VEZAVA 4 Logaritemskih TV anten v grupo.

Vse o KV, UKV, UHF, SHF... antenah in stolpih

Moderator: s57uud

VEZAVA 4 Logaritemskih TV anten v grupo.

OdgovorNapisal/-a S57S » 16 Mar 2012, 19:40

Rad bi po vertikali stekiral 4 logaritemske TV antene za 450-750 MHz.
Napajanje s 75 OHm koaxom, štirih enakih dolžin. Kakšen sistem vezave naj uporabim, da
bo širokopasovno in fazno pravilno. Nekaj sem sicer že našel v starem Rothamlu ampak mi faze nekako ne gredo skupaj, pa še narisano je za odprte vode. Ali kje obstaja kakšna shema za 75 OHm? Ali se prodaja profesionalno kakšna ''škatlica'', ki pa ne bi imela toliko izgub, kolikor vidim, da jih imajo takšne ''kretnice'', punujane na netu.
Kaj predlagate?
Signal z Dobrača je z eno logaritemsko anteno glih na meji sprejema, zato
bi rad poskusil z grupo.

Tnx za kakšen link ali načrt vezave s koaxi, ker mislim, da bi bilo tam najmanj izgub pri širokopasovni
zadevi.

73, Aleksander, S57S
S57S
 
Prispevkov: 431
Pridružen: 10 Jan 2002, 01:00
Kraj: Golisce

Re: VEZAVA 4 Logaritemskih TV anten v grupo.

OdgovorNapisal/-a S54X » 16 Mar 2012, 19:51

Mogoče ti tole kaj pomaga:

http://www.qsl.net/dk7zb/start1.htm

(levo pod Stacking and Splitters)

Al pa YU7EF
Rajko, S54X
S54X
 
Prispevkov: 217
Pridružen: 06 Okt 2005, 07:28
Kraj: Slovenska Bistrica

Re: VEZAVA 4 Logaritemskih TV anten v grupo.

OdgovorNapisal/-a S55WT » 16 Mar 2012, 21:52

Aleksander,

stvar je enaka kot pri radioamaterskih antenah, štiri antene se da lepo povezati samo z kabli, v tem primeru pač 75E. Na strani, kot jo je podal predhodnik DK7ZB je pod "Download" članek z naslovom "Stocken von UKW Yagi Antennen". Sicer ne bo šlo tako širokopasovno, kot si napisal željo, če gre za en oddajnik, oziroma en kanal, potem za tega napraviš prilagoditve z kabli. Dolžine pa so lihi mnogokratniki od Lambda/4. Upoštevati je treba še skrajševalni faktor. Razdalje med antenami, to pa se nekaj najde na YU7EF strani.
Zakaj pa si se odločil za logaritemske antene?
Obstajajo še drugi tipi TV anten ( http://www.inglar-galvanika.si/dev/index.php ), ki imajo večji dobitek, yagi ali pa treestar, bigstar... No, so še tudi drugi proizvajalci.

73, Janko
Uporabniški avatar
S55WT
 
Prispevkov: 241
Pridružen: 10 Mar 2002, 01:00
Kraj: Radenci JN86AP

Re: VEZAVA 4 Logaritemskih TV anten v grupo.

OdgovorNapisal/-a S57S » 16 Mar 2012, 23:57

Ker je DVB-T signal (beri oddajniki) sedaj ''razpršen'' čez veliko kanalov, ter celo posamezen
kanal je 7 ali 8 MHz širok in če hočeš zajeti čimveč programov iz ene smeri, je edino logaritemska
antena dovolj široka, za vse našteto. Danes sem izdelal in sprobal širokopasovno long-yagico, tudi iz
Rothamla, ampak sem žalosten ugotovil, da je slabša od ene navadne log-yagice. Pa je bila dolga 3,5m, log-yagica pa manj kot meter, ali nekaj takega.
Vsaj zaenkrat ne bi rad nekih strašnih predojačevalcev, tako mi ostane le še stacking. Filozofija oskopasovne HAM prakse (DK7ZB) zaradi širokopasovnosti anten, ki so potrebne, preprosto odpove.
Odpove vsa filozofija nekih koaxovm računanih na eno frekvenco, ker je v šilu 450-860 Mega!!!
Zato pa iščem nekaj v smislu vezave dveh ''uporov'' zaporedno in dveh ''uporov'' nazaj vzporedno, da se pride nazaj na 75 OHm. Feriti so verjetno preveč ''požrešni'', kar se izgube dB-jev tiče. Če ti požre
3 dB je brezveze se ubadati s stekiranjem.

Nekaj takšnega bi rabil kot je v Rothamlu lepo narisano, le da mi faze niso najbolj jasne, ker menja
levo in desno, kar iz prakse vem, da ne špila. Če bi znal spravit to fotko gor, bi bilo jasneje. Mogoče ima kdo scaner in Rothamel pri roki in to poišče pod grupiranje yagi anten in sicer tistih s 240 OHm zaprtimi dipoli in povezavo z 240 odprtimi vodi. Zraven pa je električna shema ''uporov'' (anten).
Tam piše da je edino važno, da so povezovalni vodi enkih dimenzij. Predpostavljam, da mora veljati
ista filozofija tudi za 75 ohmski koax. Mislim, da je to idealna rešitev, samo prosil bi, če nekdo preveri
kako je s fazami. Lahko da je v knjigi tskarski škrat.

Hvala za linke.

73, Aleksander, S57S
S57S
 
Prispevkov: 431
Pridružen: 10 Jan 2002, 01:00
Kraj: Golisce

Re: VEZAVA 4 Logaritemskih TV anten v grupo.

OdgovorNapisal/-a S55WT » 17 Mar 2012, 07:04

Aleksander,

to, kar ti omenjaš v smislu širokopasovnosti čez celotno UHF področje se v praksi uporablja edino takrat, ko so signali dovolj močni. Če to niso, je treba stvari povezati po kanalih. Antena, predojačevalec, kanalni filter in potem več takih kanalov povezano skupaj. Tak sistem je bil Elradov sistem TV+.
V Elradu smo imeli v proizvodnem programu združilnike za dve anteni, če se ne motim, sta bila za UHF področje namenjena dva, za spodnje in za zgornje kanale UHF področja. V njem ni bilo nič drugega kot dva konektorja na eni strani povezana vsporedno, do tretjega konektorja pa je bil napeljan košček 50E kabla dolžine Lambda/4, preračunan nekje za sredino področja, za katerega je bil namenjen. Pogoj je bil potem, da sta morala biti kabla do posamezne antene enako dolga in pa seveda enaki anteni. Antene pa ožje, se pravi Yagi, že v osnovi s čim večjim dobitkom.

Najboljše bi bilo, če bi lahko dobil koga z merilno televizijo, da ti malo pomeri stvari. Ne moreš verjeti, koliko se včasih pozna premik za par metrov po horizontali ali pa po vertikali...

73, Janko
Uporabniški avatar
S55WT
 
Prispevkov: 241
Pridružen: 10 Mar 2002, 01:00
Kraj: Radenci JN86AP

Re: VEZAVA 4 Logaritemskih TV anten v grupo.

OdgovorNapisal/-a s52on » 17 Mar 2012, 14:00

Zdravo Sandi !
Preizkusi logaritemsko anteno z že vgrajenim predojačevalcem Iskra P2845 DTT/G ! Napajaš lahko kar iz DVBT sprejemnika .. s 5V ....še par db več pa da z 12V antenskim usmernikom. Jaz imam z njo zelo dobre izkušnje, pa sem jih veliko preizkusil. Ima vgrajen zelo kvaliteten malošumni predojačevalec že v sami anteni, tako da ga sploh ne vidiš. Samo priklopiš koaksialni kabel in po njem napajanje. Če z njo ne bo šlo, dvomim da ti bo uspelo !
Pa še to. Med digitalnimi sprejemniki so kar velike razlike glede kvalitete sprejema. Če se oddajnik vidi dela vsak ....tudi najcenejši iz Najboljšega soseda :D , na podračjih s slabšim sprejemom pa so velike razlike. Televizorji imajo načeloma boljši sprejem in ni tako velikih razlik med njimi. Take so moje izkušnje.

http://www.iskra.si/mma_bin.php/$fId/20 ... tennas.pdf

LP MIRO
s52on
 
Prispevkov: 112
Pridružen: 09 Jan 2002, 01:00
Kraj: SPODNJE KRASE


Vrni se na Antene

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov