Packet Radio za popravca :)

Packet radio, TCP/IP in AX.25 - oprema, elektronika, programska oprema, nastavitve, problemi, ...

Moderatorji: s56g, S57BBA

Packet Radio za popravca :)

OdgovorNapisal/-a MatejStarman » 28 Jun 2007, 18:32

No pa sem se zopet malo pojavil na forumu. V to me je po eni strani prisilila šola :lol:
Namreč naj najprej povem zakaj?
Hodim na Iskrško šolo v Kranju in imam popravca (računalniška omrežja). Sedaj pa moram popravca popravit :lol: Profesor (Rado), mi je dal nalogoda moram teoretično in praktično prikazati delovanje brezžičnega omrežja.
Rekel sem mu, da bi rad malo razložil o Packet Radiju.
Namreč sedaj pa imam nekaj vprašanj.

Za seminarsko nalogo, nebi rad zapravil veliko denarja, zato bi za nakup uporabil:
2x walkie talkie

Za praktični prikaz bi pa uporabil 2 računalnika.
Za modem bi uporabil sound modem.
Vse to bi zvezal in se lotil sistemskega dela.

Sedaj me zanima še z Vaše strani ali bi ta omrežje sploh deloval?
Vem, da ni ravno dovoljeno in da niso hitrosti nevem kakšne samo bi imel samo za prikaz profesorju.

Bi torej lahko na takšen način povezal 2 računalnika?

Naj povem še, da sem že iskal po forumu in sem marsikaj že našel, po googlu.
Prosim Vas, za kakršne koli informacije, povezave, predloge, komentarje.....

Srečno, Matej.
MatejStarman
 
Prispevkov: 49
Pridružen: 08 Dec 2004, 14:30

OdgovorNapisal/-a s55z » 28 Jun 2007, 21:43

Pravzaprav, če imaš dva vokiča, dva PCja z zvočno kartico in na vsakem naložen MixW, si problem rešil. Aha, še dva para oklopljenih kablov od PCja do vokiča potrebuješ... Pogooglaj MixW - dobiš 15 dnevno polno delujočo verzijo programa ...

Nobenega modema ne potrebuješ, ker vse dela zvočna kartica in software.

P.S.: Vokitoki mora imet priključek za mikrofon in slušalke.

LPD
VY 73 & GL, Dragan S55Z, EPC #0760
HAMtech - Toys for real CONTEST-ers and DX-ers
s55z
 
Prispevkov: 2455
Pridružen: 13 Jul 2003, 03:29
Kraj: Ljubljana - JN76HB

OdgovorNapisal/-a S56CT » 29 Jun 2007, 09:03

Pozdravljen!

Da ne boš padel tudi na popravcu, če te bo profesor vprašal, če imaš dovoljenje za delo na radioamaterski frekvenci. Kot vidim klicnega znaka nimaš. Na PMR446 in na CB pa packet radio ni dovoljen, vsaj pri nas. Pomisli malo tudi na takšno vprašanje profesorja. npr. Ali lahko brezžično računalniško omrežje postavimo na katerokoli frekvenco?

Najlažje boš prikazal delovanje WLAN-a. Pa še stroški bodo manjši, saj verjetno nekaj opreme že imaš ali pa si jo lažje izposodiš.

Je pa seveda dobrodošlo, da se zanimaš za packet radijo. Pa prijavi se na kakšen tečaj za radioamaterja. :wink:
73 de S56CT-Tilen
http://rpt.hamradio.si/
S56CT
S5 RPT Manager
 
Prispevkov: 1106
Pridružen: 20 Jan 2002, 01:00
Kraj: Sevnica

OdgovorNapisal/-a s55z » 29 Jun 2007, 10:50

Lahko, vprašanje je, če SMEMO! :D

Tehnično pa je opisani postopek najenostavnejši, če res želi uporabiti PR...

P.S.: Pozabil. Dodat je treba še krmiljenje PTT, najbolje iz COM porta, ker vokiči ponavadi nimajo VOXa, ali pa bi bil celo prepočasen...
Zadnjič spremenil s55z, dne 29 Jun 2007, 16:40, skupaj popravljeno 1 krat.
VY 73 & GL, Dragan S55Z, EPC #0760
HAMtech - Toys for real CONTEST-ers and DX-ers
s55z
 
Prispevkov: 2455
Pridružen: 13 Jul 2003, 03:29
Kraj: Ljubljana - JN76HB

OdgovorNapisal/-a S56CT » 29 Jun 2007, 11:36

Ja, res je Dragan, prava beseda je SMEMO. :D

Vsekakor uspešno in veliko sreče na popravcu Matej, da bo boš imel tudi kaj od počitnic.
73 de S56CT-Tilen
http://rpt.hamradio.si/
S56CT
S5 RPT Manager
 
Prispevkov: 1106
Pridružen: 20 Jan 2002, 01:00
Kraj: Sevnica

OdgovorNapisal/-a MatejStarman » 29 Jun 2007, 16:29

No da naj povem, sva s profesorjem že malo razglabljala o Packet radiju ko sem mu ponudil idejo.
Sam je rekel, da pač na tem območju ni dovoljena postavitev omrežja samo je rekel, da naj ga uporabim samo na popravcu :).
Nekako naj bi tudi omejil izhodno moč, samo po resnici povedano pa je zame to kar malo preveč.

Z veseljem, bi delal izpit za radioamaterstvo ker si želim že dolgo samo nevem kje bi dobil več informacij o ceniku ter ostalem.

Zanima me še kako se potem 2 računalnika medsebojno prepoznata?
Se dodeli kakšen fizični naslov, IP naslov, maska podmrežja, prehod....
Bi lahko naprimer pingal www.google.com?
Ali poslal kakšno datoteko preko brezžičnega omrežja?

No to naj bi bilo zaenkrat vse. Zahvaljujem se Vam za odgovore...
in upam, da mi boste malo še pomagali pri tehničnih ter sistemskih problemčkih.

Srečno!
MatejStarman
 
Prispevkov: 49
Pridružen: 08 Dec 2004, 14:30

OdgovorNapisal/-a s56oa » 29 Jun 2007, 20:24

Na radioamaterskem packet radiu se še vedno uporabljamo protokol AX.25.

Nekaj podatkov o slednjem dobiš tule:
http://en.wikipedia.org/wiki/AX.25
http://www.tapr.org/pub_ax25.html

Zastojn softveraj za Wintendote dobiš pa tu:
http://www.elcom.gr/sv2agw/inst.htm

Za med seboj povezat dva vokiča v osnovi rabiš AGWPE, ki je softverski modem - uporablja zvočno kartico in AGWTERM, ki je terminalski program. Pa seveda dosti znanja in nekaj muke (za začetnika). :)

73 de S56OA - Ognjen
Member of S59DGO
http://www.s59dgo.org
Uporabniški avatar
s56oa
 
Prispevkov: 756
Pridružen: 23 Maj 2001, 01:00
Kraj: Ilirska Bistrica, Slovenia

OdgovorNapisal/-a MatejStarman » 29 Jun 2007, 20:31

Če po pravici povem, se je stvar kar malo zakomplecirala. Samo me še vedno močno zanima, in bi projekt tudi s trmo izpeljal do konca saj imam še kar nekaj časa.
Mislim, da projekt navdošuje profesorja, saj mi je ravno poslal mail pa sem mu kar kopiral link od foruma. :wink:

Rad bi se lotil samo enega programa.
Zgoraj v tej temi mi je nekdo že omenil program MixW, pa me zanima če bi delovalo?
Zanimajo me nastavitve, da se računalnika med sebojno vidita.

Mogoče imam butasta vprašanja samo me projekt vedno bolj navdušuje.
MatejStarman
 
Prispevkov: 49
Pridružen: 08 Dec 2004, 14:30

OdgovorNapisal/-a S56CT » 30 Jun 2007, 12:44

Kot si verjetno ugotovil si na poti s katere ni povratka, še posebej sedaj, ko si profesorju posredoval povezavo na forum.

Jaz bi se lotil zadeve tako, da bi si nalogo razdelil na dva dela:

1.Teoretični del

V teoretičnem delu bi opisal kaj to sploh je packet radio in se osredotočil na opis protokola AX.25, ki je v uporabi v radioamaterstvu. Nadaljeval bi s podajanjem tehničnih lastnosti in opisal omrežja v Sloveniji (frekvence, hitrosti itd.). Brez tega dela boš imel težave pri izpeljavi praktičnega dela, ker ne boš razumel osnov in namena.

2. Praktični del

Če bi imel možnost bi si izposodil dva modema in se tako rešil izdelave kablov in PTT preklopnika. Če modemov ne bi dobil bi se najprej lotil izdelave PTT vmesnika in kablov za povezavo z zvočno kartico ter serijskim portom. Ker imaš na voljo VHF FM radijski postaji, je takoj jasno, da nekih velikih hitrosti prenosa na pasovni širini kanala, ki je namenjen govoru ne bo mogoče razviti. Primerna hitrost bo zato 1200 b/s, kar zadošča namenu predstavitve prenosa podatkov.
Ko bi imel vse to pripravljeno bi se lotil programa in njegovih nastavitev. Izberi program, ki ti bo najbolj razumljiv. Na spletu je na voljo kar nekaj brezplačnih, kar sta ti povedala že Dragan in Ognjen (drži se njunih nasvetov).

V packet radiju, se računalnika ne vidita na tak način kot si ti predstavljaš in si ga navajen pri WLAN-u.
MixW je software, ki ti poleg packet radija omogoča tudi druge vrste digitalnih komunikacij.
Vseeno kateri program si boš izbral moraš vanj vpisati svoj klicni znak. Ko boš v enem izmed programov dal ukaz za klicanje drugega PC-ja boš moral poleg ukaza vpisati tudi klicni znak tega, ki ga kličeš.
Tudi v internet se ne pride kar tako enostavno. Osredotoči se samo na to, da boš brezžično spravil tekst iz enega terminala na drugega ali mogoče kakšno ne preveliko fotografijo.

Svetujem ti, da se obrneš na sekretarja Zveze radioamaterjev Slovenije tel: 01/25 22 459 ali e-mail: zrs-hq@hamradio.si in si nabaviš Priročnik za radioamaterje. V njem boš našel na prijazen način opisano delovanje packet radija. Služil pa ti bo tudi pri pripravi na radioamaterski izpit.
Sigurno je na to temo veliko napisanega tudi na spletu, predvsem podatke o slovenskem packet omrežju boš našel na internetu.

Ko boš to obdelal ti bo sigurno veliko več razumljivega kot ti je sedaj. Moraš razumeti, da ima malokdo čas, da te bo prek foruma učil osnov packet radija, sploh, ker je ogromno podatkov možno dobiti na spletu ali iz literature v knjižnici.
73 de S56CT-Tilen
http://rpt.hamradio.si/
S56CT
S5 RPT Manager
 
Prispevkov: 1106
Pridružen: 20 Jan 2002, 01:00
Kraj: Sevnica

OdgovorNapisal/-a MatejStarman » 01 Jul 2007, 11:23

Nekaj mi še ni jasno.

Namreč ali mora biti PTT preklopnik, zanina me tudi kje bi lahko dobil kakšen načrt?
Zakaj je pomemben COM port, ali ni povezava samo:
(walki talki) izhod zvočnika => vhod mikrofona (PC)
(walki talki) izhod mikrofona => vhod zvočnika (PC)

ali je nekakšno taka povezava?
Torej če imam COM port povezava preko sound blasterja ni potrebno, ali je tako da PTT samo preklaplja kdaj naj odgovarja in kdaj ne, sound blaster pa skrbi za oddajo ter sprejem paketkov?
Zanima me še kakšen pomen in kakšen je to protokol AX.25?

Hvala za tako obširen odgovor o praktičnem in teoretičnem delu :)

Edit:
Vprašal bi še če mi podate čim več povezav o Pocket Radiu, pa da je *.pdf datoteka. Malo sem iskal pa sem že nekaj našel.

Hvala!
MatejStarman
 
Prispevkov: 49
Pridružen: 08 Dec 2004, 14:30

OdgovorNapisal/-a s53sx » 01 Jul 2007, 13:34

Hoj

Nekaj mi še ni jasno. 8)

COM port bo posredoval komande PTTju, saj večina primopredajnikov
težje hkrati oddaja in sprejema (saj nameravaš zadevo opravljat brezžično?)
sploh na istem bandu...

ali ni povezava samo:
(walki talki) izhod zvočnika => vhod mikrofona (PC)
(walki talki) izhod mikrofona => vhod zvočnika (PC)


Hm, vsi nekako prehitevate. Povezava je :človek, računalnik-kontroler, primopredajnik; in seveda obratno!
In če hočeš to troje vskladit, se moraš pač podredit omejitvam vsakega
posebej in vseh skupaj.

Če bi ljudje komunicirali v RF in recimo strojni kodi, bi bil kup donosne industrije nepotreben...tako pa razumemo znake, slike, zvoke in to res nič
ne pomeni računalniku, ki razume samo ničle in enke in primopredajniku
ki na vhodu/izhodu pozna samo del slišnega spektra (ne pretirane širine)

PTT mora od nekoga zvedet kdaj preklopit, kontroler (lahko po tvoje zvočna kartica) mora tvoje informacije stlačit v pasovno širino ki jo nudi
primopredajnik, seveda opremljeno z vsemi varovali in kontrolami, ki
nudijo garancijo, da bo prenešeno verno originalu. Seveda je zadeva smiselna če le zadosti ljudi pozna način kodiranja in ga lahko uporabi
in tak dogovor in postopek imenujemo protokol. V našem amaterskem primeru je to priškrnjeni X25, iz katerega je nastal AmaterskiX25.

Vse tole bi zvedel, če bi se držal vsaj dela nasvetov, ki so ti jih dali fantje pred mano.... :wink:
73 de Joze, s53sx
Uporabniški avatar
s53sx
 
Prispevkov: 97
Pridružen: 19 Maj 2001, 01:00
Kraj: there

OdgovorNapisal/-a S56CT » 01 Jul 2007, 16:40

Načrt za PTT interface (vmesnik) boš našel tu http://www.stuf4sale.net/ptt/
Načrt sem našel naključno, sigurno obstaja še kakšen, ki ti bo osebno bolj ustrezal za izgradnjo.

Kot ti je že odgovoril Jože serijski port prek vmesnika namesto tebe stiska tipko za pogovor (push-to-talk) na radijski postaji in brez tega ne spusti "ničl in enk", ki pridejo iz zvočniškega izhoda zvočne kartice v eter.

Ponovno ti svetujem, da vzemi v roke kakšno knjigo npr. Priročnik za radioamaterje ali pobrskaj po spletu, da osvojiš osnove. Ko boš imel konkretna vprašanja ti bodo fantje, ki se s packet radijem ukvarjajo že zelo dolgo, od njegovih zametkov v S5, kot npr. Jože (S53SX), sigurno posredovali odgovor na mestu. Najprej se pa moraš malo potruditi tudi sam. Literature je v današnjih časih na voljo na pretek, pa tudi kakšen radioklub imaš v bližini. Poveži se torej s fanti iz "lokala". Če ne veš kdo so povej in pomagali ti jih bomo najti.
73 de S56CT-Tilen
http://rpt.hamradio.si/
S56CT
S5 RPT Manager
 
Prispevkov: 1106
Pridružen: 20 Jan 2002, 01:00
Kraj: Sevnica

OdgovorNapisal/-a MatejStarman » 01 Jul 2007, 20:17

No sedaj sem veliko prebral in malo več izvedel o Packet Radiju.

Bi lahko namesto walkie talkia uporabil kar PMR postajco?
Je potem princip delovanja in povezave enak?

L.P. Grega
MatejStarman
 
Prispevkov: 49
Pridružen: 08 Dec 2004, 14:30

OdgovorNapisal/-a S56CT » 01 Jul 2007, 21:13

Seveda!
73 de S56CT-Tilen
http://rpt.hamradio.si/
S56CT
S5 RPT Manager
 
Prispevkov: 1106
Pridružen: 20 Jan 2002, 01:00
Kraj: Sevnica


Vrni se na Packet radio

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost