Ham filmi?

O radioamaterstvu v S5 in po svetu

Moderatorji: S57D, s55o

OdgovorNapisal/-a s55z » 08 Maj 2004, 00:21

P.S.: Sam bi sicer najraje videl, da bi bile zadeve na kakšnem "uradnem strežniku" ZRS (pa ne v US), ali tule na LEI - hamradio.si, vendar se bojim, da bi zasedli preveliko pasovno širino in prehitro napolnili diske.
VY 73 & GL, Dragan S55Z, EPC #0760
HAMtech - Toys for real CONTEST-ers and DX-ers
s55z
 
Prispevkov: 2455
Pridružen: 13 Jul 2003, 03:29
Kraj: Ljubljana - JN76HB

OdgovorNapisal/-a s57nob » 10 Maj 2004, 08:30

s56a napisal/-a:Srečanje z bolj razvito civilizacijo seveda s pomočjo radija. Potem pošljejo načrt za vesoljsko ladjo in se opravi virtualno potovanje...

Občasno ga predvajajo na TV. Toplo priporočam...


Jaz pa priporocam knjigo. Kot je to skoraj vedno, je knjiga boljsa kot film.
73's Roza, S52AA
s57nob
 
Prispevkov: 63
Pridružen: 31 Jul 2001, 01:00
Kraj: Domzale, JN76HD

Video repozitorij

OdgovorNapisal/-a S56WBV » 10 Maj 2004, 20:58

s57tda napisal/-a:P.S.: Sam bi sicer najraje videl, da bi bile zadeve na kak?nem "uradnem stre?niku" ZRS (pa ne v US), ali tule na LEI - hamradio.si, vendar se bojim, da bi zasedli preveliko pasovno ?irino in prehitro napolnili diske.


Ce bi zadevo organizirali samo kot skladisce in odprto, bi to lahko uredili na racunalnikih skupine DXX, ki se nahajajo na FERI ali pa v prostorih radiokluba.

Ti racunalniki so v lasti radioamaterjev, so pa prikljuceni na univerzitetno omrezje, kjer bi verjetno pasovna sirina za nase potrebe zadoscala. Verjetno bi zadevo namestili na
morse.hamradio.si.

Trenutno nam diskovni prostor tega ne omogoca, zato sem imel v mislih fizicno nek drug racunalnik kjer se imam malo rezerve, stvari na "logicnem" nivoju pa sem nacrtoval urediti v okviru domene homemade.net. Sem pa pripravljen tudi donirati kak nov 120 GB disk za te namene. Poglejmo najprej koliko materiala je trenutno na voljo, pa potem sprejmemo koncno odlocitev kako narediti.

Filme verjetno ni smiselno ponujati v DV kvaliteti. Dogovoriti se je potrebno za nek zapis, verjetno dobro kodiran mpeg4, ki bi ga lahko z minimalnimi namestitvami gledali pod vsemi operacijskimi sistemi. Vsak film bi imel kontakno osebo - avtorja, kjer bi se lahko dobila po potrebi se boljsa kvaliteta. Predlagal bi, da uporabimo kar polni PAL. Ko bo zmanjkalo diska, bomo ze pridobili sredstva za novega. Mislim, da je skoda prevec okrniti kvaliteto izdelka v katero so posamezniki vlozili dosti truda s tem pa tudi zmanjsati uzitke ob ogledu.
Ce imamo en taksen dogodek, ki potrosi 60 GB, na leto bi to pomenilo, recimo, en 120 GB disk na leto. Mislim, da bi si to s skupnimi mocmi lahko privoscili.

Kot testni primer sem vzel kar tvoj posnetek, ki je zapisan v MPEG1 s 25 slikami/sekundo in bitno hitrostjo 3000 kb/s. Na disku zasede 228.547.968 zlogov.

Pripravil sem ga v treh izvedbah:
-1000 kb/s - http://matrix.uni-mb.si/~bvla/tmp/2003- ... a-1000.avi (81.668.830 B),
-2000 kb/s - http://matrix.uni-mb.si/~bvla/tmp/2003- ... a-2000.avi (151.505.626 B).
-3000 kb/s - http://matrix.uni-mb.si/~bvla/tmp/2003- ... a-3000.avi (215.021.448 B).

Vse je kodirano z dvema prehodoma in kodekom "libavcodec" z orodjem mencoder.
Zvok sem pustil v mp3 formatu z 48000Hz/2ch/16bit. Stevilo slik na sekundo nisem spreminjal. Zamenjal sem torej video kodek in bitno hitrost. Naceloma bi se lahko dogovorili za vec razlicnih hitrosti kodiranja, tako da bi nasel vsak to, kar je najbolje za njegove specificne potrebe in mrezne zmoznosti.

Mogoce je primernejsi kak drug zapis, da bi se lahko predvajalo z VCD, SVCD, DVD predvajalniki? Odpiram debato.

Zadeva bi bila enostavna spletna stran. Verjetno pa bi bilo koristno ze na zacetku definirati meta podatke, ki bi spremljali vsak posnetek, tako da bi se lahko iskalo po kljucnih besedah, letnici izdelave, avtorju, aktivnosti ipd.

Verjetno je prav, da na koncu poudarim se cisto nekomercialnost predloga. V zadnjih dneh sem zadevo dal v razpravo tudi v okviru skupine DXX, ki je lastnica opreme. Projekt so brez vecjih zadrzkov podprli. Sedaj je torej trenutek, ko bi bilo dobro kontaktirati vse potencialne donatorje svojih izdelkov, da vidimo ce stopimo v akcijo in pripravimo streznik.
73 de S56WBV
S56WBV
 
Prispevkov: 45
Pridružen: 20 Maj 2001, 01:00
Kraj: Celje, JN76pf

OdgovorNapisal/-a S56WVT » 15 Maj 2004, 08:21

Sicer ni film, ampak zanimivo branje za nas, ki raje beremo knjige. Radioamaterstvo ob koncu sveta :)

http://www.free-fiction.com/Books/Flu.htm


73, Uroš S56WVT
S56WVT
 

Re: Video repozitorij

OdgovorNapisal/-a s55z » 28 Jun 2004, 11:34

s56wbv napisal/-a:
s57tda napisal/-a:P.S.: Sam bi sicer najraje videl, da bi bile zadeve na kak?nem "uradnem stre?niku" ZRS (pa ne v US), ali tule na LEI - hamradio.si, vendar se bojim, da bi zasedli preveliko pasovno ?irino in prehitro napolnili diske.


Ce bi zadevo organizirali samo kot skladisce in odprto, bi to lahko uredili na racunalnikih skupine DXX, ki se nahajajo na FERI ali pa v prostorih radiokluba.

Ti racunalniki so v lasti radioamaterjev, so pa prikljuceni na univerzitetno omrezje, kjer bi verjetno pasovna sirina za nase potrebe zadoscala. Verjetno bi zadevo namestili na
morse.hamradio.si.

Trenutno nam diskovni prostor tega ne omogoca, zato sem imel v mislih fizicno nek drug racunalnik kjer se imam malo rezerve, stvari na "logicnem" nivoju pa sem nacrtoval urediti v okviru domene homemade.net. Sem pa pripravljen tudi donirati kak nov 120 GB disk za te namene. Poglejmo najprej koliko materiala je trenutno na voljo, pa potem sprejmemo koncno odlocitev kako narediti.

Filme verjetno ni smiselno ponujati v DV kvaliteti. Dogovoriti se je potrebno za nek zapis, verjetno dobro kodiran mpeg4, ki bi ga lahko z minimalnimi namestitvami gledali pod vsemi operacijskimi sistemi. Vsak film bi imel kontakno osebo - avtorja, kjer bi se lahko dobila po potrebi se boljsa kvaliteta. Predlagal bi, da uporabimo kar polni PAL. Ko bo zmanjkalo diska, bomo ze pridobili sredstva za novega. Mislim, da je skoda prevec okrniti kvaliteto izdelka v katero so posamezniki vlozili dosti truda s tem pa tudi zmanjsati uzitke ob ogledu.
Ce imamo en taksen dogodek, ki potrosi 60 GB, na leto bi to pomenilo, recimo, en 120 GB disk na leto. Mislim, da bi si to s skupnimi mocmi lahko privoscili.

Kot testni primer sem vzel kar tvoj posnetek, ki je zapisan v MPEG1 s 25 slikami/sekundo in bitno hitrostjo 3000 kb/s. Na disku zasede 228.547.968 zlogov.

Pripravil sem ga v treh izvedbah:
-1000 kb/s - http://matrix.uni-mb.si/~bvla/tmp/2003- ... a-1000.avi (81.668.830 B),
-2000 kb/s - http://matrix.uni-mb.si/~bvla/tmp/2003- ... a-2000.avi (151.505.626 B).
-3000 kb/s - http://matrix.uni-mb.si/~bvla/tmp/2003- ... a-3000.avi (215.021.448 B).

Vse je kodirano z dvema prehodoma in kodekom "libavcodec" z orodjem mencoder.
Zvok sem pustil v mp3 formatu z 48000Hz/2ch/16bit. Stevilo slik na sekundo nisem spreminjal. Zamenjal sem torej video kodek in bitno hitrost. Naceloma bi se lahko dogovorili za vec razlicnih hitrosti kodiranja, tako da bi nasel vsak to, kar je najbolje za njegove specificne potrebe in mrezne zmoznosti.

Mogoce je primernejsi kak drug zapis, da bi se lahko predvajalo z VCD, SVCD, DVD predvajalniki? Odpiram debato.

Zadeva bi bila enostavna spletna stran. Verjetno pa bi bilo koristno ze na zacetku definirati meta podatke, ki bi spremljali vsak posnetek, tako da bi se lahko iskalo po kljucnih besedah, letnici izdelave, avtorju, aktivnosti ipd.

Verjetno je prav, da na koncu poudarim se cisto nekomercialnost predloga. V zadnjih dneh sem zadevo dal v razpravo tudi v okviru skupine DXX, ki je lastnica opreme. Projekt so brez vecjih zadrzkov podprli. Sedaj je torej trenutek, ko bi bilo dobro kontaktirati vse potencialne donatorje svojih izdelkov, da vidimo ce stopimo v akcijo in pripravimo streznik.


Boštjan pozdravljen...

Ker me že vest peče, ker obljubljeni filmčki z UKV srečanja še niso razposlani, sem jih pripravil v surovi obliki v MPEG 4 formatu za na internet. Filmi so bili dolgi od 12-14Gb z MPEG 4 kompresijo in zmanjšanjem resolucije (brez skrbi, ločljivost je še vedno odlična) pa sem jih spravil na 700 do 800 Mb.

V kolikor imaš obljubljeni prostor na vaših strežnikih, jih lahko ftp-jam. Kdor potem želi, si jih lahko dolpovleče ali pa gleda kot pretočni video.

Seveda, če želiš, lahko prineseš disk in naložim originalne datoteke, samo disk mora biti velik vsaj 60 Gb!
VY 73 & GL, Dragan S55Z, EPC #0760
HAMtech - Toys for real CONTEST-ers and DX-ers
s55z
 
Prispevkov: 2455
Pridružen: 13 Jul 2003, 03:29
Kraj: Ljubljana - JN76HB

OdgovorNapisal/-a S56KPN » 28 Jun 2004, 13:48

A to pomeni da lahko uletim z praznimi CDji do tebe ? ;)
Elektrika je edina k___a k se ne pusti slatat pa se placat jo mors!
S56KPN
 
Prispevkov: 220
Pridružen: 13 Avg 2002, 14:02
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a S52OW » 28 Jun 2004, 19:05

Dragan,
zapeči v sredo še kakšen cd zame.

Tnx de Tilen
Dolg boom - srečna postaja!! 73, S52OW de Tilen
Home page: http://tilenpusar.com
Uporabniški avatar
S52OW
 
Prispevkov: 496
Pridružen: 26 Avg 2003, 17:13
Kraj: Golo 670m asl

OdgovorNapisal/-a s55z » 29 Jun 2004, 01:29

Ehh. Enega za pokušino lahko dvignete tule. Cca 433 MB, cca 40 min uvoda v UKV srečanje 2004. Predvsem zanimiva razmišljanja Braneta - S57C.


Uživajte.... Ostalo sledi....
VY 73 & GL, Dragan S55Z, EPC #0760
HAMtech - Toys for real CONTEST-ers and DX-ers
s55z
 
Prispevkov: 2455
Pridružen: 13 Jul 2003, 03:29
Kraj: Ljubljana - JN76HB

OdgovorNapisal/-a s56a » 29 Jun 2004, 11:08

Bolj zanimivi bi bili S53MV komplimenti Bill Gatesu :-)
s56a
 

OdgovorNapisal/-a s55z » 29 Jun 2004, 11:43

Pridejo :D !

Tudi Linusa ni spustil... HI.
VY 73 & GL, Dragan S55Z, EPC #0760
HAMtech - Toys for real CONTEST-ers and DX-ers
s55z
 
Prispevkov: 2455
Pridružen: 13 Jul 2003, 03:29
Kraj: Ljubljana - JN76HB

OdgovorNapisal/-a s55z » 30 Jun 2004, 15:19

Evo, še kreganje Linusa in Billa v živo. I. del, drugi mi je nekam izginil in ga moram ponovno skompresirati. Tokrat pretočni video tule.



Uživajte.... Ostalo sledi....
VY 73 & GL, Dragan S55Z, EPC #0760
HAMtech - Toys for real CONTEST-ers and DX-ers
s55z
 
Prispevkov: 2455
Pridružen: 13 Jul 2003, 03:29
Kraj: Ljubljana - JN76HB

OdgovorNapisal/-a s56a » 03 Jul 2004, 01:07

Hitro poisci drugi del in nas resi iz mracnjastva!

S53MV je pozabil, da je prvi tranzistorizirani racunalnik bil narejen leta 1963 pred pristankom na Luni in Boeing 747 projektom.

Pravkar lezim v postelji in delam preko IBM T30 notesnika v WinXP. Delna zahvala za to komoditeto gre tudi Bill Gatesu.
s56a
 

Re: Video repozitorij

OdgovorNapisal/-a S56WBV » 06 Jul 2004, 12:22

Zdravo,

>V kolikor ima? obljubljeni prostor na va?ih stre?nikih, jih lahko ftp-jam. Kdor potem ?eli, si jih >lahko dolpovleče ali pa gleda kot pretočni video.

Med tem sem tisti disk ze porabil za druge namene. Ni problema. Bom kupil novega, samo da zadeva zazivi. Bom poskusil v kratkem stvari urediti.
73 de S56WBV
S56WBV
 
Prispevkov: 45
Pridružen: 20 Maj 2001, 01:00
Kraj: Celje, JN76pf

Re: Video repozitorij

OdgovorNapisal/-a S56WBV » 06 Jul 2004, 18:27

s56wbv napisal/-a:Zdravo,

>V kolikor ima? obljubljeni prostor na va?ih stre?nikih, jih lahko ftp-jam. Kdor potem ?eli, si jih >lahko dolpovleče ali pa gleda kot pretočni video.

Med tem sem tisti disk ze porabil za druge namene. Ni problema. Bom kupil novega, samo da zadeva zazivi. Bom poskusil v kratkem stvari urediti.


Smo ze na dobri poti. Danes sem doniral disk velikosti 160 GB in ga namestil v streznik. V pripravi je tudi testna spletna stran na kateri bodo zbrane povezave do materiala. Za prenos na streznik se bo uporabil anonimni ftp. Z elektronskim sporocilom bi se mi dodatno posredovali ostali podatki in sledila bo rocna objava. Da bi pripravil kaj bolj prefinjenega ni casa.

Sem zadnjic poskusil sproziti diskusijo o podatkih, ki bi spremljali posamezen posnetek, pa se ni nihce odzval. Osebno menim, da bi bilo potrebno imeti vsaj naslednje:

1. ime snemalca,
2. ime avtorja koncnega izdelka,
3. naslov,
4. datum in kraj dogodka,
5. kratek opis posnetka.

Dokler ne bi prejel vseh teh podatkov se posnetek ne bi vkljucil v seznam dostopnega gradiva. Drugace bo nastala zmeda.

Preden se zadeva javno objavi je potrebno tudi sestaviti pravila igre. Predlagam naslednje podnaslove: Namen, Pravila uporabe objavljenega gradiva, Kako lahko prispevam?,
Video posnetki, Povezave. Vsi ste vabljeni, da prispevate svoje predloge za posamezne podrazdelke.

Se bolj pomembno pa je dolociti skupen in enoten format zapisa in kodek. Sam sem nekaj na to temo ze zapisal. Ni bilo odziva, zato bi zaenkrat vstrajal pri svojem predlogu in pocakal na kaksen argument proti uporabi prosto dostopnega in obrega kodeka FFmpeg MPEG-4.
Win verzijo najdete na http://matrix.uni-mb.si/~bvla/dn/kodek.exe. Sam bi si zelel posnetke v polni PAL resoluciji s 25 slikami/sekundo. Ocenjujem, da ni potrebno uporabiti vecje bitne hitrostji od 2 M bitov/sekundo. Ce bi se izrazilo zanimanje za uporabo pretocnega videa se se vedno lahko pripravijo verzije v manjsi resoluciji in z manjso bitno hitrostjo. V repozitoriju pa bi zelel hraniti posnetke v cim boljsi kvaliteti. Zaradi velikih prostorskih zahtev nestisnjenega video gradiva je pac potrebno sprejeti nek kompromis. Cakam na potrditev mojega predloga oz. agrumente proti. Vesel bi bil konstruktivnih predlogov in ne samo kritik. Torej, kdor se ne strinja naj to poskusi argumentirati in v isti sapi podati boljsi predlog.

Pomembno je tudi poenotiti poimenovanje. Zaradi lazjega iskanja po disku, arhiviranja in lazjega dostopa mimo spletne strani z neposrednim URL-jem po protokolu HTTP bi predlagal naslednji format: Leto.Mesec.Dan-Ime_dogodka-Naslov_posnetka.avi. Vsekakor bi prepovedal uporabo sumnikov, presledkov in ostalih ne-ASCII znakov. Predlagam torej, da iz ASCII tabele dovolimo samo a-z, A-Z, _ (podcrtaj), - (pomisljaj) in . (pika).

Hitrejsi kot bo odziv, prej bo zadeva pripravljena, zato ne odlasajte s posredovanjem svojih misli. Verjetno sem se kaj pozabil. Spomnite me.
73 de S56WBV
S56WBV
 
Prispevkov: 45
Pridružen: 20 Maj 2001, 01:00
Kraj: Celje, JN76pf

OdgovorNapisal/-a s55z » 06 Jul 2004, 20:27

Boštjan pozdravljen...

Strinjam se z vsem predlaganim. Edino morda bi za pretočni video uporabil Windows format wmv. Filmček na zgornjem linku ima komaj 40MB iz dobrih 9GB in ko gledam zasedenost kanala med prenosom, LEDice komaj kdaj utripnejo, hi.

Ta trenutek sem zelo zaseden, tako da bom o vsem kaj več razmišljal konec tedna. Preizkusil bom še kodek s tvojega linka...

Lep dan ...
VY 73 & GL, Dragan S55Z, EPC #0760
HAMtech - Toys for real CONTEST-ers and DX-ers
s55z
 
Prispevkov: 2455
Pridružen: 13 Jul 2003, 03:29
Kraj: Ljubljana - JN76HB

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Radioamaterstvo

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 10 gostov

cron