Saj ni res pa je

Vse v zvezi z zvezo

Moderatorji: s55o, S57BBA

Re: Saj ni res pa je

OdgovorNapisal/-a S56ZDB » 27 Feb 2013, 16:48

Nečesa ne štekam. A sem napisal po turško, ali nihče ni dojel iz mojega predhodnega pisanja na to temo, da so maksimalne dovoljene oddajne moči določene v PUARP-u, torej v aktu ZRS-a. Kake zveze ima naslavljati prošnjo na APEK za božjo voljo?

73

S56ZDB, Darko
S56ZDB
 
Prispevkov: 453
Pridružen: 18 Jun 2006, 23:23
Kraj: Ljubljana

Re: Saj ni res pa je

OdgovorNapisal/-a s55o » 27 Feb 2013, 17:36

Splošni akt o načrtu uporabe radijskih frekvenc (NURF-1)
http://zakonodaja.gov.si/rpsi/r08/predpis_DRUG3208.html

lp
b
Ex.S56WTT,S57WTT; All that is necessary for the triumph of evil is that good men do nothing.
Uporabniški avatar
s55o
Tečni Moderator
 
Prispevkov: 2524
Pridružen: 11 Mar 2004, 14:42
Kraj: jn76gh

Re: Saj ni res pa je

OdgovorNapisal/-a S56ZDB » 27 Feb 2013, 17:41

S56ZDB
 
Prispevkov: 453
Pridružen: 18 Jun 2006, 23:23
Kraj: Ljubljana

Re: Saj ni res pa je

OdgovorNapisal/-a s52ab » 27 Feb 2013, 18:35

S56ZDB napisal/-a:Nečesa ne štekam. A sem napisal po turško, ali nihče ni dojel iz mojega predhodnega pisanja na to temo, da so maksimalne dovoljene oddajne moči določene v PUARP-u, torej v aktu ZRS-a. Kake zveze ima naslavljati prošnjo na APEK za božjo voljo?

73

S56ZDB, Darko


Torej, (nekateri) fantje bi radi na 1.8MHz in WARC bandih, dodali mal gasa. No ne mal, kar 5x, pač, tolk, da ne bi rabili klicati nekoga v nedogled in jezili ostalih uporabnikov pri raznih "pile-up-ih" in sicer. Jazez S53V, je predlagal bližnico, da ne bi kar naprej sitnarili na APEKu, da se pač poveča na 5KW (verjetno mišljeno za 1.8MHz), pa da bo mir za nekaj časa, dokler ne bo večje potrebe. :wink:

Postopek, kot se še malo spomnim nazaj, je pač tak, da je treba it po vrsti. Torej predlog na APEK je bil dan. Potrebno je dopolniti NURF-2 in to s posebnim aktom. Ko bo to opravljeno, je vse drugo formalnost, ki jo navajate. Kdaj bo to in če seveda bo, je povsem drugo vprašanje. Bi blo, če bi se prav pristopilo, v to ne dvomim. Osebno sem sam vložil pobudo za spremembo in vpis v NURF-2 za S5 na 472kHz, ki pa še ni realizirana. Vendar sedaj nisem v grupi zainteresiranih za dvig in pri pripravi predloga nisem sodeloval, niti ga nisem videl. Če ga že vlagajo, bi bilo fer do drugih hamov, da ga objavijo, saj se sprememba tiče tudi ostalih. Na devetih straneh te teme se iskrijo mnenja za in proti, vsebine predloga, ki naj bi imel seveda tudi obrazložitev zakaj se dvig potrebuje, pa so očitno videli samo posamezniki. Seveda pa se v tem lahko motim. Potem mi naj bo oproščeno.

Sprememba je najprej potrebna v tem aktu-prilogi:
http://www.uradni-list.si/files/RS_-201 ... .PDF#!/pdf
73,Jože - S52AB - http://lea.hamradio.si/~s52ab/ ... ni toliko važno kaj kdo reče ali zapiše, za narod je zelo važno, kdo to reče ali zapiše.
Uporabniški avatar
s52ab
 
Prispevkov: 510
Pridružen: 12 Mar 2006, 21:13
Kraj: Novo mesto

Re: Saj ni res pa je

OdgovorNapisal/-a S59ZB » 27 Feb 2013, 19:56

S56ZDB napisal/-a:Nečesa ne štekam. A sem napisal po turško, ali nihče ni dojel iz mojega predhodnega pisanja na to temo, da so maksimalne dovoljene oddajne moči določene v PUARP-u, torej v aktu ZRS-a. Kake zveze ima naslavljati prošnjo na APEK za božjo voljo?

73 S56ZDB, Darko

Treba je brati predpise Darko, potem lažje štekaš.

Zakon o elektronskih komunikacijah (ZEKom-1, Uradni list RS, št. 109/2012) v svojem 256. členu navaja predpise, ki z dnem uveljavitve tega zakona prenehajo veljati in med drugimi navede tudi:
24. Splošni akt o pogojih za uporabo radijskih frekvenc, namenjenih radioamaterski in radioamaterski satelitski storitvi (Uradni list RS, št. 117/04 in 118/07)
Pogoji za uporabo amaterskih radijskih postaj (PUARP 2006) so torej brez zakonske osnove in zato po mojem mnenju neveljavni.

73 Zvone, S59ZB
73 Zvone, s59zb
ex. yu3azb
E-qsl save you time and money.
S59ZB
 
Prispevkov: 148
Pridružen: 06 Okt 2009, 22:10
Kraj: Maribor

Re: Saj ni res pa je

OdgovorNapisal/-a S56ZDB » 27 Feb 2013, 20:10

S59ZB napisal/-a:
S56ZDB napisal/-a:Nečesa ne štekam. A sem napisal po turško, ali nihče ni dojel iz mojega predhodnega pisanja na to temo, da so maksimalne dovoljene oddajne moči določene v PUARP-u, torej v aktu ZRS-a. Kake zveze ima naslavljati prošnjo na APEK za božjo voljo?

73 S56ZDB, Darko

Treba je brati predpise Darko, potem lažje štekaš.

Zakon o elektronskih komunikacijah (ZEKom-1, Uradni list RS, št. 109/2012) v svojem 256. členu navaja predpise, ki z dnem uveljavitve tega zakona prenehajo veljati in med drugimi navede tudi:
24. Splošni akt o pogojih za uporabo radijskih frekvenc, namenjenih radioamaterski in radioamaterski satelitski storitvi (Uradni list RS, št. 117/04 in 118/07)
Pogoji za uporabo amaterskih radijskih postaj (PUARP 2006) so torej brez zakonske osnove in zato po mojem mnenju neveljavni.

73 Zvone, S59ZB


Drugi (2) odstavek tega istega člena se glasi:

"(2) Podzakonski predpisi iz prejšnjega odstavka se uporabljajo do izdaje podzakonskih predpisov na podlagi tega zakona."

Za moje pojme je vprašanje samo ali bo ZRS še naprej tista, ki bo izdala novi PUARP na podlagi novega splošnega akta APEK-a, ali si bo prizadevala, da vsebino PUARP-a posrka ta novi splošni akt.

73

S56ZDB, Darko

P.S. Na izdelavi ZEKom-1 sem s sodelavci delal zadnja tri leta.
S56ZDB
 
Prispevkov: 453
Pridružen: 18 Jun 2006, 23:23
Kraj: Ljubljana

Re: Saj ni res pa je

OdgovorNapisal/-a S59ZB » 27 Feb 2013, 20:44

S56ZDB napisal/-a:S56ZDB, Darko
P.S. Na izdelavi ZEKom-1 sem s sodelavci delal zadnja tri leta.

Ne znam si predstavljat, da bi APEK dovolil izdati novi PUARP v nasprotju z veljavnim Splošnim aktom o načrtu uporabe radijskih frekvenc (NURF-2), ki edini opredeljuje namen in način uporabe radijskih frekvenc.
Tudi če PUARP napišeš po turško.

73 Zvone, S59ZB
73 Zvone, s59zb
ex. yu3azb
E-qsl save you time and money.
S59ZB
 
Prispevkov: 148
Pridružen: 06 Okt 2009, 22:10
Kraj: Maribor

Re: Saj ni res pa je

OdgovorNapisal/-a s52ab » 27 Feb 2013, 22:37

S59ZB napisal/-a:
S56ZDB napisal/-a:S56ZDB, Darko
P.S. Na izdelavi ZEKom-1 sem s sodelavci delal zadnja tri leta.

Ne znam si predstavljat, da bi APEK dovolil izdati novi PUARP v nasprotju z veljavnim Splošnim aktom o načrtu uporabe radijskih frekvenc (NURF-2), ki edini opredeljuje namen in način uporabe radijskih frekvenc.
Tudi če PUARP napišeš po turško.

73 Zvone, S59ZB


Ali bi si vidva mogoče blagovoljila prebrat, kaj sem napisal malo višje. A bo šlo ?! Ali pa se samo takole malo prepucavata, ko vama je dolgčas ?
73,Jože - S52AB - http://lea.hamradio.si/~s52ab/ ... ni toliko važno kaj kdo reče ali zapiše, za narod je zelo važno, kdo to reče ali zapiše.
Uporabniški avatar
s52ab
 
Prispevkov: 510
Pridružen: 12 Mar 2006, 21:13
Kraj: Novo mesto

Re: Saj ni res pa je

OdgovorNapisal/-a S56ZDB » 28 Feb 2013, 09:26

Res je, maksimalne moči so v NURF-2. Bile so tudi v NURF-1. Grem se sramovat v kot.

73

S56ZDB, Darko
S56ZDB
 
Prispevkov: 453
Pridružen: 18 Jun 2006, 23:23
Kraj: Ljubljana

Re: Saj ni res pa je

OdgovorNapisal/-a s57uw » 28 Feb 2013, 09:42

HI ! Jože abe....

Namesto vsega tega prepucavanja bi jaz vsem kateri še niso uspeli Boštiju,meni in še komu OVREČI umestnosti boja zoper povečanje moči predlagal, da se le te NAVZGOR sploh NE omejujejo, tako da bomo lahko kmalu dx-ali tudi z kristalnimi detektorji za sprejemnike.Morda bi potem prišli prav Helical resonatorji ali magnetke ohlajeni vsaj blizu apsolutne nule.Kaj praviš?
Tokrat sem naredil pavzo treh dni za branje sprenevedanja vseh vrst.Imam pa na "zalogi" še kakšno,haha,saj se nikoli ne ve kako daleč (nizko) se bodo spustili skupaj z vso to zakonsko menežarijo katero omenjajo, da bi se izognili pravim odgovorom.Namreč na zadnjem skedu ZRS je Bojan jasno povedal da bi naj povečanje moči bilo v smislu čim večje
konkurenčnosti na bandih, beri brezobzirnosti do tistih kateri si ne bodo nikoli omislili za hoby kupovati naj in naj novejše postaje,predvsem da bi zadovoljili občutke kaj da vse imajo.
Lep pozdrav!
s57uw
 
Prispevkov: 254
Pridružen: 27 Jan 2006, 14:14
Kraj: Velika Polana

Re: Saj ni res pa je

OdgovorNapisal/-a s52ab » 28 Feb 2013, 10:44

S56ZDB napisal/-a:.... Grem se sramovat v kot....


...ma ne ga biksat Darko .. :wink:

s57uw napisal/-a:... bi jaz vsem kateri še niso uspeli Boštiju,meni in še komu OVREČI umestnosti boja ....


... :wink: da, me čedalje bolj firbec matra, da bi videl ta predlog APEKU in razlago - utemeljitev za dvig moči. Boštjan S55O, bi šlo ? ...ali je pod signaturo "Zaupno" ? 8)

Nisem pa naiven in dokaj dobro vem, kako je stanje "na terenu" in kako bo tudi brez tega (odobritve ali zavrnitve APEKa za povečanje moči). Samo se ne sekirat preveč. S hamovščino se ukvarjamo, ker nam je to zanimivo.

Sicer pa Albert: najprej meritve in izračun antenskega faktorja merilne antene, da čim bolj skompletiramo celoten postopek. Rabimo pomoč tistih, ki vedo !... Tole zgoraj je tako, mimogrede.
73,Jože - S52AB - http://lea.hamradio.si/~s52ab/ ... ni toliko važno kaj kdo reče ali zapiše, za narod je zelo važno, kdo to reče ali zapiše.
Uporabniški avatar
s52ab
 
Prispevkov: 510
Pridružen: 12 Mar 2006, 21:13
Kraj: Novo mesto

Re: Saj ni res pa je

OdgovorNapisal/-a s55o » 28 Feb 2013, 10:49

Predlog je bil podan v smislu spiska želja, ki so se oblikovali od leta 1991 dalje, ker se novi podzakonski akti ne delajo vsak dan. Čakamo na odgovor APEK-a , ali bomo lahko sodelovali pri oblikovanju splošnih aktov ali ne. Ko bo podan odgovor, o čem se lahko pogovarjamo, bomo posamezne zahteve tudi ustrezno obrazložili.

Glede dopisov ZRS in objavo le teh, pa morate vprašati pristojne na ZRS.

Lep pozdrav

Boštjan
Ex.S56WTT,S57WTT; All that is necessary for the triumph of evil is that good men do nothing.
Uporabniški avatar
s55o
Tečni Moderator
 
Prispevkov: 2524
Pridružen: 11 Mar 2004, 14:42
Kraj: jn76gh

Re: Saj ni res pa je

OdgovorNapisal/-a S56ZDB » 01 Mar 2013, 16:02

Nekdo je omenil 472 KHz band (600 m). Le-ta je bil potrjen s strani ITU na WRC-12 in naj bi začelo veljati po 1.1.2013, vsaj, če je soditi po http://en.wikipedia.org/wiki/600-meter_amateur_radio_band.

Verjetno je koristno preveriti na APEK, če bo to čim prej zabeleženo v novem NURF-u (do zdaj še ni).

73

S56ZDB, Darko
S56ZDB
 
Prispevkov: 453
Pridružen: 18 Jun 2006, 23:23
Kraj: Ljubljana

Re: Saj ni res pa je

OdgovorNapisal/-a s52ab » 01 Mar 2013, 19:08

S56ZDB napisal/-a:Nekdo je omenil 472 KHz band (600 m)...


...sicer nekoliko izven teme, vendar, če je že sprožena debata:

Darkoooo...to sem bil jest :D :D :wink: Sej ti piše. Moj dokument za začetek postopka za vpis v NURF-2, je viden na APEKovi strani in je prvi kot odgovor na poziv APEKa za vnos nekaterih sprememb tudi za druge službe. Čakamo, da se sprejme dokument, ki bo osnova za nadaljevanje postopka, to je vpis v NURF-2. Tudi to je navedeno pri obravnavi predloga. Kasneje boste lahko čarali po PUARPu etc... Tudi to ti malo višje piše. Vendar se glede tega ni treba sekirat. Možna je aktivacija na tem bandu (630m - ne 600), po zelooo enostavnem postopku, po mojem mnenju, preveč enostavnem, z vlogo APEKu za aktiviranje.

Torej ovir, ki bi komu onemogočale delo na tem področju, ni. Seveda z ustrezno ham kategorijo in opremo ter znanjem - se razume. Za delo na tem bandu se (še) ne da kupit oddajnika in ustreznih anten. Na srečo ! :evil: ...1W EIRP ali cca 0.6W ERP !! Smo bližje od 800km od držav, ki prepovedujejo delo radioamaterjem na tem občutljivem področju. Oni že vedo zakaj in jih razumem. Vsekakor predlagam, da si zainteresirani za delo na tem bandu, preberejo moj članek v CQ ZRS, ne glede na to, da me očitno posamezniki tudi pod razno ne prenašajo. NE bo jim škodilo :wink: :)
73,Jože - S52AB - http://lea.hamradio.si/~s52ab/ ... ni toliko važno kaj kdo reče ali zapiše, za narod je zelo važno, kdo to reče ali zapiše.
Uporabniški avatar
s52ab
 
Prispevkov: 510
Pridružen: 12 Mar 2006, 21:13
Kraj: Novo mesto

Re: Saj ni res pa je

OdgovorNapisal/-a s57uw » 01 Mar 2013, 21:44

Jože, AB... niti malo nisi mimo teme! Se bo kdo obregnil ob tvojih 600 in okoli metrih,da niso za primerjavo ? Zdaleč ne!
Saj se niso zmislili omejitev na tako male moči v "občutljivem" področju.Odgovorni se dobro zavedajo posledic veliiiikih moči kljub vrhunski tehnologiji služb prav tam in neposreno okoli, sicer pa dokaj različno po Regionih ( 800 km, ter Taso na RIS u in še kdo že davo pred tem)
Eni ste me pripravili da povprašam tudi , predvsem odgovorne: Zakaj le obiskujete razne RIS-e? Ko pa dosedaj še ni bilo predstavljeno jasnega tehničnega razloga za bilo kakršno povečanje moči v teh 300 in več napisov.
Da so v ozkih Ham področjih dovoljene večje moči je sicer več razlogov,med ostalim tudi čisto navaden kšeft, nikakor pa niso imeli v mislih da bi se hami toliko spozabljali kakor se dejanjsko- ne vsi seveda...v nedogled, ter tako "videli" svoje diplome in plakete ob čim več... Zopet pravim da izjeme potrjujejo pravila.
Za mene in še pre mnoge je QRP DX, ob "navadnih" žicah in ne hudoooo dragih postajah še pa še deci belov več vreden kakor ...
Nazaj v pravo radio amaterstvo, stran od brez obzirne tekmovalnosti za pike. Hvala A
s57uw
 
Prispevkov: 254
Pridružen: 27 Jan 2006, 14:14
Kraj: Velika Polana

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na ZRS - Zveza Radioamaterjev Slovenije

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 9 gostov