Potekle licence vzrok za HUDE TRAVME

Vse v zvezi z zvezo

Moderatorji: s55o, S57BBA

Re: Potekle licence vzrok za HUDE TRAVME

OdgovorNapisal/-a s57uud » 10 Feb 2014, 14:45

S57MJC napisal/-a:Menim, da is nihče ne želi, da nek HAMLET razbija na bandu s KW na vseh obsegih, po možnosti še v tujini... :o In to samo zato, ker je naredil PISNI izpit, na postaji pa ni naredil še nič...
Tule izpostavljaš problem, ki ga ni. Ne obstaja! Še nisem videl hamleta, ki bi iz tujine delal na KW z kilovati, kaj šele, da bi delal neumnosti, sem pa prejšnji teden moji skupini, ki ko pripravljam na izpit pokazal kako sploh zgleda postaja. In kaj sem doživel ? Mladi so pač vrteli gumb, dokler se ni kaj slišalo. In slišal se je eden od repetitorjev. Na njem pa sta dva, me je skoraj sram reči hama, vlekla debato ( ne bom o vsebini, ki ni bila ravno ham,...) več kot uro časa. V vsem tem času ni nihče od nas 11 prisotnih uspel ugotoviti klicnih znakov. Ja res, za kaj takega so pa potrebne izkušnje. Na podlagi teh vem, da sta to dva ( ne bom jih imenoval) imam pa posnetek, ki se štejeta za prave radiomaterje.
In taki potem "učijo" hamlete kako se dela.

S57MJC napisal/-a:Strinjam se, da imamo različne ljudi na izpitih, in vseh ni smiselno omejiti... Je pa dejstvo, da je teh 997 vprašanj TEORIJA, ki pa ne naredi dobrega operaterja.
Problem je, da teh 997 vprašanj ne naredi popolnoma ničesar koristnega, razen to, da prestraši nekoga, ki bi se sicer mogoče vključil med radioamaterje.

S57MJC napisal/-a:Ker pa nimajo vsi interesa biti operaterji, lahko to delajo tudi z N klaso...
Če nima interesa biti operater, potem ne rabi ne A, pa tudi N ne.

S57MJC napisal/-a:V končni fazi pa vsak, ki na novo naredi izpit je Hamlet = Začetnik = Novice (upam da je to logično...)
Smisel omejitev posameznih razredov je zame logična... Zakaj bi jo sicer uvedli?

Da se razlagati tudi tako, kot praviš. Je pa še zelo mnogo drugih razlag. Ena od teh pravi, da bi starostni prag ljudi, ki so sposobni napraviti klaso A bil avtomatsko preko 18 let, saj glede na zahtevano znanje s tega področja zahteva vsaj srednjo izobrazbo na področju fizike in elektronike. Prej bi bila vrata zaprta. Ker je logično, da je tovrstno stanje nevzdržno se uvede N klasa, ki je kar se tiče nivoja znanja s teh področij manj zahtevna.
N klasa seveda ne dovoljuje, da bi lahko na bandu delal neumnosti, kot se iz tvojega izvajanja, da zmotno razumeti, temveč omogoča operatersko delo tudi tistim, ki ne zmorejo znanja tehnike zaradi takega ali drugačnega razloga.
In če smo že pri vprašanjih. Tudi iz vsebne vprašanj je razvidno kar sem pravkar povedal.

S57MJC napisal/-a:
s56oa napisal/-a:Da pa bi reševali težave klicnih znakov z omejevanjem na N razred, je pa še večja neumnost.
Še zdaleč nisem mislil, da bi reševali težave z omejevanjem. Ker je praktično večina že zavoženo... Bi pa to vsekakor prispevalo k bistveno manjšem številu za 20 let mrtvih znakov...
In bi omogočilo pridobitev eno ali dvo črkovnega znaka tistim, ki bi jim res prišel prav - "ta pravim" operaterjem, ki jim je interes klofat na tekmovanjih. Ker bodimo pošteni, le tam je lahko razlika, vse ostalo je pa kot je že nekdo napisal "ponašanje z organom"

Če je delo "ta pravim" radioamaterjem zaradi dolgega znaka tako zelo onemogočeno, potem je izraz "ta pravi radioamater" vreden natančno toliko kot "domača salama", ki jo prodajajo v vseh živih trgovskih mrežah. Nič od domačega, razen napisa ni v njej.

S57MJC napisal/-a:pa še nagradno vprašanje v aktualnem duhu: koliko bi bila vredna olimpijska medalja, če bi jo lahko vsak kupil ali osvojil na lokalnem hribčku? 8)
in nadaljevanje: bi se še vedno taka množica športnikov trudila za osvojitev...

Tudi tebi eno vprašanje. Ni sicer nagradno ker nagade za tole ne mislim dajati, pa tudi ti je verjetno nimaš namena dati:
Koliko medalj misliš, da se da osvojiti na olimpijskih igrah, brez da bi doma imel množico navdušencev, ki se spuščajo po vseh tudi najmanjših hribčkih ?

S57MJC napisal/-a:pa še v našem kontekstu: koliko je vredna diploma za prvo mesto v radioamaterskem tekmovanju?
odgovor: premosorazmerno s količino vloženega truda...
Odgovor mogoče ni povsem pravilen. Nekateri namreč vlože izjemno mnogo truda v hmm.. ne ravno sleparijo, ampak nekje tu - v sivi coni je.
Me prav zanima kakšni bi bili rezultati, če bi se lahko hipoma znašel sredi tekmovanja, pri ta hudih poštenjakih in pomeril moč, pa recimo izmeril širino oddajanega signala, ki sme biti recimo 2700Hz. Pogledal predpise, ki povedo na kakem nivoju morajo biti harmoniki glede na nosilni signal in jih primerjal z resničnimi rezultati.

Aja,.. med "pravimi hami" to ne šteje za sleparijo.

S57MJC napisal/-a:( in čisto nič če je prisleparjena )


Že zgoraj sem načel to temo, torej kaj je sleparija?? Kakšno je lastno mnenje o tem kaj je še dopustno? Človek, ki je vajen kW se recimo brez slabe vesti prijavi v kategorijo do 25W, pri čemer za postajo navede TM255E, čeprav ima seveda možnost prijave v LoPWR, kar seveda pomeni 5 in manj W.
Resnica pa je, da na LoPWR ne gre, ker se mu zdi, da tam ne bo mogel narediti ničesar, razliko med 25W in 40W, kolikor jih normalno da ta postaja pa ne opazi.
Je to pošteno?
Stvar gledanja na problem 25W/40W je manj kot 3db. Zaradi tega trdim, da še nihče ni naredil/zgubil nobene zveze. Razlika signalov je namreč na meji tega kar človeško uho ob normalno dobrih pogojih sploh še lahko zazna. In vendar je sleparija.
In to sleparijo je opazil človek, ki sploh če nima licence.
Skratka - naj se gredo "ta pravi" radioamaterji nekam solit.
Uporabniški avatar
s57uud
Moderator
 
Prispevkov: 659
Pridružen: 17 Sep 2001, 01:00
Kraj: Kačiče 15, 6215 Divača

Re: Potekle licence vzrok za HUDE TRAVME

OdgovorNapisal/-a S57MJC » 10 Feb 2014, 16:37

s57uud napisal/-a:
S57MJC napisal/-a:Menim, da is nihče ne želi, da nek HAMLET razbija na bandu s KW na vseh obsegih, po možnosti še v tujini... :o In to samo zato, ker je naredil PISNI izpit, na postaji pa ni naredil še nič...
Tule izpostavljaš problem, ki ga ni. Ne obstaja!


Jaz ne izpostavljam problema, tole je bila navezava na odgovor:
s56oa napisal/-a:Omejitev N kategorije ni samo oddajna moč ter dovoljeni obsegi temveč tudi to, da sta izpit in dovoljenje veljavna izključno v Sloveniji.


s57uud napisal/-a:
S57MJC napisal/-a:Strinjam se, da imamo različne ljudi na izpitih, in vseh ni smiselno omejiti... Je pa dejstvo, da je teh 997 vprašanj TEORIJA, ki pa ne naredi dobrega operaterja.
Problem je, da teh 997 vprašanj ne naredi popolnoma ničesar koristnega, razen to, da prestraši nekoga, ki bi se sicer mogoče vključil med radioamaterje.

Se strinjam... Zadeve so bistveno preveč tehnično usmerjene v določenih poglavjih...

s57uud napisal/-a:
S57MJC napisal/-a:Ker pa nimajo vsi interesa biti operaterji, lahko to delajo tudi z N klaso...
Če nima interesa biti operater, potem ne rabi ne A, pa tudi N ne.

pod operater je mišljeno aktivni uporabnik postaje, tekmovalec,... v navezavi na debato, da si lahko radioamater pa si samo konstrukter,... pa ne delaš zvez... ali pa narediš kakšno občasno...
Radioamaterstvo je zelo širok spekter aktivnosti...


s57uud napisal/-a:N klasa seveda ne dovoljuje, da bi lahko na bandu delal neumnosti, kot se iz tvojega izvajanja, da zmotno razumeti, temveč omogoča operatersko delo tudi tistim, ki ne zmorejo znanja tehnike zaradi takega ali drugačnega razloga.

Ne pravim, da lahko katera koli klasa prepreči neumnosti, kot tudi, da jih dovoljuje. Logika je pač taka: narediš N, potem pod mentorstvom nabiraš izkušnje in potem narediš še A...
Ne vem zakaj je to tako težko razumet, če je pa tako enostavno...

s57uud napisal/-a:Če je delo "ta pravim" radioamaterjem zaradi dolgega znaka tako zelo onemogočeno, potem je izraz "ta pravi radioamater" vreden natančno toliko kot "domača salama", ki jo prodajajo v vseh živih trgovskih mrežah. Nič od domačega, razen napisa ni v njej.

sedaj si še bolje poudaril pomen ""... :evil:

s57uud napisal/-a:
S57MJC napisal/-a:( in čisto nič če je prisleparjena )


Skratka - naj se gredo "ta pravi" radioamaterji nekam solit.

Vsak sam ve koliko so mu vredne diplome in pokali... Dejstvo pa je, da se vedno in povsod dobijo taki, ki se ne držijo pravil... Zato je tudi med ta pravimi radioamaterji kar nekaj "ta pravih".


Upam, da tvoji odgovori v tej temi niso v luči tečaja, ki ga pravkar vodiš... Zadevo sem si ogledal in vse pohvale za inovativen pristop...

73 Janez
Član Radio kluba Ajdovščina (S53AAN, S53UAN, S53N) WEB: http://lea.hamradio.si/~s53aan/
S57MJC
 
Prispevkov: 41
Pridružen: 30 Nov 2003, 14:54
Kraj: Vipava, JN65XU

Re: Potekle licence vzrok za HUDE TRAVME

OdgovorNapisal/-a s55z » 11 Feb 2014, 02:17

S57UUU napisal/-a:Ob predstavljenih dejstvih se človek lahko zamisli, ko ga 17-letnik resno vpraša, zakaj bi se sploh trudil postati radioamater?
Na zgornje vprasanje sem jaz dobil dva nasveta od K1ZZ in S53WW. Enega sem povedal na RIS-2014 ampak ni na javno dostopnil prosojnicah.

Nase Sonce bruha razlicne naelektrizirane delce in magnetno polje Zemlje nas sciti. Na taj nacin se ustvari ionosfera, ki reflektira radijske valove v obmocju 2 – 30 MHz. Obstala bo vedno mala skupina ljudi, ki jih ta naravni pojav zanima (K1ZZ)! UKV se prostira pravolinijski in domet naj bi bil okrog 400 km zaradi zakrivljenosti Zemlje. Sreca obstaja tudi troposfera, ki zakrivi UKV in omogoca dvojne domete (S53WW). Vmese sse pridejo magnetna neurja v ionosferi ter se tudi visje frekvence do 150 MHz reflektirajo! Ta stalna sprememba vesoljskega vremena naj bi zanimala radioamaterske norce. Zaradi tega nam ITU dodeli stevilna radijska obmocja za raziskovanje propagacij. Tudi za tehnicno izobrazevanje.

Ta kratek prispevek je nastal po 30. urah sedenja ob radiju na 10 – 80 m RTTY obsegih ob cudovito zmesani ionosferi z globokim fading-om in neverjetno mocnim signalima. Stevilne 10.000 km radijske zveze sem z uzitkom delal s skromnim 100 W oddajnikom ter PC zvocno kartico.

LP MMM S56A

Prenešeno, kot me je prosil Mario...
VY 73 & GL, Dragan S55Z, EPC #0760
HAMtech - Toys for real CONTEST-ers and DX-ers
s55z
 
Prispevkov: 2455
Pridružen: 13 Jul 2003, 03:29
Kraj: Ljubljana - JN76HB

Re: Potekle licence vzrok za HUDE TRAVME

OdgovorNapisal/-a s53al » 11 Feb 2014, 15:35

Nekdo je omenil naslednje:
Omejitev N kategorije ni samo oddajna moč ter dovoljeni obsegi temveč tudi to, da sta izpit in dovoljenje veljavna izključno v Sloveniji.

Sam imam A kategorijo, začel sem pa z C.
Imam kolege, ki imajo N klaso, a v dovoljenju jim piše enako kot meni.
Kje je zakon, ki ne dovoljuje imetnikom N klase delo v tujini? Recimo v 9A, E7 itd...?
s53al
 
Prispevkov: 120
Pridružen: 08 Mar 2004, 14:00
Kraj: Črnomelj

Re: Potekle licence vzrok za HUDE TRAVME

OdgovorNapisal/-a S55SR » 11 Feb 2014, 16:29

Ga ni. Omejitev je samo v bandih, moči in načinu dela.
ISF (imejte se fantastično)
Samo
S55SR
 
Prispevkov: 420
Pridružen: 28 Nov 2007, 17:11
Kraj: Koper - Capodistria

Re: Potekle licence vzrok za HUDE TRAVME

OdgovorNapisal/-a S57BIG » 27 Maj 2014, 19:43

Meni osebno, pa je firma "APEK" popolnoma brezplačno in v zelo kratkem roku,
podaljšala in po pošti poslala novo Radioamatersko dovoljenje, na katerem na
ta drugi strani piše:
Klicni znak: S57BIG
Razred: A
Številka dovoljenja: 38118-421/2013/2
Veljanost do: 17.10.2028
Opombe: Morze znaki: izprašan.
:D
Ampak, ker ta firma ne obstaja več, se občasno počoham po svoji bradi,
in samega sebe povprašam, ali je ta kos precej kvalitetno izdelanega papirja,
še sploh veljaven.
:(

Sicer pa na RA bandih zelo redko oddajam, imam pa veselje s poslušanjem,
z meni dosegljivimi antenami in sprejemniki, za katere sem pred časom zapravil
kar majhno premoženje, sedaj pa jih je ta čas povozil, saj je večina konverzacij
v digitalni obliki, ki jih nisem v stanju odkodirati.
:(
73 de S5-RS-002



S55SR napisal/-a:Ga ni. Omejitev je samo v bandih, moči in načinu dela.
BIG is beautiful, SMALL is expensive.
73 de S57BIG
S57BIG
 
Prispevkov: 94
Pridružen: 08 Okt 2003, 11:45
Kraj: Maribor

Re: Potekle licence vzrok za HUDE TRAVME

OdgovorNapisal/-a s55o » 27 Maj 2014, 21:16

Pozdravljen!

Seveda je veljaven, ker ga je izdal pravni predhodnik AKOS. Listina je veljavna, le izdajatelj se je spremenil, za uporabnika pa to ni problematično, ker so se pristojnosti prenesle.

Kar brez panike :)

lp
Boštjan
Ex.S56WTT,S57WTT; All that is necessary for the triumph of evil is that good men do nothing.
Uporabniški avatar
s55o
Tečni Moderator
 
Prispevkov: 2524
Pridružen: 11 Mar 2004, 14:42
Kraj: jn76gh

Re: Potekle licence vzrok za HUDE TRAVME

OdgovorNapisal/-a s57uud » 28 Maj 2014, 06:46

s55o napisal/-a:Seveda je veljaven, ker ga je izdal pravni predhodnik AKOS. Listina je veljavna, le izdajatelj se je spremenil, za uporabnika pa to ni problematično, ker so se pristojnosti prenesle.
Zelo zanimiva ugotovitev.
Ko so fantje, ki so opravili izpit morali čakati na radijska dovoljenja 2 meseca, je pa novopečeni AKOS trdil, da je to zato, ker ni novih obrazcev...... !!!?? Takrat bi bilo še kako zanimivo vedeti, da so veljavni tudi stari. Še več, verjetno bi s tem prihranili celo kup denarja.
Uporabniški avatar
s57uud
Moderator
 
Prispevkov: 659
Pridružen: 17 Sep 2001, 01:00
Kraj: Kačiče 15, 6215 Divača

Re: Potekle licence vzrok za HUDE TRAVME

OdgovorNapisal/-a s55o » 28 Maj 2014, 08:09

Nov organ ne more izdajati dovoljenj na obrazcih starega organa. Tako enostavno je to (simple as that)...in da so jih naredili je bilo treba pač malo počakat.

Ostale javne listine so seveda veljavne do datuma na dovoljenju, če ne bo vmes kaj drugega.

lp
Boštjan
Ex.S56WTT,S57WTT; All that is necessary for the triumph of evil is that good men do nothing.
Uporabniški avatar
s55o
Tečni Moderator
 
Prispevkov: 2524
Pridružen: 11 Mar 2004, 14:42
Kraj: jn76gh

Re: Potekle licence vzrok za HUDE TRAVME

OdgovorNapisal/-a s57uud » 28 Maj 2014, 09:06

s55o napisal/-a:Nov organ ne more izdajati dovoljenj na obrazcih starega organa.

Pa ja nisi mislil, da sem naiven? Ampak kot pri vseh stvareh je to stvar dogovora. Sicer pa organ ni nov, temveč star, le preimenoval se je. Tudi ljudje so ostali stari. No kaj je možno in kaj ne je zdaj stvar debate.
Sam si lastim, za numizmatike verjetno zelo dragoceno kuverto, na kateri je razviden pošiljatelj, naslovnik in datum poštnega žiga. Posebnost na njej pa je, da je pošiljatelj državni organ, znamke pa so: ena Jugoslovanka znamka in ena Slovenska znamka. Preko obeh je udarjen poštni žig z datumom 22.8. 1991, kar je skoraj dva meseca po ustanovitvi države Slovenije.
Uporabniški avatar
s57uud
Moderator
 
Prispevkov: 659
Pridružen: 17 Sep 2001, 01:00
Kraj: Kačiče 15, 6215 Divača

Re: Potekle licence vzrok za HUDE TRAVME

OdgovorNapisal/-a S52DK » 28 Maj 2014, 09:26

s57uud napisal/-a:Sam si lastim, za numizmatike verjetno zelo dragoceno kuverto, na kateri je razviden pošiljatelj, naslovnik in datum poštnega žiga. Posebnost na njej pa je, da je pošiljatelj državni organ, znamke pa so: ena Jugoslovanka znamka in ena Slovenska znamka. Preko obeh je udarjen poštni žig z datumom 22.8. 1991, kar je skoraj dva meseca po ustanovitvi države Slovenije.


Darko,

takrat še ni bila tako sofisticirano razvita birokracija. V informacijski dobi se je reševanje (beri proizvajanje) problemov dvignilo na višjo, kompleksnejšo raven. Žal.
73 ES GL DE Robi, S52DK.

Član Radiokluba "Študent" Maribor- S59DXX.
Uporabniški avatar
S52DK
 
Prispevkov: 720
Pridružen: 22 Avg 2004, 16:41
Kraj: Poljčane, JN76SH

Re: Potekle licence vzrok za HUDE TRAVME

OdgovorNapisal/-a s56oa » 28 Maj 2014, 14:56

Ajej, spet si delamo travme iz neobstoječih problemov. :lol:

73 de S56OA - Ognjen
Uporabniški avatar
s56oa
 
Prispevkov: 756
Pridružen: 23 Maj 2001, 01:00
Kraj: Ilirska Bistrica, Slovenia

Re: Potekle licence vzrok za HUDE TRAVME

OdgovorNapisal/-a s57uud » 28 Maj 2014, 15:54

s56oa napisal/-a:Ajej, spet si delamo travme iz neobstoječih problemov. :lol:

Glej, nekdo, ki je pol leta čakal na tečaj, potem nekaj mesecev obiskoval tečaj in mora potem še 2 meseca čakat na znak, bo seveda mislil drugače.
Na nekatere stvari je treba včasih gledati tudi s tujimi očmi ne le s svojimi.

Če pa imaš ti travne s svojo neprilagodljivostjo, potem ti povem enostaven recept - ne beri mojih postov, pojdi raje splezat na stolp. Lahko se tudi ne privežeš pri tem, vse po lastni izbiri. Jaz zaradi tega ne bom niti trznil,...
Uporabniški avatar
s57uud
Moderator
 
Prispevkov: 659
Pridružen: 17 Sep 2001, 01:00
Kraj: Kačiče 15, 6215 Divača

Re: Potekle licence vzrok za HUDE TRAVME

OdgovorNapisal/-a s54mi » 28 Maj 2014, 18:53

Jaz sem naredil tečaj leto in pol nazaj pa sem čakal mesec in pol do klicnega znaka. Zelo ekspresni tej birokrati niso v nobenem primeru.
s54mi
 
Prispevkov: 38
Pridružen: 12 Apr 2013, 09:27
Kraj: JN65UM

Re: Potekle licence vzrok za HUDE TRAVME

OdgovorNapisal/-a S54G » 29 Maj 2014, 06:27

Hoj,

Bodi vesel, da si dobil licenco zastonj.
Včasih smo jo morali plačati.

73

Miloš
S54G
 
Prispevkov: 128
Pridružen: 22 Okt 2008, 11:51

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na ZRS - Zveza Radioamaterjev Slovenije

Kdo je na strani

Po forumu brska: Majestic-12 [Bot] in 10 gostov