CQ ZRS

Vse v zvezi z zvezo

Moderatorji: s55o, S57BBA

Re: CQ ZRS

OdgovorNapisal/-a s57fj » 09 Dec 2020, 11:11

Vsi katere bo užalila prispodoba " ležanje na kavču" , lahko vzamete kot dotik osebno, če se v temu najdete, toda jaz govorim generalno.
Sam sem namreč samozaposlen in živim in preživljam družino izključno iz stvari katere sam naredim in mi jih uspe prodati, tako, da svojo plačo vedno zaslužim in nikoli dobim. In zato dobro vem kaj pomeni imeti idejo nato narediti, uspešno končati in jo predati svojemu namenu.
Vidim pa, da je vsepovsod v vseh organizacijah - društvih ogromno ljudi kateri prisloni svoj piskrček pri idejah, ko je treba pametovati kaj in kako narediti, ko pa je čas realizacije ni pa nikjer nobenega.
Kar se tiče cene članarin je res, da za nekoga z družino in oba partnerja na minimalcu 50€ že velik znesek.
Samo pri čez 4000 registriranih znakih v slo je samo 1300 cq revij izdanih, to se pravi, da je v slo skoraj tri četrtine radioamaterjev na minimalcu oz imajo finančno stisko.(nekaj med njimi je pač tudi nekaj neaktivnih)
Na drugi strani imamo intuziaste kateri dostikrat tudi iz svojih žepov financirajo servis repetitorjev in nato stalno poslušajo od "idejnih ljudi" kaj ne deluje in zakaj ne deluje.

73 S57fj Florjan
s57fj
 
Prispevkov: 97
Pridružen: 05 Dec 2018, 21:43

Re: CQ ZRS

OdgovorNapisal/-a S57BBA » 09 Dec 2020, 11:52

Florjan,

zadevo si odpeljal daleč iz okvirov naslova debate (in določene zadeve žal ne razumeš), predvsem pa nihče ni odgovoril Petru na osnovno vprašanje.

Peter, ne, žal ne moreš naročiti samo glasila CQ ZRS. Zadeva ima sicer že dolgo brado (skoraj 25 let!) a skupni imenovalec je še vedno isti - UO ZRS ni pripravljen sprejeti sklepa, da bi se tržilo tudi glasilo. In ne, da ne zaidem iz teme, ne bom pisal, kaj vse je že bilo navedeno kot razlog.

Smo pa nekaj let objavljali glasilo tudi v PDF formatu z enomesečnim zamikom za datumom izdaje papirne verzije, vendar se je tudi to ustavilo.

LP,
Bajko.
S57BBA
Moderator
 
Prispevkov: 383
Pridružen: 08 Mar 2002, 01:00
Kraj: JN76FC

Re: CQ ZRS

OdgovorNapisal/-a s52on » 09 Dec 2020, 13:01

Pozdravljeni
Jaz sem med tistimi, ki sem vedno želel tudi pdf obliko glasila. Spomnim se tudi ankete, ali to člani želimo, saj je to bila dilema kar precej let.
Hvalimo se z lepo obletnico izdaje svojega samostojnega glasila, arhiva pa nikjer.
Da ne bo kakega nesporazuma - član sem že od prvega dne moje licence in tudi dobil sem vse številke revije. Vendar je enostavno fizično preveč tega za shranit. Poleg tega pozabiš kje je bil kakšen članek in enostavno ne moreš najti, kar je veliko hitreje, če je revija v pdf obliki.
Predsednik že vsaj 2 leti če ne več obljublja, da bo uredil ta arhiv. Izgovor je bil, kolikor se spomnim, da se je menjalo več urednikov in nima vseh številk v elektronski obliki.
Letos na RIS -u sem ga povprašal kako kaže z arhivom in na moje presenečenje izvedel:
Ima komplet vseh revij v pdf, ampak ni prostora na strežniku oz. jih nima kam naložit ??! En izvod je velik 12 mega menda in je to kakor ogromno prostora potem.
To sicer ni moje področje, pravzaprav nimam pojma o zakupu prostora. Ampak če taka organizacija kot je ZRS v letu 2020 nima denarja za zakup prostora za arhiv revije CQ ZRS pol pa res ne vem no. Lahko kdo napiše kakšne so okvirne cene za zakup prostora? Naj to pove kdo, ki je bolj domač na tem področju.
Nasploh kot je že bilo večkrat pisano na tem forumu je uradna stran ZRS polna zastarelih stvari in nedelujočih linkov. Ne vem no, ampak od radioamaterske organizacije, ki je tehnična organizacija bi človek pričakoval, da je to vsaj normalno urejeno, če že ne zgledno. Koliko je to tudi posledica premalo prostora na strežniku pa ne vem. Vsekakor je korona leto, ko ni toliko drugih aktivnosti v živo in je več časa za administrativne zadeve, zelo primerno, da bi se uredile te zadeve.
V vseh teh letih sem tudi napisal že kak članek in nekaj prevajal tujih člankov za revijo. Ne nazadnje si tisti, ki kaj napišemo tudi zaslužimo, da je to javno dostopno tudi mlajšim članom.
Torej člani še vedno potrpežljivo čakamo arhiv naše revije. Skoraj izpade, kot da skrivamo ta naš odličen CQ ZRS.
Upam, da bere to tudi kdo iz UO ZRS.
Tudi Peter bo potem zadovoljen.
73 de Miro
s52on
 
Prispevkov: 111
Pridružen: 09 Jan 2002, 01:00
Kraj: SPODNJE KRASE

Re: CQ ZRS

OdgovorNapisal/-a S57BBA » 09 Dec 2020, 13:08

s52on napisal/-a:Letos na RIS -u sem ga povprašal kako kaže z arhivom in na moje presenečenje izvedel:
Ima komplet vseh revij v pdf, ampak ni prostora na strežniku oz. jih nima kam naložit ??! En izvod je velik 12 mega menda in je to kakor ogromno prostora potem.


Miro, če je to predsednik res izjavil, bi ga bilo vredno že zaradi te izjave nekam poslati.

ZRS ima na voljo neomejeno spletnega prostora zastonj! In tudi ponujeno je bilo gostovanje. Zastonj.

LPB.
S57BBA
Moderator
 
Prispevkov: 383
Pridružen: 08 Mar 2002, 01:00
Kraj: JN76FC

Re: CQ ZRS

OdgovorNapisal/-a s57fj » 09 Dec 2020, 13:27

Bajko,
ne vem kaj ne zastopim, ampak nekaj je dejstvo.
Da je bil ustanovljen ZRS z namenom, da kot krovna organizacija predstavlja vse klube in posledično vse člane, da lažje zastopa ena organizacija skupen interes, kot, da vsak interes predstavlja kot posameznik. Vemo, da se lažje doseže nek dogovor kot ena organizacija in ne kot kup vpijajočih posamznikov.
Članarine so potrebne za preživetje vsake organizacije. Glasila so bila verjetno ustvarjena z namenom obveščanja svojih članov in v kateri je lahko vsak izrazil tudi svoje mnenje.
Dejstvo je, da če ne bo več vplačanih članarin se bodo morale obstoječe dvigniti, kjer bo posledično verjetno še večji usip članov ali bo pa organizacija klavrno propadla tako kot je že marsikaj v naši ljubi Sloveniji.
Kolkor mi je znano v Nemčiji ima že roko čez radioamaterje nemška pošta.

Kar se tiče glasila cq, če si kdo resnično ne more privoščiti plačila članarine zaradi kakršne koli socialne stiske naj mi sporoči v zs in jih, ko jih predelam z veseljem pošljem naprej.
Prositi za pomoč ni sramota,
sramota je pomoč izkoriščati.

Lep pozdrav 73 S57fj
s57fj
 
Prispevkov: 97
Pridružen: 05 Dec 2018, 21:43

Re: CQ ZRS

OdgovorNapisal/-a S52CQ » 09 Dec 2020, 15:17

Joj, pa imamo novo "vojno", pa ni nobene potrebe za to.

Odgovor, koliko je potrebno plačati, da pridejo trije tiskani izvodi CQ ZRS na vaš naslov je: 40€.

Kot urednika me veseli, da ste zadovoljni z vsebino CQ ZRS - verjamem, da se pod to podpišejo tudi vsi številni avtorji člankov v našem glasilu. Vsi to delamo volontersko in marsikatero uro, ki bi jo preživeli za postajo, z družino, v naravi... namenimo temu, da je CQ ZRS pri vas - članih ZRS.

Prepričan sem, da bo ZRS rešila problematiko glede PDF verzije našega glasila za člane ZRS.

Vidim pa, da je vsepovsod v vseh organizacijah - društvih ogromno ljudi kateri prisloni svoj piskrček pri idejah, ko je treba pametovati kaj in kako narediti, ko pa je čas realizacije ni pa nikjer nobenega.


Ja Florjan, to pa takoj podpišem: ko bi polovica tistih, ki so jih polna usta CQ ZRS, kaj napisala za glasilo, urednik ne bi imel (večnih) težav s članki. Namesto, da vodimo to "vojno" na Forumu, mi rajši pošljite kakšen članek - kaj ste počeli v zadnjih mesecih - kakšno novo zvezo ste naredili, kakšno anteno (ali kaj drugega) ste sestavili in energijo iz te debate usmerite rajši v pisanje članka, ki ga boste z veseljem prebrali in tudi komu pokazali. Mimogrede - odkar sem jaz urednik, se vsem avtorjem pošlje izvod CQ ZRS z njihovim člankom, čeprav niso člani ZRS.

73 de S52CQ, Jure
S52CQ
 
Prispevkov: 157
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00

Re: CQ ZRS

OdgovorNapisal/-a s58ru » 09 Dec 2020, 18:21

S52CQ napisal/-a:Odgovor, koliko je potrebno plačati, da pridejo trije tiskani izvodi CQ ZRS na vaš naslov je: 40€.

Od kdaj je ZRS radio klub?
Kje je še članarina radio kluba?
s58ru
 
Prispevkov: 1058
Pridružen: 28 Okt 2004, 21:07

Re: CQ ZRS

OdgovorNapisal/-a s57ut » 10 Dec 2020, 11:12

Jaz pa vidim ravno te debate kot poskus sodelovanja članov, čeprav jih tako za velikim zamahom roke odpravljate kot neprimerna vprašanja. Nismo vsi pripravljeni ali sposobni spisat strokovnega članka.

To, da se tema odpira znova in znova jasno kaže, da imamo člani preprosto različna mnenja glede revije. Meni revija predstavlja vstran vržen papir, nepotreben tisk in delo. Dejansko revije ostajajo v predalu, celo v plastični folji, tako kot so prišle po pošti. Nočem sprožit vojne, to je moje mnenje. Po drugi strani pa se vsake nekaj časa pojavljajo tudi vprašanja kaj je s spletno stranjo ZRS. Tukaj je situacija krepko slabša.

Živimo v času, kjer se papirnati mediji hočeš nočeš umikajo novejšim tehnologijam - spletnim stranem ali pa celo mobilnim aplikacijam.

Ne se čudit, če ljudje v veliki meri vidijo radioamaterstvo kot hobi dinozavrov. Sami dajemo tak vtis.

Zelo malo mladih vidi v radioamaterstvu priložnost za raziskovanje tehnike, komunikacij in vsega kar bi naj ta hobi predstavljal. Iz mojega vidika lahko dam zelo veliko kritiko ZRSju, klubom in radioamaterjem razen zelo redkih izjem. Največkrat sem dobival odzive nepripravljenosti in hudega pametovanja, hkrati pa polna usta samohvale, kako posebni ljudje smo radioamaterji. Nek madostnik, ki ga tehnika zanima, bo prej izgubil vso motivacijo in šel drugam, kot pa neke pametne odgovore. Pa saj ZRS ni osamjen primer, z enakimi vprašanji se ukvarjajo tudi v večjih radioamaterskih organizacijah.

CQ ZRS zagotovo ni informativna revija, praktično vse informativne vsebine so zastarele tudi po par tednov ali mesecev, medtem ko pa jih na portalu ZRSja ni. Če imaš dovolj veliko motivacijo praktično vse informativne vsebine najdeš na spletu. O kvaliteti člankov ne bom razpravljal, prebral sem najbrž dva, ker sta me zanimala, za ostale ne morem komentirat, ker jih preprosto nisem prebral, ampak čestitam avtorjem ker vem kako težko je spisat članek. Že komentar na forumu je največkrat težko spisat, kaj šele neko strokovno kvalitetno strokovno delo.

Ne glede na sveto prepričanost nekaterih, mislim revija ne predstavlja kritičnega elementa zakaj bi nekdo postal član ZRS-ja, prav tako ne kritičnega elementa, da ne bi postal ali ostal član. Je samo eden element v našem hobiju in organizaciji. Kritični element ki pa ga jaz vidim je nedelovanje neke krovne radioamaterske spletne strani pod okriljem ZRS-ja. Namenoma nisem napisal uradne strani ZRS, ZRS je pač zveza, lahko pa bi na enak način kot sedaj podpira revijo tudi podprla krovno spletno stran - portal, lahko tudi pod istim uredništvom. Bistveno in kritično bi bilo tukaj ažurnost informacij ne samo glede ZRS-ja ampak slovenskega radioamaterstva. Kar pa se strokovnih člankov tiče, zbornik CQ-ZRS izdan 1x na leto, poln resnično strokovnih vsebin in ne seznamov tekmovalcev bi pa z veseljem pogledal in najbrž tudi kupil. Nenazadnje pa spletni portali omogočajo zaklepanje vsebin samo za člane s poravnano članarino in na tak način se lahko dobro zaščitijo intelektualne vsebine.

Dejstvo je, da noben mladostnik več ne bo šel v knjižnico prebirat CQ-ZRS, da bi iskal informacije, kako izdelat radio ali pa kje je kakšen RA klub, da bi se mu pridružil. Informacije bo dobil na internetu in še to v tujini, in na tak način bo zelo lahko prezl informacije, da v Sloveniji radioamaterstvo sploh obstaja. Če pa bo že prišel do takšne informacije in bo našel spletno stran kjer so nekaj let stare objave, bo preprosto sklepal, da so dinozavri že izumrli.

Pa da ne bo nepotrebnih pozivov naj kaj naredim. Moja služba in najbrž velik del življenja je ravno programiranje takšnih zadev o katerih govorim in ne nikakor si kaj takšnega kot je spletna stran ZRSja ne bi naložil na hrbet. Lahko pristopim zraven s svetovanjem ali pa celo s tehničnim sodelovanjem, nikakor pa ne, da bi se sam prostovoljno lotil takšne naloge. ZRS bi morala v svoji strategiji za prihodnost namenit znaten del razmisleka in sredstev za trenutnemu času bolj primeren način nagovarjanja tako članov, kot javnosti in predvsem tistim, ki jih vsaj kakšen del iz široke radioamaterske ponudbe dejansko zanima. Še enkrat poudarim, dejansko bo potrebno namenit sredstva, s prostovoljstvom bi bilo kaj takšnega težko naredit.

73, Uroš S57UT
s57ut
 
Prispevkov: 16
Pridružen: 07 Jan 2017, 20:20
Kraj: Bohinj

Re: CQ ZRS

OdgovorNapisal/-a s58ru » 10 Dec 2020, 12:15

Hvala Uroš za lep prispevek.
s58ru
 
Prispevkov: 1058
Pridružen: 28 Okt 2004, 21:07

Prejšnja

Vrni se na ZRS - Zveza Radioamaterjev Slovenije

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 17 gostov