Napisal/-a s57j » 25 Okt 2009, 22:37
Živ!
Kaže, da mojega članka z naslovom Telgrafija ni več na teh forumih. Mogoče bom koga spravil v slabo voljo, vendar ga bom kljub njegovi dolžini še enkrat objavil. Mogoče bo lahko kdo iz njega izvlekel kake zanimive primerjave in ugotovitve. Originalni članek je bil oblikovan za predstavitev na govorniškem odru, v obliki za forum bo zato izgubil veliko svoje predstavitvene kvalitete.
LP Janez, S57J
ZAKAJ NAJ TELEGRAFIJA OSTANE POGOJ ZA
1.(A) OPERATERSKI RAZRED
NAMEN:
• ARGUMENTIRANO ZAGOVARJATI ZNANJE TELEGRAFIJE KOT SIMBOLA PREPOZNAVNOSTI RADIOAMATERJEV
STATISTIKA
VIRI:
• EUHFC – ŠTEVILO CW LOGOV PROTI PHONE
• ANALIZA VEČJIH SVETOVNIH TEKMOVANJ (CW PROTI PHONE)
• ANALIZA VEČJIH SVETOVNIH DXPEDICIJ (CW PROTI PHONE IN DIGI)
OCENA AKTIVNOSTI S5 POSTAJ NA KV
NAMEN:
• UGOTOVITI, KOLIKO S5 POSTAJ JE V RESNICI AKTIVNIH, KOLIKO PA JIH LE PLAČUJE ČLANARINO
• UGOTOVITI, KOLIKO S5 POSTAJ SI ŽELI NAPREDOVATI V RAZREDU IN BITI RESNO AKTIVNIH NA KV
• OCENITI, KOLIKO NOVIH AMATERJEV BI PRIDOBILI S SPLOŠNIM ZMANJŠEVANJEM ZAHTEVANIH ZNANJ IN SPOSOBNOSTI
VIRI:
• RANG LISTA SCC
• ANALIZA TEKMOVANJ
• QSL BIRO – PRIBLIŽNA OCENA KOLIKO POSTAJ POŠILJA IN DOBIVA KARTICE
ZDRUŽEVANJE VSEH RAZREDOV V ENEGA
• PRVI NAJ OSTANE TAK KOT JE VKLJUČNO Z ZAHTEVO TELEGRAFIJE
• DRUGI NAJ BO BREZ ZAHTEVE TELEGRAFIJE, VENDAR Z OMEJITVIJO DELA NA 7 IN 14 MHz, OMEJITEV MOČI NIMA SMISLA
• ČE SE TRETJEGA ZDRUŽI Z DRUGIM, NAJ SE PRIPRAVI VSEBINA IN NAČIN DOPOLNITVE ZNANJA (DOKVALIFIKACIJA) ZA VSE, KI BI ZARADI SPREMEMBE RAZREDOV PRIDOBILI PRAVICO DELA NA KV
Argumenti, da je CW še vedno zelo moderna in uporabljana, čeprav samo pri radioamaterjih
Mislim, da telegrafija vsekakor spada v radioamatersko tradicijo in na naše bande. Predvsem zato, ker je preprosta in zato, ker s svojo naravo (odlično razmerje čitljivost/ropotanje/vložena materialna sredstva pri izgradnji transcieverja) veliko pove o nekih že davno pozabljenih radioamaterskih vrednotah. Ampak čas teče in tako je tudi telegrafija – ta najbolj GENTLEMENSKI način radijskega komuniciranja na KV postal zrel za upokojitev. To seveda niti približno ne pomeni, da bo CW izginila. (S59AV)
Na WRC 03 je bilo sprejeto priporočilo, da znanje telegrafije ni več obvezno za kogarkoli. To pa sploh ne pomeni, da jo tudi radioamaterji kar na vrat na nos izločimo kot pogoj za dostop na KV. Do sedaj je to napovedalo ali že storilo nekaj organizacij v Evropi. Vendar je v svetovnem Atlasu iz leta 1998 v EU 44 držav (držav, ne DXCC entitet). Lahko rečemo, da jih 40 prav nič ne hiti z novimi pravili.
Naj bo Slovenija prva, ki bo proti!
Prav gotovo nas bo podprlo kar nekaj organizacij, tako, kot jih nekaj podpira ukinitev CW in zniževanja zahtevanih znanj. Priporočila niso obvezujoča!
V Rusiji različne nove vrste telekomunikacij še niso zelo razširjene. Verjetnost zlorabe amaterskih komunikacij za vrsto drugih namenov je precej velika, zato je malo verjetno, da bodo kar tako spustili vsakogar na vse amaterske frekvence. Tudi v ZDA so za zdaj še kar tiho. Imajo pač ogromno tovornjakarjev, ki komaj čakajo, da pridejo do frekvenc, ki jim bodo vedno omogočale komunikacijo vzhodne z zahodno obalo.
To je globalni in ne samo slovenski problem.
Večje organizacije (tudi nekatere manjše) imajo v administraciji več zaposlenih in zato potrebujejo več denarja in na vse mogoče načine poskušajo priti do njega. Kvalificiranost in znanje operaterjev je njihova zadnja skrb. In zato je nekdo v RSGB rekel, da bo kmalu potrebno za pridobitev amaterske licence le zbrati nekaj pokrovčkov od steklenic Coca Cole. Vendar pa kljub radikalni liberalizaciji tudi oni ne dovolijo novincem dostopa na čisto vse bande! Verjetno tudi večji proizvajalci opreme (postaj in anten) za amaterje lobirajo in pritiskajo na sprostitev dostopa na vse bande za vse. Njim gre za dobiček, ne pa za vrednote, ki nekaj pomenijo samo pravim radioamaterjem.
Pobudniki in zagovorniki ukinjanja CW se hvalijo s prvo zmago in napovedujejo napad na bandplane!
Zdaj hočejo ukiniti tudi rezervacije posameznih delov bandov za določene vrste dela. To pa že vodi v kaos in anarhijo.
Res se pojavlja veliko novih vrst komunikacij s pomočjo računalnikov. Nekatere od njih (RTTY) so se prijele in organiziranih je tudi nekaj tekmovanj v delu z njimi. Za RTTY vemo, da ima tradicijo še iz časov mehanskih teleprinterjev. Packet se na KV ni razvil in obdržal! Nekatere vrste dela uporabijo širši pas frekvenc. S CW lahko delajo na 1 KHz vsaj tri postaje! V tekmovanjih jih je velikokrat še več. Meni osebno ni veliko do tega, da bi za postajo buljil v ekran in pritiskal F.. tipke, računalnik pa opravi vse delo. Jaz pa niti ne vem, kaj dela! Sodeloval sem v nekaj RTTY tekmovanjih in poskusil nekatere druge DIGI vrste, vendar me ne zanimajo več. Glede na to, koliko je na KV prometa z njimi, bi rekel, da tudi večina ostalih operaterjev razmišlja podobno. Da se naučiš telegrafije (predvsem sprejemanje) terja kar nekaj časa na tečaju, še več pa dela v praksi. In tukaj lahko rečeš, da s sogovornikom komuniciraš ti, ne pa stroj s sogovornikovim strojem, uspešnost zveze je odvisna od vajine veščine, ne pa od stroja. Pri našem hobiju tudi ni posebej pomembno kolikšno količino informacij lahko prenesemo v čim krajšem času. Vsaj do zdaj je bilo tako. Se strinjam s tistimi, ki pravijo, da bi morali tudi na tečajih in izpitih enako kot znanje CW preizkušali tudi znanje drugih vrst dela. Vendar bi rekel, da se je veliko lažje naučiti uporabljati Packet, RTTY, PSK itd, kot pa telegrafijo. Računalniki danes omogočajo, da si lahko vsak, ki se malo spozna na stvar, zamisli in izdela nov protokol – novo vrsto digitalne komunikacije. To dakazuje poplava le-teh (rtty, pactor, amtor, packet, psk itd). Čas pa bo pokazal, katere se bodo obdržale in razvile. Vsako znanje pa povečuje ugled tistemu, ki ga ima. Drugače ne bi imeli toliko stopenj šolanja od osnovne do podiplomskega študija.
In končno, katere vrste dela bodo nadomestile CW na tistih ozkih delih naših frekvenc?
Kako široki pa so frekvenčni pasovi na KV? ATV zavzame širše območje, kot ga dobimo, če seštejemo vse KV bande!
Slovenia Contest Club je organizator Evropskega KV prvenstva.
Do leta 1999 smo imeli v pravilih točkovanje zastavljeno tako, da je vsaka CW zveza prinesla 2, vsaka SSB zveza pa 1 točko. Zaradi veliko slabše udeležbe v SSB kategoriji smo potem spremenili točkovanje tako, da vsaka zveza prinese 1 točko, ne glede na vrsto dela. Ne glede na to pa je še vedno ogromna razlika v številu CW in SSB dnevnikov.
NEKAJ STATISTIKE EUHFC
Leto 2000: Leto 2002:
Kategorija CW/SSB (mixed): HP 25 Kategorija CW/SSB (mixed): HP 29
LP 67 LP 88
Skupaj: 92 Skupaj: 117
Kategorija CW: HP 51 Kategorija CW: HP 56
LP 146 LP 157
Skupaj: 197 Skupaj: 213
Kategorija SSB: HP 25 Kategorija SSB: HP 18
LP 101 LP 79
Skupaj: 126 Skupaj: 97
STATISTIKA TEKMOVANJA CQ WW
Leto 1998: Leto 1999:
Kategorija CW: 3345 Kategorija CW: 3350
Kategorija SSB: 3540 Kategorija SSB: 4025
Leto 2001: Leto 2001:
Kategorija CW: 3400 Kategorija CW: 3800+
Kategorija SSB: 3970 Kategorija SSB: 4100+
STATISTIKA TEKMOVANJA WAE
Leto 1998: Leto 1999:
Kategorija CW: 526 Kategorija CW: 545
Kategorija SSB: 495 Kategorija SSB: 463
Leto 2000: Leto 2001:
Kategorija CW: 422 Kategorija CW: 671
Kategorija SSB: 493 Kategorija SSB: 619
STATISTIKA WRTC 2000
Na WRTC 2000 je sodelovalo 53 postaj. Vse skupaj so naredile 87.071 zvez od tega 50.236 ali 57,7 % CW in 36.835 ali 42,3 % SSB. Povprečje prvih desetih je 53,4 % CW in 46,6% SSB zvez. Največja razlika zvez v korist CW je 750, v korist SSB pa 166.
In tako naprej. Statistike kažejo, da v večini tekmovanj sodeluje in dnevnike pošlje več postaj, ki so delale v CW. Vsekakor je realneje obdelati tekmovanja, kjer istočasno poteka tekmovanje v CW in SSB. Tam se mora vsak odločiti v kateri kategoriji bo delal. V tekmovanjih, ki potekajo v več delih, večinoma isti operaterji delajo v vseh načinih dela.
DEJSTVO JE, DA JE TELEGRAFIJA ŠE VEDNO NAJBOLJ UPORABLJANA IN RAZŠIRJENA VRSTA AMATERSKIH KOMUNIKACIJ NA KV
Torej, na kakšni podlagi so nekateri ugotovili, da je CW zastarela in nepotrebna in jo je zato potrebno ukiniti? Zaenkrat so priporočili njeno ukinitev kot potrebno znanje za dostop na KV, nekateri pa že napovedujejo boj za ukinitev bandplanov (razdelitve frekvenčnih pasov) z namenom izriniti CW z radioamaterskih frekvenc.
Glede na navedeno statistiko, lahko ugotovimo, da CW še dolgo ne bo izumrla, ampak je vedno bolj priljubljena in uporabljana. Nekateri pravijo, če je tako, pa res ni razloga, da bi jo še zahtevali kot pogoj za dostop na KV. Vsak, ki bo hotel, se je bo že sam naučil. Res je. Naj se jo nauči prej in svoje znanje pokaže pred izpitno komisijo. Ampak, ali glede na navedeno statistiko lahko rečemo, da je znanje CW res takšen teror, prisila, ali pa je le zelo uporabno in tudi v resnici uporabljano znanje?
Iz navedenih statistik tudi ugotovimo, da je razmerje HP proti LP prepričljivo v korist LP.
To je argument, ki jasno kaže, da omejevanje moči nima smisla in ga lahko uporabimo za spodbujanje tudi tistih, ki imajo pravico do velike moči, da v tekmovanjih delajo z malo močjo.
OCENA AKTIVNOSTI SLOVENSKIH AMATERSKIH POSTAJ
Nikjer ne zasledim, da bi koga iz vodstva ZRS zanimalo, kaj počne članstvo, kakšne interese ima. Vsakdo, ki pridobi licenco, kupi ali si naredi postajo, antene in ostalo opremo in dela tisto, kar ga najbolj veseli. Je prepuščen samemu sebi. Ampak, strokovne službe bi pa le lahko imele kako statistiko o povprečni starosti članstva, o opremljenosti s KV, UKV opremo, koliko članov ima opremo in izkušnje z vzpostavljanjem zvez preko rojev meteorjev, odbojem od lune, preko satelitov itd., itd. Popolnoma se je prenehalo objavljanje rezultatov KV tekmovanj (lahko bi objavili vsaj S5 rezultate), DXCC rang liste in ostalih pomembnih dosežkov članov nasploh. Še dobro, da smo po zaslugi dobrih tekmovalcev in organizacije WRTC 2000 vsi S5 operaterji znani po celem svetu. Tako vsaj svet ve za nas, čeprav doma izgleda, kot da se sramujemo sami sebe.
Kako priti do vseh teh podatkov za statistike? Jaz sem poskusil z zbiranjem objavljenih rezultatov tekmovanj, DX- pedicij, približno oceno prejemnikov in pošiljateljev QSL kartic preko biroja.
Prav gotovo pa je še veliko drugih načinov, samo interes mora biti in nekdo, ki bi se lotil dela.
V Slovenia Contest Clubu smo od leta 1993 do leta 2001 vodili tako imenovano RANG LISTO SCC, v katero so bili razvrščeni člani kluba.
Za to rang listo smo po določenih pravilih upoštevali dosežene rezultate iz 17 svetovnih tekmovanj.
Za potrebe statistike pa smo spremljali tudi vse ostale slovenske rezultate. Tako se je v teh osmih letih v spremljanih rezultatih pojavilo 147 različnih slovenskih postaj. V zadnji statistiki v začetku julija 2003 pa ima ZRS skupaj 2485 članov od tega in 725 prvi razred in 611 drugi razred (vir S51BR, predsednik ZRS na packetu v Komu radioamaterski frekvenčni spekter z dne 13.08.2003.).Glede na to, da smo imeli pred petimi leti, torej nekje na sredini obdobja spremljanja rezultatov skoraj 900 postaj s pravico dela na vseh KV bandih in preko 1000 tistih s pravico dela le na nekaterih KV bandih, je število postaj, ki so aktivne v tekmovanjih relativno majhno. Še posebej, če upoštevamo, da se je kar nekaj postaj v rezultatih pojavilo le nekajkrat.
Po pregledu rezultatov UKV tekmovanj in S5 Maratona se tudi našteje še nekaj postaj. Pa je med njimi veliko takih, ki so bile upoštevane že pri KV tekmovanjih.
Seveda pa so tekmovanja strast in veselje le redkih operaterjev.
Jaz sem imel v časih, ko še nisem tekmoval cilj narediti vsaj 1000 zvez na leto. Vzemimo, da za oznako povprečno aktivnega operaterja postavimo mejo 30 zvez letno. Ali kdo lahko ugotovi, koliko S5 postaj zadovoljuje ta kriterij? Ali kako drugače ugotovi, kje je meja, ko se še splača plačevati članarino ZRS, ali pa tistih nekaj kartic zanemariti ali poslati direktno? Tudi časopis ne dobiva prav dobrih ocen, ne s strani KV ne UKV-jašev. Nekateri se celo pohvalijo, da ga niti prelistajo ne, kaj šele preberejo. Seveda pa so le redki, ki se potrudijo in napišejo kako vrstico za objavo v njem ali storijo kaj drugega, kar bi ga napravilo bolj zanimivega za vse. Samo zavest o pripadnosti danes ni več dovolj. Večina hoče za svoj denar še kaj več.
Poskušajmo pridobiti oceno QSL biroja o tem, koliko postaj pošilja ali dobiva QSL kartice.
Preštevanje predalčkov za klube in posameznih postaj, ki dobivajo QSL kartice je precej zamudno delo. Številka je tudi zelo odvisna od tega, ali so predalčki pravkar izpraznjeni, iz katerih držav so pravkar prišli paketi kartic itd. Za bolj natančno statistiko bi bilo potrebno spremljati razmere vsaj za obdobje enega leta. V času, ko sem se jaz ukvarjal s tem, je približna ocena postaj, ki dobivajo QSL-ke 1300. Sem moramo seveda prišteti še vse tiste, ki kartic ne dobivajo za zveze ali klepetanje na simpleksih, repetitorjih in packetu ter ostale.
Na te načine sem jaz poskušal oceniti število aktivnih S5 postaj, pozivam pa še vse ostale, naj predlagajo še kakšne druge načine.
Predvidevam, da je v Sloveniji aktivnih kakih 1500- 1600 postaj. Večina teh ima interes biti član ZRS in plačevati članarino do razumne meje (ta je zelo subjektivna). Po taki oceni je realno pričakovati, da bo v naslednjem letu ali dveh ZRS imela 1500 članov ali tistih, ki bodo koristili samo usluge QSL biroja, kar je enako, saj očitno vodstvo ZRS zanima samo količina pobranega denarja. Predpostavki v prid govori tudi dinamika upadanja članstva v zadnjih letih. Vsa pozornost vodstva ZRS v zadnjem času je usmerjena v omogočanje dostopa vsem radioamaterjem na KV brez obveznega znanja CW, nihče pa se ne ukvarja s tem, kako bolj zainteresirati, animirati obstoječe članstvo z novimi vsebinami. Vsekakor je lažje obdržati obstoječe članstvo kot pa pridobivati novo. Ali vemo, v katerih regijah, katerih klubih je osip članstva največji? Ali je po celi Sloveniji približno enak? Udeležba na Konferenci ZRS ni bila niti polovična. Kje so vzroki? Kateri klubi ali regije niso sodelovali? Ali je smiselno takim posvetiti posebno pozornost, jim pomagati pri premagovanju težav, pri reaktivaciji članstva? Po lastni izkušnji vem, da je članstvo zelo malo obveščeno o dejavnostih ZRS. Veliko jih na primer ne ve, da moramo plačevati članarino IARU-ju, itd., itd. Z večjo obveščenostjo in aktivnostjo vodilnih v radioklubih bi zelo zmanjšali probleme in pridobili veliko novih idej. Jaz sem s pogovorom in širšo predstavitvijo problematike pridobil nazaj najmanj enega ˝odpadnika˝. Ta pa mi je predlagal idejo, kako malo popestriti UKV band. Po vzgledu CB-jašev bi se tudi amaterji lahko obveščali o stanju v prometu in zastojih na cestah. Lahko bi se povezali z AMZS in tudi njih obveščali. Nekakšen amaterski Klub voznik vozniku. Prav gotovo bi veliko operaterjev spet imelo s sabo radijske postaje in jih z veseljem uporabljalo.
Torej ideje so, le prisluhniti je treba in nekako narediti prve korake. Če bo stvar v redu, se bo sama razvijala naprej.
Trditev:
S tem, ko bi omogočili, da vsi radioamaterji lahko delajo na KV brez obveznega znanja CW, bi pridobili precej radioamaterjev, ki so zapustili organizacijo, saj je bil njim dodeljen frekvenčni spekter premajhen, predvsem z vidika sodobnih načinov dela v radioamaterstvu. Predvsem pa bi bil to poleg ostalega dober temelj za pridobivanje novih članov, posebej med mladimi. (S51BR)
Opozicija:
Ocena, da bo nižji nivo zahtevanih znanj za pridobitev radijskega dovoljenja, privedla do povečanega interesa za radioamaterstvo, se je pokazala kot napačna. Upam, da nivo znanj v bodoče ne bo padal naprej. (S57XX)
Na kakšnih podlagah sloni trditev, da so ZRS (ne nujno tudi amaterstvo nasploh) zapustili ravno tisti, ki jih je ovirala prav telegrafija? Ali so strokovne službe ZRS poskušale ugotoviti vzroke za osip članstva? Večina samo ne plača članarine in stvar je urejena. Če omogočimo da vsi radioamaterji lahko delajo na KV brez obveznega znanja CW, koliko se jih bo ponovno včlanilo v ZRS? Ali pa bodo z veseljem sprejeli novo darilo, začeli z delom na vseh bandih brez včlanitve v ZRS?
Koliko sodobnih načinov dela pa se lahko uporablja samo na KV, da je njim dodeljen frekvenčni spekter premajhen, predvsem z vidika sodobnih načinov dela v radioamaterstvu?
Kako široki so frekvenčni pasovi na KV? ATV zavzame širše območje, kot ga dobimo, če seštejemo vse KV bande!
Koliko operaterjev je v tem obdobju petih let napredovalo iz 2. v 1. razred in koliko iz 3. v 2. razred?
Koliko zdajšnjih UKV-jašev si res želi priti na KV? So pripravljeni kupiti opremo in dobiti dovoljenje soseske za postavitev anten in jih tudi res postaviti? Z gotovostjo lahko trdimo, da se bodo ljudje vedno bolj pritoževali nad antenami vseh vrst. Na podlagi take analize bi lahko kak sposoben analitik špekuliral tudi o tem, koliko je potencialnih novih interesentov za vstop med radioamaterje.
Torej z ukinitvijo CW in splošnim zniževanjem kriterijev za vstop na famozni KV NIKAKOR NE BOMO PRIDOBILI MNOŽIC ČLANOV, bomo pa zato sami sebi MOČNO ZNIŽALI UGLED IN VELJAVO.
Ali se kdo ukvarja z mislijo, da bi lahko kar nekaj operaterjev izstopilo iz ZRS v znamenje protesta proti predlaganim spremembam v operaterskih razredih in splošni degradaciji amaterskega hobija? Vse, ki morebiti razmišljajo v tej smeri, naj spomnim, da je bežanje najlažja izbira. Potrebno je glasno predstaviti in argumentirano zagovarjati svoje stališče. Za razmišljanja o izstopu bo še veliko časa, naj se najprej izoblikujejo stališča in sprejme novi pravilnik. Nekaterim bi prav gotovo godilo, če bi se znebili vseh tistih, ki zagovarjajo drugačno stališče. In ni se treba spuščati na nivo tistih, ki v svoji ihtavi zagnanosti ne zmorejo najti nobenih argumentov v bran svojih stališč in se zato poslužujejo osebnih diskvalifikacij in žalitev vseh drugače mislečih.
Splošno prepričanje je, da navala na KV ne bo. Kakšni so potem še lahko argumenti za zniževanje zahtevanih znanj in omogočanje dostopa na KV vsem operaterjem?
Ker smo podpisniki CEPT in HAREC? Če je tako, zakaj enostavno ne sprejmemo nove zakonodaje in je objavimo kot končno dejstvo? Zakaj odpiramo javno razpravo, ki v končni fazi ne bo imela nobenega vpliva na karkoli? In s tem dajemo članstvu lažen občutek, da lahko enakopravno odloča o naši usodi?
Veliko operaterjev z licenco nižjih razredov zelo čustveno reagira na vsako omenjanje znanja CW, ali nasprotovanje dovoljenju dostopa na vse bande vsakomur. Kot kaže so napovedane spremembe vzeli za gotovo dejstvo, in imajo zdaj občutek, da nasprotniki posegamo v njihove elementarne pravice, ki jih sploh še niso dobili ter da jih podcenjujemo, celo zaničujemo. Če pride do osebnega stika in razprave med nami, se z močjo argumentov celo sporazumemo. Potem pa postavijo novo vprašanje: Zakaj pa tisti, ki imate več informacij in širše vidite stvari ne seznanite z njimi vseh nas? Dejstvo je, da dogodke in razprave spremlja zelo majhno število članov in se vedno najde še kdo, ki šele proti koncu opazi, da se nekaj dogaja. In se niti ne potrudi, da bi se seznanil z vsebino in potekom, ampak začne vse od začetka. Tudi v prejšnjih časih ni bilo zaprtih krogov odločanja, le vsi niste spremljali dogajanja.
Nekateri se sprašujejo, od kod nezaupanje do vseh tistih, ki bi dobili dostop na KV. Ali so res nesposobni narediti zvezo na 14 MHz. Odgovor je, da tega nezaupanja ni. Odprt dostop pa dopušča veliko več možnosti zlorabe s strani tistih, ki jim amaterske komunikacije predstavljajo predvsem cenejši "čvek" ali pa celo še kaj več. Spomnimo se zmajarjev, ki so si pred leti prilastili en simpleks kanal na 145 MHz, in z njega podili vse ostale uporabnike. Veliko škode nam lahko naredi le nekaj takih "padalcev", za kaj takega ni potrebna množičnost. In če vemo, da je interesentov za amaterske frekvence zelo veliko (432 MHz diši Pošti, Železnicam in še nekaterim) in, da so pripravljeni državi plačati velike vsote, da bi jih dobili, moramo zelo paziti kaj delamo. Verjemite, da nas kontrolirajo tako pristojne službe, kot tudi prej našteti interesenti. Ti imajo natančno preštete naše repetitorje in ostalo infrastrukturo in spremljajo količino prometa na frekvencah.
Nekateri pravijo: Saj to je le hobi. Kadar koli ga lahko opustiš in se začneš ukvarjati s čim drugim. Res je. Toda jaz se ne želim ukvarjati s čim drugim. Ta hobi imam rad in mi ni vseeno, kaj se z njim dogaja! Vsak, ki pa želi pristopiti h katerikoli družbi ali združenju pač mora sprejeti njihove norme, navade in vse ostale pogoje. Za radioamaterje mora to veljati precej bolj, kot za numizmatike ali ribiče.
Zadnje čase je postal zelo popularen stavek: Poznam znanega in uveljavljenega operaterja, ki ….
Navedek 1:
Mimogrede, prijatelj, ki je že precej časa radioamater je sposoben delati telegrafijo do 200 znakov, DX-expedicije je pobiral na bandu, kot za stavo, ima 5B DXCC in je izvrsten operater. Antene pa si ni znal narediti in tudi konektorja ne zalotati. Pa še postajo smo mu morali poglasiti, ker TUNE in LOAD
so za njega španska vas.
Navedek 2:
Bivsi (pod mus) radiotelegrafisti iz bivse JNA nadaljevali "karijero" pri radioamaterjih ,ker so se naucili telegrafije (ne prostovoljno ker je vecina regrutirana v ta rod vojske ) sedaj hocejo prisiliti mlade naj
se oni ucijo telegrafije ce hocejo napredovati -ker pac vejo da mlade interesira telegrafija tako kot lanski sneg (moja iskusnja ) in se je ne bojo ucili in kaj -ti "stari macki" ostanejo "nedotaknjeni " - glavni za to ker pac vejo telegrafijo -a ne loccijo Wata od Volta UPORA OD KONDENZATORJA ,O TUJIH JEZIKIH DA NE GOVORIM.
Navedek 3:
Znani operater me je včeraj poklical naj mu razložim, kako se poglasi linearni ojačevalec. Nisem mu mogel dopovedati, da je potrebna taka poglasitev, ki zagotavlja minimalni tok na mrežici elektronke, ker da so ga na tečaju učili povsem obratno.
In tako naprej. Nihče od piscev nima toliko korajže, da bi tega ˝dobrega˝ operaterja opremil z znakom in imenom. Tak način je zelo priročen za blatenje vseh operaterjev, predvsem tistih prvega razreda, da so slabi in neusposobljeni. Če stvar malo premislimo, pa dobi precej bolj zaskrbljujočo dimenzijo. Če imamo že zdaj take operaterje, ko so pogoji za pridobitev višjega razreda prezahtevni, kot vsi trdijo, kakšne operaterje bomo šele imeli, če kar po vrsti združimo vse razrede, znižamo nivo zahtevanega znanja in vsem dovolimo vse?
Predlog:
RAZRED A (SI) RAZRED A (CEPT)
Frekvenčno področje: vsa
Vrste dela: vse, v skladu s pridobljenimi znanji
Največja izhodna moč oddajnika: 1.500 W oziroma v skladu s predpisi
Tečaj: da, v skladu s HAREC
Izpit: teoretični izpit I in preizkus znanja telegrafije
Praktični izpit: da
Ostali pogoji: najmanj eno leto licenca B (SI) in vsaj 1000 zvez na KV
Mentorstvo: da, Če je mlajši kot 16 let
Uporaba: države, ki so sprejele CEPT priporočila
RAZRED B (SI) NI CEPTA
Frekvenčno področje: vsa razen 7 in 14 MHz
Vrste dela: vse, v skladu s pridobljenimi znanji
Največja izhodna moč oddajnika: V skladu s predpisi, omejitev ne omogoča kontrole.
Večina tako ali tako uporablja samo izhodno moč postaje
25 W na 50 MHz in višje frekvence oziroma v skladu s predpisi
Tečaj: da, v skladu s Harec
Izpit: teoretični izpit II
Praktični izpit (delo s postajo): da
Mentorstvo: da, za najmanj prvih 50 zvez ali eno leto z mentorjem
Ostali pogoji: prehod v CEPT razred A pod pogoji razreda A (izpiti,
starost,...)
Uporaba: v Sloveniji
Nekateri bodo ugotovili, da zdaj pa res zagovarjam CW kot izpitni predmet. Svoje stališče sem spremenil tudi zaradi tega, ker nekateri nikakor niso hoteli razumeti, da ne govorim o samo o ukinjanju telegrafije, čeprav sem to večkrat poudaril.
Grosuplje, 03.09.2003
Janez, S57J