packet radio transmitter

Packet radio, TCP/IP in AX.25 - oprema, elektronika, programska oprema, nastavitve, problemi, ...

Moderatorji: s56g, S57BBA

packet radio transmitter

OdgovorNapisal/-a s56wzb » 07 Jan 2008, 23:42

Živjo

Imam idejo, ki bi jo uporabil v seminarju na faksu, ne vem pa če je glih izvedljiva...

In sicer je ideja taka: Postavitev meteorološke postaje na nek oddaljen in relativno težko dostopen kraj, pošiljanje podatkov iz postaje pa po komunikacijskem radioamaterskem kanalu. Možgani celega sistema bi bili en relativno zmogljiv 32-bitni mikrokontroler. Kar se tiče dela za meteorološko postajo, zadeva ni problematična (povezava z obstoječo postajo preko RS232 ali priklop instrumentov direkt na uC). Bolj me zanima, kaj vse je potrebno za uspešen prenos signala. Mikrokontroler je sposoben poganjat Linux (uCLinux), tako da imam relativno proste roke pri softverju in hardveru (lahko izkoristim tudi AX.25). Uporaba FPGA-jev, A/D in D/A konverterjev ter ostalih zadev, ki so sedaj "in" ni prepovedana.

Kaj svetujete?


PS: Pustite prosto pot domišljiji... ;)
s56wzb
 
Prispevkov: 10
Pridružen: 15 Jul 2003, 12:07

APRS & WX

OdgovorNapisal/-a s57c » 11 Jan 2008, 01:37

Živijo!

Kar nekaj idej v zvezi s tem vprašanjem boš dobil, če malo pobrskaš po tematiki APRS in vremenskih postaj. Omrežje je že postavljeno. Deluje na 144.800 MHz/1200bps. Seveda se boš moral malo pozabavat s protokolom. Nekaj na to temu razvija in pripravlja Sandi, S54S. Veliko teh podatkov je dosegljivih potem na raznih internetnih straneh. Morda boš z brskanjem po tej tematiki dobil kaj uporabnih idej za realizacijo zastavljenega cilja. Naloga lahko postane kar obsežna. Izdelava primerne vremenske postaje, logika za obdelavo vremenskih podatkov v zahtevan protokol, modem za pošiljanje tega in seveda radijska postaja.... Morda kateri modul uporabiš že narejen (kakšna stara odslužena radijska postaja, modem, TNC). Najverjetneje pa bi bila za radioamaterje zanimiva kakšna cenena vremenska postaja (industrijske znajo biti kar drage).
Prilagam nekaj linkov kjer si lahko ogledaš podatke vremenskih postaj, ki so pošiljani po radiomterskem APRS omrežju.
http://www.db0anf.de/app/aprs/stations/weather-S57C-6
http://www.findu.com/cgi-bin/wxpage.cgi?call=s57c-6
http://aprs.fi/weather/S57C-6

Ti si si najverjetneje zamislil še kaj več. Seveda še bolj napredna vremenska postaja nikakor ne more škodovat!

Uspešno delo v upanju, da iz tega nastane kaj zanimivega in uporabnega tudi za radioamaterje!

LP, Branko
http://lea.hamradio.si/~s57c/2007
s57c
 
Prispevkov: 64
Pridružen: 10 Sep 2002, 13:02

OdgovorNapisal/-a s56wzb » 11 Jan 2008, 20:38

Hvala za odgovor. Prebrskal sem veliko materiala, našel tudi kar nekaj uporabnih zadev.

Za oddajo bi uporabil kar novo radijsko postajo (stare pač nimam) - Predelal bi Puxinga PX-777 (teh imam nekaj "na zalogi"), kontroler in modem bi pa poskušal sam narediti. Največji problem bo modem, saj mi analogna elektronika ne gre preveč od možganov (vse kar je več od napetostnega delilnika je zame že eksotika), pa tudi ti signali & co. so mi že kar eksotični. Nisem pa na internetu našel kakšne strani tipa "how to create a modem", ki bi zelo pomagala pri takšni zadevi. Kar se tiče pa digitalnega dela sem pa tam skoraj kot doma, zato bi rad čim več stvari prenesel na digitalni del sistema.

Našel sem kar nekaj dizajnov APRS trackerja (npr. byonics.com), ampak vsi dizajni se mi zdijo kar precej zastareli. Če se lotim te zadeve, bi uporabil nekaj bolj sodobnega, recimo uC iz družine LPC (npr. LPC2138 ali 2366), na katerega bi obesil vso ostalo periferijo. Imam pa tudi razvojno ploščo z Blackfin procesorjem (32-bitni, 500 MHz, uCLinux OS), ampak to je IMHO way too much...
s56wzb
 
Prispevkov: 10
Pridružen: 15 Jul 2003, 12:07

APRS&WX

OdgovorNapisal/-a s57c » 11 Jan 2008, 22:46

Živijo!
Z modulatorjem ne boš imel težav. Naučiti ga moraš pošiljat piske na 1200/2200 Hz... Sprejema pa v prvih korakih niti ne potrebuješ... zasedenost kanal lahko kontroliraš s squelch-om. Lahko pa tudi narediš demodulator, ki bo prepoznaval prisotnost 1200/2200Hz na kanalu... To je še vedno na digitalnem nivoju, HI.
Ko boš imel kaj operativnega, bi bilo zanimivo videt. Najbrž se ti bo tokom projekta odprlo še mnogo idej...
Morda bi bilo pametno, da si postaviš kakšen program za APRS, da ti bodo stvari že v osnovi bolj jasne... paketi, gužva na frekvenci, izgled podatkov in seveda kontrola tega kar boš naredil in pošiljal.
Primeren program za to je npr. UIVeiw, ki je prost in tudi registracija je zastonj. Z AGWPe programom lahko vse skupaj moduliraš/demoduliraš kar z zvočno kartico.
Če te zanima še kaj več po tem vprašanju, se lahko oglasiš na ZS.
73 de Branko
s57c
 
Prispevkov: 64
Pridružen: 10 Sep 2002, 13:02

OdgovorNapisal/-a s56wzb » 14 Jan 2008, 21:11

Živjo

Po nekaj dneh se spet oglašam. Danes sem imel na faksu izpit, ki sem ga seveda ruknu - in to tako kot se spodobi, že v četrto... Eh, nikoli se ne bom navadu štet do 10... Seveda imam pa na ta račun danes malce cajta za relaksacijo, kar bo vidno tudi iz tega posta... ;)

Odločil sem se, da si doma testno z enga starga PC-a (Celeron 400MHz) in Puxinga PX-777 sestavim APRS postajo - vprašanje je le kdaj, ker imam na faksu kar pestro. APRS postaja sicer ne bo delala nič pametnega (imho), ampak vsaj nekaj filinga za zadevo bom dobil (pa upam, da jo uspem postavit na kak zemljevid APRS postaj ;)).

Kar se pa tiče hardvera sem pa kar konkretno raziskoval na tem področju. Ker za seminar ne mislim zapravit neskončno časa, bi rad čim več komponent dobil že narejenih (predvsem kar se tiče sprejema in oddaje). Tako nameravam za oddajo uporabit PX-777, našel sem pa tudi čip za Bell202-compatible modem in dizajn za modem (link). Čip se da naročit iz ZDA (link), kjer stane 9 USD ali iz Italije (link), kjer stane 12 EUR + DDV. Našel sem še eno implementacijo v VHDL-ju (link) in opis programske implementacije modema (link).

Za uC nameravam uporabit enega od NXP-jevih 32-bitnih ARM-ov, ne vem pa še točno katerega bi vzel... Imam mini development board z LPC2138 @60MHz max. in enega z LPC2366 @72MHz max. S prvim sem že nekaj malega delal, z drugim pa še nič...
s56wzb
 
Prispevkov: 10
Pridružen: 15 Jul 2003, 12:07

OdgovorNapisal/-a s56wzb » 22 Mar 2008, 23:03

Po kratki pavzi spet nekaj na to temo...

Odločil sem se, da bi zadevo zgradil na uC-ju LPC2366 - predvsem zato, ker ima možnost USB in Ethernet povezljivosti. Kar se tiče ostale periferije, bi za sprejem in oddajo uporabil Puxinga, nekaj analognega dela (PTT in audio) pa bi si izposodil iz sheme TinyTrack-a.

Sicer se pa nisem še odločil, kako naj implementiram modem. Naj bo to softversko ali z uporabo zgoraj omenjenega čipa? Predlogi, ideje?

Kot osnovo softvera nameravam uporabit FreeRTOS, ki je v osnovi multitasking mini operacijski sistem in preverjeno deluje na LPC236x. Posamezni zaokroženi deli softvera bi bili tako en task.


Ideje in predlogi so vsekakor dobrodošli.
s56wzb
 
Prispevkov: 10
Pridružen: 15 Jul 2003, 12:07

OdgovorNapisal/-a s56wzb » 29 Mar 2008, 21:42

Tole sem izumil v današnjem popoldnevu. Poleg tega sem pa dobil še kar nekaj idej o sami izvedbi projekta... več o tem pa v prihodnje!

Link: tukaj.
s56wzb
 
Prispevkov: 10
Pridružen: 15 Jul 2003, 12:07

OdgovorNapisal/-a s56wzb » 30 Mar 2008, 22:51

Še vprašanje: A priporoča kdo kak dober GPS sprejemnik, ki bi ga lahko povezal na mikrokontroler?
s56wzb
 
Prispevkov: 10
Pridružen: 15 Jul 2003, 12:07


Vrni se na Packet radio

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gostov