Še pomnite tovariši?

Zgodovinska in stara vojaška komunikacijska tehnika, predelave za sodobne čase ter informacije o restaviriranju, popravilih, nabavi nadomestnih delov, tehničnih podatkih in drugem...

Še pomnite tovariši?

OdgovorNapisal/-a anton.galun » 29 Avg 2009, 14:13

Včeraj smo z Ivanom, S51DI in Zlatkom, S57HJT obujali spomine, kako je kdo od nas začel z radioamterstvom. Debata pa je nanesla tudi na takrat aktualno literaturo in samogradnje. Malce sem pobrskal po moji knjižnici, in glej:

Slika

Verjetno se spomnite Male škole elektronike, Radio kita, Tehničkih novin ...?

Lp,

Anton GALUN
Uporabniški avatar
anton.galun
 
Prispevkov: 172
Pridružen: 14 Nov 2008, 00:12

Re: Še pomnite tovariši?

OdgovorNapisal/-a s55s » 29 Avg 2009, 15:59

Pozdrav!

Ali še ima kdo drobno knjižico na kateri je upodobljen pionir s slušalkami in z naslovom, PIONIR RADIOAMATER.
Knjižica je zelene barve in lik na njej je natiskan s črno barvo. Izdana je bila leta 1948.
Iz te knjige sem napravil svoj prvi detektor v osnovni šoli leta 1961 in prva stvar, ki sem jo slišal je bil radio Vatikan.
Je pač bil zelo močan oddajnik... menda z božjo pomočjo HI!
To knjižico bi takoj odkupil, če bi jo kje našel.

de Dan
Dokler QSL karta ni napisana in odposlana, zveza ni končana!
QSL karto sprejeti je pravica, poslati jo, je pa DOLŽNOST vsakega dobrega operaterja!
Don't talk about CW, just do it!
http://www.qrz.com/db/s55s
Member of S59GCD Lasko
Uporabniški avatar
s55s
 
Prispevkov: 480
Pridružen: 08 Sep 2006, 13:42
Kraj: JURKLOŠTER JN76QC34DK

Re: Še pomnite tovariši?

OdgovorNapisal/-a S57BI » 31 Avg 2009, 19:39

Ta knjižica ima naslov:

Radijski krožek za pionirje ( uvod v radiofonijo ), Andree Leopold, marec 1949,
Ljudska tehnika Slovenije v Ljubljani, 10000 izvodov, 79 oštevilčenih strani.

Če jo bom pri iskanju knjig s podobno tematiko kje videl, se bom ''spomnil'' na vas.


lp, Jože.
S57BI
 
Prispevkov: 184
Pridružen: 06 Feb 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: Še pomnite tovariši?

OdgovorNapisal/-a S56ZDB » 01 Sep 2009, 09:17

Zdi se, da to knjižico imajo prosto za izposojo v knjižnici v Domžalah in v Kranju, pa še je se bi našla vsaj za čitalnico.
S56ZDB
 
Prispevkov: 453
Pridružen: 18 Jun 2006, 23:23
Kraj: Ljubljana

Re: Še pomnite tovariši?

OdgovorNapisal/-a s55s » 02 Sep 2009, 19:08

Hvala Jože!

Ni običaj, da se tradioamaterji vikamo! Naj ostane na TI, kot je bilo leta do sedaj!

Tudi tako je mogoče, da sem navedel napačne podatke, ker sem nekatere stvari pozabil v teh letih.
Res sem pa tam, v tej knjižici, dobil nek elan!
Rad bi to knjižico po teh letih videl.

de Dan
Dokler QSL karta ni napisana in odposlana, zveza ni končana!
QSL karto sprejeti je pravica, poslati jo, je pa DOLŽNOST vsakega dobrega operaterja!
Don't talk about CW, just do it!
http://www.qrz.com/db/s55s
Member of S59GCD Lasko
Uporabniški avatar
s55s
 
Prispevkov: 480
Pridružen: 08 Sep 2006, 13:42
Kraj: JURKLOŠTER JN76QC34DK

Re: Še pomnite tovariši?

OdgovorNapisal/-a S57BI » 02 Sep 2009, 20:50

V službi sem s samimi mladimi, potem pa še sebe skoraj vikam, ko se vidim v ogledalu, hi.

Knjižico lahko poskeniram, samo vem, da je original - original.

Bom na preži, lp Jože.
S57BI
 
Prispevkov: 184
Pridružen: 06 Feb 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: Še pomnite tovariši?

OdgovorNapisal/-a S50GO » 03 Sep 2009, 14:07

Jaz jo imam v svoji osebni zbirki samo da ima oranžne platnice,pa od Leopolda še eno Osnove radijotehnike.Zanimiva je tudi starejša avtorja Zmagoslava Pipana..Kako smo delali radijo..najbolj poučna knjiga in zanimiva mi je tudi od avtorja ING.Slavoja Jenkota..Reparatura radjiskih aparatov letnik54.Ko dobim kakšen doplikat bom sporočil.Sam imam na žalost le po en izvod vsake od teh..Tudi danes so take knjige temelj sodobne elektronike in poučne. :wink:
Lp
S50GO
 
Prispevkov: 60
Pridružen: 22 Avg 2009, 11:18
Kraj: Tolmin

Re: Še pomnite tovariši?

OdgovorNapisal/-a S55WT » 07 Sep 2009, 07:34

Tudi jaz bi nekaj našel v moji knjižnici, sicer iz malo poznejših časov, ker sem pač malo mlajši, pa mi je ob mojih začetkih veliko pripomoglo k prvim delujočim izdelkom.
Kaj bi bilo zelo narobe, če bi te knjige, pač po zmožnostih, spravili v elektronsko obliko in dali nekje vsem na v pogled. Saj res, da je knjiga za vzeti v roke, vendar mene pri teh stvareh vseeno bolj zanima vsebina.

73, Janko
Uporabniški avatar
S55WT
 
Prispevkov: 241
Pridružen: 10 Mar 2002, 01:00
Kraj: Radenci JN86AP

Re: Še pomnite tovariši?

OdgovorNapisal/-a YT2CQ » 07 Sep 2009, 18:00

Mala škola elektronike još uvek izlazi a imaju i neke kit-ove.
U toku ove godine mislim su promenili ime.

http://www.kelco.rs/knjige/
YT2CQ
 
Prispevkov: 22
Pridružen: 18 Sep 2006, 13:06
Kraj: Novi Sad jn95vg

Re: Še pomnite tovariši?

OdgovorNapisal/-a S50GO » 07 Sep 2009, 23:49

.Enako sam štejem trideset da danes razumem elektoniko sem na enakem začel po zgodovini svojo pot..baterija žarnica,rele..kristalni detektor,zgrebal kot osnovnošolec po kosovnih za odsluženo elektroniko..audijon na elektronko sem izdelal pred tranzistorskim..in te knjige so dale temelj da sem elektronik in radioamater .. :) Mala škola elektronike sem tudi prebral. Če po zgodovini sledimo tudi radijsko postajo naredimo in z njo se daleč skom o tem pogovorimo.
Lepa je tehnika in lepo da smo nas več ki to cenimo
S50GO
 
Prispevkov: 60
Pridružen: 22 Avg 2009, 11:18
Kraj: Tolmin

Re: Še pomnite tovariši?

OdgovorNapisal/-a S50GO » 09 Sep 2009, 00:55

Ni lepšega kot živčke napenjat v žičkah.. verjetno nisem edini da sem učasih pa še sedaj ure in ure prebil s spajkalnikom ,multimetrom in razglabljal po knjigi in med izdelkom..zakaj ne dela? A vstrajnost te pelje do cilja in na lastnih napakah,učenju..postanemo to kar smo in to je treba ceniti..strmimo da skrivnost postane jasna lepa logična, saj vse kar obstaja imamo iz narave in je fizika vsakdana :wink:..cilj vsega tega. da našel sem iskano pot do vas ko sem se opogumil in opravil ispit radioamaterja ,sem spoznal da prijatelji ste okoli mene ves čas prisotni a le ko vključim postajo takrat odpre ves se ta lepi svet. Te knjige morajo da se spravijo v elektronsko obliko..Ni mi žal da sem radioamater in da sem elektronik dodaten predalček znanja in veliko prijateljev..vas
S50GO
 
Prispevkov: 60
Pridružen: 22 Avg 2009, 11:18
Kraj: Tolmin

Re: Še pomnite tovariši?

OdgovorNapisal/-a s52ab » 09 Sep 2009, 10:52

Tole pa je eden od najlepših postov na tem forumu.
Tudi sam sem začel v začetku "šestdesetih" razvlačiti žice, pa detektorji...
pa radio Luksemburg ob večerih...dokler nisem "64"tega zaslišal: "ipsilon
užice trojka, drvar, jadran, ruma"....kaj pa je tole... :-? ... :wink:

Še dosti veselja z radioamaterstvom, Klavdij ! :)

73
73,Jože - S52AB - http://lea.hamradio.si/~s52ab/ ... ni toliko važno kaj kdo reče ali zapiše, za narod je zelo važno, kdo to reče ali zapiše.
Uporabniški avatar
s52ab
 
Prispevkov: 510
Pridružen: 12 Mar 2006, 21:13
Kraj: Novo mesto

Re: Še pomnite tovariši?

OdgovorNapisal/-a S50GO » 09 Sep 2009, 11:46

Enako hvala S52AB..radijo luksenmburg sem tudi sam ga rad poslušal,pravi jubox..Tazadnje je bil slišan na 1440khz tamnekje..pa ga ne isledim več no za glasbo je danes kompjuterčk a da se mi slišmo moramo pa le v eter
Lp Jože
S50GO
 
Prispevkov: 60
Pridružen: 22 Avg 2009, 11:18
Kraj: Tolmin

Re: Še pomnite tovariši?

OdgovorNapisal/-a s55s » 20 Sep 2009, 11:25

Pozdrav!

Tudi tale HAM's interpreter je zanimiv. Cel potek radiozveze je preveden v sedem jezikov. Pa še nekaj drugih dodatkov je notri.
Tiskan je bil februarja, leta 1956.

Slika

De Dan
Dokler QSL karta ni napisana in odposlana, zveza ni končana!
QSL karto sprejeti je pravica, poslati jo, je pa DOLŽNOST vsakega dobrega operaterja!
Don't talk about CW, just do it!
http://www.qrz.com/db/s55s
Member of S59GCD Lasko
Uporabniški avatar
s55s
 
Prispevkov: 480
Pridružen: 08 Sep 2006, 13:42
Kraj: JURKLOŠTER JN76QC34DK

Re: Še pomnite tovariši?

OdgovorNapisal/-a S50GO » 21 Sep 2009, 09:51

Zanimiva knjiga. Marsikdo bi še danes pogledal vanjo.. Za dober začetek operaterja po izpitu da dobi pravo sliko vzpostavljanje zvez.
S50GO
 
Prispevkov: 60
Pridružen: 22 Avg 2009, 11:18
Kraj: Tolmin


Vrni se na Zgodovinska radijska tehnika

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gostov