Uporaba slovenske tablice za črkovanje

Operatorsko delo v praksi, metodika dela, kam obrniti antene, triki in zvijače..

Moderator: s55o

Uporaba slovenske tablice za črkovanje

OdgovorNapisal/-a S52DK » 21 Okt 2010, 06:39

Hoj!

Zanima me mnenje slovenskih operaterjev okoli uporabe slovenske tablice za črkovanje. V slovenščini bi po mojem mnenju in prepričanju bilo koristno uporabljati slovensko črkovanje. S tem se neguje jezik, pa še kaj več. Prav tako se je potrebno zavedati, da službe s katerimi v določenih primerih sodelujemo radioamaterji uporabljajo slovensko tablico (CZ, gasilci, policija, SV, itd.). V primeru uporabe takšnih in drugačnih črkovanj (osebne tablice) prihaja do nerazumevanja, večkratnega ponavljanja sporočila in s tem nepotrebno zasedanje komunikacijskega kanala. Verjetno bodo tudi takšni, ki bodo rekli, da to sploh ni pomembno.

Lep pozdrav, Robi- Soča Pet Dva Drava Kamnik.
73 ES GL DE Robi, S52DK.

Član Radiokluba "Študent" Maribor- S59DXX.
Uporabniški avatar
S52DK
 
Prispevkov: 720
Pridružen: 22 Avg 2004, 16:41
Kraj: Poljčane, JN76SH

Re: Uporaba slovenske tablice za črkovanje

OdgovorNapisal/-a S57GB » 21 Okt 2010, 19:44

se strinjam s teboj vse premalo se uporablja slovenska tablica. zakaj je temu tako ne vem, nekateri pravijo ker pač največ uporabljajo mednarodno tablico so se tako navadili.sam redno uporabljam slovensko tablico, za tujino seveda angleško.kako spodbuditi uporabo domače tablice pa ne vem :-? :roll: no ja, potruditi se mora vsak sam :D

73 Soča pet sedem Gorica Bled
73 de Boštjan S57GB
antena je važna!
Uporabniški avatar
S57GB
 
Prispevkov: 271
Pridružen: 12 Mar 2006, 11:05
Kraj: LJ-Podgorica-JN76HC

Re: Uporaba slovenske tablice za črkovanje

OdgovorNapisal/-a s52ab » 21 Okt 2010, 20:19

S52DK napisal/-a: Soča Pet Dva Drava Kamnik.


he, he ... mene so popravljali "soča pet dve ...", ko sem črkoval "dva" ... No, še vedno tako črkujem, ko občasno zaidem na 3605. Nekateri posamezniki so bili glede tega prav zoprni :D
73,Jože - S52AB - http://lea.hamradio.si/~s52ab/ ... ni toliko važno kaj kdo reče ali zapiše, za narod je zelo važno, kdo to reče ali zapiše.
Uporabniški avatar
s52ab
 
Prispevkov: 510
Pridružen: 12 Mar 2006, 21:13
Kraj: Novo mesto

Re: Uporaba slovenske tablice za črkovanje

OdgovorNapisal/-a S57Q » 22 Okt 2010, 08:32

Številke so slovnično ženskega spola, zato je "dva" narobe.

Kot vemo, so z ženskami tako same težave (jaz za svojo nisem dobil nobenih navodil ... ), glavno, da se razumemo.
Lep pozdrav, Tone - S57Q
S57Q
 
Prispevkov: 251
Pridružen: 11 Maj 2003, 08:01
Kraj: Sevnica

Re: Uporaba slovenske tablice za črkovanje

OdgovorNapisal/-a s52ab » 22 Okt 2010, 08:51

S57Q napisal/-a:Številke so slovnično ženskega spola, zato je "dva" narobe.

Kot vemo, so z ženskami tako same težave (jaz za svojo nisem dobil nobenih navodil ... ), glavno, da se razumemo.


... :D ... točno Tone, le bolj po domače je "dva" ... razumemo pa se, to je važno... :wink:
73,Jože - S52AB - http://lea.hamradio.si/~s52ab/ ... ni toliko važno kaj kdo reče ali zapiše, za narod je zelo važno, kdo to reče ali zapiše.
Uporabniški avatar
s52ab
 
Prispevkov: 510
Pridružen: 12 Mar 2006, 21:13
Kraj: Novo mesto

Re: Uporaba slovenske tablice za črkovanje

OdgovorNapisal/-a S58RAF » 23 Okt 2010, 13:23

s52ab napisal/-a:
S57Q napisal/-a:Številke so slovnično ženskega spola, zato je "dva" narobe.

Kot vemo, so z ženskami tako same težave (jaz za svojo nisem dobil nobenih navodil ... ), glavno, da se razumemo.


... :D ... točno Tone, le bolj po domače je "dva" ... razumemo pa se, to je važno... :wink:

Vidiš, ko pa jaz komu po telefonu govorim recimo št. TRR ali kaj podobnega in rečem "pet dve šest", pa me noben ne razume in moram ponavljati, ker jim je logično da bo Štajerc rekel "dva" in ne "dve"... :lol: :lol: :lol:
S58RAF
 
Prispevkov: 214
Pridružen: 23 Feb 2005, 20:29
Kraj: JN76 SN (2009-2017 JN76TN, -2009 JN76UL)

Re: Uporaba slovenske tablice za črkovanje

OdgovorNapisal/-a S55SR » 24 Okt 2010, 00:39

S57Q napisal/-a:Številke so slovnično ženskega spola, zato je "dva" narobe.

Kot vemo, so z ženskami tako same težave (jaz za svojo nisem dobil nobenih navodil ... ), glavno, da se razumemo.



Pozabil si, da je to od Toporišiča, ki je, mimogrede, prebil "dvejset" let v anglosaksonskih deželah, naprej. Prej številke niso imele spola kljub razmnoževanju (poštevanki).
ISF (imejte se fantastično)
Samo
S55SR
 
Prispevkov: 420
Pridružen: 28 Nov 2007, 17:11
Kraj: Koper - Capodistria


Vrni se na Operatorska tehnika

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov