2 dnevni Izpad S50SOU

Vprasanja, pripombe in ostalo o delovanju streznika S50LEA, S50SOU

Moderatorji: s55o, s51bw, s56wmn

2 dnevni Izpad S50SOU

OdgovorNapisal/-a s56wmn » 26 Feb 2003, 19:12

Tako tole bo dolga zgodba.
Za tiste, ki se vam ne bo dalo brat na kratko.Skoraj bi ostali brez S50SOU.

Vceraj dopoldne sem opazil, da je sou zacel sepat.
Ping so sicer bili gromozanski ampak je slo nekako cez. V nobenem primeru se nisem mogel priklopiti na steznik. Pa sem si pri sebi mislil, da bom naslednji dan sel na sou in resetiral racunalnik, ker se je mogoce linuxu kaj zaciklal.

Ker sem imel studijske obveznosti in delovne obveznosti do 3:30 AM (sem prestavljal nek drug server) nisem utegnil skociti na sou, da bi popravil server(gateway). Prav tako nisem mogel dobiti administratorja sou-a, da bi ze vceraj sel pogledat kaj je narobe. Tako sem se odlocil, da grem danes po 6 urah spanaja se sou popravit.

Zjutraj sem prisel v sobo kjer je server s50sou. Priklopim monitor, mi je bilo precej jasno koliko je ura. Kernel Panic na kratko linux se je zaciklal.
Mislil sem si, sedaj zamenjam kabelj iz 5 metrov na 1.5 metra, med PSK postajo in racunalnikom, ki mi ga je priskrbel s53ri (Andrej), in resetiram in to bo to.
Sedaj se je sele zacelo .. hocem prizgat racunalnik a racunalnik zapiska tri cudne piske in se ugasne, to ponovim parkrat ampak brez uspeha.
Po dolgotrajnem ugotavljanju, sem racunalnik potegnil izpod mize in ga odprl. V racunalniku je bilo tako vroce, cca 50+ stopinj. Pogledam ce je kaj zakurjeno ... dotaknem se hladilnega rebra za hlajenje procesorja (Duron 1200 Mhz) in je bil tako vorc, da sem se spekel. Sem ze vedel, da se linux ni sesul brez razloga na sreco za linux a nesreca za Procesor
,saj sem bil preprican, da je zakurilo procesor in se kaj drugega zraven, saj Amd procesorji niso znani po temperaturni odportnosti. :evil:

Kmalu najdem vzork, zakaj so hladilna rebra vroca. Ventilator nad hladilnimi rebri je bil toliko zapacan od praha, da ga se na roke nisem premaknil. Bog ve koliko casa se tisti ventilator ni vertel.

Potem po dolgem casu premisljevanja odnesem racunalnik v TechTrade, ki se nahaj cez cesto. Kupim nov ventilator, ga vradim v Pc in ga probam zagnati. Se zmeraj piska ko s tastarim ventilatorjem. Spet sem bil preprican da je sel procesor rakm zvizgat. Tako poklicem mojega soslca ki dela na servisu.. Sosolec mi je svetoval, da resetiram bios. Ko sem to naredil se je racunalnik na sreco prizgal. Tukaj vmes se je zgodilo se marsikaj vendar vsega ne bom pisal ker mi je ta postulovscina vzela cel popoldne 4+ ure.
V koncni fazi sem bil srecen in nesrecen da imam tak ventilator, da je samo pasivni del hladilnih reber uspel odvajati zadosti temperature, da se cpu ni prekuril(do sedaj cpu dela vredu za naprej bomo pa videli).
Zalostno je bilo pa to, da so v tem racunalniku crknil vsi centilatorji razen tistega na PSU-ju, kar me zelo cudi saj v samem racunalniku ni bilo dosti prahu.
Crknil oz dobesedno se je zazgal-zatopil dodatni ventilator za disk, ki se tudi s pomocjo moje roke ni vertel, plastika zraven motorcka pa je bila zatopljena pomoje mamo sreco lahko bi se kaj uzgalo.

V glavnem sel sem se enkrat v TechTrade kupil 4 ventilatorje kar je bilo slabih 10 presernov. Dva ventilatorja za disk in 1 za cpu in 1 dodatnega ce slucajno cpu-jev ventilator spet odpove. :wink:
(ce vas zanimajo fotke zazganega hladilnika in zpresenga nedelujocega ventilatorja jih lahko dam na forum )
Vmes se mi je se zgodilo, da cisto nov ventilator ki so mi ga prodali, maticna plosca ni zaznala da se je vertel, zato se racunalnik ni hotel prizgati. :evil: :evil:

Ko sem ocistil prah in namotiral vse te vnetilatorje se moral ponovno nastvit bios etc... :P

Ko sem vse skupaj nesel na tereaso, kjer se nahaja server je bila ura ze 4, jest pa se zajterka nisem jedel :(. Pa namesto, da bi bil na faxu 3 ure in poslusal racunalniske komunikacije sem popravljal racunalnik. :x

Sedaj na sreco vse skupaj deluje prez problemov.
:D
73 s56wmn
Uporabniški avatar
s56wmn
LEA Admin
 
Prispevkov: 279
Pridružen: 16 Maj 2001, 01:00
Kraj: Universe Air

OdgovorNapisal/-a s56jlp » 26 Feb 2003, 21:02

res sreca, da ni crknilo vse skupaj :D :D :D

hmmm, vsi ventilatorji niso crknili brez razloga, mogoce je v prostoru res prevec prahu, toda tu itak nimas kaj pomagati...

kaj pa, ce bi odstranil stranico ohisja? mislim, da bi bilo v tem primeru hlajenje zagotovljeno :wink:


lp,
Leon

ali bo na tem gatewayu mogoce imeti homepage, tako kot na LEI?
Uporabniški avatar
s56jlp
 
Prispevkov: 38
Pridružen: 18 Maj 2001, 01:00
Kraj: The Third Rock

OdgovorNapisal/-a S56VPI » 02 Mar 2003, 21:51

Kaj pa če bi namestil kakšen programček, ki pri previsoki temperaturi procesorja ugasne računalnik?

73, Igor
S56VPI
 
Prispevkov: 17
Pridružen: 29 Jan 2002, 01:00

OdgovorNapisal/-a s56vvv » 26 Dec 2003, 13:09

Kaj se dogaja z s50sou ?

Kdor uporablja za gateway s50sou ( 44.150.12.1 - 193.2.98.244) lahko to sam opazi, če pinga www.siol.net,lea.hamradio.si, 193.2.1.66,.....itd.

Odzivnost:
http://lea.hamradio.si/~s56vvv/sou/sou.jpg

LP, Gorazd
s56vvv
 
Prispevkov: 61
Pridružen: 02 Apr 2002, 01:00
Kraj: Škofja Loka

OdgovorNapisal/-a s56wmn » 31 Dec 2003, 10:45

ta dan je bilo zelo veliko packet lossa zato so bili ping tako cudni. Preko 50 % v povprecju ga je 20%-30%
73 s56wmn
Uporabniški avatar
s56wmn
LEA Admin
 
Prispevkov: 279
Pridružen: 16 Maj 2001, 01:00
Kraj: Universe Air


Vrni se na S50LEA

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov