napisal/-a:Vsak način dela/komunikacije ima svoje prednosti in slabosti in je lahko bolj ali manj primeren za ARON uporabo v danem trenutku in zmožnostih. Odvisno je tudi od zahtev po načinu prenosa informacij.
Radioamaterji smo strokovnjaki v improviziranju, kadar je to potrebno in to nas loči od ostalih uporabnikov radijskega spektra. Če se nam npr. polomi antena jo znamo narediti sami iz kosa žice.
Sicer je v Načrtu aktiviranja in Merlilih o ... opisano katere vrste radioamaterskih zvez je priporočljivo uporabiti v ARON omrežju. Narejena je tudi razdelitev simpleksov po regijah, da ne bi prihajalo do medsebojnih motenj med sosednjimi regijami.
Drugače pa je vsaka nesreča specifična, zgodba zase in lahko zahteva drugačen pristop.

Kje pa so vsi ti dokumenti objavljeni, ker jih ne najdem?
*****************
73, Rudi, S51BR
ex. S56SRB in S57SRB,
TX/RX: Yaesu FT 857D, Icom T7E
S51BR
 
Prispevkov: 298
Pridružen: 22 Jul 2004, 20:19
Kraj: JN75LX, Sevno

Re: Žled, žledolom

OdgovorNapisal/-a s55m » 11 Feb 2014, 10:44

s55m
 
Prispevkov: 1579
Pridružen: 05 Feb 2004, 09:05
Kraj: KN12OR

Re: Žled, žledolom

OdgovorNapisal/-a S53BA » 11 Feb 2014, 13:23

S51BR napisal/-a:Kot radioamater pa žal ne, ker očitno nisem pravi radioamater, saj sem bil nekaj dni mrzel brez elektrike. :) Akumulatorja ali agregata pa nimam. Ta izkušnja me bo naučila, da se bom počasi opremil.


Jaz sem prvo probal eno sončno celico usposobit, ampak brez ustrezne elektronike ne dela v pogojih z malo sonca.
Naslednje, kar sem naredil je, da sem vzel eno 7805 vezje in gor dal baterije, ki sem jih našel naokoli, vezal zaporedno (da dobim dovolj visoko napetost) in dal ženski USB priključek, da sem lahko polnil GSMe ipd.
Kasneje sem stvari polnil preko majhnega inverterja v avtu in velkega razdelilca s polno adapterji. Prav tako, sem polnil svinčene baterije z avtom, tako da sem jih vzporedno vezal na baterijo v avtu. Nisem od začetka, ker je bil problem avto osvobodit.
Anteno za 2m sem naredil kar iz dveh kosov trde žice, čokoladice in coax kabla, vse skupaj pa je stalo na eni plastični cevi za kanalizacijo.
Kasneje sem dobil agregat, ki sem ga kot že rečeno, priklopil na hišno inštalacijo z dvemi moškimi šuko s tem, da sem odklopil fazo in nulo od omarice.

Nisem bil posebaj pripravljen na tak scenarij, ampak z malo iznajdljivosti se da.
S53BA
 
Prispevkov: 18
Pridružen: 27 Jun 2009, 14:12
Kraj: Piran

Re: Žled, žledolom

OdgovorNapisal/-a S54KM » 11 Feb 2014, 16:41

S56CT napisal/-a:Hranim vse maile vzvezi s koordinacijo doma in v tujini (krepko preko 100 jih je), pišem in objavljam tu ter obveščam na Facebooku in S5ARON ter EKIPE-ARON mailing listah. Nekaj e-pošte gre tudi v vednost UO ZRS.
Ko bo končano bi se morali nekje sestati in analizirati aktivnosti.
Sicer sem že pred časom naznanil UO ZRS ter ostalim akterjem vključenim v ARON, da se poslavljam z mesta namestnika koordinatorja ARON. Je pa nerodno predvsem do IARU EmComm skupine, da se jim iz S5 ne bi nihče oglasil in ne bi izpeljal tisto za kar so prosili.


Vse pohvale tudi Tilenu S56CT, za spremljanje, obveščanje in usmerjanje. Verjetno veliko vloženega truda, ki je bolj ali manj viden!!

Lp Miha
S54KM
 
Prispevkov: 31
Pridružen: 12 Jul 2007, 21:18
Kraj: Žiri

Re: Žled, žledolom

OdgovorNapisal/-a S56CT » 11 Feb 2014, 22:11

Matjažev EmComm shack v Logatcu (prenos sporočil med S5 in OE via Pactor Winlink):

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika
73 de S56CT-Tilen
http://rpt.hamradio.si/
S56CT
S5 RPT Manager
 
Prispevkov: 1106
Pridružen: 20 Jan 2002, 01:00
Kraj: Sevnica

Re: Žled, žledolom

OdgovorNapisal/-a S56CT » 12 Feb 2014, 22:34

S54KM napisal/-a:Vse pohvale tudi Tilenu S56CT, za spremljanje, obveščanje in usmerjanje. Verjetno veliko vloženega truda, ki je bolj ali manj viden!!

Lp Miha


Oj Miha,

hvala za pohvale, vendar gredo pohvale predvsem vam, ki ste bili na terenu. Jaz sem bil ves čas na toplem in brez, da bi tvegal, da mi kaj pade na glavo. Vse to kar ste stroili nekateri na terenu kaže na to, da se lahko radioamaterji enakovredno postavimo ob bok katerikoli drugi službi zaščite, reševanja in pomoči.

P.S.: Jutri med 16. in 18. uro naj bi bil na TV SLO 3 minutni prispevek na temo radioamaterjev in kriznih komunikacij. Nekaj materiala bodo uporabili s snemanja v Postojni, nekaj pa sva z novinarjem TV SLO posnela na strehi Radia SLO, tako, da so bile v ozadju antene bivšega RTV radiokluba. Izkoristil sem "gužvo" in v kamero povedal, da imamo radioamaterji še največ težav z neposluhom sosedov, ki nam otežujejo postavitev anten, katere pa so lahko v takšnih izrednih razmerah edini pripomoček za vzpostavitev zveze. Upam, da bodo ta del objavili.
73 de S56CT-Tilen
http://rpt.hamradio.si/
S56CT
S5 RPT Manager
 
Prispevkov: 1106
Pridružen: 20 Jan 2002, 01:00
Kraj: Sevnica

Re: Žled, žledolom

OdgovorNapisal/-a S56CT » 12 Feb 2014, 22:50

IARU R1 EmCor potrebuje poročilo o aktivnostih radioamaterjev. Predvsem jih zanima:
- lokacija kje so radioamaterji pomagali
- koliko radioamaterjev je sodelovalo na posamezni loakciji
- kako so pomagali (ali je bilo to samo zagotavljanje zvez ali tudi administrativna in druga pomoč itd.)
- katere načine dela in frekvenčni obsegi so bili v uporabi
- ....

Za zdaj so meni poznane aktivnosti v/na:
- Postojni
- Logatcu
- Gorenji vasi-Poljane (Sovodenj-Trebija)
- na tolminskem.

Prosim, za več informacij.

Mimogrede, ravno IARU EmCor je navdušen nad odzivom slovenskih RA ekip na občinskem nivoju, ki so se ob padcu javnih TK omrežij hitro in učinkovito odzvale.
Avstrijci pa ne morejo prehvaliti Matjaža, S57MK, ki je le nekaj ur po tistem, ko so prek IARU EmCor skupine zaprosili za zvezo z njihovo enoto nastanjeno v Logatcu, vzpostavil Pactor Winlink komunikacijo s centrom v OE. Matjaž sporočila še vedno prenaša, čeprav imajo enote v Logatcu internet. Na centru v OE ne želijo prekiniti te komunikacije dokler ne bodo 1000 %, da je javno TK omrežje dovolj varno za zvezo z enoto v tujini. Po besedah OE nacionalnega koordinatorja naj bi prenos teh sporočil trajal še do nedelje.
73 de S56CT-Tilen
http://rpt.hamradio.si/
S56CT
S5 RPT Manager
 
Prispevkov: 1106
Pridružen: 20 Jan 2002, 01:00
Kraj: Sevnica

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na ARON

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gostov