Pomoč pri izdelava antenskega droga

Vse o KV, UKV, UHF, SHF... antenah in stolpih

Moderator: s57uud

Pomoč pri izdelava antenskega droga

OdgovorNapisal/-a S50JA » 18 Avg 2009, 06:58

Živijo!

Ima mogoče kdo shemo za izdelavo antenskega droga (za HF anteno)za na streho.

Način izdelave: tanjšo cev ( fi 60, debelina stene 5 mm) fiksiramo v debelejšo s pomočjo dveh ležajev (eden zgoraj drugi spodaj), tako da se tanjša cev v debelejši prosto vrti. Debelejšo cev nato fiksiramo na zid ali v temeljno ploščo in špiravce. Na spodnji konec tanjše (vrteče) cevi se vsadi rotor na zgornji konec (nad streho) pa antena.

Prednost te izdelave je, da rotor ne nosi antene, ampak jo samo obrača, vso nosilnost in napetosti, ki jih povzročajo strižne sile (vetere itd) pa nosi debelejša cev.

Izdelava takšnega droga naj bi bila sicer zelo preprosta, a bi mi zelo pomagala kaksna shema, izkušnje in nasveti tistih, ki ste kaj takega že naredili.

Hvala za odgovore.
73 de Janez S50JA
(ex S56LAI)
JN76DI
S50JA
 
Prispevkov: 16
Pridružen: 10 Dec 2005, 13:56
Kraj: Križe

Re: Pomoč pri izdelava antenskega droga

OdgovorNapisal/-a S52DK » 18 Avg 2009, 09:48

Hoj! :D

O tem pa je že bilo govora na tem forumu. Tukaj je bližnjica (klik) 8) .
73 ES GL DE Robi, S52DK.

Član Radiokluba "Študent" Maribor- S59DXX.
Uporabniški avatar
S52DK
 
Prispevkov: 720
Pridružen: 22 Avg 2004, 16:41
Kraj: Poljčane, JN76SH

Re: Pomoč pri izdelava antenskega droga

OdgovorNapisal/-a S50JA » 18 Avg 2009, 13:31

Sem našel tale post, ja. Opis je v redu, a bi bilo fino imeti še kakšno tehnično skico, če jo kdo ima.
73 de Janez S50JA
(ex S56LAI)
JN76DI
S50JA
 
Prispevkov: 16
Pridružen: 10 Dec 2005, 13:56
Kraj: Križe

Re: Pomoč pri izdelava antenskega droga

OdgovorNapisal/-a s57nbt » 18 Avg 2009, 16:16

Slika
nad rotorjem bi dal jaz še nek ležaj, da bi razbremenil rotor, kot je tudi tvoja ideja.
ali pa če tu malo pogledaš, sploh ni treba kaj komplicirat
http://www.qth.at/oe3dsb/station.html (pa enih par ekranov dol)
Dejansko shemo pa ti je težko podati, ker dvomim da imaš situacijo na terenu enako kot kdo, ki je delal skico zase.
LP, Uroš
Uporabniški avatar
s57nbt
 
Prispevkov: 289
Pridružen: 06 Mar 2005, 15:01

Re: Pomoč pri izdelava antenskega droga

OdgovorNapisal/-a s55o » 18 Avg 2009, 21:22

Ola!

Samo da bi dopolnil Uroša, jaz bi dal 2x ležaj in vmes še kakšno "giunto" ali gumjasti blažilnik udarcev. Pa pod rotator bi dal tudi gumjaste vložke in daljše šraufe, da je zadeva malo bolj mehansko trpežna. Tako dela Aljoša S57MM na Trstelju in če tam zdrži 5 let, bo pri tebi doma večno.

lp
Boštjan
Ex.S56WTT,S57WTT; All that is necessary for the triumph of evil is that good men do nothing.
Uporabniški avatar
s55o
Tečni Moderator
 
Prispevkov: 2524
Pridružen: 11 Mar 2004, 14:42
Kraj: jn76gh

Re: Pomoč pri izdelava antenskega droga

OdgovorNapisal/-a S51DU » 19 Avg 2009, 21:31

Če pripomnim moje videnje problema, so to ležaji. So različni, za obrat levo nazaj desno v dolgem času, se morda ni vredno sekirati in razmišljati. So odpadni čisto dovolj.

Naprimer zgornji je prizmatični, kjer teža nasede z ustrezno mehansko rešitvijo nanj. Spodaj je krogljičen, ki je samo vodilo za horizontalne obremenitve, sledi prstan, da cev ne skače gor dol, nato elastična povezava z rotorjem. Bi raje imel spodaj in zgoraj krogličnega na dnu pa tlačnega, torej da vsa teža pritiska nanj. Prenos na rotor z zobatim jermenom in napenjalcem na vzmeti.

Tako bi jaz to napravil! Glede na pretekolst.....in kako vidim fiziko. Sukalo se bo, ker pri teh premerih ležajev in hitrosti , so vse karakteristike UFB.

73! Dubi

Vsemu navkljub je morda potrebno razmisliti, kako se bo izvedlo zaustavljanje, glede na velike ročice. Se pravi, da bodo konji imeli težave. :roll:
S51DU
 
Prispevkov: 185
Pridružen: 16 Sep 2003, 13:15
Kraj: RUŠE


Vrni se na Antene

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gostov