Pomoč pri predelavi vhf antene

Vse o KV, UKV, UHF, SHF... antenah in stolpih

Moderator: s57uud

Pomoč pri predelavi vhf antene

OdgovorNapisal/-a s56izw » 11 Sep 2012, 11:26

Preko spleta sem kupil rabljeno vhf 9 elem. anteno . Najprej sem imel probleme ,ker ni bila priložena shema montaže :) Sedaj , ko sem to našel na spletu pa me muči to. Anteno sem želel uporabljati za , fm delo na 145 mhz a izgleda da je zgrajena za 144 usb delo. Saj je na tem področju swr edino dober oz. najboljši. Zato bi prosil nekoga , ki zna oz. bi hotel da bi anteno z kakšnim ustreznim programom za načrtovanje yagi anten analiziral in mi povedal koliko naj skrajšam oz. prestavim el. da jo bom lahko uporabljal na 145.500 mhz. Naj povem da je swr na 144.200 najboljši in je 1.1.3 na 145.200-500 pa se giba od 1.1.6-8 . Prilagam tudi shemo antene!

LEP 73!
Priponke
2m9elnova2.jpg
(243.6 KiB) Še ni prenešeno
s56izw
 
Prispevkov: 385
Pridružen: 25 Maj 2004, 11:46
Kraj: velenje

Re: Pomoč pri predelavi vhf antene

OdgovorNapisal/-a S57GB » 11 Sep 2012, 13:14

gama match prilagoditev ustrezno nastavi in to je to.
73 de Boštjan S57GB
antena je važna!
Uporabniški avatar
S57GB
 
Prispevkov: 271
Pridružen: 12 Mar 2006, 11:05
Kraj: LJ-Podgorica-JN76HC

Re: Pomoč pri predelavi vhf antene

OdgovorNapisal/-a S55DX » 11 Sep 2012, 13:28

Iztok, ali si poskusil uglasiti anteno s premikanjem drsnika na "gamma match-u"? To je del s pozicijsko št. 6 v zgornjem desnem vogalu slike.

Poskusi premakniti drsnik kak centimeter proti boomu in še nekrat pomeri SWR.

Vidim, da ti je že Boštjan svetoval enako.
73 de Milan, S 5 5 D X
Uporabniški avatar
S55DX
Moderator
 
Prispevkov: 591
Pridružen: 08 Jan 2003, 19:56
Kraj: Jezero (JN75fx)

Re: Pomoč pri predelavi vhf antene

OdgovorNapisal/-a s56izw » 11 Sep 2012, 21:21

To sem storil najprej , prestavil sem drsnik na "gamma match-u" pa je najbolje , kar sem dosegel bil rezultat , ki sem ga omenil v prvem postu. Swr se ne spusti nižje od omenjenega. Zato si očitno z tem ne bom mogel pomagati.
Za postavitev sem uporabil , jambor od surfa , ki ne bo motil sevalne slike antene. Bi bilo morda bolje ,če bi bil kovinski ?
Sicer pa vsak predlog je dobrodošel !

Lep 73!
s56izw
 
Prispevkov: 385
Pridružen: 25 Maj 2004, 11:46
Kraj: velenje

Re: Pomoč pri predelavi vhf antene

OdgovorNapisal/-a s56izw » 11 Sep 2012, 22:27

Pa še to , če na isti kabel dam staro 3 elem. yagi je swr 1.1.1. tako da ne bi kdo posumil da je problem tukaj .

73!
s56izw
 
Prispevkov: 385
Pridružen: 25 Maj 2004, 11:46
Kraj: velenje

Re: Pomoč pri predelavi vhf antene

OdgovorNapisal/-a S57Q » 12 Sep 2012, 07:23

Pozdravljeni !

Dober SWR je smrtno nevarna zadeva. Stari maher je že prišel do SWR 1:1.1, ki ga je hotel še izboljšati - normalno na 1:1. Ko je tako še 101 splezal na stolp, je padel dol ...... Stolp je bil zadosti visok.

Če sem prav razumel, imaš max SWR 1:1,8, kar ni nobena groza. Izguba je zanemarljiva - komaj 0,35 db, vprašanje je tudi s kakšnim instrumentom ga meriš - na 2m vsaka škatla že skoraj ni dobra.

Vse okoli SWR fenomena je krasno opisal Matjaž. Na njegovi strani - S53MV - najdeš članek Mostični reflektometer 100 khz - 2,5 ghz (http://lea.hamradio.si/~s53mv/archive/archive.html). Poleg same izdelave instrumenta je razumljivo razložena potrebna teorija za razumevanje te teme in seveda cel kup ostalega.
Lep pozdrav, Tone - S57Q
S57Q
 
Prispevkov: 251
Pridružen: 11 Maj 2003, 08:01
Kraj: Sevnica

Re: Pomoč pri predelavi vhf antene

OdgovorNapisal/-a s52ab » 12 Sep 2012, 10:40

Iztok, NE zanašaj se samo na SWR. SWR ti NIKAKOR ne bo pokazal ali antena resnično korektno dela ali ne. Recimo, da dobiš SWR s katerim boš zadovoljen, (recimo, z Matjaževim mostičkom, ki ga imam tudi sam), antena pa bo "šumela" po domače rečeno, ker bo frekvenčno več ali manj aut s frekvence na kateri bi rad dosegel optimum in seveda, tudi kaj slišal.

Moj predlog iz prakse: naj ti negdo, ki ima kolikor toliko OK anten analajzer premeri-sname trenutne parametre (s katerimi, se ve, nisi zadovoljen). Tako boš sploh vedel od kje začeti. Prvenstvo je, da ti je antena v rezonanci, ker ti bo tako najmanj "šumela". To boš videl tudi tako, da ti na tej frekvenci antena povleče največ antenskega toka. Nerodno pri tem je, da vsaj v začetku, bo (najverjetneje) SWR precej visok na tej frekvenci. Tole dvoje uglasit, pa zahteva precej več izkušenj in seveda časa. Zanemari SWR v razumnih mejah, če ti ne bremza TXa. On predstavlja problem šele prek 1:3 (cca 1.25dB slabljenja, ki se navzgor, strmo povečuje).

Pravilno razmišljaš glede nosilnega antenskega droga. To tudi marsikateremu "staremu mačku" ni jasno, da železni drog, ki "seka" yagico, prinaša po izkušnjah okoli 20 DB izgub, da o izkrivljenosti sevalnega diagrama, ne govorimo. Ker drog surfa tudi ni najboljša varianta, si raje omisli kak suh lesen drog.

Odločil si se, da uglasiš to anteno. Seveda bi bilo najbolje, da pričneš s krajšimi in to uglasiš na optimum in pridobiš izkušnje. Nato povečuješ število elementov in preverjaš prioritete, ki si si jih zadal - recimo: najboljši SWR, "antenski tok" (glede na...) najboljše pojačanje, smernost, odnos naprej-nazaj ... Slej ko prej bi ugotovil, da je nekje meja, ko še lahko kontroliraš situacijo in delovanje, za naprej pa je to težko. Pač izbereš kaj bi ti bilo od teh postavk najbolje. Nadaljevanje eksperimenta zahteva timsko delo s sodelavci, ki jim je jasno, da "dober" SWR sploh ni nujno, da pomeni dobrega delovanja antene, imajo pa tudi veliko razpoložljivega časa, volje in prostora za eksperimente. Torej, bolje imeti krajšo in enostavnejšo anteno, ki optimalno deluje, kot pa daljšo yagico, da o stekiranih sploh ne govorimo.
73,Jože - S52AB - http://lea.hamradio.si/~s52ab/ ... ni toliko važno kaj kdo reče ali zapiše, za narod je zelo važno, kdo to reče ali zapiše.
Uporabniški avatar
s52ab
 
Prispevkov: 510
Pridružen: 12 Mar 2006, 21:13
Kraj: Novo mesto

Re: Pomoč pri predelavi vhf antene

OdgovorNapisal/-a S55SR » 14 Sep 2012, 11:37

Glede na to, da gre za ECO anteno, ti svetujem, da najprej prekontroliraš konektor na sami anteni ter da ga, po potrebi zamenjaš. Naslednja stvar, ki jo prekontroliraj, je kabelček, ki je v cevki za GM (gamma match). Po vsej verjetnosti je že zelen in preperel. Nazadnje, vendar ne zadnje, lepo očisti vse kontakte na boomu, tam kjer se cevke oz. profili dotikajo med seboj in z boomom. Slbi ali pa nikakršni stiki tudi ne pripomorejo k dobremu SWR-ju. Tudi na sevalcu kontroliraj in očisti stik koščka pleha, ki nosi konektor, s samim sevalcem. Če še vedno ne bo boljše, se pač sprijazni, da antena ne bo "boljša". Tudi ideja to anteno spravljati v vertikalni položaj ni najbolj posrečena zaradi same mehanike izdelave antene. Boš moral nekako "sidrati" anteno, sicer se ti bo povesila navzdol. Je pa ta antena v osnovi 4-elementna antena z dodatkom.
Poskusi nos antene odstraniti in zmeri SWR. Bi morali biti "boljše".
Obilo sreče!
ISF (imejte se fantastično)
Samo
S55SR
 
Prispevkov: 420
Pridružen: 28 Nov 2007, 17:11
Kraj: Koper - Capodistria


Vrni se na Antene

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov