S5-00268 .. Utrdba STUDENICE

Moderatorji: S57D, s55o, s55x, s50ld

S5-00268 .. Utrdba STUDENICE

OdgovorNapisal/-a S51RU » 28 Apr 2012, 18:51

Datum aktivacije: 27. April 2012

Pozivni znak: S51RU / P

Operator: Marjan - S51RU


Poročilo o moji drugi aktivaciji

Kratek opis: Za drugo aktivacijo sem izbral utrdbo STUDENICE, katera leži na bližnji nad istoimenskim krajem Studenice v občini Poljčane. Je dokaj skrita vasica v ozki dolini pod dobro poznanim 978 m visokim hribom z imenom BOČ. Kraj Studenice je posebno poznan po živih jaslicah, katere si letno ogleda na 1000 obiskovalcev.Utrdba Studenice nosi WCA referenčno številko S5- 00268.

Zgodovina: Grad oz. utrdbo so verjetno pozidali šele za časa turških vpadov. Omenja se kot Studenitz castrum in kasneje leta 1542 kot stolp. Leta 1681 je bila utrdba še ohranjena, kar prikazuje Vischer bakrorez, Kaiser pa jo je leta 1830 naslikal že kot razvalino. Verjetno so jo opustili po požaru 7.3. 1788, ki je upepelil vso vas in celo utrdbo, torej komaj 6 let po tem, ko je bil samostan za časa Jožefa II. razpuščen. Na Vischerjevi upodobitvi je utrdba predstavljena kot strnjena, večnadstropna gmota s prislonjenim stolpom, ki za nadstropje presega višino ostale utrdbe. Vse stavbe opasuje pod vrhom lesen obrambni hodnik, na dveh vogalih okrepljen še z obrambnima gnezdoma.

Utrdba danes: Na utrdbi trenutno potekajo obnovitvena dela. Utrdba je obiskovalcem privlačna zaradi posebnosti izgleda in lepega pogleda proti Pohorju.Tudi sam sem za časa aktivacije srečal veliko pohodnikov, ki so z zanimanjem spraševali kaj počnem ? Posebno zanimanje je bilo na mladih osnovnošolcih.
Katek povzetek: V petek na državni praznik v popoldanskih urah sem večji del v CW vzpostavil 80 QSO s sledečimi DXCC: S5, 9A, ES, UT, UA, UA0, F, EA, LY, SV, SM, G, GM, OM, OH, ON, I, OK, DL, SP in HA.



Tehnika za aktivacijo: TX/RX: Yaesu FT – 817ND – 5W, antena: Dipol s preklapljanjem območij za KV in 2 el. HB9CV za 2 M. Nosilni drog antene: 9 m visoka teleskopska palica - fiber glas.
Z mojo drugo aktivacijo sem bil zadovoljen. Posebna zahvala: S50LD - Lovro za vso nudeno pomoč, Albertu, S58AL in Rajku, S54X - hvala za band spote. Zahvaljujem se tudi za odzive lovcem iz drugih držav in Slovenije in se priporočam tudi v bodoče v upanju, da bo zainteresiranih lovcev vedno več !

Kmalu se slišimo iz naslednje aktivacije !

73 - Marjan S51RU

Še slike:

Pogled na utrdbo iz južne strani
Slika

Pogled skozi oboka v notranjost utrdbe proti Pohorju
Slika

Pogled iz severne strani
Slika

Postavljen antenski drog z dipolom
Slika

Pripravljen prostor za delo
Slika
S51RU
 
Prispevkov: 293
Pridružen: 14 Apr 2012, 15:44

Re: S5-00268 .. Utrdba STUDENICE

OdgovorNapisal/-a s52o » 29 Apr 2012, 08:50

Marjan čestitke !

Super aktivacija in poročilo !

73 & 11 de S57PZ - Zvone
s52o
 
Prispevkov: 406
Pridružen: 02 Sep 2004, 21:04
Kraj: Hotavlje JN76BC


Vrni se na Poročila

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov