FT-2000 in TRANSVERTER MODE

Vse o radioamaterski tehniki

Moderator: s55o

FT-2000 in TRANSVERTER MODE

OdgovorNapisal/-a s55z » 14 Dec 2012, 20:27

Kar nekaj časa sem upal, da bodo japonci končno spackali popravek in na TRV izhod postaje FT-2000 spustili vse standardne frekvence za transverterje (14, 21, 28 MHz)... Žal tega nisem dočakal (vendar pustimo se presenetiti kdaj v prihodnosti, HI) in sem se odločil pač postajo malo modificirati...

Po natančnem pregledu sheme sem ugotovil, da je modifikacija pravzaprav zelo enostavna in očitna in čudim se, da tega še nihče ni naredil (vsaj meni ni znano)...

Kaj moramo ukreniti in kaj se zgodi pred modifikacijo, če želimo uporabiti TRV izhod za transverter:
1. Programsko dopovemo (MENU) postaji, da želimo izhod za TRV,
2. Izberemo IF in prikaz ciljne frekvence (ki sicer ne prikazuje stotic MHz)...
3. Nastaviti moramo signal TX-GND, ki preklaplja transverter RX/TX,
4. To pa še ni dovolj... Transverter mora preko RF voda pripeljati tudi enosmerno, ki procesorju pove, da je XVRT vključen in šele potem bo procesor vključil rele, ki preusmeri DRIVE out na TRV izhod preko atenuatorja... Jasno, striktno 28MHz.

Sumim, da je to zahteva ameriškega FCC, saj bi postaja na drugih področjih oddajala izven amaterskega banda (npr preko 14350... ker nisem imel razširjene postaje, sem poželjivo poslušal par močnih čehov na 144351 , ki jih nisem mogel priklicati)...

Slika

Kako pa drugače?

Kot se iz sheme vidi, moramo le vključiti rele RL1003, zato enostavno potegnemo oklopljen kabelček z malega SMD releja na nek konektor. Sam sem ocenil, da ne potrebujem signala TX REQ, pa še najlažje se je dalo tja prispajkati kabelček. Rele RL1003 je na MAIN plošči, ki je dostopna zelo enostavno... odviješ pokrov, pa dno ohišja, nato na strani dna odviješ kovinsko ploščo, ki seže preko cele površine... in to je to... Rele poleg konektorjev TRV out in TX out je to, kar iščemo... Ker je SMD, zalotamo en konec kabelčka na tisto nogico, ki je vezana na kolektor tranzistorja kar z zgornje strani... Jaz sem tu prispajkal tudi oklop kabla...

Slika

Drugi konec kabla peljem skupaj z ostalimi RF in komandnimi kabli do bloka RCA konektorjev, ki mejijo na MAIN ploščo... Na srečo je TX REQ konektor zgorji in je srednja žila lahko dostopna, zato sem jo enostavno odščipnil s preciznimi ščipalkami. Na sredino konektorja sem seveda prispajkal drugi konec kabla.

Modifikacija transverterjev (JAVORNIK, MENINA)

Ker je ves hec v tem, da naredimo kratek stik na maso, da bo potegnil RL1003 in speljal TX DRIVE out signal na TRV izhod takrat, ko je postaja na oddaji in je hkrati vključen transverter, sem malce modificiral še transverter (ja, lahko bi tudi ročno preklapljal, ampak ziher je ziher, HI)... Transverter Javornik (in MENINA) imata PTT vhod in PTT izhod... Ker uporabljam samo PTT vhod (PA in LNA preklapljam preko sekvencerja), sem drugega porabil za /TRV REDY signal... V transverter sem enostavno vgradil mali 12V relejček in NO kontakt zvezal na PTT out (seveda sem prej kontakt odščipnil), COM pa proti masi... In to je vsa znanost... Ko vključim rele, takoj sklenem izhod TRV READY na maso!

Ko je FT-2000 v normalnem režimu, daje na izhoda 1 ali 2 standardnih 5-100W, čim vključim transverter, se samodejno na TRV izhodu pojavi RF na katerikoli frekvenci moči do 10mW! Regulacija moči deluje z istim potenciomatrom...

Konstruktorjem JAVORNIKA in MENINE pa predlagam (predelal sem seveda oba transverterja), da dodajo še en RCA konektor s signalom XTRV READY (zaradi univerzalnosti morda z možnostjo izbire +12 ali GND)...

P.S.: Seveda je treba tudi razširiti oddajo, kar se naredi po znanih navodilih na tej isti MAIN plošči (prespajka se en mostiček)...
VY 73 & GL, Dragan S55Z, EPC #0760
HAMtech - Toys for real CONTEST-ers and DX-ers
s55z
 
Prispevkov: 2455
Pridružen: 13 Jul 2003, 03:29
Kraj: Ljubljana - JN76HB

Re: FT-2000 in TRANSVERTER MODE

OdgovorNapisal/-a s53v » 15 Dec 2012, 13:14

Dragan Hojla!

Bravo,da si usposobiil FT2K za delo s transverterjem. Jaz sem pisal na Yaesu pred časom naj hudiča že( programsko) vklopijo
izhod za transverter podobno kot na FT1K. Žal ni bilo nobenega odgovora. Tega , da bi predeloval postajo pa nekako nisem hotel.Sedaj
bom to naredil tudi jaz,ker mi je FT2K z roofingom AC0C veliko boljša, bolj prikladna in uporabna kot FT1K, ki ga uporabljam samo za UKV.

Predlagam ti, da to kar si naredil še malo poslikaš,na kratko prevedeš in objaviš na npr. mods.dk ker boš s tem pomagal masikateremu hamu po celem svetu.

Administratorju pa predlagam, da tvoj prispevek premakne v rubriko FT 2000.

lp/73 S53V
janez
s53v
 
Prispevkov: 596
Pridružen: 04 Dec 2003, 08:06
Kraj: Ljubljana


Vrni se na Tehnika

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov