POSTAVITEV ANTENE

O radioamaterstvu v S5 in po svetu

Moderatorji: S57D, s55o

POSTAVITEV ANTENE

OdgovorNapisal/-a s52jtxx » 22 Avg 2006, 18:04

No pa se je zgodilo: postavim anteno, naredim nekaj QSO pa prirohni QRM v obliki soseda..... Kako ga zaobiti in postaviti anteno???? NA streho na 6 m drog,...... večstanovanjska hiša nima strelovoda, sem v Grosuplju....... Lepo prosim kolegi za kak pameten nasvet.....

73 de S52JT
s52jtxx
 
Prispevkov: 42
Pridružen: 07 Avg 2003, 14:32
Kraj: Grosuplje

OdgovorNapisal/-a S51AG » 22 Avg 2006, 18:40

Pozdrav,

in kaj je bil vzrok, da te je obiskal sosed? Zgolj "optična" motnja zaradi antene ali motnje v sosedovi zabavni elektroniki?

Lp,

Tono, S51AG
Uporabniški avatar
S51AG
Moderator
 
Prispevkov: 610
Pridružen: 26 Dec 2003, 14:01
Kraj: Ptuj, JN76WK

Re: POSTAVITEV ANTENE

OdgovorNapisal/-a S51U » 22 Avg 2006, 18:59

s52jt napisal/-a:No pa se je zgodilo: postavim anteno, naredim nekaj QSO pa prirohni QRM v obliki soseda..... Kako ga zaobiti in postaviti anteno???? NA streho na 6 m drog,...... večstanovanjska hiša nima strelovoda, sem v Grosuplju....... Lepo prosim kolegi za kak pameten nasvet.....

73 de S52JT


Če je skupinska hiša ali blok, ga boš obšel zelo težko ...
Rešitev pa je vertikalka z balkona... Tako je imel Štanc, hehe -> dolga leta. Ni ne vem kaj, je pa rešitev.
Seveda pa je še najboljša in najlepša rešitev dogovor, ki pa je največkrat tudi najtežja, če ne celo mission impossible.
Zadnja rešitev pa je ranč v samoti....
S51U ( ex: S5041U, S52FB, YT3FB, YU3AXR )
Uporabniški avatar
S51U
 
Prispevkov: 368
Pridružen: 12 Jul 2006, 12:50
Kraj: JN75GX

Re: antena

OdgovorNapisal/-a s52jtxx » 22 Avg 2006, 19:25

bi rekel da bolj optična napaka... Problem je to ker sem v pritličju pa balkon odpade, sicer pa je ta sosed, ki se je pritoževal iz sosednje hiše, med našo večstanovanjsko in njegovo vrstno je le betonski zid - škarpa.
s52jtxx
 
Prispevkov: 42
Pridružen: 07 Avg 2003, 14:32
Kraj: Grosuplje

OdgovorNapisal/-a s56oa » 22 Avg 2006, 19:38

Pri nas je problem zgolj s sosedi. Na tujem imajo probleme z lokalno zakonodajo. V urbanih središčih je dostikrat prepovedano postavljat bilo kake zunanje antene (radijske, satelitske, radioamaterske, ...), celo sušit perilo na balkonu in to na lastni bajti, kamoli blok ali kaj podobnega. Brez zezanja. :cry:
Tako, da dokler smo na slovenskem izpostavljeni le konfliktnim osebkom iz sosedstva, je še vredu. Si pa v stanovanjskem bloku dokaj v nezavidljivem položaju. Iz istega razloga imam tudi sam v Ilirski Bistrici le triband vertikalko na balkonu (6m, 2m, 70 cm), za kaj več je pa treba v hribe. :roll:

73 de S56OA - Ognjen
Member of S59DGO
http://www.s59dgo.org
Uporabniški avatar
s56oa
 
Prispevkov: 756
Pridružen: 23 Maj 2001, 01:00
Kraj: Ilirska Bistrica, Slovenia

Problem z anteno...

OdgovorNapisal/-a s52ab » 22 Avg 2006, 20:18

Pozdrav

No, rešitev seveda postoji, za S5 sicer ne klasična, vendar recimo pri
meni preizkušena. Ena od teh je recimo magnetna antena. Na tujem,
kjer so s tem težave, kot vidiš, jih vgrajujejo celo v vrata znotraj
stanovanja :) . Seveda, ne pričakuj veliko, kako vezo v dobrih pogojih
pa lahko narediš, ko ti bo dolgčas...
So seveda še druge nevpadlive rešitve, le malo domiselnosti je treba :wink:

73
73,Jože - S52AB - http://lea.hamradio.si/~s52ab/ ... ni toliko važno kaj kdo reče ali zapiše, za narod je zelo važno, kdo to reče ali zapiše.
Uporabniški avatar
s52ab
 
Prispevkov: 510
Pridružen: 12 Mar 2006, 21:13
Kraj: Novo mesto

Re: antena

OdgovorNapisal/-a S51U » 22 Avg 2006, 21:34

s52jt napisal/-a:bi rekel da bolj optična napaka... Problem je to ker sem v pritličju pa balkon odpade, sicer pa je ta sosed, ki se je pritoževal iz sosednje hiše, med našo večstanovanjsko in njegovo vrstno je le betonski zid - škarpa.


Potem pa se nima kaj dosti za pritoževat, samo pred tem bi lahko dobil od občine Grosuplje lokacijsko informacijo saj kaj več ni potrebno za postavitev antene, ki pa mora biti v mejah dovoljenega, mislim, da ne sme biti preko 6 m od slemena, poglej v Zakon, saj je na netu... Problem je v solastništvu, ki pa ga ta sosed sigurno nima pri vas, vendar ti lahko sedaj naredi veliko škode.
S51U ( ex: S5041U, S52FB, YT3FB, YU3AXR )
Uporabniški avatar
S51U
 
Prispevkov: 368
Pridružen: 12 Jul 2006, 12:50
Kraj: JN75GX

OdgovorNapisal/-a s52ei » 23 Avg 2006, 07:20

Verjetno še ni vse izgubljeno. Še vedno se lahko sosedu "prijazno"opravičiš, odstraniš anteno.... Potem pridobiš soglasje solastnikov in na Občini lokacijsko informacijo ter zadeve ponovno postaviš, sicer veliko večjo kot imaš sedaj, ker Tilen pravi " dolg boom, srečna postaja in operater HI. Pa veliko uspeha pri reševanju problema.
'73 de S52EI, Ivan
s52ei
 
Prispevkov: 82
Pridružen: 26 Feb 2003, 14:07
Kraj: Ravne na Koroškem

OdgovorNapisal/-a S56C » 23 Avg 2006, 09:10

Pristop: Postaviš anteno in ne klofaš vsaj en teden. Niti za test SWR.
V kolikor se v tem času pojavi nekdo, je jasno, da ga moti že dejstvo, da je nekaj tam in strah "kej zdej tu je?". V kolikor ne, začneš s Qrp močjo.

72/73

Alen, S56C
73 es GD DX de S56C
Uporabniški avatar
S56C
 
Prispevkov: 164
Pridružen: 18 Apr 2004, 11:37

OdgovorNapisal/-a s57uud » 23 Avg 2006, 17:21

Snameš anteno, narediš gemer in ga prižgeš na podstrešju, nato postaviš anteno nazaj in ugasneš "magic box".
Ni JOKE. Stvar preizkušeno deluje !
Uporabniški avatar
s57uud
Moderator
 
Prispevkov: 659
Pridružen: 17 Sep 2001, 01:00
Kraj: Kačiče 15, 6215 Divača

OdgovorNapisal/-a S51DU » 30 Avg 2006, 08:28

Če je sosed iz sosednje hiše in se ne obnaša primerno oz si domišla, da kar lahko nekoga nadere, ga naderi še ti. Pri tem se delaj čim bolj vzvišenega in pametnega. Če se ne da, ga pošlji tja od koder je prišel.
Bo pa verjetno takoj ščuval sosede v tvoji zgradbi, zoper tebe. S pametnim in prijaznim dopisom sostanovlcem boš soglasje pridobil, toliko prej, če si prej do njih bil prijazen in uvideven.
Resen problem je, da če želiš imeti vertikalno anteno, je strelovod nujno potreben. Morda tudi to ni problem v kolikor tudi zanj navdušiš svoje sostanovalce. :wink:
Meni je, nekaj dni nazaj, soglasje v bloku uspelo pridobiti. Pri pobiranju podpisov sem uvidel, da če ne bi tako ravnal, bi se sosedje postavitvi antene na novi strehi zanesljivo uprli.

73! de S51DU- Dubi
S51DU
 
Prispevkov: 185
Pridružen: 16 Sep 2003, 13:15
Kraj: RUŠE

OdgovorNapisal/-a S51DU » 30 Avg 2006, 08:30

Če je sosed iz sosednje hiše in se ne obnaša primerno oz si domišlja, da kar lahko nekoga nadere, ga naderi še ti. Pri tem se delaj čim bolj vzvišenega in pametnega. Če se ne da, ga pošlji tja od koder je prišel.
Bo pa verjetno takoj ščuval sosede v tvoji zgradbi zoper tebe. S pametnim in prijaznim dopisom sostanovlcem boš soglasje pridobil, toliko prej, če si prej do njih bil prijazen in uvideven.
Resen problem je, da če želiš imeti vertikalno anteno, je strelovod nujno potreben. Morda tudi to ni problem v kolikor tudi zanj navdušiš svoje sostanovalce. :wink:
Meni je, nekaj dni nazaj, soglasje v bloku uspelo pridobiti. Pri pobiranju podpisov sem uvidel, da če ne bi tako ravnal, bi se sosedje postavitvi antene na novi strehi zanesljivo uprli.

73! de S51DU- Dubi
S51DU
 
Prispevkov: 185
Pridružen: 16 Sep 2003, 13:15
Kraj: RUŠE

OdgovorNapisal/-a s56oa » 30 Avg 2006, 08:31

Kregarija praviloma nikoli ne pomaga. Napetost pri sosedu je namreč treba demontirat, če se le da. Kakšno pivce neprimerno bolj pomaga, kot kregarija. 8)
Ker če je potem na njegovi strani še par sosedov, je konec zgodbe. Antena bo kriva za vse živo, od glavobolov, pa do okvar mikrovalovnih pečic. :lol:

73 de S56OA - Ognjen
Member of S59DGO
http://www.s59dgo.org
Uporabniški avatar
s56oa
 
Prispevkov: 756
Pridružen: 23 Maj 2001, 01:00
Kraj: Ilirska Bistrica, Slovenia

OdgovorNapisal/-a S51DU » 30 Avg 2006, 14:26

Jaz sem v svojem dopisu 10 dni prej, preden sem šel pobirat podopise, točno opisal našo dejavnost in fizikalne zmogljivosti naših frekvenc in navedel česa smešnega smo bili krivi v preteklosti.
Glede kregarije s sosedi imam izkušnjo, ki jo primerjam z doživljajem iz življenja: velik pes priteče in renči vate, samo malo manjka, da te ne raztrga. Zakričiš nanj: "Marš v hišo!", podkrepiš s prvim kamnom ali batino, ki jo pograbiš in pes si premisli. Mogoče še malo renči vate, češ nisem si še premislil, bližje si ne upa.
Največkrat nas sosedje s plitkim razmišljanjem izsiljujejo in v tem imajo veselje. Takšni z večjo srčno kulturo imajo večje razumevanje pri naši želji. Tistim trmastim je najbolje zabrusiti tako: "Jaz imam licenco za katero sem moral opraviti izpit, imam tudi radijsko dovoljenje, vse to skupaj mi dovoljuje postavitev antene za mojo radijsko postajo!" SEM BIL JASEN? (To ne pravim vam, to rečete temu sosedu in strmite mu dalje nepremično v oči, ne dihat, ne mežiknite niti enkrat)!Hi! Vseeno ohranite diplomatsko preudarnost do konca.
Psu, ki boste obrnili hrbet vas bo zanesljivo vščipnil v rit, tako za svarilo. Počutil se bo ponosnega in potolaženega. Tako se bo počutil plitki sosed, ki nas izsiljuje in zahteva, da se uklonimo ali pa da mu damo nekaj večjega v žep. Z enim pivom se takšni ne potolažijo.

73! de S51DU- Dubi
S51DU
 
Prispevkov: 185
Pridružen: 16 Sep 2003, 13:15
Kraj: RUŠE

Anteno

OdgovorNapisal/-a s53kp » 30 Avg 2006, 17:24

Jožko pozdrav!

Hm. veš da ti ne bom mogel dati predloga druge kot da prideš k nam na vas... hi

Pozdrav v Grosuplje.

Maks
Uporabniški avatar
s53kp
 
Prispevkov: 226
Pridružen: 27 Apr 2003, 19:36
Kraj: Koper

Naslednja

Vrni se na Radioamaterstvo

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov