LiPo akumulatorji

Antene, postaje, operaterske SOTA veščine, ...

Moderatorji: S57D, S58R

LiPo akumulatorji

OdgovorNapisal/-a S57D » 07 Okt 2010, 14:19

Vsi, ki se ukvarjamo s SOTA aktivnostjo vemo, da moramo na vrh hriba prinesti kompletno radioamatersko opremo. In tisti, ki po hribih ne dirkamo z malimi ročnimi postajami imamo v svojem nahrbtniku "elektrarno", ki ponavadi predstavlja dobršen del teže radioamaterske opreme, ki jo tovorimo na svojih hrbtih, v nahrbtnikih, na vrh hriba ali gore. Na začetku nas je veliko uporabljalo SLAB (Sealed Lead Acid Battery) - težke svinčeve akumulatorje. Teža takega 12V/7,2Ah akumulatorja je 2,7kg. Da bi zmanjšali težo svojih nahrbtnikov nas je veliko rednih SOTA aktivatorjev začelo uporabljati male in lahke LiPo akumulatorje, ki so prvenstveno namenjeni za napajanje električnih modelov v modelarstvu. Odličen članek o LiPo akumulatorjih je napisal Lukas S57LU na SOTA forumu, zato bom tu napisal samo nekaj osnov. Za radioamatersko rabo so primerni 3 celični LiPo akumulatorji. Napetost prazne celice je 3,7V, napetost polne pa 4,2V. Tako je skupna napetost polnega 3 celičnega akumulatorja 12,6V. Za polnjenje LiPo akumulatorjev potrebujemo izenačevalnik (balanser) polnjenja celic, zato imajo vsi LiPo akumulatorji dva priključka, enega za balanser, drugega za polnjenje/praznenje.

Cene baterij in polnilcev so po trgovinah zelo različne. Glede na primerjave cen se prav gotovo splača preveriti na http://www.modelar.si, kjer sem svojo opremo kupil tudi jaz. Polnilec za vse vrste akumulatorjev IMAX B6AC+ se tam dobi za 79,00€, LiPo baterija 11,1V 2200mAh pa za 28,20€. Teža baterije je 172g, kar je v primerjavi s svinčevimi akumulatorji skoraj zanemarljivo. Do sedaj mi je na SOTA aktivaciji uspelo baterijo izprazniti do polovice, torej je navedena kapaciteta več kot zadostna za SOTA aktivacijo.

Polnilec in različni priključki, ki so v paketu:
Slika

Polnilec ima LCD ekran, ki nam kaže vse parametre (vrsta akumulatorja, napetost, čas polnjenja, tok polnjenja, kapaciteta polnjenja, ....):
SlikaSlika

Za priključitev postaje na LiPo akumulator uporabljam doma narejen adapter:
Slika
SlikaSlika

73, Miloš S57D
SWL: S5-RS-001 EX: S52DM, YT3DM, YU3TEU, YU3-RS-1088
Uporabniški avatar
S57D
Moderator
 
Prispevkov: 1227
Pridružen: 01 Maj 2003, 16:09
Kraj: Ljubljana - JN76GC

Re: LiPo akumulatorji

OdgovorNapisal/-a S54U » 07 Okt 2010, 19:49

Modelarji, ki potrebujemo več te robe pa kupujemo tudi v tujini 8)
Splača se preveriti na http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_index.asp
Za 1x vsa naročena oprema OK.
S54U
 
Prispevkov: 96
Pridružen: 22 Dec 2002, 21:17
Kraj: Grosuplje

Re: LiPo akumulatorji

OdgovorNapisal/-a s59mp » 08 Okt 2010, 09:08

Tudi sam uporabljam LiPo celice za delo zunaj.

Uporabljam 4000mAh (15C) 11,1V, kupil sem jo preko EBay-a.

73 de

Martin
Uporabniški avatar
s59mp
 
Prispevkov: 70
Pridružen: 02 Jan 2007, 22:07

Re: LiPo akumulatorji

OdgovorNapisal/-a s52o » 08 Okt 2010, 20:10

Oj !

Ker tudi sam uporabljam LiPo akumulatorje bi vseeno želel opozoriti na nevarnosti, ki jo le ta nova tehnologija lahko povzroči. Največ napak je pri polnjenju akumulatorjev pri čemer je večji del krivde človeški faktor. Slabi spoji na konektorju balanserja, kratek stik na izhodnih sponkah, itd. lahko med potekom polnjenja povzroči pravi požar ali eksplozijo zaradi katere je potrebno posredovanje, tudi gasilcev...

Slika prikazuje polnilec - balanser, ki je zgorel skupaj z akumulatorjem. Požar v kletnih prostorih stanovanjske hiše v moji bližini je bil takih razsežnosti, da je bilo potrebno posredovanje gasilcev...:

Slika

Veliko modelarjev polni Lipo akumulatorje tudi na terenu in v avtu. Nepazljivost pri ravnanju lahko povzroči tudi požar in veliko materijalno škodo:

Slika

Moj namen je samo opozoriti, da je potrebna velika previdnost tako pri polnjenju, uporabi ter skladiščenju Lipo akumulatorjev saj nam bodo le tako v veselje...
Veliko SOTA aktivacji z Lipo akumulatorji vam želim !

73, Zvone S57PZ
s52o
 
Prispevkov: 406
Pridružen: 02 Sep 2004, 21:04
Kraj: Hotavlje JN76BC

Re: LiPo akumulatorji

OdgovorNapisal/-a s55kz » 08 Okt 2010, 21:29

Potrebujem neko podobno zadevo, za balkonsko luc (je na soncno celico), pa sem mislil kar lipo "baterijo" vzet, ce bi jo kasneje ponucal za soto. Obiskal sem trgovino Delko v BTCju zravem Conrada vendar, mi je gospod rekel, da v prodaji nima 12v lipo akomulatorjev. Na voljo je imel samo 7V in 5A :(
s55kz
 
Prispevkov: 126
Pridružen: 14 Jul 2010, 19:24

Re: LiPo akumulatorji

OdgovorNapisal/-a s52o » 15 Okt 2010, 19:06

Pripenjam še nekaj linkov na You Tube glede požara kot posledica poškodovanih akumulatorjev ali napak pri polnjenju.
Še enkrat OPOZORILO O PREVIDNOSTI pri uporabi in polnjenju LiPo baterji.

http://www.youtube.com/watch?v=-DcpANRFrI4&feature=fvw
http://www.youtube.com/watch?v=6M5ftkN9PtY
s52o
 
Prispevkov: 406
Pridružen: 02 Sep 2004, 21:04
Kraj: Hotavlje JN76BC

Re: LiPo akumulatorji

OdgovorNapisal/-a s52o » 23 Mar 2016, 21:01

Uničenje LiPo akumulatorjev:

LiPo akumulatorji

LiPo akumulatorji predstavljajo nevarnost zaradi:
- svoje velike potencialne energije ter sposobnosti velikih tokovnih obremenitev,
- vsebnosti litija, ki je alkalijska kovina.
LiPo akumulatorji vsebujejo elemente, ki jih je lahko reciklirati.

Odlaganje LiPo akumulatorjev brez opravljenega predhodnega postopka uničenja ni dovoljeno, kar velja še posebej, če je akumulator napolnjen, saj s svojo potencialno energijo predstavlja resno tveganje za okolje in ljudi med postopkom zbiranja in predelave.


I faza
Najenostavneje je prazne LiPo akumulatorje priključiti na malega porabnika, kot je na primer žarnica in pustiti, da se akumulator v celoti izprazni. Pri tem naj bo akumulator postavljen na ognje-varno mesto, med praznjenjem lahko pride do napihovanja akumulatorja, možnost silovitejše kemične reakcije je zelo malo verjetna. Ko napetost žarnica preneha brleti, je napetost najverjetneje zelo blizu 0 V, kar pomeni, da lahko nadaljujejo z drugo fazo postopka uničenja.
Nekoliko delikatnejše je praznjenje akumulatorjev na katerih so vidne fizične poškodbe. V tem primeru je možnost napihovanja in požara velika. Zaradi tega je priporočljivo, da se postopek nemudoma prekine, tudi če akumulator še ni v celoti izpraznjen, ter nemudoma nadaljuje z naslednjim korakom.

II faza
Pri tem postopku je potrebno uporabiti zaščitne gumijaste rokavice ter zaščitna očala. Akumulator se potopi v posodo s slanico ter se s pomočjo ostrega predmeta, kot je na primer šilo, na več mestih prebode njegovo ohišje. Neposredno za tem začne potekati kemična reakcija zaradi prisotnosti litija, ki je alkalijska kovina, kar se kaže z nastajanjem mehurčkov plina, ki je eksploziven, zato je potrebno to početi na prostem ali v dobro zračenem prostoru. Prav tako se lahko spoji oba pola akumulatorja, kar velja še posebej, če akumulator ni bil predhodno v celoti izpraznjen. Ko mehurčki nehajo izhajati iz slanice se s pomočjo multimetra pomeri napetost akumulatorja in če je ta 0 V je postopek končan, če ni se akumulator še nekaj časa pusti v slanici. Čas potreben za dokončanje postopka je različen in je lahko od nekaj ur do nekaj dni.

III faza
V naslednji fazi je priporočljivo odstraniti vse konektorje in kable, ki ji je mogoče lahko reciklirati, saj vsebujejo baker in plastiko, ter jih odložiti med skupaj s tehničnimi odpadki.



VIR:http://forum.modelarji.com/viewtopic.php?f=7&t=71768&start=50
s52o
 
Prispevkov: 406
Pridružen: 02 Sep 2004, 21:04
Kraj: Hotavlje JN76BC

Re: LiPo akumulatorji

OdgovorNapisal/-a s56zvd » 28 Apr 2023, 11:25

Vreme kaze, da bo uporabno, pa razmišljam o delu portabel.
Uporabil bi takšen aku,
https://www.aliexpress.com/item/1005004 ... 34do2wGgH2
Pa me zanima kako se to polni.
Sedaj imam lipo 3s 5000mAh in tudi polnilec za to.
Ali je tudi uporaben za zgoraj omenjeni aku.

LP
Matjaz
s56zvd
 
Prispevkov: 161
Pridružen: 19 Jun 2004, 19:01

Re: LiPo akumulatorji

OdgovorNapisal/-a S51RU » 28 Apr 2023, 18:33

s56zvd napisal/-a:Vreme kaze, da bo uporabno, pa razmišljam o delu portabel.
Uporabil bi takšen aku,
https://www.aliexpress.com/item/1005004 ... 34do2wGgH2
Pa me zanima kako se to polni.
Sedaj imam lipo 3s 5000mAh in tudi polnilec za to.
Ali je tudi uporaben za zgoraj omenjeni aku.

LP
Matjaz


LiPo-LiIon-LiFe polniš z enakim polnicem - BP !

Marjan S51RU
S51RU
 
Prispevkov: 293
Pridružen: 14 Apr 2012, 15:44

Re: LiPo akumulatorji

OdgovorNapisal/-a S56FGS » 30 Apr 2023, 15:04

Že leta v modelarstvu uporabaljam LiPo akumulatorje za pogon mojih modelov. Uporaba je enostavna in s kančkom zdrave pameti povsem varna. Najbolj pomembno je uporabiti namenski mikroprocesorski polnilnik, ki poskrbi, da se akumulatorji pravilno napolnijo.

Ključ do dolge življenske dobe je pravilno skladiščenje. Po uporabi je potrebno akumulator pripraviti na počivanje in sicer tako, da ga izpraznemo na 3,8 - 3.9V na celico. Namenski polnilci imajo že vgrajen program za to. Navadno se imenuje "storage".

Modelarski akumulatorji namenjeni za pogon modelov so tudi zelo občutljivi na čas med polnjenjem in uporabo. Ta tema je kompleksna, predlagam, da si kaj več o tem preberete na http://www.lipo.si.

73 de Marko, S56FGS
S56FGS
 
Prispevkov: 5
Pridružen: 10 Mar 2015, 12:55
Kraj: Ljubljana


Vrni se na Oprema in operaterske tehnike

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 0 gostov