Sidranje stolpa

Vse o KV, UKV, UHF, SHF... antenah in stolpih

Moderator: s57uud

Sidranje stolpa

OdgovorNapisal/-a s55x » 04 Apr 2013, 23:07

Pozdravljeni, v kratkem planiram postaviti en začasni prostostoječi stolp. Višina stolpa bo okoli 10m.

Zanima me sledeče. Ali so kakšna priporočila, pravila ali karkoli podobnega ki bi mi pomagala da bi sidral pravilno in da bi dosegel čimboljšo trdnost. Kakšni koti sidranja, pravikoti itd... Namreč sem zelo prostorsko omejen. Stolp bi sidral v tri strani na dveh višinah.

Razmišljal sem da bi stolp sidral nekje na višinah 5m in 9m, vendar nastane problem ker je lahko sidrišče na tleh v dve smeri maximalno 5m od samega stebra. Stolp bo sestavljen iz alu cevi (fi 43), na njem pa je v planu lažja do 10kg težka antena. Torej vse skupaj ne bo tehtalo več kot 50kg. Pa še to za sidranje bi uporabil 1,5mm jeklenico
ex. S51JS
s55x
 
Prispevkov: 175
Pridružen: 20 Feb 2010, 15:30
Kraj: Mozirje (JN76li)

Re: Sidranje stolpa

OdgovorNapisal/-a s55o » 05 Apr 2013, 08:18

Ex.S56WTT,S57WTT; All that is necessary for the triumph of evil is that good men do nothing.
Uporabniški avatar
s55o
Tečni Moderator
 
Prispevkov: 2524
Pridružen: 11 Mar 2004, 14:42
Kraj: jn76gh

Re: Sidranje stolpa

OdgovorNapisal/-a S54Z » 05 Apr 2013, 09:14

Jaz bi sidral z "vinogradniško žico", to je monofil plastika, ima boljšo natezno trdnost, kot jeklena žica, ni potrebno vstavljat vmesnih izolatorjev, je trajna in poceni. Pri nas se dobi v kmetijskih trgovinah. Ponujajo jo tudi WIMO po bolj zasoljeni ceni.

73 de Bojan, s54z
S54Z
 
Prispevkov: 131
Pridružen: 01 Sep 2004, 21:03

Re: Sidranje stolpa

OdgovorNapisal/-a S52DK » 05 Apr 2013, 10:25

S51JS napisal/-a:Pozdravljeni, v kratkem planiram postaviti en začasni prostostoječi stolp. Višina stolpa bo okoli 10m.

Zanima me sledeče. Ali so kakšna priporočila, pravila ali karkoli podobnega ki bi mi pomagala da bi sidral pravilno in da bi dosegel čimboljšo trdnost.


Jaka,

prostostoječi stolp ne potrebuje sidranja. Konstruiran mora biti tako, da nosi predvideno težo oiroma breme v vseh vremeskih pogojih (veter, sneg, žled...).

Ne glede na to pa ti priporočam, da razmisliš o tej konstrukciji: http://www.qsl.net/ei7ba/Crank-up%20Tilt-over%20Tower.htm
73 ES GL DE Robi, S52DK.

Član Radiokluba "Študent" Maribor- S59DXX.
Uporabniški avatar
S52DK
 
Prispevkov: 720
Pridružen: 22 Avg 2004, 16:41
Kraj: Poljčane, JN76SH

Re: Sidranje stolpa

OdgovorNapisal/-a s55x » 05 Apr 2013, 12:09

Boštjan: Hvala za linke bom jih preštudiral in glede na prvi pogled bom gotovo našel kaj zase.

Bojan: Hvala za predlog, sicer imam že doma cca 200m omenjene jeklene žice debeline 1.5mm, iz tvojega pisanja pa sem razbral da bi v primeru uporabe te jeklenice potreboval še izolatorje ki bi zlužili čemu?

Robi: Kot kaže sem si besedno zvezo prostostoječi stolp razlagal napak :) Se zgodi. Takšen stolp katerega omenjaš v linku je res dobra rešitev, in v tej smeri sem razmišljal v primeru da si res postavim trdnejši predvsem pa trajnejši stolp.


Se pa prvič lotevam resnejšega projekta zato bo verjetno še mnogo vprašanj saj vsak odgovor daje nova vprašanja, zato prosim da boste potrpežljivi tudi če ustrelim kakšnega kozla :)
ex. S51JS
s55x
 
Prispevkov: 175
Pridružen: 20 Feb 2010, 15:30
Kraj: Mozirje (JN76li)

Re: Sidranje stolpa

OdgovorNapisal/-a S55SR » 05 Apr 2013, 23:12

Hojla!
Glede na to, da imaš, vsaj tako si napisal, nekje maksimum 5m prostora za sidranje, bi bilo lepo, če bi priložil vsaj skico prostora, kjer boš to postavljal. Lepše bi bilo sliko in opis. Verjetno imaš blizu kakšen zid ali kaj podobnega. Se na to, karkoli že je v bližini nebi dalo nasloniti te "štange" in se tako izogniti temelju in sidrom? Omenil si cca. 50 kg teže. Z anteno, rotatorjem in cevjo vred ali je to teža, ko jo bo stolp nosil? Je v bližini kakšno poslopje, ki bi lahko bilo poškodovano ob morebitnem padcu stolpa?
Ko boš odgovoril na ta vprašanja, boš dobil bolj konkretno pomoč in odgovore.

LP
ISF (imejte se fantastično)
Samo
S55SR
 
Prispevkov: 420
Pridružen: 28 Nov 2007, 17:11
Kraj: Koper - Capodistria

Re: Sidranje stolpa

OdgovorNapisal/-a s55x » 07 Apr 2013, 09:10

S55SR napisal/-a:Hojla!
Glede na to, da imaš, vsaj tako si napisal, nekje maksimum 5m prostora za sidranje, bi bilo lepo, če bi priložil vsaj skico prostora, kjer boš to postavljal. Lepše bi bilo sliko in opis. Verjetno imaš blizu kakšen zid ali kaj podobnega. Se na to, karkoli že je v bližini nebi dalo nasloniti te "štange" in se tako izogniti temelju in sidrom? Omenil si cca. 50 kg teže. Z anteno, rotatorjem in cevjo vred ali je to teža, ko jo bo stolp nosil? Je v bližini kakšno poslopje, ki bi lahko bilo poškodovano ob morebitnem padcu stolpa?
Ko boš odgovoril na ta vprašanja, boš dobil bolj konkretno pomoč in odgovore.

LP


OK, gremo lepo po vrsti :)
Opis prostora:
Prostor predviden za postavitev stolpa je na sredi manjšega sadovnjaka, mogoče 13 dreves višine max 4m. Je na skrajnem robu naše parcele zato sem v dve smeri omejen s sidranjem, edino če malo priredim kote med sidrišči potem pa je problem le v enem sidrišču. (Glej skico: rob naše parcele je na vzhod in jug) v bljižini sta dve majhne lesene utice (čebelnjak in vrtna uta) na katere pa ni mogoče naslanjati stolpa. 50kg je mišljena teža celotne konstrukcije stolpa, z anteno ter ostalo pripadajočo opremo
V primeru padca bi lahko poškodovalo že prej omenjeni dve leseni poslopji, hiša ter drugo poslopje pa sta nekoliko dlje.

Nacrt Stolp sadovnjak_ m.jpg
Pa še skica za lažji oris situacije
(644.84 KiB) Še ni prenešeno

2013-04-06 19.26.15.jpg
Fotografija prostora (nekoliko slabša, slikana z mobilnim telefonom v mraku)
(884 KiB) Še ni prenešeno
ex. S51JS
s55x
 
Prispevkov: 175
Pridružen: 20 Feb 2010, 15:30
Kraj: Mozirje (JN76li)

Re: Sidranje stolpa

OdgovorNapisal/-a S52DK » 07 Apr 2013, 09:37

Jaka,

jaz bi v tvojem primeru uporabil Fe cev FI 50mm debelina stene 3,48mm v katero gre Fe cev FI 42mm, zadevo lahko medsebojno zvijačiš ali pa tudi zavariš. Dve cevi ti dajo višino cca 11m (upoštevano je prekrivanje tanjše cevi v debelejšo za 1m). Na cevi lahko navariš kar želiš. Pobarvaš in to je to. Teža je sicer večja kot pri Al cevi, je pa zato trdnost mnogo večja. Morala bi biti tudi cenejša.

Nisi povedal, kako misliš narediti bazo za stolp (beton, samo železna plošča pribita s klini...) in seveda na kakšen način boš izvedel pritrditev sidranja (klini, betonska sidra v zemlji...)
73 ES GL DE Robi, S52DK.

Član Radiokluba "Študent" Maribor- S59DXX.
Uporabniški avatar
S52DK
 
Prispevkov: 720
Pridružen: 22 Avg 2004, 16:41
Kraj: Poljčane, JN76SH

Re: Sidranje stolpa

OdgovorNapisal/-a s55x » 07 Apr 2013, 10:29

S52DK napisal/-a:Jaka,

jaz bi v tvojem primeru uporabil Fe cev FI 50mm debelina stene 3,48mm v katero gre Fe cev FI 42mm, zadevo lahko medsebojno zvijačiš ali pa tudi zavariš. Dve cevi ti dajo višino cca 11m (upoštevano je prekrivanje tanjše cevi v debelejšo za 1m). Na cevi lahko navariš kar želiš. Pobarvaš in to je to. Teža je sicer večja kot pri Al cevi, je pa zato trdnost mnogo večja. Morala bi biti tudi cenejša.

Nisi povedal, kako misliš narediti bazo za stolp (beton, samo železna plošča pribita s klini...) in seveda na kakšen način boš izvedel pritrditev sidranja (klini, betonska sidra v zemlji...)


Alu cevi 4x 3,6m že imam doma, dobil sem jih nekje na odpadu. Ena od cevi je zvita zato bom uporabil samo 3. Spodaj bo stolp pritrjen na cev vodovodne pipe ki je zabetonirana sredi tega sadovnjaka. Bok ve kaj tam dela... :)
ex. S51JS
s55x
 
Prispevkov: 175
Pridružen: 20 Feb 2010, 15:30
Kraj: Mozirje (JN76li)

Re: Sidranje stolpa

OdgovorNapisal/-a S54AO » 07 Apr 2013, 10:59

Hi Jaka, ko se odločaš o podrobnostih ti predlagam, da še enkrat premisliš o višini stolpa,
namreč od 15m višje se namreč začne kazati prednost stolpa(KV),UKV od12m. Preiskusil
sem tudi 150m hriba nad prekmursko ravnino! Razlika ZELO opazna-Hi. :D
S54AO
 
Prispevkov: 8
Pridružen: 01 Avg 2008, 10:40

Re: Sidranje stolpa

OdgovorNapisal/-a S55SR » 07 Apr 2013, 11:46

Hmmm... Kako boš pa vzdrževal anteno in rotator? Plezat po taki cevi je nemogoče, vsakokrat spuščat cel stolp na eno stran je sicer možno toda zelo nerodno, pa še sam tega ne boš mogel početi. 10, 12 metrov vzvoda je kar nekaj in teža 10-15 kg ni na takem vzvodu mačji kašelj. Če se ti ne mudi in če je to začasni stolp, trajni je v izdelavi, še še nekako, če je to trajne narave, in začasne rešitve se izkažejo za najbolj trajne, naj ti bo. Sam imam na moji lokaciji 12m visok stolp, ki je bil postavljen za potrebe WRTC in ti povem, da je prava muka menjavanje anten in vsega ostalega kar spada zraven. Plezanje po takem stolpu je...biiip, maje se sem in tja, dobiš morsko bolezen, anteno moraš s špago gor vleč, če je to kaka KV antena je muka ježeva, postavit anteno na mast rotatorja je biiiip.....Sam ne moreš početi nič in ponavadi ravno takrat, ko je nujno, ni nikogar v bližini, ki bi ti dal eno roko. Logistika zbiranja ljudi v današnjih časih je prej ko ne misija nemogoče. Premisli pa o nekakšnem teleskopskem stolpu, ki ga boš spuščal in dvigal po vertikali. Sicer ta rešitev ni najbolj poceni, se pa z leti obrestuje s tem, da rotator ni obremenjen po vertikali in s tem preživi več časa, lažje vzdrževanje antene (anten), menjava kablov je enostavnejša..... Saj ni nujno, da je nekakšen super-duper stolp. 10-15 cm široka varjena konstrukcija z vozičkom je najbolj enostavna, če se ti izkaže, da je stolp prenizek, ga lahko še vedno podaljšaš za eno sekcijo.
Toliko o stolpu. Sidranje na 5 metrov razdalje pri desetih metrih višine ni problematično, saj je približno na polovici višine strolpa. Bi moralo zadostovati še bližje.
Moja dva centa. Premisli in ne se zaletet.
ISF (imejte se fantastično)
Samo
S55SR
 
Prispevkov: 420
Pridružen: 28 Nov 2007, 17:11
Kraj: Koper - Capodistria

Re: Sidranje stolpa

OdgovorNapisal/-a s55x » 07 Apr 2013, 13:00

S55SR napisal/-a:Hmmm... Kako boš pa vzdrževal anteno in rotator? Plezat po taki cevi je nemogoče, vsakokrat spuščat cel stolp na eno stran je sicer možno toda zelo nerodno, pa še sam tega ne boš mogel početi. 10, 12 metrov vzvoda je kar nekaj in teža 10-15 kg ni na takem vzvodu mačji kašelj. Če se ti ne mudi in če je to začasni stolp, trajni je v izdelavi, še še nekako, če je to trajne narave, in začasne rešitve se izkažejo za najbolj trajne, naj ti bo. Sam imam na moji lokaciji 12m visok stolp, ki je bil postavljen za potrebe WRTC in ti povem, da je prava muka menjavanje anten in vsega ostalega kar spada zraven. Plezanje po takem stolpu je...biiip, maje se sem in tja, dobiš morsko bolezen, anteno moraš s špago gor vleč, če je to kaka KV antena je muka ježeva, postavit anteno na mast rotatorja je biiiip.....Sam ne moreš početi nič in ponavadi ravno takrat, ko je nujno, ni nikogar v bližini, ki bi ti dal eno roko. Logistika zbiranja ljudi v današnjih časih je prej ko ne misija nemogoče. Premisli pa o nekakšnem teleskopskem stolpu, ki ga boš spuščal in dvigal po vertikali. Sicer ta rešitev ni najbolj poceni, se pa z leti obrestuje s tem, da rotator ni obremenjen po vertikali in s tem preživi več časa, lažje vzdrževanje antene (anten), menjava kablov je enostavnejša..... Saj ni nujno, da je nekakšen super-duper stolp. 10-15 cm široka varjena konstrukcija z vozičkom je najbolj enostavna, če se ti izkaže, da je stolp prenizek, ga lahko še vedno podaljšaš za eno sekcijo.
Toliko o stolpu. Sidranje na 5 metrov razdalje pri desetih metrih višine ni problematično, saj je približno na polovici višine strolpa. Bi moralo zadostovati še bližje.
Moja dva centa. Premisli in ne se zaletet.


Resnično hvala za vse nasvete, stolp je mišljen kot začasni za rok cca enega meseca ko bo v klubu povečana aktivnost zaradi posebnega klicnega znaka. Se mi pa zato že malo mudi ker je delo predvideno v mesecu maju.
ex. S51JS
s55x
 
Prispevkov: 175
Pridružen: 20 Feb 2010, 15:30
Kraj: Mozirje (JN76li)


Vrni se na Antene

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 11 gostov