Projekt Primorsko-Notranjskega regijskega DSTAR repetitorja

Novi repetitorji, delovanje, izpadi, servisiranje, zemljevidi, ...

Moderator: S56CT

Re: Projekt Primorsko-Notranjskega regijskega DSTAR repetito

OdgovorNapisal/-a s56oa » 03 Okt 2013, 15:08

Samo, tvoja diskusija je res izpod nivoja. Noter vpletaš neumnosti kot je NSA. Drugo tudi nima ne glave, ne repa.

Skrb Adija - S55M glede motenj, je seveda na mestu. Zato če se bi postavljalo zadeve, se bi jih postavljalo prav, ne samo z nekaj nametanimi škatlami in drati vse povprek. Sem zato, da če se postavlja na tekmovalni lokaciji, da se reči postavijo tako, da ne povzročajo motenj. Ampak ne tistih psiholoških in neoprijemljivih, ampak pravih in merljivih. V skrajnem primeru tudi tako, da lahko tekmovalna ekipa repetitor začasno ugasne.

73 de S56OA - Ognjen
Uporabniški avatar
s56oa
 
Prispevkov: 756
Pridružen: 23 Maj 2001, 01:00
Kraj: Ilirska Bistrica, Slovenia

Re: Projekt Primorsko-Notranjskega regijskega DSTAR repetito

OdgovorNapisal/-a s56oa » 03 Okt 2013, 15:13

Še pokritost iz alternativnih teoretično možnih lokacij:

Vremščica
Vremscica_rocna.png
(642.35 KiB) Še ni prenešeno


Slivnica
Slivnica_rocna.png
(701.5 KiB) Še ni prenešeno


Čaven
Caven_rocna.png
(728.46 KiB) Še ni prenešeno


Snežnik
Sneznik_rocna.png
(825.27 KiB) Še ni prenešeno


73 de S56OA - Ognjen
Uporabniški avatar
s56oa
 
Prispevkov: 756
Pridružen: 23 Maj 2001, 01:00
Kraj: Ilirska Bistrica, Slovenia

Re: Projekt Primorsko-Notranjskega regijskega DSTAR repetito

OdgovorNapisal/-a s55m » 03 Okt 2013, 15:26

Iztok, jaz in moja sta v navednicah-sem upal, da boš razumel! Evo podnapise: Jasno je, da je to RK Jadran. Ni pa to RK Snežnik niti ZRS !
Nanos sysop je v glavnem Stojan, jaz sem pomagal, ko sem bil še v UO. In bi še pomagal, če bi odgovorni imeli posluh še za koga, razen zase.
Kar se pa strele tiče....me je že zadela, večkrat! Na Maliji samo enkrat (ker kakolink ne deluje vedno), potem sem izklopil in me ni več. Ti se voziš iz Belega Križa v KP in dosežeš 3 repetitorje. Jaz jih na svojih poteh veliko veliko več.
s55m
 
Prispevkov: 1580
Pridružen: 05 Feb 2004, 09:05
Kraj: KN12OR

Re: Projekt Primorsko-Notranjskega regijskega DSTAR repetito

OdgovorNapisal/-a S57UHX » 03 Okt 2013, 18:59

Adi,
Dobro sem razumel narekovaje........
Hotel sem povedati, da pač ne morejo obveljati le preference nekaterih

Večina repetitorjev ni stalno povezana v konferenco in tako tudi Malija ne.
Dobro veš, da imaš za prekinitev konference "magično lojtro" in to je to!
Jemati pa zgolj neke sporadične ekscesne primere kot vzorec delovanja, pa ni ravno racionalno.

OK, vzamem na znanje, da si sedaj bolj sysop na papirju.
Vseeno pa nisem zasledil nobene "akcije" med drugim tudi vse tiste mesece, ki sem jih preživel "na hribu"

Pa pustimo to, pač nisi "ljubitelj" repetitorjev kot mnogi ne.

Raje bi pokomentiral tvojo bojazen, da lokacija ne bo več uporabna.
Kot vem so se na tekmovanjih izklapljale vse tiste HAM naprave ki so motile sprejem. Ne vem če je to še praksa.
To je sprejemljivo in ni problem, da bi se tudi Dstar izklapljal za časa contestov.
Koliko pa je sploh letno UHF tekmovanj z ekipo na Slavniku?
2?
3?
4?
No to je nekako 2% časa.
Kaj pa 98% časa?
A mora biti zaradi teh 2% (ko je RPT itak lahko brez škode izklopljen) onemogočeno delo tistim, ki jih pač zanima nekaj drugega.

Dajmo se enkrat strezniti, da smo "vrsta v izumiranju" in ni potrebe, da še tisto malo kar se skuša narediti, takoj naleti na odpor in zaviranje z vsemi sredstvi.
Če ne bi bilo v HAM vrstah širokega gledanja, bi še danes klofali zgolj CW in niti slučajno ne bi uporabljali kak DX Cluster
73, Iztok
S57UHX
 
Prispevkov: 244
Pridružen: 04 Nov 2012, 14:57

Re: Projekt Primorsko-Notranjskega regijskega DSTAR repetito

OdgovorNapisal/-a S52DK » 03 Okt 2013, 20:05

Iztok,

pod zadnji tvoj post se pa tudi jaz podpišem.
73 ES GL DE Robi, S52DK.

Član Radiokluba "Študent" Maribor- S59DXX.
Uporabniški avatar
S52DK
 
Prispevkov: 720
Pridružen: 22 Avg 2004, 16:41
Kraj: Poljčane, JN76SH

Re: Projekt Primorsko-Notranjskega regijskega DSTAR repetito

OdgovorNapisal/-a S55SR » 03 Okt 2013, 21:02

s56oa napisal/-a:Samo, tvoja diskusija je res izpod nivoja. Noter vpletaš neumnosti kot je NSA. Drugo tudi nima ne glave, ne repa.

Skrb Adija - S55M glede motenj, je seveda na mestu. Zato če se bi postavljalo zadeve, se bi jih postavljalo prav, ne samo z nekaj nametanimi škatlami in drati vse povprek. Sem zato, da če se postavlja na tekmovalni lokaciji, da se reči postavijo tako, da ne povzročajo motenj. Ampak ne tistih psiholoških in neoprijemljivih, ampak pravih in merljivih. V skrajnem primeru tudi tako, da lahko tekmovalna ekipa repetitor začasno ugasne.

73 de S56OA - Ognjen



Ima glavo in rep, samo vi si zatiskate oči in ušesa. Bomo videli kdo ima prav čez par let.

P.S.: Tudi ta diskusija je končala v žrelu echelona, če ne zaradi drugega, zaradi besedic vohun in NSA.
ISF (imejte se fantastično)
Samo
S55SR
 
Prispevkov: 420
Pridružen: 28 Nov 2007, 17:11
Kraj: Koper - Capodistria

Re: Projekt Primorsko-Notranjskega regijskega DSTAR repetito

OdgovorNapisal/-a S57UHX » 04 Okt 2013, 07:07

Samo,
(off topic)
brez skrbi da navedene službe opravljajo "monitoring" tudi radioamaterskih frekvenc.
DSTAR seveda ni nobena izjema.
Če te to moti potem predlagam da pospraviš postajo, mobilca, internet, .........., verjetno pa se bolje tudi ogniti pogovoru v zaprtih prostorih. Saj veš laser pa to......

Sicer pa ne razumem kaj te moti če nekdo "tipa" naše frekvence, saj so "javne" in vsak lahko posluša, prisluškuje in dekodira.

Mislim pa da je ravno zaradi odprtosti naše področje za omenjene precej nezanimivo in je paranoja odveč.
(on topic)

Omenil si nekakšen "zaton" DSTAR omrežja v Italiji.
V I3 deluje 17 DSTAR repetitorjev

Resda rast ni več tako hitra, ampak to velja za vse in praktično ves svet in je bolj posledica krize kot kaj drugega.

Se pa strinjam s teboj da bi v bodočnosti morali zgraditi lastno omrežje povezav
73, Iztok
S57UHX
 
Prispevkov: 244
Pridružen: 04 Nov 2012, 14:57

Re: Projekt Primorsko-Notranjskega regijskega DSTAR repetito

OdgovorNapisal/-a s55o » 04 Okt 2013, 07:23

Prosim držite se teme.

Moje mnenje je, da bi bilo mogoče za poskusit nove rešitve na obstoječih repetitorjih ali pa na istih mestih dodati še nove, medtem ko novih pozicij v osnovi ne rabimo, razen če ni kakšen entuziast, ki jih bo tudi vzdrževal.
Ex.S56WTT,S57WTT; All that is necessary for the triumph of evil is that good men do nothing.
Uporabniški avatar
s55o
Tečni Moderator
 
Prispevkov: 2524
Pridružen: 11 Mar 2004, 14:42
Kraj: jn76gh

Re: Projekt Primorsko-Notranjskega regijskega DSTAR repetito

OdgovorNapisal/-a S57UHX » 04 Okt 2013, 08:25

Tu je govor o novi lokaciji zgolj zaradi "onesnaženosti" Nanosa.
V vseh drugih pogledih ni boljše lokacije.
73, Iztok
S57UHX
 
Prispevkov: 244
Pridružen: 04 Nov 2012, 14:57

Re: Projekt Primorsko-Notranjskega regijskega DSTAR repetito

OdgovorNapisal/-a s56oa » 04 Okt 2013, 09:37

Fantje, mene samo moti, da se oglaša ogromno ljudi, ki jih preko repetitorja praviloma ne slišim. To je enako, kot da bi jaz jokal, da se prepove delo v UKV tekmovanjih z močjo nad 100 W, ker mene taki motijo na eni strani (povzročanje motenj je pa po mojem bad ham spirit) in ker me delo z večjimi močmi ne zanima na drugi strani. Ampak to je neresno.

Dajte se tudi zavedati, da imamo nekateri radio klubi tudi ekipe, ki sodelujejo na področju zaščite in reševanja. Še več, v našem klubu imamo tudi 5 članov, ki so tudi aktivni sestav Gorske reševalne službe. Zato smo radioamaterji tudi dobili poseben status in možnost, da dobimo del dohodnine. Ne zaradi UKV tekmovanj s kilovati. Ker državi dol visi za za naša tekmovanja, ko pa govorimo o zaščiti in reševanju, je pa nekaj povsem drugega.

In ko se gremo zaščito in reševanje, je repetitorska infrastruktura nekaj najpomembnejšega. Ne močni linearji na 70 cm, ne sistemi 12ih Yagic za 2m. To vse dol visi Občinam in URSZR, ko dajejo denar radio klubom ter ZRS in dajejo soglasja zakonom in predlogom v prid radioamaterjem. Dajte se tega zavedati.

V našem radio klubu dobimo vsako leto 1250 EUR namenskih sredstev za zaščito in reševanje. Imamo kupljeno radijsko tehniko (ja, vsa za 2m in 70cm je z DSTAR), postavljamo lokane svoje repetitorje s svojim denarjem in smo zainteresirani tudi za kvalitetno delujoč regijski repetitor.

Podobno željo po digitalizaciji in po regijskem repetitorju, so mi izrazili še nekateri drugi radioamaterji iz regije. Bom povedal direkt, ja zelo verjetno lahko repetitor postavimo tudi sami v RK Snežnik Ilirska Bistrica. Vendar potem bo jok in stok, zakaj gre za še eden "privat" projekt. In ob tem me srce boli. Ker bi rad videl reči, da delujejo na regijski ravni, tako, kot je nekoč lepo deloval R1 na Nanosu. Zato sem tudi napravil javni poziv. Drugače verjemite, bi bilo že vse speljano, pa še opazili ne bi, tako kot niste za druge projekte, ki so bili narejeni v preteklosti. Morda je moja napaka, da delam na odprt način. V S5 smo pa očitno navajeni drugih režimov delovanja, po principu diktata in izvršenih dejstev, kjer posamezniki ali posamezni klubi sebično poskrbe samo za sebe, za druge jim je pa preprosto vseeno.

Glede alternativnih digitalnih standardov je pa tako. Vse alternative so povsem neradioamaterske. Ena je boljša pri enem, slabša pri drugem, pri vseh pa manjkajo funkcionalnosti, ki jih DSTAR ima, ki so povsem radioamaterske, lahko delujejo decentralizirano, ne rabijo dodajanje in avtoriziranje radijskih postaj, kot nekateri alternativni digitalni standardi. Alternativna tehnika zapovrh ni nič cenejša, je enako patentirana do obisti (odprt standard ni enako zastojn standard), ponavadi za repetitorje celo nekajkrat dražja od Icomove. Odkar pa se za DSTAR repetitorje ni treba obračat samo na Icom tehniko, pa sploh ni debate. Za jurja se lahko brez težav postavi repetitor z vsemi funkcionalnostmi DSTAR, nanj priključi antene, Ethernet internet priključek in dela vse, od DPRS, pa do povezave na DSTAR RPT na drugem koncu Slovenije.

73 de S56OA - Ognjen
Uporabniški avatar
s56oa
 
Prispevkov: 756
Pridružen: 23 Maj 2001, 01:00
Kraj: Ilirska Bistrica, Slovenia

Re: Projekt Primorsko-Notranjskega regijskega DSTAR repetito

OdgovorNapisal/-a S55SR » 04 Okt 2013, 09:52

No, vidiš Ognjen. Pa si prišel na moje. Lokalni repetitorji na nizkem povezani v mrežo. To je bistvo repetitorjev, ne pa, da z enim ali dvema repetitorjema pokriješ pol Slovenije in še pol sosednjih držav. Če je mreža, lahko po potrebi vključuješ posamezne odseke. To je to. Nanos bi lahko odigral vlogo linka med raznimi lokalnimo mrežami. Ni potrebe po repetitorjih na vsakem kuclju in po širjenju. Dajte rajši, tisti, ki to znate in, ki finančno zmorete, razmislit kako OBSTOJEČE repetitorje boljše izkoristit, prenovit, nadgradit ne pa postavljat novih in stare zanemarjat ali zaradi novih opustiti stare. Do sedaj se je izkazalo, da stari dobri analogni repetitorji bolje delujejo kot digitalni. Na krajše razdalje so boljši digitalni in pri dobrem signalu tudi, ko pa je signal na meji, pa odpove. Digitalno je ali pa ni. Analogno se da tudi iz šuma povleči marsikaj, pa še ceneje je. Tudi za končnega uporabnika. Kdo oz. bolje koliko jih bo kupilo vokiča za 400 do 600 € in koliko tistega za 50 do 100€? Prvi je d-star drugi analogni. Toliko v premislek. Ali pa imate namen postavljati omrežje za tiste z debelo denarnico in ostali naj si žvižgajo? Koliko analognih vokičev se da spraviti na d-star? Nobenega. Moraš kupiti ali Icom ali nič.
To ni namen amaterstva. Namen je katerikoli oddajnik, tudi doma narejen, na katerikoli repetitor. Ne preferirat ene firme in a priori izključevat in odpisat drugih. Torej, dokler se ne bo izkristaliziralo kateri standard bo postal RESNIČNI STANDARD, do tedaj analogno. Ko se bo pojavila konkurenca in alternativa pa razmislit kaj je boljše za nas vse.
ISF (imejte se fantastično)
Samo
S55SR
 
Prispevkov: 420
Pridružen: 28 Nov 2007, 17:11
Kraj: Koper - Capodistria

Re: Projekt Primorsko-Notranjskega regijskega DSTAR repetito

OdgovorNapisal/-a s56oa » 04 Okt 2013, 11:05

Glej, Samo, svet gre naprej. To glede da se da iz šuma potegnit, bi ostali na morsejevi telegrafiji še naprej. Se jo da potegnit še iz marsikaterega šuma ven. Če gremo na WSJT, pa smo pripravljeni čakati par minut, da se pretolče stavek skozi, pa še iz večjega šuma.

Glede na moja praktična opažanja, pa je DSTAR neprimerno bolj uporaben, ekvivalentno primerjano z FM.

Moj par let star video:
http://www.youtube.com/watch?v=5mWCMoHk_FU

Pa še to, pri DSTAR ni poanta samo digital voice. ;)
Sploh pri modernih ročnih postajah, kot sta ID-31 in ID-51.

73 de S56OA - Ognjen
Uporabniški avatar
s56oa
 
Prispevkov: 756
Pridružen: 23 Maj 2001, 01:00
Kraj: Ilirska Bistrica, Slovenia

Re: Projekt Primorsko-Notranjskega regijskega DSTAR repetito

OdgovorNapisal/-a S55EI » 04 Okt 2013, 11:21

Zdravo.

Trenutno nimam nobene ICOM D-Star postaje. Imam pa v predalu pripravljen kit komplet za D-star vmesnik.
Mislim, da je prav, da tekmovalne postojanke pustimo pri miru. Tudi Slavnik. Veselilo bi me, če bi D-star repetitor postavili na Nanos, ker to pomeni, da bi gor pripeljali tudi radioamaterski internet in bi lahko hkrati postavili tudi sprejemno postajo za APRS brez digipeaterja na 2m in 70 cm, pa mogoče še kaj drugega. Bi pa vsekakor bilo dobro, da se uredi težave na 2m repetitorju.

LP Marko
S55EI
 
Prispevkov: 26
Pridružen: 31 Jul 2011, 12:41

Re: Projekt Primorsko-Notranjskega regijskega DSTAR repetito

OdgovorNapisal/-a s56oa » 04 Okt 2013, 11:36

Nanos je primarni kandidat za lokacijo. Težava so seveda (morebitne) motnje. Te iste, ki mučijo seveda tudi obstoječi 2m FM repetitor.

73 de S56OA - Ognjen
Uporabniški avatar
s56oa
 
Prispevkov: 756
Pridružen: 23 Maj 2001, 01:00
Kraj: Ilirska Bistrica, Slovenia

Re: Projekt Primorsko-Notranjskega regijskega DSTAR repetito

OdgovorNapisal/-a S54G » 04 Okt 2013, 11:57

Ja, realnost je pač taka.

Repetitorji delujejo. Zakaj neke nadgradnje.
Jaz repetitorje že dogo, dolgo ne uporabljam.

QSL biro dela. Vsaj tako trdijo tisti, ki ga ne uporabljajo.
Zakaj neka "frka" okoli biroja.

UO dela. Povsem neupravičene so kritike.
Fantje porabijo ogromno svojega prostega časa za dobro nas vseh.

Da ne naštevam.

Spelji zadevo potiho, zahrbtno in stvar bo delovala za dobro nas vseh.

73

Miloš
S54G
 
Prispevkov: 128
Pridružen: 22 Okt 2008, 11:51

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na REPETITORJI

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gostov