MERITVE RADIOAMATERSKIH GRADENJ NA FE Ljubljana

Vse v zvezi z zvezo

Moderatorji: s55o, S57BBA

MERITVE RADIOAMATERSKIH GRADENJ NA FE Ljubljana

OdgovorNapisal/-a s55z » 31 Okt 2009, 16:39

Meritve radioamaterskih gradenj:

V skladu z najavo na RIS 2009 in dobrim medsebojnim sodelovanjem organizira Zveza radioamaterjev Slovenije s Fakulteto za elektrotehniko Ljubljana dneve meritev radioamaterskih gradenj in opreme.

V letu 2009 bodo meritve potekale v četrtek 19.11.2009 in 17.12.2009 v prostorih:

    Laboratorija za sevanje in optiko
    Katedra za telekomunikacije
    Fakulteta za elektrotehniko Ljubljana
    Univerza Ljubljana
    Tržaška cesta 25, Ljubljana.

Kako do FE na spletni strani http://www.fe.uni-lj.si/general/reach-S.html

Meritve se omogočijo prednajavljenim posameznikom, ki v prednajavi napovejo kaj želijo meriti in kakšen izdelek imajo.

Prednajave zbira ZRS na email: zrs-hq@hamradio.si ... ZRS zbira prednajave do 16.11. in 14.12. do 09.00 ure za vsak mesec posebej. Posameznik na dan zaključka prednajav dobi potrditev za udeležbo na email s katerega je zahteva poslana in uro meritve ter podatke za kontaktno osebo.

Meritve se bodo izvajale samo za prednajavljene in potrjene zahteve in bodo potekale po 14 uri popoldne.
VY 73 & GL, Dragan S55Z, EPC #0760
HAMtech - Toys for real CONTEST-ers and DX-ers
s55z
 
Prispevkov: 2455
Pridružen: 13 Jul 2003, 03:29
Kraj: Ljubljana - JN76HB

Re: MERITVE RADIOAMATERSKIH GRADENJ NA FE Ljubljana

OdgovorNapisal/-a s55m » 17 Nov 2009, 23:21

Hja, jaz sem se prijavil na meritve, a ni mi jasno, kaj naj bi sploh merili, ker je odgovor na moje povpraševanje takšen:

Rad bi pomeril naslednje:
Stabilnost frekvence oscilatorja na 24 GHz. DA, fazni šum ne, počasno lezenje DA
Prilagojenost antene na 24.048 GHz (valovodni vhod) NE! Pogojno...
Šumna števila naslednjih transverterjev: NE
10368 GHz
5760 GHz
3400 GHz
2320 GHz
1296 GHz, pogojno

Običajno imamo amaterji težave z meritvami na GHz, saj do 100MHz prileze že moj predpotopni osciloskop (letnik 1980). Težave so tudi s kompleksnimi meritvami, kot je recimo šumno število transverterjev (sicer se ga da izmeriti tudi z instrumenti v domači izdelavi).
Za ostale meritve (moč, frekvenčni odziv ipd) je pri radioamaterjih doma (7UUD,5M pa še verjetno kopica drugih za katere ne vem) vsaj do 10 GHz moč pomeriti kadarkoli. No, jaz sem svoj transverter za 24GHz spravil k življenju kar z S53MV spektralnim analizatorjem, harmonskim konverterjem in Darkovim Nessy-jem) Po kasnejših meritvah v Vicenzi je bilo vse narejeno UFB.
Še posebej zanimivo je to, da smo pred kakim mesecem ali dvema obiskali Radio Klub v Vicenzi in je bilo tam mogoče pomeriti vse našteto in še več, vse do 47 GHz.
Vsekakor pohvale vredno dejanje, da je ZRS organiziral takšne dneve.
Če pa koga zanimajo meritve ojačanja določenih stopenj do 1.3GHz ali oddajne moči do 10GHz se lahko prijavi kar na moj e-mail, pa bomo rešili zadevo.

73
Adi
Morda sem pa jaz problematičen, ker lezem tako visoko (a nas je kar nekaj takšnih v S5)
s55m
 
Prispevkov: 1580
Pridružen: 05 Feb 2004, 09:05
Kraj: KN12OR

Re: MERITVE RADIOAMATERSKIH GRADENJ NA FE Ljubljana

OdgovorNapisal/-a s55m » 18 Nov 2009, 00:47

Mea culpa! :oops:
Informacija iz prve roke:
Prihaja do nesporazumov, zaradi uporabe amaterskih izrazov, ki jih merilni tehniki na FE Ljubljana ne razumejo.
Za NE-je v zgornjem spisku sem si kriv kar sam, ker sem uporabil besedo transverter in ne sprejemni konverter, kakor je pravilno.
Problem pri meritvi prilagoditve na 24GHz valovodu je prehod iz koaksialnega na valovodni priklop, ki mora biti sestavni del opreme za merjenje.
Da ostali ne boste ponavljali mojih napak, sem to napisal tukaj, predvsem v opravičilo FE Ljubljana, ki je dala svoj laboratorij na razpolago za amaterske meritve.


73
Adi
s55m
 
Prispevkov: 1580
Pridružen: 05 Feb 2004, 09:05
Kraj: KN12OR

Re: MERITVE RADIOAMATERSKIH GRADENJ NA FE Ljubljana

OdgovorNapisal/-a s56zvd » 19 Nov 2009, 20:28

Danes smo imeli merilni dan na FE.
Udeležba res ni bila ogromna, ampak smo pomerili kar smo mislili.
Zahvalil bi se vsem, ki so organizirali merilni dan in posebej ekipi v laboratoriju in vodstvu, ki so si vzeli čas za naše probleme.
Nadaljujemo naslednji mesec.

LP
Matjaz
s56zvd
 
Prispevkov: 161
Pridružen: 19 Jun 2004, 19:01

Re: MERITVE RADIOAMATERSKIH GRADENJ NA FE Ljubljana

OdgovorNapisal/-a S57RZ » 19 Nov 2009, 22:16

Pridružujem se Matjaževi zahvali ekipi iz merilnega laboratorija EF Ljubljana (as. dr. Leon Pavlovič in as. Luka Naglič) za pomoč in prijetno popoldansko druženje. Na kratko nas je pozdravil tudi prof. dr. Matjaž Vidmar, S53MV in nam zaželel uspešno delo. Od 5 napovedanih radioamaterjev smo se meritev udeležili trije: S56ZVD, S54T in S57RZ. Jaz osebno sem premeril točnost oziroma odstopanja frekvence in izhodnih nivojev mojega iz nevem katere roke kupljenega signal generatorja Marconi 2022A (100KHz - 1GHz), za katerega nisem bil siguren, ali je točen ali ne. Prav tako sem z točno generiranim signalom jakosti O DBm umeril moj digitalni wattmeter ter premeril doma narejen slabilec. Pri miniVNA analizatorju sem preveril točnost referenčnega signala 10 MHz in poiskusno premeril high pass filter. Z uporabo visokokvalitetnih merilnih naprav v laboratoriju sedaj točno vem, kako točne so moje meritve doma. Seveda pa sedaj. ko tole pišem, ne morem pozabiti slike na ekranu 50 GHz spektralnega analizatorja....
Naslednji ekipi udeležencev priporočam, da si pred prihodom izmenja telefonske številke oziroma naj bodo v kontaktu - v primeru, da nekdo tik pred začetkom meritev ugotovi, da ne bo mogel priti, naj to sporoči nekomu od udeležencev, da ga ne bodo v laboratoriju po nepotrebnem čakali. Fantje si namreč ta čas rezervirajo le za nas.
Še nekaj fotografij:

http://picasaweb.google.com/radekk300/M ... directlink
S57RZ
 
Prispevkov: 70
Pridružen: 06 Jul 2008, 11:15


Vrni se na ZRS - Zveza Radioamaterjev Slovenije

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov