ZRS?

Vse v zvezi z zvezo

Moderatorji: s55o, S57BBA

ZRS?

OdgovorNapisal/-a s58ru » 14 Feb 2023, 08:11

ZRS je zveza predsednikov RK?
Predsedniki RK so edini, ki razpravljajo o letnem poročilu ZRS in to na sami skupščini.
Predsedniki RK so edini, ki razpravljajo o letnem planu ZRS in to na sami skupščini.
Predsedniki RK so edini, ki razrešujejo in volijo vodstva ZRS in to na sami skupščini.
Predsedniki RK so edini, ki volijo raznorazne sklepe na skupščini ZRS.
Predsedniki RK so edini s katerimi se »pogovarja« vodstvo ZRS.
Predsedniki RK nimajo, za vse te odločitve, nobene podpore v svojih RK.
ZRS je zveza predsednikov RK?
s58ru
 
Prispevkov: 1058
Pridružen: 28 Okt 2004, 21:07

Re: ZRS?

OdgovorNapisal/-a s56bfb » 14 Feb 2023, 18:31

Pozdravljen, zanimivo vprašanje si postavil.
Konferenca ZRS je po statutu ZRS najvišji organ odločanja na kateri pa sodelujejo RK, ki so včlanjeni v ZRS. Le-ti lahko pošljejo na konferenco svojega zastopnika (ki ni nujno, da je predsednik RK). Tako piše v statutu ZRS. Kako pa je v praksi pa si lahko vsakdo ustvari svoje mnenje . . . in odgovori na tvoje dvakrat postavljeno vprašanje.


Je pa še eno "kislo jabolko" v katerega bo potrebno slej ali prej ugrizniti in to je PLAČEVANJE LETNE ČLANARINE radioklubom in PLAČEVANJE LETNE KOTIZACIJE ZRS. Le-to (kotizacijo) mora plačevati vsak RK, če želi biti včlanjen v ZRS.
Malo sem pogledal v statut nekaterih RK, kjer piše, da je pravica članov RK (član RK pa si, če plačaš članarino (za "Oldtimerje" in morda še nekatere to ni obvezno), ki je najmanj 1 EUR) med drugim tudi:

- da koristijo opremo in sredstva s katero razpolaga klub za radioamatersko dejavnost (statut RK Cerkno)
- da imajo pravico uporabe vseh telekomunikacijskih sistemov ZRS (statut RK Bohinj)

Nikjer pa eksplicitno ne piše, da pa tisti, ki ni član radiokluba, nima pravice koristiti ali uporabljati telekomunikacijske sisteme. Predvidevam, da so tukaj največkrat mišljeni repetitorji. Ali poenostavljeno rečeno, če nisi član radiokluba nimaš pravice do uporabe repetitorjev v Sloveniji.

Iz tega torej izhaja, da lahko koristiš vse repetitorje v Sloveniji ne glede na to ali si plačal letno članarino RK ali ne. Ker prepovedi enostavno ni.
V to bo potrebno enkrat ugrizniti.

Npr. DMR sistem ima na dan 13.02.2023 vpisanih 776 ID. Zanimiva bi bila ugotovitev, koliko oseb od teh 776 plačuje letno članarino RK oziroma letno kotizacijo ZRS.
Ali imajo osebe, ki ne plačajo letne članarine RK oziroma letne kotizacije ZRS pravico do uporabe DMR in drugih repetitorjev? Ali je to bolj "prosto po Prešernu" (da ne rečem po balkansko) - plačaš, ne plačaš, imaš enake pravice?
A smo potemtakem tisti, ki plačujemo letno članarino RK in letno kotizacijo ZRS bedaki ??? Ima kdo odgovor na to?

Bojan
S56BFB
s56bfb
 
Prispevkov: 18
Pridružen: 02 Feb 2017, 11:25

Re: ZRS?

OdgovorNapisal/-a S57NAZ » 14 Feb 2023, 22:02

Naj podam moje razmišljanje, seveda ne bo vsem pogodu.
Sam mislim takole, kdor plača članarino radioklubu, ne plača pa kotizacije ZRS ima enake pravice kot tisti, ki plačajo tudi kotizacijo ZRS. Kajti, ko radioklub odvede kotizacijo ZRS s tem člani radiokluba avtomatsko pridobijo pravico uporabe skupnih sredstev.
Kdor ne plača ne članarine, ne kotizacije pomeni, da ni člani nikogar in ni upravičen do uporabe skupnih sredstev, ki se financirajo bodisi s strani radioklubov, bodisi s strani ZRS.
Pač tako je v vseh društvih, si član ali nisi član in imaš ali nimaš v društvu kaj iskati, kaj šele koristiti njihove dobrine, ki so na razpolago vsem članom društva, še manj pa soliti pamet članom.

Ampak Slovenci smo neka čudna bitja. Radi bi bili kjer nam ustreza, brez minimalnih stroškov bi radi koristili vse kar nam paše, plačujejo naj pa za postavitve, vzdrževanje ali ostale stroške drugi - člani radioklubov. Saj ne radioklub, ne ZRS ne dobi sredstev za nabavo materiala za skupno uporabo, kar tako iz lufta, ker smo nekomu všeč in nam plačuje za nastale stroške, sredstva za uporabo in vzdrževanje radijskih sklopov in naprav, itd.
Za vse je treba pridobiti denar, tega pa ali preskrbi ZRS ali radioklubi s člani radioklubov, ki plačamo članarino in pa z dotacijami ali donacijami posameznikov, ki vedo, da se denar za delovanje potrebuje.
Ampak eni bi radi po slovenski navadi radi vse zastonj, za neke neumnosti, za katere še sami ne vedo za kaj jih bodo uporabili, jim pa ni škoda odšteti velike vsote denarja.
Kdo kje zastopa posamezen radioklub je pa notranji dogovor v radioklubu. Če ne sedejo skupaj in se ne pogovarjajo je problem pri njih in takih po navadi tudi ni, ko so povabljeni na kakšne seje ali druga srečanja, konference, itd. Ampak za to ni kriva ZRS ampak člani radioklubov, lahko tudi predsedniki, ki so srečni, da imajo le titulo 'predsednik'.
"Vedno se pogovarjam s človekom tako, da si pridobim prijatelja in nikoli tako, da dobim sovražnika!" Medvešček Janez
Uporabniški avatar
S57NAZ
 
Prispevkov: 624
Pridružen: 27 Avg 2001, 01:00
Kraj: Kranj - JN76EF

Re: ZRS?

OdgovorNapisal/-a s58ru » 15 Feb 2023, 08:24

»ZRS

Članarina ZRS 2023
Članarina ZRS se ni spremenila vsaj zadnjih 12 let za redne in družinske člane ZRS

Članarina ZRS za leto 2023 znaša:

- 40 EUR za redne člane
- 20 EUR za družinske člane
- 20 EUR za operaterje invalide
- 20 EUR za mlade člane (do dopolnjenega 18. leta starosti)

Radioklubi so dolžni Zvezi radioamaterjev Slovenije posredovati članske podatke za leto 2023 najpozneje do 28. februarja 2023 z uporabo spletnega obrazca na spletni strani Zveze radioamaterjev Slovenije (web obrazci)«.

40 EUR x število RA je ?
? EUR je dovolj? Je premalo? Je preveč?
Ta vrednost je predlog RA, ki so preučili lanska poročila in letošnji plan ZRS?
s58ru
 
Prispevkov: 1058
Pridružen: 28 Okt 2004, 21:07

Re: ZRS?

OdgovorNapisal/-a s58ru » 17 Feb 2023, 08:10

Opozorilo administratorja ali moderatorja spletne strani:
Citiram:
Opozorilo glede vašega prispevka: viewtopic.php?f=9&p=73371#p73371.
Preveč posplošuješ in tole ni res v kar nekaj klubih, v ostalih pa ne bom komentiral.
Tako da prosim bodi zelo previden, ko pišeš take stvari, da res držijo
s58ru
 
Prispevkov: 1058
Pridružen: 28 Okt 2004, 21:07

Re: ZRS?

OdgovorNapisal/-a s55m » 17 Feb 2023, 08:38

Don Kihot v pravem pomenu besede :)
Jaz placujem. Trem radioklubom in zvezi.
Od ZRS ne zahtevam nicesar. Absolutno nicesar.
Veseli me, karkoli se dela ali naredi.
Samo prispevam, ker cutim, da pripadam.
Tako enostavno je!
s55m
 
Prispevkov: 1579
Pridružen: 05 Feb 2004, 09:05
Kraj: KN12OR

Re: ZRS?

OdgovorNapisal/-a s58ru » 17 Feb 2023, 12:47

Pozdravljen Adi!
Od kar nimam več tvoje podpore sem res postal »Don Kihot v pravem pomenu besede «
s58ru
 
Prispevkov: 1058
Pridružen: 28 Okt 2004, 21:07

Re: ZRS?

OdgovorNapisal/-a s56a » 23 Feb 2024, 01:35

Rudi, admin me prosil naj bom konzervativen. Rad bi pohvalil S5xO pozitivna prispevka ampak je očitno veliko negativnega. Posebej izjava bivšega dolgoletnega predsednika sindikalista.

S55M: Veseli me, karkoli se dela ali naredi.
S53BH SK: Priden in neumen veliko škode naredi!

S55M: Samo prispevam, ker cutim, da pripadam.
Nije srpski čutati! Jaz čutim da sem 62 let radioamater, v deželi od leta 1978. Denarno prispevam v DL in USA. Dva meseca sem bil Don Kihot na Tenerife. Tudi Kraljević Marko na Kosovu DXCC leta 2018 :-)
s56a
 
Prispevkov: 8
Pridružen: 11 Jan 2024, 19:16


Vrni se na ZRS - Zveza Radioamaterjev Slovenije

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 10 gostov