Antena za KVP

Vse o KV, UKV, UHF, SHF... antenah in stolpih

Moderator: s57uud

Antena za KVP

OdgovorNapisal/-a S51VC » 23 Apr 2010, 12:41

Pozdravljeni!
Malo čuden naslov teme. Sprašujem pa strokovnjake za antenske sisteme na 80m. Na moji lokaciji v Pomurju, ki je na višini 300m ASL. To je za Slovenijo majhen hribček. Če pa pogledaš okrog v radiusu 20-30km, ne najdeš dosti višjih hribov.
No, na vrhu takega griba bi rad postavil, naredil anteno, ki bi mi predvsem pokrivala S5 land. Zdaj imam vertikalko za 80m, pa T2FD anteno, vse pa "nesejo" žarčijo nekam preko S5. OK, probal sem z dipolom za 80m na višini 8-10m.
Zasledil sem, da obstaja horizontalna zanka, ki dobro žarči, pokiva 80m področje 300-400km.
Namreč, zadnje tekmovanje KVP mi je dalo mislit, ker nisem več slišal S5 postaj, razen tistih močnih. Tudi pri višini sem omejen, najvišja točka mi je nekje 12m. Prosil bi za linke na netu, v reviji CQ ZRS ali starih Radioamaterjih, kjer so take antene opisane. Najraje pa bi videl opisane izkušnje starih "mačkov".
LP
S51VC Max
S51VC
 
Prispevkov: 83
Pridružen: 17 Nov 2001, 01:00
Kraj: Orehovski Vrh - G. RADGONA

Re: Antena za KVP

OdgovorNapisal/-a s55m » 23 Apr 2010, 12:48

Max, poglej mojo fotoreportažo.....
s55m
 
Prispevkov: 1580
Pridružen: 05 Feb 2004, 09:05
Kraj: KN12OR

Re: Antena za KVP

OdgovorNapisal/-a s55o » 23 Apr 2010, 14:55

Ex.S56WTT,S57WTT; All that is necessary for the triumph of evil is that good men do nothing.
Uporabniški avatar
s55o
Tečni Moderator
 
Prispevkov: 2524
Pridružen: 11 Mar 2004, 14:42
Kraj: jn76gh

Re: Antena za KVP

OdgovorNapisal/-a S51VC » 23 Apr 2010, 15:51

Skywire Loop Antenna, tako se imenuje to čudo. Za 80m je dolžina nekje 82,90m. Naj je nekje na višini 10m. Kolika je pa impendanca te zanke, z ozirom na vpliv zemlje? Koliko moram imeti razmerje transformatorja do te zanke, če jo hočem napajati s 50ohmi? 9:1? Z lojtrco se nebi rad pečal, nimam zadosti izkušenj. :(
Najlepša hvala obema za trud, da sta mi poiskala linke.
Nič, žice je še nekaj ostalo, pravi trafo moram dobit, pa pljunit v roke.
LP
S51VC
 
Prispevkov: 83
Pridružen: 17 Nov 2001, 01:00
Kraj: Orehovski Vrh - G. RADGONA

Re: Antena za KVP

OdgovorNapisal/-a s51fb » 24 Apr 2010, 06:40

Max

Ležeča zanka je bila moja prva KV antena (konec 70') in takrat sem jo brez težav uporabljal na vseh frekvencah vključno na 2m (HI).

Verjamem, da boš hitro ugotovil, da ob pravi dolžini zanke ne potrebuješ nobenega transformatorja, seveda ob pogoju, da zanka ne leži ravno na zemlji.

Drugače pa takšne antene radi tudi imenujejo NVIS antene ali pa antene za gretje oblakov.

Lp

Miha / S51FB
s51fb
 
Prispevkov: 123
Pridružen: 14 Avg 2006, 13:06

Re: Antena za KVP

OdgovorNapisal/-a s57x » 24 Apr 2010, 07:41

Tudi sam že leta uporabljam horizontalno zanko, po rezultratih sodeč je za lokacije, kot je Idrija - dolina radijske tišine, idealna antena. Zakaj ne greje samo oblakov, je leta nazaj pisal žal že pokojni L.B Cebik, W4RNL. Preden se lotiš zadeve, preberi še Full Wave Loop Antenna Info na spodnjem linku. Priporočam varianto s 75 ohmskim kablom.

http://www.bloomington.in.us/~wh2t/ant.htm

Veselo postavljanje, ne bo ti žal!

73 Jurij, s57x
s57x
 
Prispevkov: 362
Pridružen: 01 Feb 2004, 23:24

Re: Antena za KVP

OdgovorNapisal/-a S57S » 24 Apr 2010, 07:44

Max 73!

Vzami cca 83m žice in naredi trikotnik (loop) ali quad (štirikotnik). V obeh primerih ni potrebno, da so vse stranice enako dolge! Nato izmeri, kje je najmanjši SWR. Tam je rezonanca antene. Rezonanco antene zapelješ drugam, višje s krajšanjem ali (nižje) z dalšanjem žice. Ker je KVP tudi na CW (3,5 MHz) boš rabil anteno rezonančno tudi tam. Brez relejev ne bo šlo. Se pa z dvema pokrije takorekoč ves band. Žico enostavno podaljšaš z majhnimi ''loopi'', dodatne dolžine žice. Anteno napajaš kjerkoli, ponavadi v enem od vogalov. Releje dodaš čim bliže napajalni točki, se pravi tam, kjer pripelješ na anteno koax. Če se odločiš za ležeči ''trikotnik'', se z različnimi koti da enostavno malce spreminjati SWR (impedanco antene). Če bo antena blizu 50 OHm, bo tudi SWR ok. Drugače poskusi s 75 OHmskim kablom. Včasih se zgodi, da je antena bliže 65-70 OHmom, tedaj boš dosegel boljši SWR z direktnim napajanjem s 75 Ohmskim kablom. Najlaže je, če lahko to nekako pomeriš z ustreznim inštrumentom. (MFJ 259B ali podobnim)

Ker si v Prekmurju, bi jo bilo smiselno postaviti vsaj malo pod kotom proti centru Slovenije, recimo 20 stopinj nagnjeno od čiste horizontale, vendar bo že čisto horizontalno postavljena antena , delovala UFB, signali bodo bistveno močnejši (v S5), kot na vertikalko.

Anteno lahko napajaš tudi z lojtrco, ki jo pelješ na ''antenna-tuner''. V tem primeru ne rabiš relejev za
preklop različnih fizičnih dolžin žice. V tem primeru bo antena delovala tudi veliko bolje na vseh ostalih
bandih, kot pa če bi jo napajal s koaxom.

Jaz sem imel postavljen horizontalni (malce poševni) loop, napajan s 50 OHmskim kablom, mnogo let nazaj, ko sem še bil podnajemniška leta v Grosuplju in nikoli ne bom pozabil, kako močni so bili Rusi na 28 MHz na tistem 80-metrskem loopu. - Ki pa je bil nagnjen proti vzhodu. Imel sem dva releja in na eni
poziciji (ne spomnim se na kateri, morda na ''CW'' - 3,550 Mhz) je bil SWR na 28450 1:1.

Veliko veselja pri izdelavi! Boljše antene za ''bližnja srečanja'' skoraj ni. Morda edino Extadned Dubble Zeppelin. To pa je že druga zgodba, ki obvezno zahteva uporabo lojtrce, kar pa ne želiš.

73, Aleksander, S57S
S57S
 
Prispevkov: 431
Pridružen: 10 Jan 2002, 01:00
Kraj: Golisce

Re: Antena za KVP

OdgovorNapisal/-a S51VC » 24 Apr 2010, 10:09

No, sem vedel, kje moram vprašat. Take odgovore sem želel dobit.
Mislim, da bo res 83m dolga zanka zadosti. Imam MFJ-259b, ki bo pokazal rezonanco in impendanco zanke. Tudi možna pritrdilna mesta sem si nagledal, odkorakal približno dolžino zanke.
Ko bom imel zanko potegnjeno, izmerim impendanco antene, naredim trafo s prestavnim razmerjem na 50 ohmov, pa bomo videli. Ant. tunerja sicer nimam, bom ga pa nekje poiskal in kupil. Tako sem zdaj vezan samo na 50 ohmov.
Mislim, da imam zadosti informacij, zdaj mora samo beseda meso postat... :wink:
Hvala vsem za pomoč.
73&GL
S51VC Max
S51VC
 
Prispevkov: 83
Pridružen: 17 Nov 2001, 01:00
Kraj: Orehovski Vrh - G. RADGONA

Re: Antena za KVP

OdgovorNapisal/-a S51AY » 24 Apr 2010, 10:29

Naredi trikotnik, z enim kotom nižje, nagnjeno proti S5. Na tistem nižjem kotu napravi drsni izolator, da lahko od spodaj spreminjaš razmerje stranic (premikaš španer). S tem boš v nekih mejah lahko spreminjal resonanco. Nastavi najmanjši SWR, dalje pa po potrebi s tunerjem, če nimaš 75 ohmskega kosa kabla. Na 40m sem pred leti na ta način spravil SWR na zadovoljivih 1 :1,4 . Letelo pa je zelo dobro.
73 de Arpi-S51AY , HSC#1267, CTC#2268, EPC#3826, FH#1448, DMC#2139, 30MDG#3904, BDM#0288, TRC#005SLO, NDG#0851, HPC#451, ERC#0989
http://www.qrz.com/db/S51AY
Uporabniški avatar
S51AY
 
Prispevkov: 1149
Pridružen: 01 Jan 2006, 11:01
Kraj: Lendava

Re: Antena za KVP

OdgovorNapisal/-a s51fb » 24 Apr 2010, 10:52

Živjo

Sedaj mora samo še nekdo vse zapisane odgovore / nasvete spisati na eno stran in to potem kar naenkrat postane vsebina poglavja "Najprimernejša antena za ARON".

Lp

Miha / S51FB
s51fb
 
Prispevkov: 123
Pridružen: 14 Avg 2006, 13:06

Re: Antena za KVP

OdgovorNapisal/-a s55m » 24 Apr 2010, 11:07

1 uro za postavitev in 45 minut za pospravljanje. S pomočjo vgrajenega ATU v modernih RTX se lahko dela na celem 80m obsegu. Potreben le en sestavljiv drog višine okoli 8 do 10m, 85m žice 1.5mm2, 100m 4mm vrvi, nobenega izolatorja (zanke na žici so povsem dovolj), le en sredinski del z SO259 vtičnico in vijaki za pritrditev žice ter dva okoliška grma z vsaj 2m višine. Vse skupaj (vsaj v mojem primeru) je možno prevažati v kakršnemkoli avtomobilu. Za lokalne zveze znotraj S5 dela več kot odlično. No, tudi na 40,20,15 ter 10m obsegu in samo z ATU vgrajenim v FT1KMP deluje po EU kot "prava" antena. Nobene znanosti, nobenih lojter, nobenih 75 omskih kablov. Samo dovolj prostora in dobra volja :) .
s55m
 
Prispevkov: 1580
Pridružen: 05 Feb 2004, 09:05
Kraj: KN12OR

Re: Antena za KVP

OdgovorNapisal/-a s52ab » 24 Apr 2010, 11:26

s55m napisal/-a: ... nobenega izolatorja (zanke na žici so povsem dovolj) ..


Če boš delal tudi na 14 MHz in višje, vsekakor uporabi keramične izolatorje - lastne izkušnje !
Pa na koncu pokliči nekoga, ki ima anten analajzer, da ti anteno "posname", da vidiš "kje si". SWR meter je varljiva zadeva - tudi lastne izkušnje.
73,Jože - S52AB - http://lea.hamradio.si/~s52ab/ ... ni toliko važno kaj kdo reče ali zapiše, za narod je zelo važno, kdo to reče ali zapiše.
Uporabniški avatar
s52ab
 
Prispevkov: 510
Pridružen: 12 Mar 2006, 21:13
Kraj: Novo mesto

Re: Antena za KVP

OdgovorNapisal/-a s52o » 24 Apr 2010, 17:24

Pozdrav !

Sicer ni za 80 metrsko področje, mogoče ti pomaga pri izdelavi kakšna slika mojega loopa za 7 MHz. Deluje UFB na 7, 14, 18, 21 in 28 MHz , resonanca loopa je na 7.105 MHz. Vrh loopa je postavljen 12 metrov visoko s pomočjo ribiške polagalke, spodnja stran žice gre kake tri metre od tal, prilagoditev je narejena s 75 ohmskim RG59. Žica je premera 1 mm. Delam največ s 100W.

Nekaj detaljev izdelave:

Slika Slika

Slika

Slika

Želim ti veliko uspeha pri gradnji.

73, Zvone S57PZ
s52o
 
Prispevkov: 406
Pridružen: 02 Sep 2004, 21:04
Kraj: Hotavlje JN76BC

Re: Antena za KVP

OdgovorNapisal/-a s55m » 25 Apr 2010, 06:42

s52ab napisal/-a:Če boš delal tudi na 14 MHz in višje, vsekakor uporabi keramične izolatorje - lastne izkušnje !
Pa na koncu pokliči nekoga, ki ima anten analajzer, da ti anteno "posname", da vidiš "kje si". SWR meter je varljiva zadeva - tudi lastne izkušnje.


Jože, prosim obrazloži mi to trditev?

Sam namreč sidram vogale tega trikotnika z nylonsko vrvjo, ki je z vozlom zavezana za zanko na izolirani žici 1.5mm2.
Še nikoli nisem imel težav na nobenem frekvenčnem področju. Vsekakor raje uporabim izolatorje zaradi lepšega izgleda, a da se tudi brez.
Sam imam antena analyzer, a ga že dolgo ne uporabljam več, ker mi simulacije na PC v kombinaciji z SWR metrom na postaji povedo dovolj :) . Za bolj uporabnega se mi je pri predzadnji akciji pokazal LC meter.
s55m
 
Prispevkov: 1580
Pridružen: 05 Feb 2004, 09:05
Kraj: KN12OR

Re: Antena za KVP

OdgovorNapisal/-a s52ab » 25 Apr 2010, 12:10

s55m napisal/-a:
s52ab napisal/-a:Če boš delal tudi na 14 MHz in višje, vsekakor uporabi keramične izolatorje - lastne izkušnje !
Pa na koncu pokliči nekoga, ki ima anten analajzer, da ti anteno "posname", da vidiš "kje si". SWR meter je varljiva zadeva - tudi lastne izkušnje.


Jože, prosim obrazloži mi to trditev?

Sam namreč sidram vogale tega trikotnika z nylonsko vrvjo, ki je z vozlom zavezana za zanko na izolirani žici 1.5mm2...


...nekoliko že izven teme. Vzemimo en moj primer. Imel sem težave s sidranjem z najlonsko vrvico na dipolu za 3.6 in 14 MHz in nisem verjel, da je možno to kar se mi je dogajalo, dokler nisem sidral s keramičnim IZ1. 3.6 v redu, 14 - nikakor...SWR neskončen.To je bilo pred mnogo leti, ko še nisem imel možnosti uporabe AA:
Slika
To pa je seveda le en primer, ki mi je dal mislit....in to-banalna zadeva, ma...šlamparija. Torej, uporabljati gre po možnosti kvalitetne izolatorje. Ne kake izolatorje za električnega pastirja, kateri svinjajo tudi naše frekvence zaradi slabih izolatorjev na teh napravah.
Če se že nekaj dela, je priporočljivo, da se dela tako kot je treba - do konca. Saj keramični izolatorji niso dragi. Ni rečeno, da bodo problemi, vendar bolje je, da se dela kot je treba.
Celo pri radialih za GP, so znali bit problemi...vendar so časi, ko sem se igral s temi KV standardnimi antenami, že kar nekaj časa mimo, tako, da so neprijetnosti pozabljene...

Adi, ne vem kak analajzer uporabljaš, vendar o tem kar si navedel - analajzer da ali ne, ne bom razpravljal. Zame delo okoli antene ni končano, dokler ne pride Siniša S52ST, s svojim AA-200, jo posname, korigiramo kot je na hitro možno, potem pa se grafe na PCju pregleda in ugotovi, kako bi bilo še možno izboljšat...in to je to. Predpriprave se narede z SWR metrom, včasih celo z SWR mostičkom, vendar me navedbe nekaterih hamov z banda, ala: "mi antena odlično dela, je SWR 0" seveda nikakor ne zadovoljujejo. Kdor se je vsaj malo bolj poglobil v izdelavo antenskih naprav, bo vedel, o čem govorim...

Sam bi na Maxovem mestu vsekakor pogaral s teren analajzerjem. Iz osebnih izkušenj (že spet :wink: ) menim, da bi se splačalo. Na taki lokaciji vsekakor...
73,Jože - S52AB - http://lea.hamradio.si/~s52ab/ ... ni toliko važno kaj kdo reče ali zapiše, za narod je zelo važno, kdo to reče ali zapiše.
Uporabniški avatar
s52ab
 
Prispevkov: 510
Pridružen: 12 Mar 2006, 21:13
Kraj: Novo mesto

Naslednja

Vrni se na Antene

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gostov