Razmislek 2

Vse v zvezi z zvezo

Moderatorji: s55o, S57BBA

Razmislek 2

OdgovorNapisal/-a S53RM » 19 Dec 2009, 16:11

Živijo

Na usklajevalnem sestanku v AJK-u nisem mogel (uspel) pojasniti par stvari v zvezi s packet radio omrežjem v Sloveniji. Pri tem, ko so me prekinili, me je zbodel predvsem posmehljiv ton češ, kaj pa packet sploh še rabimo, to je preživeta stvar, »jaz imam optiko doma in packeta ne rabim«, itd. Povedati nisem hotel tega, koliko je packet omrežje sploh še uporabno (čeprav ga mnogi slovenski radioamaterji s pridom uporabljamo) ampak to, kako je bilo zgrajeno in kaj je bilo potrebno, da se je razvilo do takrat najhitrejšega radioamaterskega packet radio omrežja na svetu. (Ja, v tistem času tudi Telekom ni dosegal hitrosti, ki jih je ponujal svjim uporabnikom, kot smo jih imeli za vstop v omrežje radioamaterji). Pomemben je bil prispevek vseh sysopov, ki so s svojimi samogradnjami postavljali vozlišča, vsekakor brez Matjaževih tehničnih rešitev ne bi šlo, vsi pa kar naenkrat pozabljamo na vlogo, ki jo je pri tem odigrala naša ZRS s sredstvi, ki jih je namenila temu projektu, sekretarjem, ki je opravil vso administrativno delo in predvsem z odličnim delom takratnega ZRS managerja za digitalne komunikacije Iztoka. Ogromno sestankov, usklajevanj med nami in s tujino, potovanj, načrtovanj, miritev strasti, dogovarjanj in na konec koncev tudi programiranja je bilo opravljeno.
Zakaj to pripovedujeva? Zato, ker mislim, da mora ZRS še naprej opravljati vlogo koordinatorja za naprave skupnega interesa (repetitorje, digitalna omrežja in radijske svetilnike...), da se na ZRS usklajujejo frekvence za te naprave v Slovenji in s tujino in da se brez uskladitve teh naprav le te ne morejo postavljati. V časih, ko je bilo še obvezno članstvo je bilo vzdrževanje reda pri napravah skupnega interesa možno zaradi položaja (statusa) ZRS (preko ZRS so šle vse prošnje za takratna radijska dovoljenja na državne organe) sedaj, ko obveznega članstva ni in ko vsakdo lahko zaprosi za katerokoli radijsko dovoljenje direktno na državo, ki ne opravlja funkcije usklajevanja in koordiniranja, lahko pride do neusklajenega delovanja teh naprav, motenj in posledično pritožb (tudi sosednjih držav ali celo IARU koordinatorjev) slabe volje, da ne naštevam naprej. Tudi te stvari smo poizkusili urediti v predlogu osnutka ZRDej....

73 Franci – S51RM, Sine – S53RM
S53RM
 
Prispevkov: 65
Pridružen: 18 Maj 2001, 01:00
Kraj: JN76hd

Re: Razmislek 2

OdgovorNapisal/-a s58ru » 19 Dec 2009, 17:24

Za ta dela ni potreben zakon, le sposobnost in dobra volja RA.
Vsekakor pa z zakonom lažje kradeš.
s58ru
 
Prispevkov: 1058
Pridružen: 28 Okt 2004, 21:07

Re: Razmislek 2

OdgovorNapisal/-a s57x » 19 Dec 2009, 18:07

Res je, kar pravita v razmisleku 2. Skoraj vse. Tudi sam sem precej časa porabil, ko se je gradilo PR mrežo na našem koncu. o Denarju pri hobistiki ni higienično govoriti. Ampak, glej ga zlomka, nikoli nisem imel občutka, da je za vsem ZRS. Še takrat, ko sem jo nujno potreboval, ni bilo nič z njo. Zaradi malomarnosti je šel cel projekt skoraj po gobe. Dobro veš, o čem govorim; ne veš pa, da jem precej sline porabil, da sem se dogovoril (s tvojimi šefi je bilo najenostavneje, saj smo tako rekoč iz istega foha), kako in kaj. In potem enkrat, ko je že vse stalo in delovalo, se je nekaj premaknilo na strani tintnmešarjev.
Vesel pa sem, da vaju skrbi, kako in kaj se bo zgodilo, če ne bo koordincije. Bejžta, zaradi tega si kar privoščita miren spanec; mi, stari prdci, kot nam ljubkovalno pravite, z 81-letnim Tonijem, S50NV na čelu, smo in bomo vedno pripravljeni na akcijo. A glej ga šmenta, v vseh teh letih ni bila pobudnik nobene akcije ZRS, ampak skoraj vedno Matjaž, ki mu ni nikoli žal časa, da je mreža v normalnem stanju, v navezi s Tomom že ne bo zamrla.

Po drugi strani pa me prav zanima, kako to, da ZRS (to ni moj konstrukt) ne ve, kaj se oglaša s hribov. A ni čudno, da se tako pogosto kaj zgubi?


73 in miren spanec, Jurij s57x
s57x
 
Prispevkov: 362
Pridružen: 01 Feb 2004, 23:24

Re: Razmislek 2

OdgovorNapisal/-a s57nbt » 20 Dec 2009, 08:14

S53RM napisal/-a:Zato, ker mislim, da mora ZRS še naprej opravljati vlogo koordinatorja za naprave skupnega interesa (repetitorje, digitalna omrežja in radijske svetilnike...),

S tem se ne bi mogel bolj strinjati.
Ampak predlog ZRDej takšen kot je, daje slutiti, da bo "skupni interes" ZRSa v tem, da bo kasa polna, z njo pa bo upravljala peščica povzpetnikov ki jim to omogoča temna sila kontinuitete.
No saj to se dogaja že sedaj, ampak apetiti rastejo in imajo premalo €€ za svoje potrebe pa bi ga radi dobili še več...
Toliko o "javnem" pregledu financ v ZRS...
LP!
Uporabniški avatar
s57nbt
 
Prispevkov: 289
Pridružen: 06 Mar 2005, 15:01

Re: Razmislek 2

OdgovorNapisal/-a janko.dolinsek » 22 Dec 2009, 18:27

S53RM napisal/-a:Pomemben je bil prispevek vseh sysopov, ki so s svojimi samogradnjami postavljali vozlišča, vsekakor brez Matjaževih tehničnih rešitev ne bi šlo, vsi pa kar naenkrat pozabljamo na vlogo, ki jo je pri tem odigrala naša ZRS s sredstvi, .......
73 Franci – S51RM, Sine – S53RM


A to uni Matjaž, ki si v javnosti rekel, da ti zanj dol visi.

A je to na tvojem zeljniku zraslo, ali si tata vprašal kako napisat ?
janko.dolinsek
 

Re: Razmislek 2

OdgovorNapisal/-a s55m » 22 Dec 2009, 21:58

Sta najbrž skupaj pisala, saj sta podpisana oba.
s55m
 
Prispevkov: 1579
Pridružen: 05 Feb 2004, 09:05
Kraj: KN12OR

Re: Razmislek 2

OdgovorNapisal/-a s53kp » 24 Dec 2009, 13:22

V nekem delu moram podpreti oba RM-ja. Ko smo gradili SuperVozlje sta prav gotovo veliko naredila zato jima gre vsa pohvala. Tudi meni sta pomagala zato ne smem tukaj biti krivičen . Nekoliko manj, mogoče zato jer meni ni znano, je pa bilo koordinacije s sosednjimi državami. Žal imamo SV od meje 200 m, italijanski je na sami meji da se vidita, pa se tudi mi nismo uspeli skordinirati. VGorici vem, da je to naredil Matjaž, na predlog Italijanov.

Menim, da je treba kar je bilo dobrega tudi pohvaliti, zato na tem področju Franciju in Sinetu samo pohvale.

73 de S53KP - Maks
Uporabniški avatar
s53kp
 
Prispevkov: 226
Pridružen: 27 Apr 2003, 19:36
Kraj: Koper

Re: Razmislek 2

OdgovorNapisal/-a janko.dolinsek » 24 Dec 2009, 22:53

Ja, samo tisti, za katerega pravijo "boli me junak", je to delal zastonj.
janko.dolinsek
 


Vrni se na ZRS - Zveza Radioamaterjev Slovenije

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 17 gostov