S5/TK-028 Ulovka, 21.6.2009

Kaj in kako je bila izvedena aktivacija

Moderatorji: S57D, S58R

S5/TK-028 Ulovka, 21.6.2009

OdgovorNapisal/-a S57D » 21 Jun 2009, 23:04

Tokrat sem se odpravil na SOTA aktivacijo 801m visoke Ulovke, ki ji je dodeljena SOTA referenčna oznaka S5/TK-028. Priprave na podvig so se začele že en dan prej, ko je bilo znano, da bomo imeli lepo vreme, ki je nepogrešljivo pri tovrstnih aktivnostih v naravi. Tudi moja najdražja Sabina S57BNX je bila domenjena, da gre s prijateljico Živo na SOTA aktivacijo Polhograjske gore, S5/CP-024. Oglašala se bo s posebnim pozivnim znakom S53SOTA/P. Razdeliti sva si morala radioamatersko opremo in danes na aktivaciji sem ravno v "nepravem" času prisluhnil dogajanju na 145.575MHz, ko je Sabina razlagala vsem na dolgo in široko, kako sva si delila opremo: "Kot da bi se ločevala, je gostolela in se smejala ...." :lol: Seveda mi ni treba poudariti, da sem potegnil "ta kratko" in da je z njo odšla "boljša" oprema - 7W ICOM IC-V82 in HB9MTN antena za 433MHz, meni pa je ostala 5W postaja in gumi antenica. :lol:

Moj današnji cilj na zemljevidu:

Slika

Ulovka je najvišji vrh v grebenu, ki se severo-zahodno od Vrhnike dviguje nad Ljubljanskim barjem in tako ločuje Zaplano od ljubljanske kotline. V sneženih in mrzlih zimah boste na pobočjih Ulovke uživali v smučanju, poleti pa se lahko na Ulovko odpravite na krajši družinski izlet, še najbolje v maju, ko na severnih pobočjih cvetijo šmarnice in zlati koren, na vrhu Ulovke pa se zibljejo orlice. Z vrha Ulovke se odprejo čudoviti razgledi proti severu, najprej na predgorja Polhograjskega hribovja, Grmado in Tošč, za njimi se sredi Škofjeloškega hribovja dviguje Blegoš, v dneh z odličnim razgledom pa se vidijo celotne slovenske Alpe, od Krna do Pece. (povzeto po http://www.zaplana.net)

Pogled z izhodišča proti vrhu Ulovke:

Slika

Proti vrhu sem se odpravil kar po najbolj strmem delu - po trasi smučarske vlečnice. Pot je res zelo strma, na nekaterih mestih je naklon zavidlivih 45°. Od izhodišča do vrha je 200m višinske razlike. Po poti rastejo slastne gozdne jagode:

Slika

Z nekaj počitka in nabiranja gozdnih jagod sem do vrha porabil 25 minut. Pot mi je prekrižal tudi divji zajec. Seveda je bil prehiter, da bi ga lahko fotografiral. Kaj pa zajci vedo, kaj pomeni 45° klanec. Pojma nimajo, zato so tudi na strmini hitri kot blisk. Vrh se že kaže v daljavi:

Slika

Sam vrh nima nobene posebne oznake, vsaj jaz in ostali planinci, ki smo bili na vrhu je nismo našli. Jaz sem bil pri iskanju označbe še posebno vztrajen. Otovorjen s kompletno opremo sem splezal čez električnega pastirja in s tem v neposredno nevarnost spravil "družinske dragulje". :lol: In iz prve roke lahko povem, da je bila ograja pod napetostjo! :wink: Ja, kdaj smo res pretirano vztrajni, kot da bi se pod kamnom z vrezanim "X" skrival zaklad, ali kaj?! In ker kamna ni, sem se zato držal oznake na Geopediji in opremo postavil v dovoljenem odmiku od vrha, na robu travnika. Postavitev anten in opreme:

Slika

Detajl na prenosnem stolpu: na koncu fiberglas palice sem dodal aluminijasto cev, da lahko brez skrbi pritrdim antensko objemko:

Slika

V bližnji hišici sem si izposodil stol, ki mi je med delom odlično služil kot priročna miza:

Slika

SOTA aktivacija se je lahko pričela. Na 50MHz je potekal contest, poleg tega pa so bili ves čas aktivacije tudi dobri pogoji razprostiranja radijskih valov na 6m območju. Zelo sem se razveselil zvez z angleškimi prijatelji, med drugimi z G0RQL in GW7AAV s katerima se ponavadi slišim na HF področju.

Aktivacija v številkah:
- skupno število zvez: 61 QSO
- 50MHz: 42 QSO
- 70MHz: 2 QSO
- 144MHz: 7 QSO
- 433MHz: 10 QSO
- S2S: 8 QSO
- DXCC: 13 (S5, 9A, G, F, IZ, EA, CR, GM, GW, YO, SM, LA, UT7)

Na 50MHz sem delal z ICOM IC-703, 10W in ECO HB9 anteno, na 70MHz z Wouxun KG-699E, 5W in polvalno nateno, za 144/433MHz pa sem uporabljal ICOM IC-Z1E, 5W in 144MHz HB9MTN ter 144/433 dual band gumi Diamond antenico.

Na pašniku se že pasejo štirinožne mlekarice, polagalke "min", zato previdnost pri hoji ni odveč ...

Slika

73, Miloš S57D
SWL: S5-RS-001 EX: S52DM, YT3DM, YU3TEU, YU3-RS-1088
Uporabniški avatar
S57D
Moderator
 
Prispevkov: 1227
Pridružen: 01 Maj 2003, 16:09
Kraj: Ljubljana - JN76GC

Vrni se na Izvedene aktivacije

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gostov