ITU Radio Regulations 2008

Vse v zvezi z zvezo

Moderatorji: s55o, S57BBA

ITU Radio Regulations 2008

OdgovorNapisal/-a anton.galun » 10 Avg 2009, 21:27

Pozdravljeni

zanima me, ali kdo poseduje ter lahko da na vpogled dokument "Radio Regulations 2008", ki ga je izdal odbor mednarodnega telekomunikacijskega združenja ITU-R.

Hkrati me zanima, če kdo podrobno pozna ta dokument oz. se je ukvarjal z vplivom slednjega na v tem letu sprejeti slovenski pravilnik s področja radijskih komunikacij.

Hvala za informacije..

Anton GALUN
Uporabniški avatar
anton.galun
 
Prispevkov: 172
Pridružen: 14 Nov 2008, 00:12

Re: ITU Radio Regulations 2008

OdgovorNapisal/-a s55o » 11 Avg 2009, 09:04

Obrni se na S51FB, on ima vse to mislim...

lp
Boštjan
Ex.S56WTT,S57WTT; All that is necessary for the triumph of evil is that good men do nothing.
Uporabniški avatar
s55o
Tečni Moderator
 
Prispevkov: 2525
Pridružen: 11 Mar 2004, 14:42
Kraj: jn76gh

Re: ITU Radio Regulations 2008

OdgovorNapisal/-a anton.galun » 11 Avg 2009, 16:21

Pozdravljen,

hvala za informacijo, Miha sem že kontatiral.

Dokument sicer nujno potrebujem zaradi primerjalne analize evropskih in nacionalnih zakonodajnih rešitev, ki se na kakršni koli način nanašajo na radioamaterstvo.

Sicer sem pričakoval, da se bo na moje povraševanje oglasil kak član ali članica "delovne skupine za pripravo Zakona radioamaetrski dejavnosti", toda očitno sem se uštel. Le-ti bi morali glede na svoje zadolžitve z dokumentom nujno razpolagati. Glede na njihov vztrajni molk pa se me lotevajo zle slutnje: ali "delovna skupina" sploh (še) obstaja?

Lp,

Anton GALUN
Uporabniški avatar
anton.galun
 
Prispevkov: 172
Pridružen: 14 Nov 2008, 00:12

Re: ITU Radio Regulations 2008

OdgovorNapisal/-a s51fb » 11 Avg 2009, 18:11

Spoštovani

Mogoče nekaj podrobnosti povezanih s naslovom te teme s tem, da se že v naprej opravičujem za kakšno nenamerno zapisano napako:

ITU Radio Regulations je zbirka dokumentov, ki se sprejemajo na Svetovnih radijskih konferencah (WRC). Konference se praviloma organizirajo vsake 4 leta s tem da se tega načela vedno ne držijo. V tem tisočletju so bile konference organizirane leta 2000, 2003 in 2007, ravno danes pa sem izvedel, da bo naslednja leta 2012. Na koncu 4 tedenskega zasedanja vodje delegacij posameznih držav praviloma podpišejo zaključne dokumente, šele čez nekaj mesecev pa ITU pripravi zgoščenko z veljavnimi dokumenti.

Po mojem mnenju sta za radioamatersko dejavnost pomembna dva ITU dokumenta in to:
- Article 25, Amateur Service, ki opisuje kaj je to sploh Amateur Service in
- Article 5, Frequency allocations, ki opisuje katerim po ITU poimenovanim storitvam se namenjajo posamezni pasovi radiofrekvenčnega spektra od 9 kHz - 3000 GHz. In ta razpredelnica se v osnovi razlikuje za posamezne ITU regije (1, 2 ali 3) s tem, da se ITU zaradi globalizacije komunikacijskih sistemov zelo prizadeva poenotiti uporabo v vseh treh regijah. Ta razpredelnica tudi vsebuje podatek o zadržkih/omejitvah posameznih držav glede namembnosti posameznega radiofrekvenčnega pasu (takoimenovane footnote 5.xxx).

Na svetovnem spletu se najde kar nekaj informacij o pomenu Svetovne radijske konference za radioamatersko dejavnost in uspešnih ter malo manj uspešnih poskusih radioamaterjev pridobiti možnost uporabe kakšnega dodatnega radiofrekvenčnega pasu ali pa zadržati "pravice" uporabe že dodeljenih pasov. Kako pa to poteka v realnosti pa je že druga in precej daljša zgodba.

Na Svetovni radijski konferenci sprejete dogovore potem države uvedejo v svoj pravni red. V Regiji 1 po mojem vedenju uvajanje poteka še vsaj preko ene vmesne stopnje in to je CEPT oziroma EU kjer se članice med seboj dogovorijo o podrobnostih. Končen izdelek za Slovenijo si lahko pogledate tule http://objave.uradni-list.si/1/content?id=93457


Glede na dejstvo, da sem lani sprejel nalogo tako imenovanega IARU Liasion Officerja sem pred pol leta avtorju vprašalnika posredoval nekaj podatkov za Slovenijo na naslednja vprašanja z naslovom:


Unofficial sheet on how are the hamradio organizations around the world organized, where does it get money and other stats


COUNTRY
Hamradio Organization

What country are you from and what is the name of your hamradio organization (DARC, SARTG etc...)
To be a member of the country hamradio organization, can you be a member as a singular hamradio operator, or can only clubs be members of the organization ?
If you know what % of hamradio operators are members in the country organization? (approximately?)
Do you guys have to pay every year for your licence, or use of the hamradio frequencies ?
If so, how ? (even a link or anything)
Do they plan to do something on that matter ?
Is it obligatory to be a member in your country hamradio organization ?
How much is the membership per year ?
What does your hamradio organization offer you for that money ?
Do you have to pay for other things (QSL biro, magazine, .... ) ?
If so how much ?
Where does your country hamradio organization get their money from ? ( Only membership, donations, state money, other (specify) )
National legislation
Important WEB pages


Zadnja meni znana verzija odgovorov je zbirka podatkov 32 držav. Ob zbiranju podatkov je bilo tudi dogovorjeno, da se podatki med samim zbiranjem ne bodo razkrivali, IARU naj bi jih uporabil za lastne potrebe oziroma za potrebe priprav kako v prihodnje. Nekaj o tem je zapisano tudi tule http://www.iaru-r1.org/index.php?option ... &Itemid=50. Ob prebiranju odgovorov me je še najbolj presenetila raznolikost stroškov za obnavljanje dovoljenja za uporabo radioamaterskih frekvenc.

S spoštovanjem

Miha / S51FB

p.s.:
- upam, da sem z mojim odgovorom posredoval nekaj osnovnih informacij povezanih z naslovom te teme?
s51fb
 
Prispevkov: 123
Pridružen: 14 Avg 2006, 13:06

Re: ITU Radio Regulations 2008

OdgovorNapisal/-a anton.galun » 11 Avg 2009, 19:28

Zdravo Miha,

hvala za zanimive informacije.

Dokument iščem, ker se nanj sklicuje en od naših pravilnikov z naslednjo forumulacijo:

1. Radijska oprema, ki jo uporabljajo radioamaterji v okviru 1. člena definicije 53. pravilnika o radiokomunikacijah mednarodne telekomunikacijske zveze (ITU), razen če ta oprema ni na voljo komercialno ...

Če imaš kje dikcijo te definicije, te prosim zanjo.

Lp,

Tono
Uporabniški avatar
anton.galun
 
Prispevkov: 172
Pridružen: 14 Nov 2008, 00:12

Re: ITU Radio Regulations 2008

OdgovorNapisal/-a S56ZDB » 11 Avg 2009, 20:05

anton.galun napisal/-a:Pozdravljen,

hvala za informacijo, Miha sem že kontatiral.

Dokument sicer nujno potrebujem zaradi primerjalne analize evropskih in nacionalnih zakonodajnih rešitev, ki se na kakršni koli način nanašajo na radioamaterstvo.

Sicer sem pričakoval, da se bo na moje povraševanje oglasil kak član ali članica "delovne skupine za pripravo Zakona radioamaetrski dejavnosti", toda očitno sem se uštel. Le-ti bi morali glede na svoje zadolžitve z dokumentom nujno razpolagati. Glede na njihov vztrajni molk pa se me lotevajo zle slutnje: ali "delovna skupina" sploh (še) obstaja?

Lp,

Anton GALUN


Tono, glede na to, da si na forumu iskal konkretne ITU dokumente in nisi niti z besedo iskal karkoli povezanega z radioamatersko regulativo sem pač bil tiho, ker je vse kar bi ti lahko ponudil zgolj link na plačljivo vsebino, saj ITU svojo dokumentacijo prodaja.

Tisto kar iščeš boš mogoče lažje našel, če v Google vtipkaš "amateur radio act".

73

S56ZDB, Darko
S56ZDB
 
Prispevkov: 453
Pridružen: 18 Jun 2006, 23:23
Kraj: Ljubljana

Re: ITU Radio Regulations 2008

OdgovorNapisal/-a s51fb » 11 Avg 2009, 20:28

Spoštovani g. Tono

Pri tem vprašanju sem pa malo v zagati in lahko samo upam, da bo moj odgovor pravi. Ob tem seveda mi je pomagal stric Google:

- natančno isto dikcijo tvojega vprašanja sem našel v Direktivi 1999/5/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 9. marca 1999 o radijski opremi in telekomunikacijski terminalski opremi ter medsebojnem priznavanju skladnosti te opreme http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/Lex ... 05:SL:HTML
- potem sem pogledal kako se to besedilo glasi v angleščini
- potem sem šel pogledat kaj piše v ITU, Article 1 (Terms and definitions) in definicija pod zaporedno številko 53 v meni dostopnem RR 2004 nič ne "diši" po radioamaterjih
- definicija pod zaporedno številko 56 (1.56) pa pravi naslednje:

Amateur Service: A radiocommunication service for the purpose of self-training, intercommunication and technical investigations carried out by amateurs, that is, by duly authorized persons interested in radio technique solely with a personal aim and without pecuniary interest

Ker je zgoraj omenjena direktiva iz leta 1999 špekuliram, da se je takrat definicija "amateur service" v ITU dokumentu nahajala pod zaporedno številko 53. Druge bolj logične razlage nimam. Seveda pa nisem nezmotljiv.

S spoštovanjem

Miha / S51FB
s51fb
 
Prispevkov: 123
Pridružen: 14 Avg 2006, 13:06

Re: ITU Radio Regulations 2008

OdgovorNapisal/-a anton.galun » 11 Avg 2009, 20:29

S56ZDB,

hvala za informacijo, toda Amateur radio act ni isto kot Radio regulations 2008 (ITU-R).

Na Zvezi radioamaterjev Slovenije te zbirka ne obstaja?

Lep pozdrav,

Anton GALUN
Uporabniški avatar
anton.galun
 
Prispevkov: 172
Pridružen: 14 Nov 2008, 00:12

Re: ITU Radio Regulations 2008

OdgovorNapisal/-a anton.galun » 11 Avg 2009, 20:50

Pozdravljen Miha,

da podrobneje raztolmačim, za kaj gre.

Pri intenzivnem študiju nacionalnih in različnih tujih pravilnikov, ki se nanašajo na radioamaterje, sem v Uradnem listu Republike Slovenije 17/2009 z dne 06.03.2009 v Prilogi 1 Pravilnika o radijski opremi in telekomunikacijski terminalski opremi naletel na naslednjo formulacijo:

PRILOGA 1
Oprema iz drugega odstavka 2. člena tega pravilnika,
za katero se ta pravilnik ne uporablja

1. Radijska oprema, ki jo uporabljajo radioamaterji v okviru
1. člena, definicija 53 Pravilnika o radiokomunikacijah Mednarodne
telekomunikacijske zveze (ITU), razen če ta oprema
ni na voljo komercialno
.

Kompleti posameznih delov, ki naj bi jih sestavili radioamaterji,
in komercialna oprema, ki jo radioamaterji predelajo
za svojo uporabo, ne veljajo za opremo, ki je na voljo komercialno ...


Moti me določilo prvega odstavka 1. člena Priloge 1, v kateri je zapisano "... razen če ta oprema ni na voljo komercialno".

Iz tega je mogoče sklepati, da radijska oprema, ki jo radioamaterji uporabljajo v okviru 1. člena definicije 53 Pravilnika o radiokomunikacijah Mednarodne telekomunikacijske zveze (ITU), ter ki je na voljo komercialno, podleže določilom citiranega Pravilnika o radijski opremi. Hkrati pa glede na drugi odstavek 1. člena Priloge 1 doma izdelana oz. predelana oprema ne velja za komercialno dostopno.

Ali gre pri navedbi prvega odstavka 1. člena Priloge 1. citiranega Pravilnika za napako v formulaciji, ali pa gre za željeno formulacijo, da komercialno dostopna radijska tehnika dejansko podleže določilom Pravilnika o radijski opremi. Iz tega razloga iščem aktualni izvod Radio regulations, hkrati pa me zanimajo vaši pogledi na zadevo. Naj še pripomnim, da pravilnik vpliva predvsem na trgovino z radijsko opremo, utegnil pa bi vplivati še na nekatera druga področja.

Lep pozdrav,

Anton GALUN
Uporabniški avatar
anton.galun
 
Prispevkov: 172
Pridružen: 14 Nov 2008, 00:12

Re: ITU Radio Regulations 2008

OdgovorNapisal/-a s51fb » 11 Avg 2009, 22:10

Spoštovani g. Tono

Žal ti ne znam odgovoriti.

Po bežnem pregledu ocenjujem, da se s tem Pravilnikom uveljavlja prej omenjena Direktiva.

Kako so pri pripravi Direktive uspeli doseči, da je oprema, ki jo izdelajo radioamaterji za izvajanje radioamaterske dejavnosti, seveda skladno z ITU pojmovanjem kaj je to radioamaterska dejavnost, izvzeta, je meni neznano.

Bi pa bila zanimiva analiza posledic te direktive na radioamatersko dejavnost, če tega določila ne bi bilo. Ali bi potem vsaka radijska naprava, ki kot plod samogradnje nastane v pridnih radioamaterskih rokah, morala prestati presojo za pridobitev CE certifikata? Najverjetneje da. In to mogoče tudi ne bi bilo narobe (raje ne naštevam primere, kjer bi to bilo koristno). Se je pa potrebno vprašat ali bi zaradi obveznega postopka potem sploh kdo sploh kaj še spajkal?

S spoštovanjem

Miha / S51FB

p.s.:
- radioamaterstvo in radioamaterji so nekaj čudnega. Letos sem bil 9 dni na morju, v tem času sem naredil 2604 zveze v telegrafiji, tasterja pa sploh nisem imel s seboj. Še huje, natančno 14 dni po vzpostavljeni zvezi sem dobil prvo QSLko iz Japonske in še sreča, da imam od lani še nekaj nepopisanih QSLk.
s51fb
 
Prispevkov: 123
Pridružen: 14 Avg 2006, 13:06

Re: ITU Radio Regulations 2008

OdgovorNapisal/-a anton.galun » 11 Avg 2009, 22:26

Pozdravljen Miha,

da so iz pravilnika izvzete amaterske gradnje in predelave, mi je samo po sebi umevno. Za amatersko gradnjo zahtevati postopek ugotavljanja skladnosti bi dejansko pomenilo konec tistega pravega, prvotnega radioamaterstva.

Čudi me le razlika, da pa morajo komercialne radioamaterske postaje morajo prestati presojo. Osebno bi mi bilo logično, da so iz presoje izvzete vse radioamaterske naprave, tako komercialne postaje, kakor tudi amaterske gradnje in predelave. Občutek imam, da je tisti pasus, okoli katerega je govora, kratko malo napačno formuliran. Poiskal bom primerljive uredbe v ostalih evropskih državah. Če pa ima kdo kakšno idejo ali informacijo, pa prosim za posredovanje.

Lp,

AG
Uporabniški avatar
anton.galun
 
Prispevkov: 172
Pridružen: 14 Nov 2008, 00:12

Re: ITU Radio Regulations 2008

OdgovorNapisal/-a s52ab » 12 Avg 2009, 13:49

...hm... :-? ...zanimivo !

kot prvo:...in kdo naj bi te certifikate v S5 (SVN po ITU), izdajal...
recimo za mojo mašinerijo (ropotijo),na 137 kHz...?
Verjetno bomo ta ozek pas hami kmalu izgubili, na podlagi
take "aktivnosti" kot je sedaj...škoda :(

kot drugo: predlagam, da sta g. Tono in Miha, prva dva člana
"delovne skupine za pripravo...etc"...da stvar steče, da se naredi
osnovni skelet akta, (če že mora bit)...saj se ve(vsaj posamezniki),
kako je s to "skupino".... :wink:
To je pač moj predlog...!

73
73,Jože - S52AB - http://lea.hamradio.si/~s52ab/ ... ni toliko važno kaj kdo reče ali zapiše, za narod je zelo važno, kdo to reče ali zapiše.
Uporabniški avatar
s52ab
 
Prispevkov: 510
Pridružen: 12 Mar 2006, 21:13
Kraj: Novo mesto

Re: ITU Radio Regulations 2008

OdgovorNapisal/-a S56ZDB » 14 Avg 2009, 18:42

anton.galun napisal/-a:Pozdravljen Miha,

da so iz pravilnika izvzete amaterske gradnje in predelave, mi je samo po sebi umevno. Za amatersko gradnjo zahtevati postopek ugotavljanja skladnosti bi dejansko pomenilo konec tistega pravega, prvotnega radioamaterstva.

Čudi me le razlika, da pa morajo komercialne radioamaterske postaje morajo prestati presojo. Osebno bi mi bilo logično, da so iz presoje izvzete vse radioamaterske naprave, tako komercialne postaje, kakor tudi amaterske gradnje in predelave. Občutek imam, da je tisti pasus, okoli katerega je govora, kratko malo napačno formuliran. Poiskal bom primerljive uredbe v ostalih evropskih državah. Če pa ima kdo kakšno idejo ali informacijo, pa prosim za posredovanje.

Lp,

AG


Tono, ne se matrat okrog iskanja "primerljivih uredb v ostalih evropskih državah" saj je konkretna Direktiva EU, ki ti jo je navedel Miha veljavna za celotno EU in so vse države DOLŽNE le-to povzeti v nacionalno zakonodajo.

Res je, da je nemški "Amateurfunkgesetz" to zadevo imel urejeno drugače, ampak je pač EU zakonodaja novejšega datuma in nemški primer ni več relevanten.

73

S56ZDB, Darko
S56ZDB
 
Prispevkov: 453
Pridružen: 18 Jun 2006, 23:23
Kraj: Ljubljana

Re: ITU Radio Regulations 2008

OdgovorNapisal/-a anton.galun » 14 Avg 2009, 21:42

EU smernice (direktive) v večini primerov dopuščajo specifične nacionalne rešitve, dejansko pa zapovedujejo zakonski minimum, ki ga države članice morajo izpolnjevati.

Velja si dobro in temeljito prebrati aktualni nemški AFuG (pa tudi AFuV), četudi je glede na zapisano, baje irelevanten. Relevanten bo prenehal biti šele takrat, ko bo spremenjen ali ukinjen. Sicer pa razpolagam s "primerljivimi", pa še katerimi drugimi uredbami večine držav članic, pa i šire. Ne vem sicer, kaj naj bi imel AFuG urejeno drugače, saj "radioamaterski zakon" ne more vplivati na splošno pravno ureditev področja ugotavljanja in označevanja skladnosti radijske in telekomunikacijske opreme ter dajanja iste v promet.

Pametno bi bilo, da bi si spričo hude zagnanosti pri pripravi slovenskega "radioamaterskega zakona", ZRS nabavil Radio regulations, pa še kakšne druge splošne akte in ostale pomembne mednarodne dokumente, potem bi lahko res diskutirali na nivoju.

Urbi et orbi, oz. toliko, da se ne bi pozabilo:

Jutri poteče 15. dan po roku za oddajo obrazloženih smernic ZRDej s strani radioklubov ter s tem rok za obdelavo smernic.

Lep pozdrav,

Anton GALUN
Uporabniški avatar
anton.galun
 
Prispevkov: 172
Pridružen: 14 Nov 2008, 00:12

Re: ITU Radio Regulations 2008

OdgovorNapisal/-a S56ZDB » 14 Avg 2009, 22:00

anton.galun napisal/-a:EU smernice (direktive) v večini primerov dopuščajo specifične nacionalne rešitve, dejansko pa zapovedujejo zakonski minimum, ki ga države članice morajo izpolnjevati.

Velja si dobro in temeljito prebrati aktualni nemški AFuG (pa tudi AFuV), četudi je glede na zapisano, baje irelevanten. Relevanten bo prenehal biti šele takrat, ko bo spremenjen ali ukinjen. Sicer pa razpolagam s "primerljivimi", pa še katerimi drugimi uredbami večine držav članic, pa i šire. Ne vem sicer, kaj naj bi imel AFuG urejeno drugače, saj "radioamaterski zakon" ne more vplivati na splošno pravno ureditev področja ugotavljanja in označevanja skladnosti radijske in telekomunikacijske opreme ter dajanja iste v promet.

Pametno bi bilo, da bi si spričo hude zagnanosti pri pripravi slovenskega "radioamaterskega zakona", ZRS nabavil Radio regulations, pa še kakšne druge splošne akte in ostale pomembne mednarodne dokumente, potem bi lahko res diskutirali na nivoju.

Urbi et orbi, oz. toliko, da se ne bi pozabilo:

Jutri poteče 15. dan po roku za oddajo obrazloženih smernic ZRDej s strani radioklubov ter s tem rok za obdelavo smernic.

Lep pozdrav,

Anton GALUN


Tono, se ni pozabilo.. :)

Me pa veseli, da si si vzel AFuG kot večernje branje. Je radioamaterski? Je. Je zakon? Je. Je sorodni pravni sistem? Je. Ga je spisala radioamaterska skupnost? Zelo malo verjetno. Kaj pa je tvoj interes? Da ga piše nek uradniček tako, da naredi copy-paste nemškega zakona ali kaj?

73

S56ZDB, Darko
S56ZDB
 
Prispevkov: 453
Pridružen: 18 Jun 2006, 23:23
Kraj: Ljubljana

Naslednja

Vrni se na ZRS - Zveza Radioamaterjev Slovenije

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 67 gostov